Золоті ворота після реконструкції. 1982 рік
Золоті ворота розташовані на вулиці Володимирській, 40-а, в однойменному сквері між вулицями Ярославів Вал, Володимирською і Лисенка.
Сучасні Золоті ворота є макетом древніх центральних воріт старого Києва. Вони збудовані в натуральну величину зі збереженням елементів оригінальної конструкції ХІ століття. Вважається, що в далекому минулому це були головні та найпотужніші ворота столиці Київської Русі. Їх не змогли зруйнувати навіть татаро-монголи, які взяли в облогу, а згодом захопили місто в 1240 році.
Золоті ворота — одна із візитівок Києва. Вони представлені на численних картинах, малюнках, фотографіях, конвертах, значках, календарях. Їхнім іменем названі вулиця, сквер та найкрасивіша станція київського метрополітену, вхід до якої знаходиться поруч із воротами.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Унікальні пам’ятники, яскраві пам’ятки, культурна й архітектурна спадщина, багаті музеї, безголосі свідки минулого – це те, чим славиться вся Україна, зокрема Київ. Золоті ворота поєднують усі ці перлини в собі. Це одна з тих споруд, яка заслуговує на особливу увагу не лише з боку іноземних туристів, а й мешканців нашої країни. Адже вони зберігають історію, у часи Київської Русі були головним входом у місто, а сьогодні ця пам’ятка входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.
Безсумнівно, кожен з нас, хто сидів за партою на уроці історії, знає хоча б основну інформацію про цей символ столиці. Ні для кого не секрет, що ворота являлися не просто входом у давній Київ, а оборонною спорудою. Зведені вони були ще в 1037 році, під час правління Ярослава Мудрого. У цей період землі Києва розросталися, отже, була потреба в створенні нових оборонних споруд. Основну оборонну функцію виконували високі вали та великі рови. А Золоті ворота були центром цієї споруди. Велична будова слугувала головним в’їздом у місто, а також місцем зустрічі послів і високопоставлених гостей. Тут відбувалися проводи воїнів і тріумфальні зустрічі дружини з походів. Це дивовижний шедевр українських зодчих, який наводив страх на ворогів.
Не менш цікавою є й назви споруди. Легенда казала про те, що ворота виготовлені зі справжнього золота, тому багато хто вважав, що тому вони так названі. Однак це припущення так і залишилося легендою.
Усім відомі однойменні ворота Константинополя, які до того ж були аналогічні за функціональністю. Цілком імовірно, що це було свого роду суперництво, такий собі виклик великій імперії. Але це лише одна з версій походження назви. Інша приписує назву золотому куполу білокам’яної церкви Благовіщення, встановленої на бойовому майданчику арки. У деяких народних творах ці ворота йменувалися «воротами в небо», які рятували місто від пітьми.
Сутність походження назви не вплинула на функції, адже Золоті ворота Київ дійсно захищали, і якщо не від темних сил, то від ворогів точно. Взяти місто з цього боку не вдалося нікому. Більше того, легенда каже: це було так незручно, що нападники обмежувалися лише дотиком зброї до воріт.
Ну, якою би міцною й неприступною не була споруда, все ж серйозного збитку вона зазнала. Спершу під час нашестя війська хана Батия, а потім від таких нещадних факторів, як час і стихії.
Як і будь-яка оборонна споруда, ворота виглядали дуже солідно: башта з широким в’їздом, міцні колони та арки зводу. Довжина проїзду складала цілих 25 метрів, а ширина – більше 7 метрів. Сьогодні висота стін, котрі збереглися, досягає 9,5 метрів. Побудовані ворота змішаною кладкою, де шари каміння чергуються з тонкою обпаленою цеглою. Особливою перлиною воріт була Благовіщенська церква, встановлена на бойовому майданчику. Її позолочений купол мав усім мандрівникам здалеку повідомляти про те, що місто населяють представники християнської віри. У ході вивчення пам’ятки були знайдені різні матеріали, котрі свідчать про те, що в інтер’єрі храму використовувалися для прикраси фрески й мозаїка.
