Укр  /  Рус

Мова:

Особняк Ковалевського

Міністерство закордонних справ УРСР. 1982 рік

Колишній особняк Ковалевського розташований за адресою вулиця Пилипа Орлика, 1/15.

 

Будівля на розі вулиць Шовковичної та Пилипа Орлика абсолютно справедливо вважається одним з найгарніших особняків Липок. Свого часу його власник, чиновник Миколай Ковалевський витратив величезні кошти, прагнучи максимально виділитися серед інших домовласників "панських Липок". Слід визнати, що йому дійсно це вдалося. Назву —  Арабський будиночок, особняк заслужив завдяки незвичному для Києва архітектурному симбіозу романського стилю з модерном. Однак, городяни не обмежилися цією назвою, і придумали архітектурному шедевру ще кілька "прізвиськ". У революційний 1919 рік власники емігрували, і їхні сліди загубилися у океані життя. Після Другої світової війни будівлю займало Міністерство закордонних справ УРСР, зараз в ньому розташовується благодійний фонд.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Які імена кияни дали Будинку Ковалевського?
  • Де на фасаді можна побачити "автопортрет" архітектора Альошина?
  • Як господар особняка зберіг пам’ять про першу зустріч з дружиною?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 У ряді забудови фешенебельних Липок, безпосередньо навпроти знаменитого Шоколадного будиночка, яскраво виділяється особняк, розташований на розі вулиць Шовковичної та Пилипа Орлика. Завдяки яскравій архітектурі та незвичайній історії, він отримав кілька «народних» найменувань.У Києві колишній особняк Ковалевського відомий, як Арабський будиночок, Замок Зітхань, Будинок з "купе". У біографії будівлі перетинаються як комічні, так і драматичні та, навіть, трагічні сторінки.

 Коли Липки з пишних садів поступово перетворилися на житловий район, стало зрозуміло, що вартість землі тут буде тільки зростати. Недарма ця поліцейська ділянка, так тоді іменувалися адміністративні райони Києва, називалася Палацовою. Саме тут, поблизу Маріїнського та Кловського палаців, стала селитися місцева аристократія та успішні бізнесмени. Одними з найбільших землевласників на Липках було сімейство "цукрових королів" Бродських. Вони спочатку і були власниками землі, на якій згодом з’явився Арабський будиночок.

 Після смерті Лазаря Бродського спадкоємці поступово розпродали частину наділів, попередньо поділивши їх на більш дрібні ділянки для вигідного продажу. У 1911 році київський чиновник Миколай Ковалевський, який походив зі знатного дворянського роду, придбав у Бродських досить незручну у плані ділянку на розі двох вузьких вулиць. На той час тут був тільки невеликий садок, а будь-які будівлі були відсутні.

Кабінет          Ковалевського          на          1-ому          поверсі.          1910-ті          роки

Кабінет Ковалевського на 1-ому поверсі. 1910-ті роки

 Ковалевський захотів побудувати для своєї родини справжній палац. Він запросив для розробки проекту майбутньої будівлі, а також для керівництва всіма роботами молодого, але вже відомого київського архітектора Павла Альошина. Врахувавши всі недоліки розташування ділянки та її малий розмір, зодчий спроектував будинок з триповерховою вежею, що закрила собою гострий кут та пропорційно розподілила будинок.

 Між замовником та виконавцем робіт практично одразу склалися непрості взаємини. У міських архівах збереглося листування, що стало справжнім джерелом інформації для сучасних дослідників старовини. Саме завдяки цим листам закріпилася одна з назв будинку Ковалевського —  Замок Зітхань. Саме так, передбачаючи чергові великі фінансові витрати, власник назвав будинок в одному з листів, адресованих зодчому.

 Мотиви Альошина були цілком зрозумілі: як справжній майстер своєї справи та як фахівець, який захопився проектом — він бажав  довести задумане до кінця. А Ковалевський прагнув максимально заощадити, але при цьому вразити всіх зовнішньою красою та шикарним внутрішнім оздобленням свого майбутнього будинку.

 Розповідаючи про декор фасаду, київські екскурсоводи обов’язково згадають, як Альошин пожартував над скупим замовником, зобразивши в горельєфі на фасаді вусатого кота, який надзвичайно нагадує самого зодчого. Справа в тому, що пишні вуса Альошина самі по собі є київською легендою. Згідно з переказами, він так любив «рослинність» на своєму обличчі, що спав виключно на спині, аби не зашкодити своїй красі.

Кімната          -

Кімната -"купе" на згадку про першу зустріч з дружиною. 1910-і роки

 А ще однією назвою — Будинок з "купе" будівля зобов'язана імпровізованій кімнатці, стилізованій під купе залізничного вагона. Саме в поїзді Ковалевський колись познайомився зі своєю майбутньою дружиною та побажав увічнити подію в інтер’єрі власного помешкання. Величезні борги, спричинені будівництвом особняка, родині вдалося виплатити лише за тимчасової окупації Києва Добровольчою армією Денікіна. Сім’я Ковалевських недовго насолоджувалася життям в своєму палаці. З початком Першої світової війни господар будинку потрапив до діючої армії, а в 1919 році, передбачаючи майбутні проблеми, пов’язані з приходом радянської влади, разом з родиною емігрував.

 Шикарний особняк зайняли репресивні органи. Тут розмістилося ДПУ Південно-Західної залізниці. Кімнати прислуги в цокольному поверсі були перетворені на камери для тортур. Розповідають, що сюди одного разу був доставлений і сам автор будівлі, заарештований на залізниці за схожість з черговим "ворогом народу". Слідчий, бажаючи навести на Альошина жах, голосно викрикнув: "Ти хоч розумієш, де знаходишся і що з тобою може бути?"

На таке затриманий, який досконало знав план ним самим же спроектованого будинку, спокійно відрізав: "Звичайно, знаю! Ми знаходимося в пральній кімнаті мадам Ковалевської". Наприкінці 1930-х років органи Народного комісаріату внутрішніх справ (НКВС) залиши́ли будинок, і він став служити більш мирним цілям. Сюди перевели Управління у справах мистецтв при Раді народних комісарів УРСР та Комітет у справах фізкультури і спорту.

 Після Другої світової війни особняк зайняло Міністерство закордонних справ (МЗС) УРСР. На початку 1970-х років тут були проведені великі реставраційні роботи, практично повністю відновлене планування будинку, відтворений прекрасний первісний декор. У 1987 році служби МЗС перебралися на Михайлівську площу, а будинок пристосували під нові потреби. Цей ремонт, на превеликий жаль, знову призвів до непоправних втрат у інтер’єрі.

Вид          будівлі          з          боку          вулиці          Пилипа          Орлика.          1990-ті          роки

Вид будівлі з боку вулиці Пилипа Орлика. 1990-ті роки

 Чергові зміни відбулися, коли будівлю в 2002 році почали переробляти під неофіційну резиденцію екс-президента України Леоніда Кучми. Внутрішні приміщення були в черговий раз переобладнані, а весь ретельно відреставрований в 1970-і роки інтер’єр практично знищений. Правда, реконструювали знамениту кімнату-купе і привели до ладу внутрішнє подвір’я. На щастя, всі зміни не торкнулися зовнішніх форм, завдяки яким споруда і отримала колись назву Арабський будиночок.

 Коротку історію особняка Ковалевського можна прочитати на табличці, що висить на фасаді будівлі. Сьогодні в цих стінах знаходиться благодійний фонд, який, серед іншого, іноді організовує екскурсії будинком та подвір’ям.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Особняк Ковалевського в Києві

У нашій країні є безліч цікавих і незвичайних місць, про які мандрівники навіть не знають. Поспішаючи дізнатися щось цікаве про давню історію країн закордону, ми стали нехтувати принадами величних міст рідної країни. І важко усвідомлювати, що Україна наповнена різноманітними пам'ятками, які варто поспішити побачити. Наприклад, чудовий особняк Ковалевського, який усім своїм виглядом нагадує прекрасний середньовічний замок. Зведення цієї будівлі відомим архітектором відбулося більше ста років тому для чиновника Ковалевського. Цю прекрасну споруду можна сміливо назвати однією з найкращих у районі, вона входить до числа найбільш відвідуваних особняків столиці.

Гуляєте по Києву? Відвідайте особняк Ковалевського!

Ця чудова двоповерхова будівля розташована в місті Києві на вулиці Пилипа Орлика, 1/15. Її унікальний екстер'єр вражає навіть досвідчених туристів. Будівля доповнена цікавим і незвичайним цокольним напівпідвальним поверхом, все чудово й гармонійно виглядає з садом, незвичним і гарним фонтаном, а також затишним двориком. До структури цієї чудової споруди входять не тільки розкішні житлові кімнатки, а й просторі парадні, вишукані ділові простори та багато інших приміщень:

  • Перший поверх складається з дуже великого й гарного холу, у якому багато елементів декору, що вдало вписуються в концерт дизайну. Більярдний стіл, розташований в окремій кімнаті, величезна бібліотека, але найцікавіше та найромантичніше місце в особняку – кімната-купе. Романтика полягає в тому, що саме в потягу власник розкішного будинку познайомився зі своєю коханою дружиною. Тому, як істинний романтик, він захотів відтворити в особняку дещо схоже, що повертатиме його думками до цього приємного для свідомості минулого.
  • На другому поверсі цього прекрасного будинку розташовані житлові кімнати для дітей, спальні та їдальні.
  • Цокольний поверх призначений для проживання персоналу, що працював у цьому великому будинку.

Незважаючи на те, що особняк Ковалевського схожий на прекрасний замок, у свій час він був ультрасучасним. При будуванні використовували залізобетон і штучний камінь, але на той час це було щось із роду фантастики. Все обладнано по-сучасному. Кондиціонери й ліфт у будівлі, також, до речі, є. Але, незважаючи на цю чудову споруду, неможливо не зазначити:

  • Арабський стиль – означає те, що інтер'єр виглядає розкішно. У ньому грає безліч фарб і присутня своєрідна безтурботність, властива Сходу.
  • Неймовірно гарні фасади з елементами ніжної й романтичної архітектури.
  • Неповторність і вишуканість кожної деталі, що знаходиться в особняку.
  • Барельєф, де зображено автора цього грандіозного проекту, але на ньому він – у вигляді кота.

Особняк Ковалевського має цікаву архітектуру й заманливу історію. На жаль, сьогодні цей прекрасний замок потребує косметичного ремонту, але все ж поглянути на нього варто кожному поціновувачеві захоплюючої історії.

Супер-аудіогід у смартфоні від компанії okTV

Прихильники самостійних подорожей завжди знаходяться в пошуках інформації про давні будівлі, цікаві споруди й місця, які неодмінно варто було б відвідати. І навіть процес складання списку пам'яток, куди б ви хотіли потрапити, часто займає багато часу. А навіщо це потрібно, якщо на ринку туризму з'явився аудіогід, який можна завантажити на свій смартфон чи планшет?

Компанія okTV створила унікальний продукт, для реалізації якого її працівники зверталися до платних джерел інформації, архівів і бібліотек. Обробивши отриманий контент, нам вдалося чітко все структурувати й створити аудіогід. У кінці сторінки є дві аудіострічки з інформацією про особняк Ковалевського, які ви можете завантажити на свій ґаджет.

Ми пропонуємо два варіанти аудіогіда для будь-яких типів пристроїв, з якими вам буде зручно гуляти. Перший – це безкоштовна версія, що в загальних рисах розповість вам цікаву історію особняка Ковалевського. Також є більш довга версія, вона платна, але в цьому файлі доступні не тільки таємниці, історія особняка і той контент, що не потрапив до безкоштовної версії, але й різноманітні фотографії та дані, як відродилася й розвивалася ця будівля протягом декількох років. Скориставшись аудіогідом, ви зрозумієте, що це незамінний супутник у подорожах при знайомстві з Україною та її прекрасною історією. Компанія okTV потурбувалася про те, щоб інформації було дуже багато, і вся вона була цікавою й корисною для мандрівників. Віддавши перевагу платній версії, залишається тільки слухати, дивитися, сприймати інформацію та, звичайно ж, отримувати від неї максимум користі й задоволення. І тоді, стоячи біля самого особняка Ковалевського, ви зможете не тільки дізнаватися про цю споруду, але й бачити фото родом з минулого – вони впорядковані за хронологією.

Особняк Ковалевського в Києві