Укр  /  Рус

Мова:

Будинок Фромметта

Колишній будинок аптекаря Фромметта на бульварі Шевченка. 1953 рік

Колишній будинок провізора Миколи Фроммета розташований за адресою бульвар Тараса Шевченка, 36.

 

Заможний аптекар Фроммет у 1873–1884 роках звів на Бібіковському бульварі (нині бульвар Тараса Шевченка) ансамбль споруд за мотивами романської готики. Головна будівля, що на розі, яку спроектував відомий київський архітектор Володимир Ніколаєв, вважалася однією з найкрасивіших у Києві. Проте власникові будинок приніс лише скандали та збитки аж до повного банкрутства. Будівлі садиби використовували у найрізноманітніший спосіб: як квартири, казарми, готель, музичну школу тощо, але в усі часи — і в наш також — тут містилася аптека.

 
Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися • Що буває, коли виконроб нехтує обов'язками?
 • Як відбувалися комунальні сварки наприкінці XIX століття?
 • Як журналіст Павло Андрієвський віщував майбутнє?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 У 1873 році прилуцький поміщик та аптекар Микола Данилович Фроммет, накопичивши півмільйонний капітал, придбав у Києві садибу на розі Бібіковського бульвару та Тимофіївської вулиці (нині Михайла Коцюбинського). Тут він розпочав будівництво кількох прибуткових будинків елітного класу. Проект першого з них, того, що й зараз привертає увагу перехожих, склав 1873 року зодчий Володимир Ніколаєв. Садибу одразу орендувало воєнне відомство, маючи на меті розмістити у будівлях батальйонний штаб та казарми на 400 чоловік.

 Ріг     вулиці     Тимофіївської     та     Бібіковського     бульвару.     1880-ті     роки

Ріг вулиці Тимофіївської та Бібіковського бульвару. 1880-ті роки

 Завдяки надзвичайно ефектному вигляду будинок, який скидається скоріше на середньовічний феодальний замок, набув чималої популярності серед киян. Скажімо, журналіст Павло Андрієвський у 1884 році опублікував у київській газеті "Зоря" фейлетон "Київ у майбутньому". Фантазуючи про реалії міського життя через сто років, автор пише й про будинок фромметівського праонука, там-таки на Бібіковському бульварі, тільки… 30-поверховий.

 Будинок     Фромметта     й     пам'ятник     графу     Бобринському     на     Бібіковському     бульварі.     Листівка     1890-х     років

Будинок Фромметта й пам'ятник графу Бобринському на Бібіковському бульварі. Листівка 1890-х років

 До речі, деякі прогнози Андрієвського дійсно справдилися, наприклад, про поширення україномовної преси, соціальні мережі (на базі телефонного зв'язку) чи реєстрацію собак. Однак щодо нашої будівлі він помилився — будинок не відійшов не те що праонуку, а навіть сину Фроммета. Почалося все з того, що під час будівництва "другої черги" комплексу, а саме будівлі, яка зараз має номер 36-а, сталася катастрофа. Власник, про жадібність якого Києвом ширилися легенди, став заощаджувати на безпеці, а недбалий виконроб, архітектор Павло Спарро, дозволив йому це робити. У результаті повністю обвалився триповерховий парадний фасад, і роботи загальмували на кілька років. За цей час Фроммета розбив параліч, що вплинуло і на його розумові здібності. Недоумкуватий багатій став заручником своїх довірених осіб, які його швидко розорили. Садибу, виставлену на продаж за борги, придбав московський купець Карл Раузер. Самого ж Фроммета віддали під опіку сина Роберта, а з усіх його статків лишилися тільки кількасот рублів.

 Скандальний імідж садиби переслідував і нового власника, якому довелося вирішувати конфлікт між своїм домоправителем Афросимовим та головним орендатором Бжозовським. За рішенням суду, покарали Афросимова. Він голосними скаргами порушував спокій мешканців, перекривав у будівлі водогін та зачиняв ворота, щоб не пустити водовозів (а все почалося з того, що йому вчасно не принесли самовар).

 Зовнішня     реклама     готелю     Київ     на     будинку     Фромметта.     1892     рік

Зовнішня реклама готелю "Київ" на будинку Фромметта. 1892 рік

 Зрештою суперечки вщухли, і у садибі мирно запрацював готель "Київ", а дещо пізніше — музична школа Славич-Регаме, якою керувала піаністка Лідія Славич, дружина відомого композитора Костянтина Регаме. Найкращі ж п'яти та шестикімнатні квартири у головному будинку винаймала київська еліта. Зокрема, з початку XX століття тут мешкали два професори університету — судовий медик Микола Оболонський та славіст і філолог Тимофій Флоринський. Лікаря Оболонського у 1911 році часто згадували київські газети, адже саме він доглядав у лікарні смертельно пораненого у Києві імперського прем'єр-міністра Столипіна, а також брав участь в експертизі за відомою справою Бейліса, коли євреїв звинуватили у ритуальному вбивстві хлопчика. Оболонський не знайшов у вбивстві ритуальних ознак. Пізніше експертів змусили у суді змінити покази, однак Оболонський встиг померти, і до цієї ганьби лишився непричетним. Тимофій Флоринський, вчений зі світовим іменем, був, на жаль, запеклим монархістом та українофобом, відстоював думку, що українська мова — лише діалект російської. У травні 1919 року його, як і багатьох прихильників старої влади, схопили та без суду та слідства розстріляли чекісти.

 Колишній     будинок     Фромметта     на     бульварі     Шевченка.     1939     рік

Колишній будинок Фромметта на бульварі Шевченка. 1939 рік

 Аптеку ж — невід'ємну частину садиби — заснував у будинку № 36-а ще сам Микола Фроммет. Її з дитинства запам'ятав і згадав у своїх мемуарах уславлений киянин, співак і актор Олександр Вертинський. За радянської влади тут облаштувалася Центральна залізнична аптека, яка дожила аж до початку XXI століття, коли її приміщення викупив власник якогось пивного закладу. Втім, тоді ж відкрилася нова аптека у головному корпусі, тож фармацевтичні традиції будівлі зберігаються вже майже півтора століття.

 Колишній     будинок     Фромметта     на     бульварі     Шевченка     в     день     відкриття     пам'ятника     Щорсу.     30     квітня     1954     року

Колишній будинок Фромметта на бульварі Шевченка в день відкриття пам'ятника Щорсу. 30 квітня 1954 року

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами