Панорама Києво-Печерської лаври. 2000-ті роки
Києво-Печерська Лавра розташовується на вулиці Лаврській, 15.
Києво-Печерська Лавра — один із перших монастирів часів Київської Русі. Він входить до переліку найбільших святинь православного світу. Крім того, зараз це національний архітектурний заповідник, що знаходиться під охороною всесвітньої організації ЮНЕСКО. Лавра відома своїми храмами та печерами, де спочивають нетлінні мощі Божих угодників.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Одна з головних православних святинь, справжня перлина столиці, що вражає розкішним виглядом, унікальний монастирський комплекс, котрий має давню історію… Думаємо, ви вже здогадалися, про що мова. Якщо ні, даємо ще деякі підказки. На території Київської Русі це перший монастир. Період зведення цієї «Мекки» – ХІ ст. Релігійне містечко в самому серці мегаполіса, золоті куполи, що осліплюють незрівнянним сяйвом… Загалом, тепер-то ви точно маєте здогадатися, шо йдеться про одну з найпопулярніших пам’яток не лише Києва, а й України, і ім’я їй – Києво-Печерська лавра. Київ може похвалитися великою кількістю пам’яток, але ця – особлива. Тут у єдиний симбіоз сакральної бездоганності зливаються: чоловічий монастир, одна з перших на Русі типографій, сім музеїв, чотирнадцять православних храмів, і навіть це ще не все. Важливість і масштабність цього комплексу не піддається ніяким описам, і через не одне століття статусність цього місця лише міцніє. Вникаючи вглиб історії, не можна не згадати, що Лавра зазнавала набігів, її обкрадали, знищували не один десяток разів, але щоразу вона відроджувалася та ставала ще кращою.
Паломницькі тури набувають усе більшої популярності серед українських туристів. Але, як показує практика, далеко не лише віряни прагнуть відвідати це місце, де живе благоговіння. Ця пам’ятка цікава і історикам, і архітекторам, і справжнім естетам, і тим, хто бажає відчути, що таке внутрішня гармонія. Звичайно, якщо плануєте відвідати столицю в якості гостя, або ви корінний киянин і просто хочете ближче познайомитися з рідним містом, Лавра обов’язково повинна очолити список місць, гідних уваги. Мощі вибраних вірян і преподобних отців – ключова цінність, з якою й асоціюється, перш за все, Києво-Печерська лавра. Так уже склалося, що далеко не кожний знає, що це місце стало усипальнею багатьох знатних родів. Ну, а давні чудотворні ікони, чутки про які розходиться по всьому світу, неодмінно привозяться до Києва й, зокрема, перебувають у лаврі. Однією з таких є ікона Успіння Божої Матері.
Повертаючись до не такого вже й далекого радянського минулого, ми бачимо Лавру дещо іншою. Вона являє собою певне музейне містечко, де представлено коштовності, історичну літературу та багато іншого. У період Великої Вітчизняної війни тут було розграбовано скарбниці монастиря, а розкішний Успенський собор і зовсім підірвано. На щастя, багато чого відбудовано вмілими майстрами, і сучасна Лавра, що поділяється на Верхню й Нижню, прикрашає Київ.
Печерська лавра не тільки наземний історико-культурний комплекс. Багато хто чув про печери, які, до речі, теж поділяють на Дальні й Ближні. Довжина Дальніх печер досягає 293 метрів, в Ближніх – 313 метрів. Утім, є інформація, що вони мають куди більш розгалужену систему підземних ходів, набагато обширніші й пролягають глибоко під водами Дніпра (Можете собі таке уявити?). Якщо вірити історичним джерелам, то монастирі найближчих міст з’єднані під землею з Лаврою. Глибина печер – від 5 до 15 метрів. Відомий монах Антоній, засновник монастиря, близько тисячі років тому поселився в цих підземних печерах. Тут знаходяться ті самі келії, які є свідками численних молитов священнослужителів за простих людей; тут же перебувають мощі святих.
Є, до речі, й така інформація, що Києво-Печерська лавра має дивні властивості! Вона зцілює: тут вірі прихожого воздається! Ще такий цікавий нюанс: дуже сильні мироточиві мощі перестали мироточити в період радянської влади, коли територію перетворили на музей. І щойно монастир почав функціонувати, все повернулося назад. Чи вірити всьому, що пишуть у літописах та історичних книгах, питання доволі неоднозначне. Але, опинившись тут хоча б раз, відчувши цю неприборкану енергетичну міць і характерний внутрішній спокій, який дарує Лавра, виникає стійке відчуття, що тут усе-таки є щось особливе.
У принципі, виходячи з вищевикладеного, загалом сформувалося певне розуміння того, як усе відбувалося. Втім, варто трохи вникнути в деталі. Монах Антоній у 1073 році побудував на місці сучасної Лаври й нині відомий собор Успіння Пресвятої Богородиці. Будівництво цієї перлини зайняло три роки, але воно того було варте, адже для храмобудівництва ця перлина стала певним каноном, зразком, ідолом… І саме за подобою цього собору пізніше створювалися Божі будинки в різних країнах світу, адже цей образ чарував, полонив і бентежив незрівнянною красою, чіткістю ліній і форм, вишуканістю та характерною розкішшю. Власне, ця споруда покрита чарівною ковдрою з таємниць, легенд і чудес. Собор неодноразово руйнувався чи не дотла, але щоразу відновлювався, щоб прийти в сучасність і підкорювати всіх, хто його побачить, неповторною пишністю. Цікавий момент: центральним місцем книгописання була саме Лавра. Київ розвивався, духівництво міцніло, як і авторитет цієї святині, поки не прийшла радянська влада. 1941 рік особливо запам’ятався тим, що Успенський собор був підірваний. А тепер уявіть, що лише через практично 55 років ця святиня була відновлена за наказом тодішнього президента – Леоніда Кучми. Власне, задовго до цього, з 1988 року, до Лаври повернулося духовне життя, а в 1990 році представники ЮНЕСКО, по-справжньому захопившись розкішшю Лаври, включили цю сакральну пам’ятку до числа об’єктів Світової спадщини. Київська духовна академія та семінарія тут відкрилися в 1999 році. І тепер це місце – те, чим може пишатися Київ.
Києво-Печерська лавра в умовах сучасності – дійсно щось. Крім духовної авторитетності, про яку й казати не варто, хочеться згадати про її візуальну велич. Вивищене над Києвом, не можна не побачити божественне намисто споруд у всій красі, як і, власне, проїжджаючи з лівого берега Дніпра на правий центральними мостами столиці. Лише вдумайтеся в той факт, що територія, котру займає Лавра, складає близько 30 га (це як містечко). Вона гідна уваги далеко не тільки тих, хто приїхав сюди помолитися, а й тих, хто хоче остаточно й безповоротно закохатися в Київ.
Опинившись на цій священній території, ви познайомитеся з такими сакральними спорудами:
Приваблює Києво-Печерська лавра? Київ зберігає нереальну кількість пам’яток родом з далекого-далекого минулого. Але Лавра… Це щось, що об’єднало не один десяток цікавих споруд: церкви, ансамблі монастирів і соборів, келії, братські корпуси, криниці, каплиці, башти… Щоб побачити всі пам’ятки Лаври, що розкинулися на величезній території, вам доведеться мати в запасі далеко не кілька годин вільного часу, адже роздивлятися кожну архітектурну споруду навіть зовні – справа далеко не двох-трьох хвилин. І що найцікавіше: у різні пори року Лавра виглядає по-різному, і це надає їй ще більшого шику, шарму й розкоші.
Опинитися на території Лаври без екскурсовода, закоханого у свою справу, не найкраща думка. Звичайно, ви не загубитеся й, загалом, зможете побачити все… Але таке знайомство з найсильнішою сакральною святинею країни буде дуже умовним. Щоб зрозуміти Лавру, потрібно дослідити кожний квадратний сантиметр і, як мінімум, провести тут хоча б один день, щоб дізнатися максимум про історії, легенди, таємниці та, звичайно, чудодійні можливості. Для тих, хто обожнює самостійні прогулянки, чудова новина: тепер ви можете самі вивчати Київ, а Лавра постане перед вашим поглядом у всій красі. Ви не прогаєте нічого важливого, якщо завантажите аудіогід – унікальний продукт, розроблений командою наших експертів.
У сучасному світі дуже складно викроїти хоча б трохи вільного часу, яке потрібно присвятити власним бажанням. А тепер уявіть, що вам дуже хочеться прогулятися по території Києво-Печерської лаври, познайомитися з цим місцем ближче, дізнатися про кожну пам’ятку якомога більше. І як синхронізувати власний час із часом екскурсовода? А ніяк! Просто завантажуйте аудіогід на будь-який пристрій, з яким звикли подорожувати, і насолоджуйтеся. Ми записали для вас захопливий контент, який збирали як у безкоштовних архівах, так і в платних джерелах. Для нас Києво-Печерська лавра в Києві – особливе місце, і, записуючи аудіоекскурсії, ми постаралися вмістити максимум корисної, цікавої та унікальної інформації, яку ви навряд чи просто так десь знайдете.
Вам доступна коротка, безкоштовна версія аудіогіда, у якій максимально стиснуто контент, що відповідає на базові питання. Але навіть ця версія дозволить вам сформувати уявлення про пам’ятки. А от платна версія – для справжніх мандрівників, для допитливих гостей Лаври, які сприймають інформацію не лише аудійно. Хочете побачити, як виглядала та чи інша споруда 10, 30, 50, 100 і навіть 1000 років тому? Ви матимете таку можливість, адже в платну версію ми також додали фотографії родом з далекого минулого. І саме завдяки цьому ви можете здійснити подорож у часі та насолодитися унікальною величчю Лаври. Планшет чи смартфон? Немає значення. Просто завантажте ту версію, яка вам потрібна, вирушайте на прогулянку, і, щойно опинитеся біля цікавої вам пам’ятки, виймайте навушники та слухайте захопливу розповідь, яку ми вам підготували. Ваше ставлення до Лаври як до пам’ятки архітектури й сакрального місця точно зміниться.