Укр  /  Рус

Мова:

Києво-Печерська Лавра

Панорама Києво-Печерської лаври. 2000-ті роки

Києво-Печерська Лавра розташовується на вулиці Лаврській, 15.

 

Києво-Печерська Лавра — один із перших монастирів часів Київської Русі. Він входить до переліку найбільших святинь православного світу. Крім того, зараз це національний архітектурний заповідник, що знаходиться під охороною всесвітньої організації ЮНЕСКО. Лавра відома своїми храмами та печерами, де спочивають нетлінні мощі Божих угодників.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Що таке Варязькі печери?
  • Ким була заснована Києво-Печерська лавра?
  • Яка доля була у Лаври за часів правління більшовиків?
  • Які знамениті люди упокоїлися на території монастиря?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Високий статус Лаври в православ’ї надавався чоловічим монастирям за особливі духовні подвиги їхніх насельників, а також давню історію. Київська Лавра — найвідоміша і дуже шанована у всій Східній Європі. Вона була заснована ще в 1051 році, за князя Ярослава Мудрого. Основоположником Лаври вважається афонський чернець Антоній, уродженець містечка Любеч, що на Чернігівщині. Бажаючи усамітнитися від мирського життя, він оселився в печері на схилах Дніпра. Підземелля було вирите ще в незапам’ятні часи розбійниками-варягами, які промишляли грабунками на річці. Деякий час тут усамітнювався для молитви і митрополит Іларіон, який проживав неподалік у княжому поселенні Берестове. Сьогодні Варязькі печери —  це закрита для відвідування частина Дальніх печер Лаври. За легендою тут сховані незліченні скарби, зібрані розбійниками.

Преподобний          Антоній          Печерський

Преподобний Антоній Печерський

 До отця Антонія стали долучатися люди, котрі відчували потяг до вищого духовного життя, бажаючи присвятити себе служінню Богу. Одним із перших до Антонія приєднався Феодосій, який народився у Василеві (сучасному Василькові) біля Києва, а юність провів у Курську. Часто їх зображують разом як найбільш шанованих серед святих Печерських Старців. Ченці розширили печеру, облаштували в ній церкву та келії. Коли людей стало більше, і підземелля вже не вміщало ченців, Антоній призначив ігуменом ченця Іларіона, боярського сина, а сам тим часом, оселився на іншій стороні Лаврського яру, викопавши нову печеру. Нині це Ближні, або Антонієві, печери Києво-Печерської лаври. Згодом Феодосій став другим ігуменом новоствореної обителі.

 З найперших років свого існування, до монастиря потягнулися  численні паломники. Вони бажали на власні очі побачити знаменитих насельників, які жили в земляних печерах та проводили час в безперервній молитві, харчуючись при цьому тільки хлібом та водою. Паломники жертвували кошти, на які у 1062 році звели церкву. Маючи незаперечний авторитет, Антоній зумів переконати князівську владу віддати їм також всю територію навколо печер на поверхні. У 1073-1078 роках був побудований грандіозний капітальний храм на честь Успіння Богородиці. Але й тут знову не обійшлося без варягів. Один з представників цієї народності на ім’я Шимон зробив широкий жест і подарував свій золотий пояс для вимірювання розмірів майбутнього собору. Згодом храм був практично знищений у результаті зсувів ґрунту. Та й сам монастир неодноразово зазнавав руйнувань внаслідок нападу кочових племен, найстрашнішим з яких стало нашестя татаро-монголів у 1240 році. Після нього майже сто років на цій святій землі панувало запустіння.

 За литовського панування в обитель знову повернулося життя. Князь Симеон Олелькович відновив Успенський собор і пожертвував значну суму на його облаштування. Але вже в 1482 році на ченців чекало ще одне лихо. Татари, на цей раз під керівництвом кримського хана Менглі-Гірея, зруйнували і спустошили майбутню Лавру. Однак випробування тільки зміцнювали у вірі людей, і при кожному відродженні монастиря тут ставало все більше ченців, та з’являлися нові споруди. Лавра набувала землеволодінь, та стала власницею кількох міст. Пізніше уніати намагалися перевести насельників в католицизм, але ті залишилися вірні православ’ю, за яке були готові боротися зі зброєю в руках.

 В умовах постійних утисків Лавра стала головним оплотом віри для православних на території всієї Південної Русі. Для ідейного протистояння уніатам, в монастирі облаштували друкарню. Тут друкували літературу, яка закликала людей не зрадити віру батьків. У той час монастир безпосередньо підпорядковувався Константинопольському патріарху.

 У 1685 році Лавру перепідпорядкували Москві. Поступово вона стала не тільки монастирем, а й перетворилася на грізну фортецю. Навколо монастиря насипали земляні бастіони. За гетьмана Мазепи, вперше після татаро-монгольської навали, була побудована потужна оборонна стіна з системою веж. В одній із них, названою Палатною або Онуфріївською (від церкви святого Онуфрія, розташованої всередині), за легендою деколи зупинявся і сам Іван Степанович Мазепа, тому у неї є ще одне ім’я —  Мазепинська.

 Онуфріївська          башта.          1914          рік

Онуфріївська башта. 1914 рік

 При ясновельможному гетьмані була зведена розкішна надбрамна церква на честь Всіх Святих. Сьогодні на цьому храмі можна побачити герб Мазепи. Тоді ж, на рубежі XVII-XVIII століть зодчий Стефанович реконструював центральний вхід до Лаври з надбрамним храмом на честь святої Трійці. А в 1731-1745 роках звели Велику Лаврську дзвіницю. Її висота сягає майже 100 метрів, що ставить її в один ряд з найвищими спорудами подібного роду в православному світі. У 1761 році виросла дзвіниця і біля Дальніх Печер. Нижню Лавру в районі Ближніх печер укріпили потужною опорною стіною, яка була зведена інженером Де Боскетом.

 Вид          на          Києво-Печерську          лавру.          Гравюра          середини          ХІХ          століття

Вид на Києво-Печерську лавру. Гравюра середини ХІХ століття

 Звичний для нашого ока архітектурний ансамбль Лаври сформувався наприкінці ХІХ століття: відбудували нову трапезну церкву, а на місці старої, що знесли, збудували житлову частину і будинок для прочан. Щодня сюди стікалися тисячі і тисячі прочан, частина з яких йшла пішки багато кілометрів, щоб вклонитися святим мощам старців, спочилим у Ближніх та Дальніх печерах. При цьому прочани, звичайно, не мали ніяких карт, а рухалися до Києва, розпитуючи дорогу у місцевих жителів. Тоді, припускають, і виникла відома приказка: "Язик до Києва доведе".

 Але розміреному життю та молитвам ченців завадили революція та війна. Споруди Лаври надзвичайно постраждали в результаті артилерійського обстрілу в 1918 році військами Муравйова. Захопивши Київ, безбожники розстріляли київського митрополита Володимира. Остаточно закріпившись при владі, більшовики насильно виселили ченців, закрили Лавру, а всю її територію перетворили на антирелігійний музей.

 Сліди          від          снарядів          гармат          Муравйова          на          стінах          Мазепинської          вежі.          1918          рік

Сліди від снарядів гармат Муравйова на стінах Мазепинської вежі. 1918 рік

 У 1941 році Лавра зазнала нових випробувань. З приходом у місто нацистів був підірваний Успенський собор — головний і найдавніший храм святої обителі. Сьогодні документально не підтверджені виконавці варварського задуму, але, найімовірніше, це справа рук радянських підпільників. На деякий час до монастиря повернулися монахи, проте вже через півтора десятиліття його знову закрили. Релігійне життя відродилося лише з 1988 року, після святкування 1000-річчя хрещення Русі. Зараз Лавра складається з двох частин. Верхня є Національним архітектурно-історичним заповідником, а Нижня — діючим чоловічим монастирем. На території заповідника розташовані Національна історична бібліотека України та численні музеї: Музей історичних коштовностей, Музей книги і друкарства, Музей мікромініатюр, Музей українського декоративного мистецтва, Музей театрального, музичного та кіномистецтва України. Печери відносяться до території монастиря, але їхнє відвідування доступне для мирян. Уже в роки незалежності України було заново відбудовано Успенський Собор, його освятили 24 серпня 2000 року.

