Укр  /  Рус

Мова:

ВДНГ (Експоцентр)

Головний вхід в Експоцентр. 2014 рік

Національний Експоцентр України знаходиться на проспекті Глушкова, 1.

 

Колишня Виставка досягнень народного господарства УРСР, що займає величезну територіюв в 366 гектарів - символ радянської епохи, уособлення досягнень союзної республіки в науці, техніці, промисловості та сільському господарстві. Архітектурний комплекс є реплікою Московської ВДНХ. Зараз це багатофункціональний міжнародний комплекс на околиці Києва, де проводяться різні виставки, фестивалі та концерти.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б Ви дізнатися

  • Що раніше розташовувалося на місці ВДНГ
  • Якою смішною назвою кияни називали виставку?
  • Що таке Червоний Трактир?
  • Скільки ресторанів було на території ВДНГ за радянських часів?
 

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 У XVIIІ столітті на частині території, яку нині займає Експоцентр, існував хутір Нові Теремки. Згодом назва змінилася і на старих картах Києва місцевість була позначена як Червоний Трактир. Це пов'язують з появою на хуторі пивного закладу під червоним дахом. Володів трактиром якийсь Лаврентій Галушка. Хутір з трактиром зручно розташовувався на стародавньому Васильківському тракті. Тут любили зупинятися проїжджі чумаки. Згодом Червоний Трактир увійшов в історію, як місце боїв в 1918 році. Про це є згадки навіть в художній літературі, наприклад, у романі "Біла гвардія" Михайла Булґакова. Запеклі бої були тут і в дні оборони Києва в 1941 році.

 На початку 1950-х років на хуторі проживало 300 осіб в 55 будинках. Коли влада обрала цю місцевість для будівництва величезного виставкового комплексу, хутір пішов під знесення. Жителів відселили в селище Науковий в районі вулиці Івана Сірка, недалеко від сучасної Великої кільцевої дороги.

 Розчищення території під будівництво почалася в 1952 році, а у вереснi 1956 року Рада Міністрів УРСР прийняла остаточне рішення про організацію "Виставки передового досвіду в народному господарстві Української РСР". Активна фаза спорудження комплексу припала на період боротьби з архітектурними розкошами. Тому архітектурні рішення деяких павільйонів, запроектованих спочатку в стилі сталінського ампіру, значно спростили.

 Влітку 1958 року відбулося урочисте відкриття виставки. Комплекс розкинувся на території більш ніж 300 гектарів і зайняв значну частину Голосіївського парку. Дотепники-кияни відразу придумали свою назву, скоротивши "Виставку передових досягненнь" до не зовсім милозвучного, але смішного "ВиПерДос". З 1975 року комплекс офіційно перейменували в Виставку досягнень народного господарства (ВДНГ) УРСР.

 На території фактично було сформовано три зони - експозиційна, господарська та рекреаційна. Після відкриття розвиток комплексу став набирати обертів і в планах було будівництво низки нових будівель. У підсумку, загальна кількість павільйонів склала більше трьох десятків. Центральний павільйон, прикрашений високим шпилем, призначався для вступного знайомства. Він ніс основне ідеологічне навантаження - в залі за скульптурою Леніна на стіні знаходилася величезна мапа УРСР.

Вхід          і          Центральний          павільйон.          1958          рік

Вхід і Центральний павільйон. 1958 рік

 Кожен з павільйонів представляв різні галузі народного господарства - машинобудування, металургію, легку промисловість, тваринництво, землеробство та інші. Під вугільним павільйоном було обладнано макет справжньої шахти з вагонетками, шахтарськими ліхтарями і ліфтами. Продовженням експозиції, присвяченій тваринництву, слугували майданчики з племінними биками, коровами, свинями, козами. Величезну частину виставки займали показові засіяні поля, тепличні комплекси з квітами, мічурінські сади, озера з лебедями.

На території працювали кілька фонтанів. Від павільйону до павільйону ходив екскурсійний відкритий автобус "Київ" і автопотяги-вагончики, деякий час працював монорельс з маршрутом довжиною понад півкілометра. У зимовий час організовували катання на санях, запряжених трійками коней.

Автопоїзд          на          виставці.          1960-і          роки

Автопоїзд на виставці. 1960-ті роки

 Біля павільйону авіації були встановлені різні вертольоти і літаки, на даху самої будівлі оберталася імпровізована антена-радар. Всередині діти могли посидіти в кабіні справжнього винищувача. Малюки були в захваті від цього місця, за яким закріпилася назва Містечко чудес. У лісовій частині виставки були прокладені доріжки, встановлені скульптури та лавочки. Тут же діяв Зелений театр і був танцмайданчик. Працювали чотири ресторани - улюблений кількома поколіннями киян "Прага", де подавали справжнє чеське пиво, а також ресторани-кафе "Весна", "Літо" і "Острівець".

 Загальна кількість експонатів київської виставки перевищувала 50 тисяч. Щороку її відвідували майже 2 мільйони людей з 75 країн світу.

