Укр  /  Рус

Мова:

Шоколадний будиночок

Київський центральний палац одружень. 1982 рік

Колишній особняк Могилевцева, або Шоколадний будиночок, розташований за адресою вулиця Шовковична, 17/2. 

 

Один з найулюбленіших киянами особняків, справжня перлина в намисті старовинних будівель Липок. Сьогодні його займає філія Київського національного музею російського мистецтва "Творчий центр" Шоколадний будинок ". Свою назву Шоколадний будиночок отримав за пишний декор та своєрідний колір. Він є пам’яткою архітектури. Спочатку його власником був відомий київський підприємець, меценат та громадський діяч Семен Могилевцев. Він щедро жертвував на будівництво різних будівель в Києві, поміж іншого, цілком на його кошти було збудовано Педагогічний музей (нині Будинок вчителя), що на Володимирській вулиці.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Для кого за легендою був збудований Шоколадний будиночок?
  • Хто з відомих людей жив у домі?
  • Чим саме будівля запам’яталася киянам в 1960-1980-і роки?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Незвичайний двоповерховий будинок, що стоїть на розі вулиць Шовковичної та Пилипа Орлика, кияни здавна називають Шоколадним будиночком. Таку назву він отримав за своєрідний колір фасаду. За бажанням власника, його стіни були покриті коричневою штукатуркою, тому всі елементи багатого декору здаються виконаними з фігурного шоколаду.

 Історія садиби, в якій був побудований Шоколадний будиночок, почалася ще в 1830-і роки. Саме тоді замість липового, виноградного та шовковичного садів у результаті масштабного будівництва з’явився район для аристократів, який називається Липками. Першим власником садиби був генерал Петро Костянтинович. Далі господарі землі змінювалися ще кілька разів, аж поки в 1899 році частину ділянки не придбав відомий київський підприємець Семен Могилевцев.

 Достеменно невідомо, кому саме належить проект цього знакового особняка. Більшість дослідників схильні вважати, що тут доклав руку почесний зодчий, академік архітектури Володимир Ніколаєв. Також складно зі стовідсотковою впевненістю стверджувати, що сам власник будинку проживав тут постійно. Був він людиною дуже багатою, мав велику кількість нерухомості та в Києві прославився як щедрий меценат. Сім’ї у Могилевцева не було, і в місті поширилися чутки, що шикарний особняк він збудував для таємних побачень з якоюсь знатною заміжньою персоною. Зовнішній декор, зокрема, кадуцеї —  алегоричні жезли античного бога Меркурія —  покровителя торгівлі, очевидно співвідносяться з підприємницькою діяльністю купця-мільйонера. Всередині будинок був надзвичайно гарний. Анфілада кімнат другого поверху містила зали, оформлені в візантійському, мавританському, російському та французькому стилях, білий зал був оформлений у стилі бароко.

Кадуцеї          на          фасаді.          2016          рік

Кадуцеї на фасаді. 2016 рік

 Семен Могилевцев помер в серпні 1917 року саме напередодні революційних подій. Його поховали в Брянську, звідки він був родом. А все його майно згідно із заповітом перейшло до численних племінників. Але їм не вдалося скористатися щедрими дарами дядечка. У шоколадного будиночка була інша доля.

 У 1917-1918 тут оселився відомий правознавець Ігор Кістяківський —  міністр внутрішніх справ Української держави. Після падіння Гетьманату Кістяківський емігрував, і особняк перейшов до нових рук. У 1919 році його зайняв видатний діяч більшовицької партії, голова Раднаркому і нарком закордонних справ УСРР Християн Раковський. Коли влада в Києві змінилася в черговий раз, і ненадовго перейшла до денікінців, будівлю віддали під резиденцію губернатора. Зрозуміло, що постійні зміни тимчасових правителів призвели до повного розгрому найбагатших інтер’єрів. Були відправлені у піч або понівечені дорогі меблі, розграбована шикарна бібліотека книг та журналів з мистецтва, вкрадені або зіпсовані картини.

