Укр  /  Рус

Мова:

Особняк Ніколи Терещенка

Управління Головуповноваженого товариства Червоного Хреста в особняку Ніколи Терещенка. 1914–1916 роки

Колишній особняк Ніколи Терещенка розташований за адресою бульвар Тараса Шевченка, 12.

 Будинок був зведений ще 1842 року генералом Павлом Олфер’євим. У 1870 році його придбав і об’єднав із сусіднім київський міський голова Павло Демидов. 1875 року власником садиби став Нікола Артемійович Терещенко. Після масштабної перебудови особняк на багато років перетворився на резиденцію Терещенка та головний палац його цукрової імперії. Згодом цукропромисловець-мільйонер купив найближчі ділянки і розширив свій маєток аж до нинішньої Пушкінської вулиці. 1917 року особняк, як і всі володіння родини, був конфіскований, тут розмістили урядові установи УНР та Гетьманату. За радянської влади у будинку базувалося Всеукраїнське фотокіноуправління — ВУФКУ, потім Інститут кінематографії, а перед Другою світовою війною та кілька повоєнних років — облвиконком. З 1949 року колишній особняк передали для розташування експозиції Музею Тараса Шевченка.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися • Як Києвом керував князь без князівства?
 • Яким чином лапа лева перетворилася на буряк?
 • Чому не щастило київським кіноустановам?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Одним з перших забудовників новопрокладеної у 1840-і роки Бульварної вулиці став генерал-кавалеріст Павло Олфер’єв, герой війни з Наполеоном та один із придушувачів польського визвольного повстання. 1842 року Олфер’єв з великою родиною (він мав одинадцятеро дітей) оселився у Києві, де звів собі двоповерховий 18-кімнатний особняк на Бульварній вулиці. 1869 року старий генерал подарував його синові Василю, а той одразу виставив будинок на продаж.

 Павло     Демидов     князь     сан-Донато

Павло Демидов князь сан-Донато

 Новим власником став нащадок знаменитих російських промисловців, мільйонер Павло Павлович Демидов, який провів у Києві не так багато часу, але встиг увійти до числа найвідоміших мешканців міста. Бурхлива молодість Демидова проходила у Петербурзі, Відні та Парижі, де він без ліку тринькав свої статки. Але після смерті молодої дружини Марії Мещерської змінив погляди на життя і перейшов від марнотратства до масштабної благодійності. Спочатку він спокутував гріхи у Кам’янці, а далі губернатор Південно-Західного краю Олександр Дондуков-Корсаков переконав Павла переїхати до Києва. Про свою згоду Демидов жодного разу не пошкодував. У Києві він одружився з 17-річною княжною Оленою Трубецькою, а також був обраний міським головою. У цей проміжок часу він успадкував від дядька Анатолія додаткові мільйони та титул італійського князя Сан-Донато. Щоправда, за цим титулом не стояло реальне князівство — звання Анатолій Демидов отримав, щоб узяти шлюб із племінницею Наполеона Матильдою Бонапарт.

 Новоспечений князь Павло Демидов капітально перебудував своє київське придбання. Він купив поряд на Бульварній ще один будинок і з’єднав із першим за допомогою аркового проїзду, над яким влаштував парадну залу. Але це були дрібниці порівняно із тим, що Демидов зробив у якості міського голови. Зокрема, він патронував зведення будівлі міської думи на Хрещатику, сприяв відкриттю Третьої чоловічої гімназії та Реального училища тощо. Проте наступні вибори міського голови Демидов програв, тому, кажуть, образився на виборців, припинив благочинну діяльність, а згодом взагалі поїхав з Києва, продавши свій будинок Ніколі Терещенку.

 Загальний     вигляд     садиби     Николи     Терещенка     на     Бібіковському     бульварі     (праворуч).     Початок     ХХ     століття

Загальний вигляд садиби Ніколи Терещенка на Бібіковському бульварі (праворуч). Початок ХХ століття

 Нікола Артемійович, який тоді тільки-но оселився у Києві, зробив усе, щоб справити на киян належне враження. Мало того, що купив будинок у самого міського голови -"мільйонера", ще й перебудував його за проектом Павла Федорова у виконанні Ромуальда Тустановського. Всі 39 кімнат були обставлені з неймовірною розкішшю у стилі італійського Ренесансу. Не на докір Демидову, у якого було менше часу, слід зазначити, що Терещенко значно перевершив його також і за масштабами київської благодійності, у яку вклав два з половиною мільйони рублів. Про численні київські заклади та споруди, профінансовані Ніколою Артемійовичем, докладніше йдеться у інших розповідях Аудіогіда.

 Інтерєр     особняку     Николи     Терещенка.     Вестибюль.     Початок     ХХ     століття

Інтер'єр особняку Ніколи Терещенка. Вестибюль. Початок ХХ століття

 

Інтерєр     особняку     Николи     Терещенка.     Кабінет.     Початок     ХХ     століття

Інтер'єр особняку Ніколи Терещенка. Кабінет. Початок ХХ століття

 

Інтерєр     особняку     Николи     Терещенка.     Будуар.     Початок     ХХ     століття

Інтер'єр особняку Ніколи Терещенка. Будуар. Початок ХХ століття

 Садибу, придбану у Демидова, Терещенко розширив ще більше — докупив ділянку № 8 нижче по бульвару та ділянку № 3 на поперечній Олексіївській вулиці, яка тепер носить його ім’я. У цих будинках розташувалися контори та служби численних цукрових заводів терещенківського родинного бізнесу. Прізвище Терещенків настільки тісно асоціювалося з цукром, що вже у наші часи виникла анекдотична легенда, буцімто цукровий буряк з трьома гичками був зображений у верхній частині та всередині їхнього герба, а також на фасаді особняка. Насправді, за офіційними документами, це зовсім не буряк, а… "відірвана лев’яча лапа, що тримає три колоски". Цукровий символ з неї зробили надто довірливі реставратори.

 Герб     Терещенків,     внесений     до     Загального     гербовника     дворянських     родів

Герб Терещенків, внесений до Загального гербовника дворянських родів

 1917 року у конфіскованому маєтку діяв Секретаріат праці УНР, 1918 року — міністерства Української Держави. Радянська влада відкрила тут відділення ВУФКУ — Всеукраїнського фотокіноуправління, що мало фабрики також у Харкові та Одесі. У 1930 році ВУФКУ зазнало ідеологічного розгрому і було ліквідоване, а приміщення віддали Київському державному інституту кінематографії. Проте невдовзі всі його творчі курси перевели до Москви, в Києві лишили самі технічні факультети. А в особняку розташувався облвиконком, що перебував там і кілька повоєнних років. З 1949 року в колишньому терещенківському палаці працює Музей Тараса Шевченка, якому будинок завдячує останньою реставрацією, що відбулася на початку 2010-х років.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами