Будівля колишньої Казенної палати розташована за адресою: Львівська площа, 14.

 

Київська Казенна палата — державний орган, що контролював фінансовий обіг губернської скарбниці — мала переїхати до власного приміщення у 1914 році. Розкішну триповерхову необарокову будівлю для неї звели на Сінній площі за проектом Олександра Кобелева. Проте більшу її частину одразу ж довелося відвести під шпиталь. Після 1917 року тут ще деякий час лишалися фінансові установи, а далі розташувалося поліграфічне підприємство. Наприкінці 1920-х будівлю відремонтували, знищивши майже усі барокові елементи. Під час Другої світової війни будинок згорів, але був відновлений, і з того часу править за приміщення для навчальних закладів. Тут працювали кілька технікумів різного профілю, а з 2003 року будівля — один з корпусів Київського Національного економічного університету імені Вадима Гетьмана.

А чи хочете ви дізнатися:

  • Де на будівлі збереглися рештки минулої краси?
  • Чи може виконроб бути актором?
  • Як електромеханічний технікум хотіли лишити у темряві та задусі?

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Казенні палати, створені 1775 року, тривалий час були головними фінансовими осередками імперії, але згодом їхня роль почала зменшуватися. На початку XX століття Палати займалися лише перевіркою діяльності скарбниць (губернських та повітових), наглядали за державними підрядами та поставками, а також складали реєстри платників податків. Менше з тим, навіть така діяльність потребувала великого штату. Тому на початку 1910-х років для київської Палати та інших губернських фінансових установ, що вже ледь вміщувалися у Присутствених місцях (на Володимирській, 15) вирішили звести окрему велику будівлю на Сінній площі. Там була вільна ділянка, що належала місту.

 Олександр          Кобелєв

Олександр Кобелєв

 Архітектор Олександр Кобелєв 1912 року склав проект триповерхового будинку з великими підвалами для зберігання цінностей губернської скарбниці. На першому поверсі розміщувалася контора скарбниці, на другому власне Казенна палата (зокрема, кабінет віце-керуючого Луки Рудченка, брата українського класика Панаса Мирного), на третьому — канцелярії податних інспекторів. Сама ж розкішна будівля у барокових формах не мала нічого спільного з сучасною. Від пишного фасаду з декоративними башточками, криволінійним фронтоном та ліпниною лишився тільки невеликий фрагмент першого поверху праворуч від центрального входу.

 Військовий          шпиталь          в          будівлі          Казенної          палати.          1915          рік

Військовий шпиталь в будівлі Казенної палати. 1915 рік

 Будівництво, яким керував архітектор Володимир Безсмертний, завершилося 1914 року. Тоді ж почалася Перша світова війна, і фінансові установи одразу мусили ділити приміщення з військовим шпиталем. З початку 1920-х років тут працювали радянські податківці — фінінспектори, але вже 1929 року будівлю переобладнали під поліграфічну фабрику з довжелезною назвою "Шоста друкарня Управління поліграфічними підприємствами Державного видавничого об'єднання України". Саме в цей час було надбудовано четвертий поверх і знищено усі прикраси фасаду. Пізніше, коли Київ став столицею, друкарню передали Партійному видавництву ЦК КП(б)У.

 Шоста          друкарня.          1932          рік

Шоста друкарня. 1932 рік

 Під час Другої світової війни будівлю зруйнувала пожежа, але після звільнення Києва її визнали такою, що можна відбудувати. Кошти на відновлення надав трест "Укрвугілля", який 1949 року розмістив у будинку профільний гірничий технікум — за кілька років це вже був найбільший середній освітній заклад в усьому СРСР.

 Вигляд          будівлі          після          Другої          світової          війни.          1944          рік

Вигляд будівлі після Другої світової війни. 1944 рік

 1957 року технікум перепрофілювали на будівельний. У цій іпостасі його закінчували багаторічний голова Київської держадміністрації Олександр Омельченко та знаменитий український актор Борислав Брондуков. До речі, Брондуков до початку акторської кар'єри справді працював деякий час виконробом на будівництві, а коли прийшов подавати документи до Театрального інституту, їх ледве прийняли, зауваживши: "Вам з такою зовнішністю не в актори треба йти, а у виконроби!"

 Будівельний          технікум.          1959          рік

Будівельний технікум. 1959 рік

 На початку 1960-х років будівельний технікум звідси перевели, натомість будівлю зайняв електромеханічний технікум, який невдовзі став технікумом радіоелектроніки. Серед його випускників — колишній міністр оборони України Валерій Шмаров та відомий спортивний коментатор Валентин Щербачов. Керівництво технікуму намагалося забудувати напівкругле внутрішнє подвір'я, влаштоване ще Кобелєвим. На щастя, вчасно виявилося, що освітлення та вентиляція усієї будівлі можливі тільки через вікна, що виходять на це подвір'я. З 2003 року технікум називається Коледжем інформаційних систем та технологій та є філією Національного економічного університету імені Вадима Гетьмана. У будівлі — тепер так званому сьомому корпусі КНЕУ — вміщується не тільки коледж, а й факультет тієї ж назви, а також видавництво КНЕУ, розташоване на першому поверсі.

...
Ніякого спаму

Знайти житло подобово