Сходи          на          другий          поверх.          2016          рік

Сходи на другий поверх. 2016 рік

 Після того як більшовики зайняли стійкі позиції в Києві, особняк передали під житло для вчених Всеукраїнської академії наук, та перепланували. В одній з квартир проживав відомий музеєзнавець, археолог і мистецтвознавець Микола Макаренко. Звідси його відправили в катівні Державного політичного управління (ДПУ), оскільки вчений був єдиним, хто в 1934 році відмовився поставити свій підпис під актом про знесення Михайлівського золотоверхого собору.

 У 1934 році будівлю відібрали у ВУАН та передали на баланс Народного комісаріату внутрішніх справ (НКВС). Була зроблена реконструкція, якою займався відомий архітектор Павло Альошин. Перед Другою світовою війною і кілька років після її закінчення, тут розташовувалося Всесоюзне товариство культурних зв’язків із закордоном.

Сучасний          вигляд          будівлі.          2015          рік

Сучасний вигляд будівлі. 2015 рік

 У 1960-1980-і роки в Шоколадному будиночку розташовувався Київський центральний палац одружень. Практично в кожній родині киян збереглася фотографія молодят на центральних сходах в день весілля. Існує, навіть, міська легенда —   всі зареєстровані тут шлюби були міцними та непорушними. А нібито, коли з’явився новий центральний орган реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) —   знаменитий "Бермудський трикутник" на проспекті Перемоги, статистика безнадійно зіпсувалася. Звичайно, це одна з численних київських байок.

 За незалежної України особняк відреставрували та передали Міністерству культури. Тепер тут знаходиться філія Київського національного музею російського мистецтва "Творчий центр "Шоколадний будинок".

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

«Шоколадний будиночок» у Києві

Що перш за все приходить у голову, коли ви чуєте словосполучення «Шоколадний будиночок»? Звичайно ж, щось смачне, солодке та їстівне, обов'язково приготоване з шоколаду. Або ж заклад, де смакота ллється рікою, а може, невеликий будиночок, що дійсно зроблено з такого солодкого продукту. Але в реальному житті цей прекрасний музей назвали так виключно через дизайн, неймовірно схожий на плитку шоколаду. Знаходиться ця незвичайна споруда в Києві, і сама історія цієї будівлі абсолютно не має ніякого відношення до чогось солоденького. І якщо ви приїжджаєте до Києва погостювати й познайомитися з пам'ятками самого серця країни, або ж проживаєте тут, – це не має значення. Одне можна сказати напевно: не варто втрачати можливості відвідати таку привабливу, історично значущу та цікаву споруду.

Музей «Шоколадний будиночок» у Києві

Ця незвичайна архітектурна споруда із солодкою назвою була приречена перетворитися на цікавий музей. Будинок, побудований більше, ніж сто років тому, був чудовим особняком, що належав дуже відомому купцеві – С. Могильовцеву. Ця людина аж ніяк не страждала на нестачу фінансів, тому легко виділяла багато грошей на побудову різноманітних споруд – таких, як школи, лікарні та музеї. Цей поміщик шалено полюбляв оточувати себе чудовою й незвичайною красою. Його любов до естетики проявлялася в усьому і, перш за все, у будівництві, ініціатором якого він виступав. Саме тому відомий архітектор, якого викликав С. Могильовцев, на славу постарався із зовнішнім виглядом будинку й створив неповторну та надзвичайно гарну ілюзію шоколадних плиток, а всередині теперішнього музею створив справжнє ідеальне свято з різноманітних стилів:

  • Готика – це дуже великі вікна, стрілчасте склепіння та різноманітні шикарні вітражі. Головна мета такого стилю полягає в тому, щоб світла в приміщенні було максимум, а наявність витонченого вітражного скла надавала величі будівлі як ззовні, так і всередині.
  • Ренесанс – це унікальний, гарний і неповторний стиль, що являє собою сукупність величі, витонченості, а також гармонійного поєднання різноманітних фарб і елементів декору. Але головна ідея в тому, щоб показати могутній стиль античності, який розкривається в інтер'єрі, а також найвищу ступінь облаштування.
  • Бароко – це поєднання фантазії та реальності разом з елементами природи. У «Шоколадному будиночку» одна з найкращих і незвичайних кімнат виконана саме в цьому стилі, і він не просто надихає, а змушує відчути невимовну гармонію.
  • Модерн – це стиль, у якому переважають натуральні матеріали, природні кольори та дуже ніжні лінії.

Ходять різноманітні легенди й чутки про початкове призначення такої чарівної будівлі. Але найімовірнішою з усіх історій про появу цієї краси є те, що будинок був зведений для світських заходів. Загалом, саме такі думки й приходять у голову, коли вперше бачиш цю споруду. Одразу уявляються дами в розкішних платтях, яких супроводжують солідні чоловіки, що займають високі посади.

Що ж можна побачити в цьому солодкому особняку сьогодні?

Крім того, що кожна кімната в цьому музеї чудово витримана у своєму стилі, «Шоколадний будиночок» – це шалено гарне й розкішне місце, де вишукано розписані стіни й стелі, все навколо прикрашено по-багатому. Озирніться навколо, і ви побачите обробку позолотою, дерев'яні різьблені панелі (також виконані незвичайно), паркет з різноманітними шикарними візерунками, кольорові захоплюючі вітражі й неповторні ковані огорожі високих мармурових сходів. Отож, якщо ви зважились відвідати таке заманливе місце в місті Києві, можете бути на всі 100% впевнені, що в цьому розкішному будинку – великий музей, котрий познайомить вас з різними архітектурними стилями. Можете навіть не сумніватися в тому, що отримаєте приємні та яскраві враження. Деяким досить подивитися на цей будинок ззовні, щоб раз і назавжди запам'ятати його красу. А хтось просто не може встояти і все-таки заходить всередину, аби відкрити для себе максимум. І це правильне рішення.

Скористайтесь аудіогідом від компанії okTV

Дуже важливо не просто подорожувати країнами й знайомитися з давнім мистецтвом, пам'ятками, культурою та іншим. Далека далеч – це, звичайно, дуже добре, але наша країна багата на сюрпризи та чудові місця для поціновувачів давньої захоплюючої історії. Якщо вважаєте, що вас здивувати вже нереально, тоді вам, у будь-якому разі, потрібно відвідати прекрасний «Шоколадний будиночок» у Києві. Про те, наскільки неповторна в цьому музеї архітектура, вам уже трохи відомо. Але для того, щоб дізнатися набагато більше й ніби зануритися в безодню історії цієї чудової споруди, професійна та досвідчена команда okTV підготувала для всіх охочих справжню новинку. Вас цікавить комфортний і зручний спосіб відвідати якісь екскурсії, але при цьому не вливатися в групу незнайомих людей і не залучати приватного екскурсовода? Тоді вам точно сподобається наш новий продукт – аудіогід.

На сторінках опису пам'яток, у самому кінці, ви знайдете аудіофайли. У вашому розпорядженні два різні захоплюючі аудіозаписи. Безкоштовна версія має коротку інформацію про «Шоколадний будиночок», і завдяки цьому аудіофайлу ви зможете зрозуміти формат оповіді. Такий запис ідеально підійде для загального знайомства з музеєм. А в другому, платному, записі для вас відкриється багато таємниць і цікавої інформації про пам'ятку. І, на додачу до всієї розповіді гіда, для вас будуть доступні фотокартки з різних часів. Все це подарує вам можливість не тільки на словах почути про те, що відбувалося в тій місцевості в різні часи, але й побачити все на власні очі. Всі зображення ми згрупували в хронологічному порядку. Тому, навіть стоячи біля самої будівлі, вас не залишатиме відчуття подорожі в часі.

Переваг у такого продукту для туристів дуже багато. Ви можете запланувати прогулянку по цікавих пам'ятках столиці, завантаживши на нашому сайті аудіострічки до кожної з пам'яток на смартфон. Далі – вирушайте в поїздку, ні до кого не прив'язуючись. Спробувавши такий формат насиченого екскурсійного відпочинку хоча б одного разу, ви навряд чи повернетесь до стандартних екскурсій разом із групою людей, оскільки така приваблива новація дозволить вам не просто дізнатися цікаві факти, а й пірнути в минуле з головою. Ми приділили створенню цього продукту максимум уваги, скориставшись послугами платних джерел інформації, звернувшись до архівів і бібліотек, і об'єднали в аудіофайлах тільки якісний і цікавий контент. Тепер у вашому розпорядженні – персональний аудіогід, скористатися послугами якого ви зможете у будь-який зручний вам час.

«Шоколадний будиночок» у Києві