Укр  /  Рус

Мова:

Києво-Могилянська академія: Старий академічний корпус

Старий академічний (Мазепинський) корпус з боку Контрактової площі. 2016 рік

Старий академічний корпус Києво-Могилянської академії розташований за адресою вулиця Григорія Сковороди, 2.

 

Мабуть, у всій Україні не знайдеться навчального корпусу вузу з такою багатогранною та цікавою історією. Старий академічний корпус існує більше трьох століть і є найстарішою навчальною спорудою країни. Він був зведений ще в 1704 році і неодноразово перебудовувався, але практично не змінював свого призначення. Тому й не дивно, що сьогодні — це всеукраїнський символ вітчизняної науки і освіти. Зображення корпусу прикрашає емблему Українського дослідного інституту в Гарварді. Будівля є пам’яткою національного масштабу, одним із найцінніших зразків культурної спадщини України.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Чому корпус називають Мазепинським?
  • Для чого призначався Конгрегаційний зал?
  • Яку українську купюру прикрашає зображення старого академічного корпусу?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 У 1704 році поряд з Богоявленським собором Братського монастиря заклали кам’яний корпус Академії. Спочатку будівля була одноповерховою і мала дерев’яну прибудову. Кошти на будівництво виділив сам гетьман Іван Мазепа. Вікна на першому поверсі були прикрашені гербами гетьмана. Саме тому будівлю також називають Мазепинським корпусом. Припускають, що архітектором який  розробив проект староакадемічного корпусу, був Осип Старцев. Цей зодчий —  автор таких чудових київських соборів, як Микільський та Богоявленський, на жаль безповоротно втрачених.

 Старий          академічний          корпус

Старий академічний корпус

 Старий академічний корпус багато разів перебудовувався і видозмінювався. У 1740 році завершили будівництво другого поверху і нової частини будівлі з Благовіщенською церквою. Роботами завідував досвідчений архітектор Йоганн-Готфрід Шедель. У підсумку у новій будівлі розташовувалися: зал для філософії, великий зал для диспутів, зал для богослов’я і конгрегаційна церква. Реконструкцію старого корпусу ініціював архієпископ Київський і Галицький, майбутній митрополит Рафаїл Заборовський. Як протектор і благодійник Києво-Могилянської академії, він виділив на це 1640 рублів власних коштів.

 Особливо урочистим був великий зал для диспутів, стіни якого прикрашали розписи з грецькими міфологічними сюжетами та масивні портрети засновників і благодійників Академії. За спогадами сучасників, інтер’єри залу практично не змінювалися до початку ХІХ століття.

 Саме в цьому будинку здобували освіту майбутні творці вітчизняної культури і науки. Тут навчалися: композитор Максим Березовський, якого називали другим Моцартом століття, не менш талановитий композитор і диригент, автор багатоголосої церковної музики Артемій Ведель, письменник Петро Гулак-Артемовський, архітектор Іван Григорович-Барський та його брат відомий мандрівник Василь, філософ Григорій Сковорода, історик Максим Берлінський та інші. Стіни старого академічного корпусу прикрашають меморіальні дошки на честь Артемія Веделя і благодійників Академії —  Галшки Гулевичівни і Петра Могили, а також табличка, з інформацією про те, що будівля є пам’яткою архітектури і охороняється державою.

 Староакадемічний          корпус          після          реконструкції                    Й.-Г.          Шеделя

Староакадемічний корпус після реконструкції  Й.-Г. Шеделя

 У старому академічному корпусі знаходилася величезна бібліотека. На жаль, частина книг була втрачена в 1811 році під час сумнозвісної подільської пожежі. Будівлю відновлював міський архітектор Андрій Меленський. Під час реконструкції зовнішній вигляд корпусу знову зазнав змін. Після перетворення Києво-Могилянської академії на духовний заклад, приміщення використовувалися як книгосховище. Тут знаходилося близько 158 тисяч томів, частина з яких належала одному із засновників Академії Петру Могилі.

 При наступній реконструкції, яку провели наприкінці ХІХ століття, відкриті галереї замурували, надбудували третій поверх, замість печей зробили систему опалення та створили археологічний музей. За радянської влади Духовну академію на території колишнього братського монастиря закрили, службу в його церквах заборонили і демонтували купол Благовіщенської церкви в Староакадемічному корпусі.

 Вигляд          староакадемічного          корпусу          з          боку          вулиці          Григорія          Сковороди.          1900-ті          роки

Вигляд староакадемічного корпусу з боку вулиці Григорія Сковороди. 1900-ті роки

 Після відродження Києво-Могилянської академії в 1992 році почалася реконструкція значно зношеної на той час пам’ятки архітектури. На даху знову з’явився купол відновленої церкви. Під час реставраційних робіт в інтер’єрах виявили унікальні клеєві фрески невідомого художника — Богоматір, Знамення та інші православні сюжети. За цінністю та манерою виконання їх можна порівняти з розписами Києво-Печерської лаври та Святої Софії.

 Фактично Староакадемічний корпус Києво-Могилянської академії — перша в Україні будівля, зведена з навчально-просвітницькою метою. Вона є символом не тільки Академії, а й символом вітчизняної науки і освіти. Малюнок із зображенням корпусу використаний на українській поштовій марці 1992 року та на зворотному боці української купюри номіналом 500 гривень.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Старий академічний корпус: «смуга зльоту» академії

Вік Києво-Могилянської академії каже, що це ветеран серед навчальних закладів в Україні та світі. Випускникам академії після отримання диплому відкриті безмежні можливості для отримання престижної посади в найкращих європейських і американських компаніях.

300-літня історія старого корпусу на вулиці Г. Сковороди, 2, пояснює його цінність для культурної спадщини країни. На території всього академічного комплексу розташовані споруди, що зберігаються ще довше.

Штормить політикою

Перші будівлі, де навчалися, були отримані від волинянки за родом – Галшки Гулевичівни. Вона займалася меценатством, перебуваючи і в Києві, і на батьківщині. Віддавши свої ділянки під просвітній заклад, меценатка повернулася на Волинь. Така благодійність стала надзвичайно важливою. Невеликому будинку Галшки з підвальним приміщенням біля 400 років.

Спочатку на її володіннях була Братська школа, а пізніше з'явився й монастир. На той час насаджувався католицизм, і було важко впливати на розвиток української духовності в православній вірі. Адже в дієвій школі вчили духовенству поряд із науковими предметами. На той час мешканці України об'єднували зусилля, щоб допомогти розвивати школи хто як може. І навчальні заклади таки крок за кроком, але розвивалися завдяки зусиллям згуртованого народу.

Отримати освіту міг кожен охочий. Походження ніяк не враховувалось при зарахуванні до рядів студентів. Зате значно відчувалася різниця. Були такі, що дозволяли собі придбати особняк, навіть декілька. На їхньому фоні разюче виділялися ті, хто не завжди міг купити хліба.

Число студентів тут було в рази вище, ніж у великих європейських університетах. Близько 1200 могилянських учнів проти 300 європейських. Все тому, що особливих норм до знань не було. Вигнати могли тільки за погану поведінку.

Нинішній академічний корпус був закладений у 1703 році за наказом гетьмана І. Мазепи. Споруда була одноповерховою, але до 1740 року виросла ще на один ярус, східна частина також змінилася: з'явилася Благовіщенська церква. Пожежа 1811 року пошкодила дерев'яні балки, але їх швидко відновили. До кінця ХІХ століття добудували й третій поверх. Додалося більше простору для дієвої бібліотеки, а також у корпусі відкрили археологічний музей. Під землю також копнули J Підвальне приміщення стало потребою для системи опалення. Раніше будівля отримувала тепло від печей.

Благовіщенський храм у старому корпусі академії на 2-му поверсі зберігся. Він відділений перекриттям. Вам цікаво, що чекало на студентів після мазепинського фіаско в політиці? Хто захищав їхні інтереси й давав кошти на розвиток? А ви задумувались коли-небудь, що пам'ятки з 400-річною історією не стоятимуть вічно? Час усвідомити, що спадщина багатьох століть з кожним роком зменшується. Щодо будівель, їхні стіни руйнуються, фундамент сідає, дах тече. Якщо в таких приміщеннях зберігатимуться старі книги та інша література, то є ризик втратити їх назавжди.

okTV: оцифрували «слово»

Ви вже придумали, з якого місця розпочати подорож по Києву? Приїжджайте на Поділ, і вам відкриється безліч маршрутів. А щоб правильно триматися шляху, скористайтесь новинкою від компанії okTV – аудіоекскурсією.

Якщо на вашому смартфоні буде аудіопродукт від нашої компанії, ви будете найбільш поінформованим українцем. У стрічці записана історія від старих часів до сучасності.

Як ви помітите, спустившись у кінець сторінки, є два файли, що відрізняються повнотою змісту. Коротка безкоштовна версія лише прочинить двері до знань, а друга, повний варіант, – це широкі двері, що ведуть до самої глибини історії України. Тож розпочніть аудіоекскурсію з цієї ж хвилини.

Ви зможете забути про попереднє замовлення гіда, тому що будь-який портативний девайс згодиться, щоб у нього вмістити аудіострічку з розповіддю. Обирайте, чи вистачить вам дисплею мобільного, чи краще скористатися планшетом, адже в розширеній версії екскурсії є ілюстрації, і краще їх переглядати на екрані планшету. Розповідь іде під фонову мелодію. Це допомагає розслабитися та сприймати інформацію краще, тому що зайвий шум з вулиці буде заглушено музикою й розповіддю.

Хто сказав, що самостійна подорож по місту не може існувати? Ми доведемо, що це краще, ніж екскурсійні групи. Переконайтеся в цьому самі! Приходьте до пам'ятки, яку бажаєте вивчити, підключіть навушники до кишенькового девайсу та запустіть аудіострічку. Повна версія записана в хронологічному порядку подій. Одразу зрозуміло, у який період все відбувалося, якщо історичний об'єкт руйнували, відновлювали, видозмінювали. Коли з ваших знайомих подорожуєте тільки ви, тоді аудіогід – це ваш помічник і компаньйон. І наша компанія представить ще багато нововведень для туризму в Україні!

Старий академічний корпус: «смуга зльоту» академії