 У 1990-ті виставка прийшла в занепад. З 1200 працівників у штаті залишилося не більше сотні. Втім, з часом сюди повернулося життя. Знову стали проводитися виставки, але не регулярні як раніше, а періодичні. У 2008 році частина об'єктів колишнього ВДНГ були визнані пам'ятками архітектури і містобудування. Сьогодні існує декілька проектів відродження комплексу, адже фактично з території більш ніж 300 гектарів сьогодні практично використовується не більше 10. Велика кількість радянської символіки приваблює іноземців. Для них це куточок завмерлого тоталітарного минулого нашої країни.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

ВДНГ (Експоцентр) – місце показу технічного й творчого прогресу

Одне з улюблених місць для проведення дозвілля – ВДНГ. Друга назва, що йде слідом, – Експоцентр. Для киян і гостей міста ця ділянка на зеленій території є особливою. Серед 180 споруд у межах виставкового центру 20 з них отримали статус історико-культурних пам'яток України. Тут проводять час по-різному. Хто цікавиться новинками в промисловій сфері – її локація далі від рекреаційної зони та архітектурного комплексу.

Для повноцінного відпочинку викладені ландшафтні алеї, облагороджено озера, працюють фонтани. Щодо кухні, то ресторанів, кафе і шашличних доволі, щоб наситити охочих.

Надбання радянської епохи

Після декомунізації в Україні багато будівель і вулиць втратило свою самобутність, а пов'язана з ними історія взагалі скоро загубиться в часі. Це навіть більше нагадує сюжети з американських фільмів, де після стирання пам'яті доводиться, як мозаїку, збирати повну картину того, що відбувається. Якби демонтували ту красу, що знаходиться на ВДНГ, країна би втратила безцінне багатство. На цій ділянці зберігається джерело історії, яке не забрати. Повторити ту рельєфність у скульптурах радянської епохи навряд чи буде можливо зараз. Центрі був відкритий ще в 1958 році, коли Микита Хрущов був секретарем ЦК КПРС. Для створення «Виставки» були залучені відомі скульптори, художники, інженери. Команда професіоналів попрацювала так, що навіть зараз, у ХХІ столітті, народ захоплюється зробленою ними роботою. Особливо велично виглядає павільйон під номером 1, він же й центральний. Розбираючи кожен його елемент, легко вивчити термінологію архітектурного мистецтва. Серед вагомих атрибутів виділяються: портик з 18 колон іонічного ордеру, піднесений на стилобаті; верхня частина із візерункової ротонди з 24 колон із золотим шпилем висотою 25 метрів.

Щоб показувати в дії розвиток промисловості в республіці, були організовані виставки досягнень народного господарства, будівництва, транспорту. Метою демонстрацій новинок був звіт перед народом, що наука й культура розвиваються. Такий непростий період правління Хрущова названий «відлигою». У СРСР у всіх сферах розпочався рух, прогрес. Порівняно з минулими роками, це були семимильні кроки в розвитку.

Ох, які будівлі знаходяться на території ВДНГ: їх прикрашають колонади, орнаменти польових пожитків, об'ємні зображення (барельєфи) на аграрну й індустріальну теми. Микита Хрущов був особливо захоплений такою культурою, як кукурудза, і його прихильність до неї продемонстрована на декорі фонтану разом із соняшником. З другого боку виставкового центру знаходиться образ садівника разом з держаком (стеблинкою) плодового дерева. А поряд стоять колгоспники. Якщо зараз навіть у редакторі Word підкреслюється червоним слово «колгоспник», що вже казати про сучасних дітей, які можуть ніколи не дізнатися про цей образ трудяг.

На території комплексу проводять тематичні виставки (міжнародні зокрема), ярмарки товарів широкого вжитку, концерти, спортивні та святкові заходи. Таких прикрашених павільйонів в Україні більше немає, тому найкращі шоу-програми показують саме в розкішних залах ВДНГ. Ділянка з великою кількістю насаджень навколо споруд нагадує казку в сніжну зиму. Найпопулярнішим заходом зими вже вкотре стає танцювальне шоу «Вартові мрій». Одним з масштабних музичних фестивалів, організованих у комплексі, є Atlas Weekend. Довершені роботи майстрів різьби по льодяним брилам також припали до душі українцям.

Знайте більше, подорожуйте довше

Уже створено багато додатків-помічників для ділової й побутової сфер життя, і тепер настав час дивувати туристів. Здавалось би, що може спростити їм життя? Ви здивуєтесь, але це можливо, якщо користуватися аудіогідом. Пропонований нами продукт працює з навушниками на портативному пристрої. З цієї сторінки можливо завантажити програму в безкоштовній ознайомлювальній версії. У ній є описи найбільш значущих дат, пов'язаних з пам'яткою, біля якої ви знаходитесь у реальному часі. Під музику йде розповідь, а ви просто насолоджуєтесь прогулянкою, і у вухах звучать відповіді на питання, які явно виникли б, якби не було такої програми.

Але існує й повний варіант екскурсії із додаванням ілюстрацій, та ще й у хронологічному порядку. Аналогів представленого програмного продукту немає, тому вам випадає шанс стати першим користувачем. Рекомендуючи його знайомим, ви явно підвищите власний авторитет, тому що радитимете дійсно загальнокорисний додаток. Завантажуйте та встановлюйте гід-новинку на мобільний чи планшет, тоді подорож по місту принесе ще більше насолоди, ніж звичне естетичне задоволення.

ВДНГ (Експоцентр) – місце показу технічного й творчого прогресу