 Могила          Петра          Столипіна.          1910-і          роки

Могила Петра Столипіна. 1910-ті роки

 На території Лаври знаходиться некрополь. Крім нетлінних мощей святих, які спочивають у печерах, на території монастиря і заповідника поховано багато знаменитих людей. Це —  прем’єр-міністр Російської імперії Петро Столипін, відомі у зв’язку з Полтавською битвою Кочубей та Іскра, київський генерал-губернатор Васильчиков, герой війни 1812 року генерал Кайсаров та багато інших.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Мурали - верхнє місто
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Києво-Печерська лавра

Одна з головних православних святинь, справжня перлина столиці, що вражає розкішним виглядом, унікальний монастирський комплекс, котрий має давню історію… Думаємо, ви вже здогадалися, про що мова. Якщо ні, даємо ще деякі підказки. На території Київської Русі це перший монастир. Період зведення цієї «Мекки» – ХІ ст. Релігійне містечко в самому серці мегаполіса, золоті куполи, що осліплюють незрівнянним сяйвом… Загалом, тепер-то ви точно маєте здогадатися, шо йдеться про одну з найпопулярніших пам’яток не лише Києва, а й України, і ім’я їй – Києво-Печерська лавра. Київ може похвалитися великою кількістю пам’яток, але ця – особлива. Тут у єдиний симбіоз сакральної бездоганності зливаються: чоловічий монастир, одна з перших на Русі типографій, сім музеїв, чотирнадцять православних храмів, і навіть це ще не все. Важливість і масштабність цього комплексу не піддається ніяким описам, і через не одне століття статусність цього місця лише міцніє. Вникаючи вглиб історії, не можна не згадати, що Лавра зазнавала набігів, її обкрадали, знищували не один десяток разів, але щоразу вона відроджувалася та ставала ще кращою.

Справжні скарби, які зберігає в собі Києво-Печерська лавра

Паломницькі тури набувають усе більшої популярності серед українських туристів. Але, як показує практика, далеко не лише віряни прагнуть відвідати це місце, де живе благоговіння. Ця пам’ятка цікава і історикам, і архітекторам, і справжнім естетам, і тим, хто бажає відчути, що таке внутрішня гармонія. Звичайно, якщо плануєте відвідати столицю в якості гостя, або ви корінний киянин і просто хочете ближче познайомитися з рідним містом, Лавра обов’язково повинна очолити список місць, гідних уваги. Мощі вибраних вірян і преподобних отців – ключова цінність, з якою й асоціюється, перш за все, Києво-Печерська лавра. Так уже склалося, що далеко не кожний знає, що це місце стало усипальнею багатьох знатних родів. Ну, а давні чудотворні ікони, чутки про які розходиться по всьому світу, неодмінно привозяться до Києва й, зокрема, перебувають у лаврі. Однією з таких є ікона Успіння Божої Матері.

Повертаючись до не такого вже й далекого радянського минулого, ми бачимо Лавру дещо іншою. Вона являє собою певне музейне містечко, де представлено коштовності, історичну літературу та багато іншого. У період Великої Вітчизняної війни тут було розграбовано скарбниці монастиря, а розкішний Успенський собор і зовсім підірвано. На щастя, багато чого відбудовано вмілими майстрами, і сучасна Лавра, що поділяється на Верхню й Нижню, прикрашає Київ.

Печерська лавра не тільки наземний історико-культурний комплекс. Багато хто чув про печери, які, до речі, теж поділяють на Дальні й Ближні. Довжина Дальніх печер досягає 293 метрів, в Ближніх – 313 метрів. Утім, є інформація, що вони мають куди більш розгалужену систему підземних ходів, набагато обширніші й пролягають глибоко під водами Дніпра (Можете собі таке уявити?). Якщо вірити історичним джерелам, то монастирі найближчих міст з’єднані під землею з Лаврою. Глибина печер – від 5 до 15 метрів. Відомий монах Антоній, засновник монастиря, близько тисячі років тому поселився в цих підземних печерах. Тут знаходяться ті самі келії, які є свідками численних молитов священнослужителів за простих людей; тут же перебувають мощі святих.

Є, до речі, й така інформація, що Києво-Печерська лавра має дивні властивості! Вона зцілює: тут вірі прихожого воздається! Ще такий цікавий нюанс: дуже сильні мироточиві мощі  перестали мироточити в період радянської влади, коли територію перетворили на музей. І щойно монастир почав функціонувати, все повернулося назад. Чи вірити всьому, що пишуть у літописах та історичних книгах, питання доволі неоднозначне. Але, опинившись тут хоча б раз, відчувши цю неприборкану енергетичну міць і характерний внутрішній спокій, який дарує Лавра, виникає стійке відчуття, що тут усе-таки є щось особливе.

Історія, яку бачила Лавра. Київ – центр багатьох важливих подій минулого

У принципі, виходячи з вищевикладеного, загалом сформувалося певне розуміння того, як усе відбувалося. Втім, варто трохи вникнути в деталі. Монах Антоній у 1073 році побудував на місці сучасної Лаври й нині відомий собор Успіння Пресвятої Богородиці. Будівництво цієї перлини зайняло три роки, але воно того було варте, адже для храмобудівництва ця перлина стала певним каноном, зразком, ідолом… І саме за подобою цього собору пізніше створювалися Божі будинки в різних країнах світу, адже цей образ чарував, полонив і бентежив незрівнянною красою, чіткістю ліній і форм, вишуканістю та характерною розкішшю. Власне, ця споруда покрита чарівною ковдрою з таємниць, легенд і чудес. Собор неодноразово руйнувався чи не дотла, але щоразу відновлювався, щоб прийти в сучасність і підкорювати всіх, хто його побачить, неповторною пишністю. Цікавий момент: центральним місцем книгописання була саме Лавра. Київ розвивався, духівництво міцніло, як і авторитет цієї святині, поки не прийшла радянська влада. 1941 рік особливо запам’ятався тим, що Успенський собор був підірваний. А тепер уявіть, що лише через практично 55 років ця святиня була відновлена за наказом тодішнього президента – Леоніда Кучми. Власне, задовго до цього, з 1988 року, до Лаври повернулося духовне життя, а в 1990 році представники ЮНЕСКО, по-справжньому захопившись розкішшю Лаври, включили цю сакральну пам’ятку до числа об’єктів Світової спадщини. Київська духовна академія та семінарія тут відкрилися в 1999 році. І тепер це місце – те, чим може пишатися Київ.

Києво-Печерська лавра в умовах сучасності – дійсно щось. Крім духовної авторитетності, про яку й казати не варто, хочеться згадати про її візуальну велич. Вивищене над Києвом, не можна не побачити божественне намисто споруд у всій красі, як і, власне, проїжджаючи з лівого берега Дніпра на правий центральними мостами столиці. Лише вдумайтеся в той факт, що територія, котру займає Лавра, складає близько 30 га (це як містечко). Вона гідна уваги далеко не тільки тих, хто приїхав сюди помолитися, а й тих, хто хоче остаточно й безповоротно закохатися в Київ.

Унікальна територія, якою може похвалитися Києво-Печерська лавра

Опинившись на цій священній території, ви познайомитеся з такими сакральними спорудами:

  • Собор Успіння Пресвятої Богородиці – з нього все й почалося, саме цю споруду можна вважати самим серцем Лаври. Ні одна екскурсія не обійдеться без відвідання цього місця.
  • Над святими воротами Лаври знаходиться найдавніша зі збережених Троїцька надбрамна церква, її ж називають Святими вратами.
  • Окремої уваги заслуговує Аннозачатіївська церква, зведена над входом у так звані Дальні печери. Барокові форми однокупольної споруди викликають не менший захват, ніж установлений усередині іконостас.
  • Хрестовоздвиженська церква знаходиться над Ближніми печерами, для київських церков тут традиційна архітектура. Це, до речі, одне з небагатьох місць, де доволі умовні фігури святих, а цим фактом характеризується далеко не вся Києво-Печерська лавра.
  • Велика лаврська дзвіниця. Зараз мало хто може повірити в те, що колись це була найвища будівля в усій Україні, і це при висоті 96,5 метрів. Буквально декілька років тому дзвіницю відкрили для відвідання туристам і тепер сюди можна піднятися всім охочим.
  • Церква Всіх Святих – незрівнянний приклад архітектури в стилі українського бароко. На жаль, внутрішнє оздоблення й розпис у початковій інтерпретації не дійшли до сучасності, але навіть те, що постане перед поглядом гостей як усередині, так і зовні, навряд чи можна буде стерти з пам’яті.

Приваблює Києво-Печерська лавра? Київ зберігає нереальну кількість пам’яток родом з далекого-далекого минулого. Але Лавра… Це щось, що об’єднало не один десяток цікавих споруд: церкви, ансамблі монастирів і соборів, келії, братські корпуси, криниці, каплиці, башти… Щоб побачити всі пам’ятки Лаври, що розкинулися на величезній території, вам доведеться мати в запасі далеко не кілька годин вільного часу, адже роздивлятися кожну архітектурну споруду навіть зовні – справа далеко не двох-трьох хвилин. І що найцікавіше: у різні пори року Лавра виглядає по-різному, і це надає їй ще більшого шику, шарму й розкоші.

З okTV вам відкриється Київ: Лавра обов’язкова для відвідання

Опинитися на території Лаври без екскурсовода, закоханого у свою справу, не найкраща думка. Звичайно, ви не загубитеся й, загалом, зможете побачити все… Але таке знайомство з найсильнішою сакральною святинею країни буде дуже умовним. Щоб зрозуміти Лавру, потрібно дослідити кожний квадратний сантиметр і, як мінімум, провести тут хоча б один день, щоб дізнатися максимум про історії, легенди, таємниці та, звичайно, чудодійні можливості. Для тих, хто обожнює самостійні прогулянки, чудова новина: тепер ви можете самі вивчати Київ, а Лавра постане перед вашим поглядом у всій красі. Ви не прогаєте нічого важливого, якщо завантажите аудіогід – унікальний продукт, розроблений командою наших експертів.

У сучасному світі дуже складно викроїти хоча б трохи вільного часу, яке потрібно присвятити власним бажанням. А тепер уявіть, що вам дуже хочеться прогулятися по території Києво-Печерської лаври, познайомитися з цим місцем ближче, дізнатися про кожну пам’ятку якомога більше. І як синхронізувати власний час із часом екскурсовода? А ніяк! Просто завантажуйте аудіогід на будь-який пристрій, з яким звикли подорожувати, і насолоджуйтеся. Ми записали для вас захопливий контент, який збирали як у безкоштовних архівах, так і в платних джерелах. Для нас Києво-Печерська лавра в Києві – особливе місце, і, записуючи аудіоекскурсії, ми постаралися вмістити максимум корисної, цікавої та унікальної інформації, яку ви навряд чи просто так десь знайдете.

Вам доступна коротка, безкоштовна версія аудіогіда, у якій максимально стиснуто контент, що відповідає на базові питання. Але навіть ця версія дозволить вам сформувати уявлення про пам’ятки. А от платна версія – для справжніх мандрівників, для допитливих гостей Лаври, які сприймають інформацію не лише аудійно. Хочете побачити, як виглядала та чи інша споруда 10, 30, 50, 100 і навіть 1000 років тому? Ви матимете таку можливість, адже в платну версію ми також додали фотографії родом з далекого минулого. І саме завдяки цьому ви можете здійснити подорож у часі та насолодитися унікальною величчю Лаври. Планшет чи смартфон? Немає значення. Просто завантажте ту версію, яка вам потрібна, вирушайте на прогулянку, і, щойно опинитеся біля цікавої вам пам’ятки, виймайте навушники та слухайте захопливу розповідь, яку ми вам підготували. Ваше ставлення до Лаври як до пам’ятки архітектури й сакрального місця точно зміниться.  

Києво-Печерська лавра