Які образи спливають у нашій свідомості, коли чуємо назву того чи іншого міста? Частіше за все це пам’ятки – символи того чи іншого куточку Землі. Звичайно, душа міста – це люди, культурні традиції, свята, музика, що звучить на вулицях. Все це відображається в архітектурі, адже кожний пам’ятник, кожна будівля розповідає нам свою історію. Київ – це місто, сучасний облік якого формувався протягом 14 століть. Тут можна побачити споруди, які є яскравими представниками великої кількості стилів, спеціалісти їх нараховують близько тридцяти. Багато будівель Києва – об’єкти всесвітньої культурної спадщини. Цікавий факт: у країні щорічно 1 липня відзначається День архітектури України.
Знакові будівлі Києва: куди неодмінно варто сходити кожному туристові
Знайомство зі столицею – процес, здається, вічний. Можна роками жити в цьому місті, але так і не знати про нього все. Можна щодня йти на роботу, проходячи повз якісь знакові архітектурні споруди, але в душі не уявляти, які таємниці й легенди мовчки зберігає будівля. Київ узагалі рясніє місцями, які неодмінно варто відвідати. І вже якщо так склалося, що вам ще не доводилося побувати в столиці - вам неодмінно варто завантажити на свій мобільний аудіо гід і відправитися впізнавати основні визначні пам'ятки міста, які на слуху у всього світу.
- Києво-Печерська лавра – один з перших монастирів Київської Русі. Після багатьох руйнувань отримала свій сучасний облік, де переважає стиль українського бароко. Краса просто неймовірна! Прогулюючись територією лаври, виникає стійке відчуття умиротворіння, благоговіння. Ви можете бути завзятим атеїстом і взагалі не вірити в Бога, церкву та все, з цим ділом пов’язане. Але щойно опинитесь тут, неодмінно відчуєте, як щось незриме доторкається до вашої душі. Лавру взагалі важко назвати будівлею Києва. Це особлива споруда, у якій відчувається зв’язок з чимось непідвладним раціональному поясненню.
- Золоті ворота – оборонна споруда часів правління князя Ярослава Мудрого. Це одна з найстаріших споруд, яка пройшла крізь віки. Можливо, за зовнішнім виглядом будівлі, що знаходиться в центрі столиці, стає зрозуміло, що ідея позичена у візантійців. У павільйоні, до речі, є музей!
- Софійський собор – храм, побудований в ХІ ст. у стилі українського бароко. Всередині можна побачити збережені унікальні фрески й мозаїки того часу. Багато довелося побачити соборові на своєму віку. Тому, коли кажуть щось на кшталт «стіни дихають історією», чомусь згадується саме це місце.
- «Будинок з химерами» початково був побудований як прибутковий будинок архітектором В. В. Городецьким для себе, але після був проданий на аукціоні за борги. Будівля виконана в стилі модерн, прикраси – у вигляді казкових персонажів, представників флори й фауни. Кажуть, спочатку це був рекламний хід, який мав продемонструвати можливості цементу. Вірити цьому чи ні – вирішувати вам. Але сьогодні навколо цієї будівлі столиці завжди товпляться зацікавлені туристи, що норовлять почути якісь містичні історії й легенди.
- Будівля Національного банку України, на думку спеціалістів, є однією з найкращих архітектурних споруд країни ХХ ст. Будівля багато прикрашена вітражами, орнаментами, емблемами різних ремесел, в оформленні використовувались мотиви античної міфології. Фасади банку уособлюють готичний стиль. Дійсно, витончена краса, яка абсолютно гідно красується в центрі міста.
- Національна опера України була побудована в стилі ренесансу, декорована ліпними масками, скульптурами муз і крилатих покровителів, що допомагають людині в благих справах. Багато мандрівників часто проводить аналогію з одеським театром, але вони суттєво відрізняються й, можна сказати, взагалі ні в яке порівняння одне з одним не йде. Якщо у вас з’явиться можливість потрапити сюди на якусь виставу, обов’язково сходіть. Так само варто було б зробити декілька фото на фоні культурної будівлі Києва.
- Київський державний академічний театр ляльок, більше схожий на палац з чарівної казки. Казковий стиль будівлі підкреслює прилегла територія, де затишно розташувалися скульптури казкових героїв, фонтани, драбинки й веселі клумби. Тут виникає стійке відчуття, ніби потрапив у казку. Недаремно, опинившись тут, ви побачите натовпи дітей, які безтурботно граються біля входу. Вони сюди приходять з дорослими, щоб насолодитися професійним шоу ляльок.
- Андріївська церква – храм, побудований у стилі бароко у XVIII ст., знаменитий своїм іконостасом, виконаним у Петербурзі з липи, що має яскраво-червоний колір, і оброблений сухозлітним золотом. Взагалі, це одна з небагатьох церков у світі, яка не має дзвонів. Так, церковного дзвону на одній із найпопулярніших вулиць у Києві ви все-таки не почуєте. І пов’язано це з однією легендою. Втім, детальніше про неї можете дізнатися безпосередньо на сторінці опису самої церкви.
- «Будинок з котами», що отримав свою назву через багато прикрас у вигляді цих милих тварин. Друга назва – будинок Ягимовського. Візуальна привабливість цієї будівлі в Києві мало кого залишає байдужим. Ну, погодьтесь, біля котів і немовлят не встоїть навіть найбрутальніший чоловік ;)
- Будинок «Роліт», або найбільший письменницький будинок: загалом тут проживало близько 130 поетів і письменників. Правду кажучи, навіть уявити важко, які тільки історії зберегли стіни споруди й що вони нам повідали, якби вміли говорити.
Вам варто дізнатися деякі факти про будівлі Києва
Варто ще знати деякі факти, аби розуміти, куди ще потрібно сходити обов’язково, щоб не пропустити нічого важливого. Так, наприклад, правий берег Дніпра за своїми контурами нагадує профіль людини. Як думаєте, чи можна побачити це на власні очі, наприклад, з якогось оглядового майданчика? Так, але якщо дуже підключити фантазію. А от з висоти пташиного польоту, наприклад, здійснюючи прогулянку на вертольоті, вже стає ясніше. Деякі будівлі Києва славляться дуже цікавими фактами. А ви чули про них? Чи знаєте, що…
- Лікарня, у якій помер Петро Столипін, досі знаходиться на вулиці Гончара?
- До світового рейтингу найкрасивіших станцій метрополітену входить станція Золоті ворота?
- Кияни вірять, що найглибша станція метро Києва, Арсенальна, з’єднана підземним тунелем зі сховищем для перших осіб держави?
- Згідно з легендами, у будинку Булгакова, розташованому на Андріївському узвозі, живуть привиди?
- Замок Річарда, який початково задумувався як готель, лякав своїх мешканців різними звуками? Не дивно, що гості тут довго не затримувалися.
- Будинок Гінзбурга, побудований на початку ХХ ст., є першим українським хмарочосом?
Гадаємо, що ваш список місць, гідних уваги, зараз дуже розширився. І це правильно! Тому що Київ, разом з його будівлями, як ніяке інше місто у світі, потребує уважного й послідовного вивчення.
Поціновувачам історії – найстаріші житлові будинки Києва
- Будинок Петра І – точно не відомо, жив тут цар чи ні. Будівля побудована в кінці XVII – на початку XVIII ст. Відомо, що початково це була садиба, а пізніше тут розташовувалася, кажучи сучасною мовою, божевільня. У наші дні там знаходиться Музеї історії київської благодійності.
- Будинок Мазепи, побудований у кінці XVII ст., за архітектурою схожий на будинок Петра І. Другий поверх тут з’явився вже після реконструкції. Зараз будинок віддано Музею гетьманства.
- Будинок сім’ї Вишневецьких, побудований у кінці XVIII ст., розташований на Контрактовій площі. Другий поверх будівля отримала пізніше, у ІІ пол. ХІХ ст.
І, насамкінець, корисна порада тим, хто збирається до Києва ненадовго: у місті є парк під назвою «Київ у мініатюрі». Тут можна побачити зменшені копії найбільш значущих столичних будівель, виготовлені чудовими майстрами. Тому, якщо хочете побачити якомога більше, а часу відвідувати всі будівлі й будинки Києва немає, думаємо, ви тепер знаєте, куди потрібно сходити перш за все.