Як відомо, після нашестя орди Батия, Золоті ворота в Києві опинилися в дуже жалюгідному стані. Хоча військо і зайшло в місто з іншого боку, воно вважало обов’язковим зруйнувати ворота зсередини – як підтвердження власної сили. У такому стані головний вхід залишався ще довго, потихеньку піддаючись силам стихії та часу. До середини XVІІІ ст. залишки великої оборонної споруди вже знаходилися під землею. Там вони провели багато часу, поки зацікавлені археологи й історики не вирішили провести роботи з розчищення руїн та їх укріплення. Однак, відкриті дії вітру та опадів, вони продовжували розчинятися в історії.
Уже в 1970-ті роки було прийнято рішення звести павільйон біля руїн, де тимчасово розташувався музей фортифікаційної споруди тих часів. Повна реконструкція руїн у Золоті ворота Києва була закінчена до 1982 року. Відкриття цієї унікальної історичної пам’ятки було приурочене до 1500-річчя української столиці.
Однак реконструкція проводилася дуже швидко, а матеріали, які використовувалися, почали показувати себе не з дуже гарного боку. Зовсім скоро оновлена архітектурна цінність знову почала руйнуватися та втрачати вигляд. Тому вже до 2007 року була проведена чергова реконструкція, під час якої було збережено частини воріт ще з часів зведення споруди, а також замінено деякі дерев’яні частини.
Побачивши архітектурну пам’ятку, хочеться ніби «проникнути» в її світ. Для цього можна вивчити історію, простудіювати безліч літератури. Але набагато цікавішою й захопливішою стане екскурсія до музею цієї перлини.
Добре, що в кожного охочого є можливість не просто збоку подивитися на неприступну оборонну споруду давнього Києва, а опинитися всередині неї, відвідавши музей «Золоті ворота». Київ, побачивши різні часи, терплячи злети й падіння, просто не міг знищити оригінальні вцілілі частини фортифікаційної споруди, не давши можливості мешканцям країни та іноземним туристам побачити все це на власні очі. Саме тому ви можете доторкнутися до історії, заглянувши до триярусного павільйону воріт.
Кожен може побачити унікальні законсервовані фрагменти справжньої споруди, побудованої за наказом князя Ярослава Мудрого, дізнатися історію цієї пам’ятки, все про її архітектуру. Особливий захват викличе відвідання легендарної Благовіщенської церкви. Хіба можна втратити можливість піднятися сходами, що ведуть до церкви, і відкрити для себе панораму української столиці з цієї висоти.
Звичайно, хтось може сказати, що ниніщні ворота – лише споруджена копія тієї фортеці й того входу в місто, які були при правлінні Ярослава Мудрого. Так, якоюсь мірою. Але артефакти, які могли зберегтися до наших днів, все ще можуть занурити в минуле. Адже навіть ця репродукція включає в себе частини тієї, початкової споруди: фрагменти прикладок, залишки пілонів.
Однак у справжню сферу минулого вас занурить музей «Золоті ворота». Сьогодні кожен повинен відвідати експозицію відродженої пам’ятки столиці, перейнятися її атмосферою й насолодитися тим, що збереглося до наших днів.
Показовий і той факт, що під час екскурсії до музею на вас чекає незвичайний сюрприз: звичних екскурсоводів там немає, лише електронні гіди. А ще у вас є можливість подивитися мультимедійний перформанс, що розповідає історію пам’ятки.
Хоча відвідання музею й має на увазі подорож в історію з електронним екскурсоводом, але хіба це привід відмовлятися від можливості дізнатися те, чого немає в просторах інтернету? Хочете дізнатися більше, ніж просто загальнодоступну інформацію? Але не особливо полюбляєте довго блукати музеями? Можливо, бажаєте блиснути знаннями про цей унікальний об’єкт, що входить до списку ЮНЕСКО? Тоді у вас завжди є чудова можливість – аудіогід від okTV. Скорочена версія захопливої розповіді знаходиться в кінці сторінки. З неї ви отримаєте стислу, але не менш цікаву інформацію. Але якщо хочете розширити власні знання, відкрити для себе незвичайні факти, вам просто необхідна повна версія аудіогіда, доступна для покупки в кінці цієї сторінки. Приємний бонус у вигляді фотографій допоможе «перенестися» до Золотих воріт і відвідати кожний куточок, залишаючись де-небудь у сквері чи сидячи в метро.