Укр  /  Рус

Мова:

Національна історична бібліотека в Києво-Печерській Лаврі

Вхід в Історичну бібліотеку. 2009 рік

Національна історична бібліотека України (НІБУ) розташовується на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника за адресою вулиця Лаврська, 9, корпус 24. 

 

Державна історична бібліотека заснована в 1939 році на базі книжкових фондів Антирелігійного та Історичного музеїв. Під час Другої світової війни велика частина унікального книжкового фонду була розграбована, а безцінні раритети вивезені окупантами в Німеччину. Саме приміщення бібліотеки надзвичайно постраждало під час вибуху Успенського собору. Тоді було знищено алфавітний і систематичний каталоги. У повоєнні роки бібліотеку вдалося відродити, але при цьому тільки деякі книги повернулися до Києва з Німеччини.

Сьогодні НІБУ є всеукраїнським депозитарієм історичної літератури та єдиною в Україні спеціалізованою бібліотекою з питань історії, суміжних історичних дисциплін та наукової бібліографії з історії України. Фонди налічують понад 800 тисяч одиниць, 52-ома мовами. Найцінніша частина зібрання перебуває у відділі стародруків, рідкісних та цінних книг. 30 вересня 2009 року Указом Президента України бібліотеці присвоєно статус Національної.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Як склалася доля бібліотеки митрополита Флавіана?
  • Де розміщувалася історична бібліотека після Другої світової війни?
  • Які раритети зберігаються у відділі рідкісної книги бібліотеки?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Рішення про створення історичної бібліотеки було прийняте Радою народних комісарів УРСР у 1939 році. Місце вибрали на території Музейного містечка, на яке тоді перетворили Києво-Печерську лавру. Для організації роботи в нову установу направили випускників історичного факультету Київського університету. На першому етапі перед ними стояло завдання скласти єдиний універсальний опис книг, журнальних та газетних статей, та бібліографію в області історичних наук. Основу книжкового і документального зібрання склали приватні колекції відомого церковного діяча митрополита Київського і Галицького Флавіана (Городецького) і київського купця-бібліофіла Маклакова, а також видання друкарень Києво-Печерської та Почаївської лавр та Львівського братства.

 Корпус          №          5          Музейного          містечка          Києво-Печерська          лавра—                    перше          приміщення          бібліотеки

Корпус № 5 Музейного містечка "Києво-Печерська лавра"—  перше приміщення бібліотеки

 Незадовго до окупації Києва нацистами, частину книг перевезли до Харкова. Але багато безцінних раритетів залишилися в Києві. Приміщення книгосховища було дуже пошкоджене під час вибуху Успенського собору. Книжкове зібрання нацисти розграбували, фактично бібліотека була знищена і припинила своє існування. Загалом  загинуло 533 тисячі книг вартістю понад 5 мільйонів рублів. За визначенням фахівців, колекція стародруків Історичної бібліотеки була однією з найдорожчих втрат української культури в роки Другої світової війни.

 Сумну історію має і унікальна бібліотека Флавіана. У 1907 році митрополит вирішив передати своє багате зібрання Києво-Печерській лаврі. З цією метою в 1914 році побудували окреме двоповерхове опалювальне приміщення з читальною залою. У 1910 році Флавіан власноруч систематизував фонд і склав каталог, який окремим виданням на 700 сторінок був видрукуваний в лаврській друкарні. У 1921 році більшовики націоналізували бібліотеку і передали її Всеукраїнській академії наук. При цьому вона залишилася на території колишньої Лаври і пізніше була передана створеному там антирелігійному музею, а звідти — Історичній бібліотеці. Під час окупації німці спочатку вивезли її як особливо цінне зібрання до Оперативного штабу Розенберга, а потім —  до Берліна. Тоді, власне, бібліотека Флавіана і перестала існувати як цілісна високо цінна колекція. Збереглася незначна частина неописаних книг, що залишалися в Києві, дещо вдалося повернути з Німеччини в 1947-1948 роках. Ще 81 книгу передали Україні з бібліотек Федеративної Республіки Німеччини лише в другій половині 1990-х років. Зараз невелика кількість книг зберігається в НІБУ, окремі екземпляри —  в інших бібліотеках, деякі потрапили до приватних колекцій, а доля інших і зовсім невідома.

 Після війни роботу Історичної бібліотеки було відновлено в 1946 році, фонди довелося збирати майже "з нуля". З Німеччини вдалося повернути лише 21 тисячу томів, 5 тисяч передали різні бібліотеки. До кінця року фонди склали 90 тисяч одиниць, і бібліотека отримала тимчасовий притулок в Київському історичному музеї на вулиці Володимирській, 2. Але обслуговування читачів вдалося відновити тільки в 1952 році, коли частину книг розмістили в будівлі Київського планетарію. Зараз це Олександрівський костел на Трьохсвятительській вулиці, який повернули вірянам. Там же обладнали невелику читальну залу на 60 місць. Інші фонди, що складалися вже з 200 тисяч одиниць, були законсервовані і недоступні для читачів. Вони зберігалися в непристосованому для цього складському приміщенні лаврської дзвіниці. Протягом майже 20 років бібліотека потроху "багатіла" новими приміщеннями. У 1955 році вона отримала для розміщення фондів і обладнання читальної зали на 200 місць корпус № 7 музею-заповідника "Києво-Печерська лавра", в 1960 році — корпус для книгосховища. Лише в 1970 році установа остаточно облаштувалася на своєму нинішньому місці, в корпусі № 24.

 Колекція          Біблій          різних          років          видання          з          фондів          НІБУ

Колекція Біблій різних років видання з фондів НІБУ

 Найцікавіші раритетні видання знаходяться в бібліотеці у відділі стародруків, рідкісних і цінних книг, створеному в 1964 році. Сьогодні його фонд вже перевищує 23 тисячі цінних документів. Велике наукове і культурно-історичне значення має колекція книг кириличного друку — це близько 800 екземплярів пам’яток старослов’янської писемності. Більшу частину колекції складають книги релігійного змісту. Серед них ранні видання друкарні Києво-Печерської Лаври Анфологіон 1619 року, Книга про віру 1620 року, Патерик Києво-Печерський 1661 року, всі три видання першого підручника з вітчизняної історії Синопсис 1674, 1678, 1680 років. Гордість колекції — знамениті острозькі видання Новий завіт і Псалтир 1580 року та Біблія 1581 року. У колекції книг цивільного друку зібрані книги, що вийшли за період з 1708 по 1825 роки.

 Раритетні          видання          з          зібрання          НІБУ

Раритетні видання з зібрання НІБУ

 Зібрання прижиттєвих видань творів класиків української та російської літератури включає твори Миколи Гоголя з автографом автора, Івана Котляревського, Михайла Коцюбинського, Івана Франка та багатьох інших. Чудова також колекція видань з мистецтвознавства: розкішно оформлені альбоми і монографії видатних мистецтвознавців XIX-ХХ століть. Історична бібліотека України, що в 2009 році отримала статус Національної, добре відома як центр культури. Крім традиційних бібліотечних заходів, тут проходять різні творчі акції, майстер-класи, презентації книг і проектів.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами