Укр  /  Рус

Мова:

Трапезний храм Софії Київської (Тепла Софія)

Колишня трапезна Софійського монастиря. 1983 рік

Колишня трапезна Софійського монастиря розташована за адресою вулиця Володимирська, 22.

 

Колишня трапезна Софійського монастиря, відома також як Тепла (Мала) Софія. Вона розташована ліворуч від входу через арку дзвіниці Софійського собору, навпроти Софійського собору. Будівля, зведена у 20-х роках XVIII століття, перекрита двосхилою покрівлею із заломом, характерним для стилю бароко. Карнизи під банею прикрашені ліпниною, напівциркульними вікнами, виступами-пілястрами. Церкву вінчає грушовидна баня. У 20-ті роки XIX століття трапезну всередині перебудували в єдиний простір, а наприкінці XIX століття частково добудували.

Нині в приміщеннях Теплої Софії розташовуються виставкові зали заповідника і велика лекційна зала. Будівля колишньої трапезної Софійського монастиря входить до комплексу  Національного історико-культурного заповідника "Софія Київська" і перебуває під охороною ЮНЕСКО. З 2016 року в колишній трапезній діє храм, освячений на честь святого благовірного князя Ярослава Мудрого. 

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Чому трапезну Софійського монастиря називають Теплою Софією?
  • Як змінився вигляд трапезної з часу її зведення?
  • Коли в Теплій Софії розібрали пічне опалення?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Вперше трапезна Софійського монастиря згадується в 1682 році. Трапезна того часу — це приміщення, яке об’єднувало монастирський зал, де обідала братія, та церкву в ім’я св. Федора Стратилата. Будівля спочатку була двоповерховою та дерев'яною. На першому поверсі розташовувалася монастирська їдальня, другий займали господарські приміщення. Під трапезною були великі підвали і підземні переходи до інших будівель. В XVII–XVIII століттях підземелля могли слугувати сховищем для монахів та городян від набігів ворога, а також складом монастирських запасів та цінностей. Більша частина підземель з часом була засипана та не досліджена. Під час пожежі наприкінці XVII століття верхня дерев’яна частина згоріла, однак збережені підвали та фундаменти першого поверху стали основою для подальшого будівництва.

 Кам’яну двоповерхову трапезну Софійського монастиря з церквою Воскресіння Лазаря збудували з каменю в першій третині XVIII століття. Потім з південного заходу, з боку господарських Південних в’їзних воріт, прибудували приміщення для кухні. До підвалу був обладнаний вхід через тамбур, а на другий поверх вели сходи у вежі. Церква та сходова вежа отримали завершення в вигляді грушоподібних бань. Фасади будівлі прикрасили живописні вікна та ліпний квітковий орнамент. У вівтарній частині вікна виконали у вигляді чотирилисників. З боку кухні під трикутними класичними карнизами їх помістили в глибокі отвори. Зачиняються вони віконницями, що й зараз створює враження домашнього затишку. В середині XVIII століття трапезна постраждала від чергової пожежі і потребувала серйозного ремонту, під час якого було проведено реконструкцію. Участь в роботах брав архітектор Іван Григорович-Барський, він відбудував західний фронтон в стилі бароко.

 У 1786 році Софійський монастир було закрито, і декілька десятиліть колишня трапезна використовувалась лише як церква. В 20-ті роки XIX століття за митрополита Євгена (Болховитинова) храм перебудували у зимню (теплу) церкву, яку освятили на честь Різдва Христового. Роботами керував міський архітектор Андрій Меленський. Тоді й виникла назва “Тепла Софія”, на відміну від холодного, не опалювального Софійського собору. Оскільки перебудова проходила в часи панування класицизму в архітектурі, трапезна набула деяких класичних рис, однак зберегла й елементи бароко. У 80-ті роки XIX століття при наступній перебудові архітектор Миколай Юргенс вніс значні зміни в планування. Були розібрані сходова вежа і тамбури у входів, перепланований внутрішній об’єм храму, старий іконостас замінено іншим — з домової церкви митрополичого будинку.

 Трапезна          церква          Софії.          1900-ті          роки

Трапезна церква Софії. 1900-ті роки

 За радянської влади з 1929 року богослужіння в храмі було припинено, ікони та іконостас винесли, розписи, крім одиничних фрагментів вівтарної частини, знищили. Приміщення колишньої трапезної відвели під філіал Центральної наукової бібліотеки АН УССР. Пізніше Мала Софія ввійшла до комплексу заповідника “Софійський музей”, створеного в 1934 році.

 У 1970-ті роки в Теплій Софії проводилися великі дослідницькі та реставраційно-ремонтні роботи. Тоді були частково відтворені первісні форми будівлі, відновлені кухня та тамбур, відкриті для огляду фрагменти старовинних фундаментів. Цікаво що груби в колишній трапезній зберігалися аж до 1956 року, коли було проведене центральне опалення.

 Тепла          Софія.          2000-ті          роки

Тепла Софія. 2000-ті роки

 В наш час у Теплій Софії розташовуються виставкові зали Національного історико-культурного заповідника “Софія Київська”. В 2016 році адміністрація заповідника і Українська православна церква Київського патріархату підписали договір про спільне використання частини приміщень колишньої трапезної. Вранці та ввечері в Теплій Софії проходять богослужіння в церкві на честь благовірного князя Ярослава Мудрого, а с 10 до 17 години працюють музейні експозиції.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами