Укр  /  Рус

Мова:

Михайлівський монастир

Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир. 2000-ті роки

Михайлівський Золотоверхий монастир знаходиться за адресою вулиця Трьохсвятительська, 6. 

 

Комплекс чинного Свято-Михайлівського Золотоверхого чоловічого монастиря Української православної церкви включає в свою територію соборний храм святого Михаїла, трапезну з прилеглою церквою Іоанна Богослова та дзвіницю.

Храм на честь Архістратига Михаїла —  покровителя Києва —  був закладений на початку ХІІ століття. Собор був першим в Києві храмом, куполи якого покрили позолотою. Сяючі на сонці, видні здалеку, вони і дали монастирю назву "Золотоверхий". Собор, що стоїть на вершині Старокиївського пагорба, височів над Дніпром і привертав увагу численних паломників. Цей видатний пам’ятник архітектури був зруйнований войовничими атеїстами в роки безбожної вакханалії 1930-х років та був відбудований на колишньому місці лише в 1997-2000 роках.

На території монастиря можна випити води зі святого джерела, де, як вважається, здійснюються бажання, та піднятися на дзвіницю, щоб подивитися на Київ з висоти пташиного польоту.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Що було спочатку на місці Золотоверхого монастиря?
  • Мощам якої великомучениці поклонялися в Михайлівському монастирі?
  • Заради чого був підірваний соборний храм св. Михаїла?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Михайлівський Золотоверхий — один з найдавніших монастирів Києва, що за своїм значенням навряд чи поступається знаменитій Києво-Печерській лаврі. В ХІ столітті в районі сучасної Михайлівської площі був Дмитрієвський монастир, побудований князем Ізяславом Ярославичем (в християнстві Димитрієм). У 1108 році на цьому місці його син, князь Святополк Ізяславич заклав храм на честь Архістратига Михаїла, який здавна вважався небесним покровителем Києва. Після смерті засновник храму знайшов у ньому вічний спочинок.

 Архістратиг          Михаїл          —          небесний          покровитель          Києва

Архістратиг Михаїл — небесний покровитель Києва

 З самого початку існування церкви святого Михаїла, при ній створився монастир. Після захоплення Києва монголо-татарами в 1240 році величний храм був дуже зруйнований, але його міцні кам’яні стіни встояли. Згодом монастир ще не раз потерпав від нашесть та пожеж, проте щоразу відроджувався. Уже в XVI столітті за кількістю земельних наділів та селянських душ, він був одним з найбагатших в польському королівстві, до складу якого тоді входив Київ. Саме тому на монастир і "поклали око" уніати, які хотіли навернути православних жителів міста в католицизм. Їм активно протистояв, заручившись підтримкою козацтва і Київського братства, ігумен монастиря Іов (Борецький). Згодом він став київським митрополитом, а в 1631 році був похований в Михайлівському монастирі. Через численні політичні перипетії монастир, у підсумку, втратив значну частину своїх володінь після приєднання Києва до Московії. Однак, богомольна козача старшина компенсувала їх дарами на території Лівобережжя.

 Навколо розкішного собору поступово сформувався великий комплекс. У першій половині XVIII століття вигляд монастиря значно змінився. Було реконструйовано Золотоверхий собор, який став ще більш величним, але при цьому зберіг сліди старовини, в тому числі й величезну кількість чудових фресок ХІІ століття. Тоді ж звели дзвіницю та нову трапезну. Через кілька десятиліть територію огородили кам’яним муром, згодом побудували економічні ворота, приміщення для прочан, келії, всередині зробили систему льохів для зберігання продуктів та багато чого іншого. Словом, поступово створили всі умови для функціонування великого монастиря, який  з року в рік навідувала все більша кількість паломників.

 Михайлівський          Золотоверхий          монастир.          1892          рік

Михайлівський Золотоверхий монастир. 1892 рік

 Михайлівський Золотоверхий здавна славився своїми святинями, головною з них були мощі великомучениці Варвари. Ось як про це написано у виданні "Галерея київських визначних видів та старожитностей" Н. Сементовського 1857 року. "Споконвіку святі мощі великомучениці спочивали в кипарисовому гробі, оббитому матерією, згодом навіть срібним глазетом. Труна ця і нині як святиня зберігається в ризниці Михайлівського монастиря. ... Гетьман Іван Мазепа влаштував для святих мощей великомучениці багату срібну позолочену раку." Вважалося, що мощі допомагають зціленню від багатьох хвороб. Також вшановувалися у киян та паломників персні з руки великомучениці. Заможні прочани купували коштовні обручки із золота, а бідняки задовольнялися фініфтяними синього кольору. Багато молодят купували їх для обряду вінчання.

 Поклоніння          мощам          св.          Варвари          в          Михайлівському          монастирі.          Середина          ХІХ          століття

Поклоніння мощам св. Варвари в Михайлівському монастирі. Середина ХІХ століття

 До початку ХХ століття монастир процвітав. Мирну молитовну та творчу працю братії зруйнували революційні та воєнні події 1917-1920 років. Коли відгриміли бої, зажевріла слабка надія, що все в монастирському житті стане, як колись. Та все ж очікування виявилися марними: вже в 1922 році монастир закрили. Але найстрашніше сталося пізніше. У 1934 році столиця УРСР була перенесена з Харкова до Києва. У місто переїхав уряд та сотні державних працівників. Стародавнє місто мало перетворитися на зразковий пролетарський мегаполіс.

 На території між Софійським і Михайлівським монастирями запроектували величезний урядовий центр. Михайлівській площі разом з усіма будівлями Михайлівського монастиря судилося стати будівельним майданчиком. Там планувалися дві величезні споруди: Ради народних комісарів УРСР та центрального комітету Комуністичної Партії (більшовиків) України з гігантською фігурою Леніна між ними. Знищення Михайлівського монастиря почали з собору. Нечисленні вчені, які намагалися перешкодити знесенню древньої святині, не змогли нічого вдіяти під тиском войовничих безбожників. На щастя їх стараннями вдалося демонтувати та зберегти для нащадків частину безцінних мозаїк ХІІ століття. Їх перемістили до Софії, а дві найцінніші — вивезли в Москву. Згодом археологи та мистецтвознавці, котрі стали на захист собору, були піддані репресіям. Одночасно з Михайлівським був зруйнований і древній Трьохсвятительський храм, що стояв неподалік. Саме на його місці з’явилася перша частина комплексу — величезна будівля, яку зараз займає Міністерство закордонних справ України. Вона виявилася настільки чужорідною на київських пагорбах, що радянська влада відмовилася від продовження будівництва. Але Михайлівський собор вже було не повернути. Мощі святої Варвари вдалося врятувати: перед тим як висадити собор у повітря, раку передали до Києво-Печерської лаври, перетвореної до того часу на музей. Після війни мощі деякий час перебували в Андріївській церкві, а потім були перенесені до Володимирського собору, де зберігаються і донині.

 Понівечений          Михайлівський          собор          незадовго          до          вибуху.          1934-1935          роки

Понівечений Михайлівський собор незадовго до вибуху. 1934-1935 роки

 Уже в перші роки після здобуття Україною незалежності, представники духовенства та інтелігенції заговорили про необхідність відродження зруйнованої святині. Почався збір коштів та розпочалося будівництво, і в 1998 році на свято Дня Києва відновлений собор був урочисто освячений. З того часу він знову набув колишньої слави. Повернулася частина врятованих фресок, відбудували дзвіницю, на яку може піднятися будь-який турист, щоб помилуватися красивою панорамою. На території монастиря діють Київська духовна академія і семінарія. Під час революційних подій 2013-2014 років дзвін Михайлівського Золотоверхого скликав до центру міста величезну кількість киян, які не дозволили "Беркуту" зачистити євромайдан, а сам монастир став важливим опорним пунктом протестуючих.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Показати всі екскурсії
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Михайлівський Золотоверхий монастир

Мешканцям і гостям Києва, особливо тим, хто цікавиться храмами й соборами, буде цікаво відвідати Михайлівський Золотоверхий монастир, який має дуже давню захопливу історію. Золотоверхий красень знаходиться в центрі Києва, неподалік від метро Поштова площа та парку «Володимирська гірка» на вулиці Трьохсвятительській. У чому показовість цього розкішного шедевру, який став однією з головних пам’яток столиці? Чому паломники з усього світу мріють відвідати Михайлівський Золотоверхий монастир? Є багато причин, з яких це місце вважається дійсно священним. У ньому живе дух сакральності й, здається, перевершити його може лише відома Києво-Печерська лавра, і то не факт. Отже, якщо вирішили помилуватися Києвом і влаштувати собі насичену екскурсійну програму по місту, яка розкриє всі таємниці мегаполіса, цю перлину столиці точно потрібно відвідати. Повірте, ви не пожалкуєте.

Історичний екскурс у Михайлівський собор

Монастир на честь архангела Михаїла був створений з подачі Київського митрополита Михаїла, з чим, за однією з версій, і пов’язана його назва. Існує й альтернативна версія про те, що собор побудований за велінням Святополка Ізяславича, який після хрещення отримав ім’я Михайло. На користь цієї здогадки свідчить те, що раніше на місці храму розташовувався Дмитрівський собор, що отримав свою назву завдяки імені батька Святополка, Ізяслава, у хрещенні Дмитрія.

На будівництво Михайлівського Золотоверхого монастиря було витрачено 5 років, відкритий для вірян він був у 1113 році. Храм мав велике значення в житті містян, а в перші роки після створення виконував також роль місця поховання київських князів. Так, власне, й почалася історія величної споруди, ім’я якій – Михайлівський монастир. Київ, звичайно, може похвалитися немалою кількістю священних місць. Але це – особливе.

У той же час у київський монастир були перенесені мощі святої Варвари з Константинополя. У часи татаро-монгольської навали обитель доволі серйозно постраждала, але до ХVІ ст. повністю «оговталася» й стала найбагатшою в Києві. На початку ХVІІ ст. монастир отримав статус резиденції митрополита Київського Іова Борецького. Після приєднання Києва до Російської імперії монастир втратив половину земель, які закріпилися за Річчю Посполитою, і отримав ряд нових територій у Лівобережній Україні завдяки покупці й щедрим подарункам від гетьманів. У ХVІІІ ст. була проведена масштабна реконструкція, але церква монастиря загалом збереглася без змін: залишилися стіни й купол. Чарівність, якою вражає Свято-Михайлівський монастир, безмежна. І можете навіть не сумніватися в тому, що екстер’єр цієї незвичайної споруди забирає дар мови.

У ХІХ ст. було відреставровано мозаїки та фрески ще домонгольських часів. У середині 30-х років ХХ ст. почалися гоніння на церкву, у зв’язку з чим було прийнято рішення Політбюро про знесення храмового комплексу та зведення замість нього адміністративних корпусів. Було розглянуто декілька проектів із забудови Михайлівської площі, почався демонтаж яскравих витончених давньоруських мозаїк, а також ікон. Це все, чого вдалося домогтися історикам і мистецтвознавцям, які намагалися перешкодити знесенню цитаделі на ім’я Михайлівський Золотоверхий монастир. Київ тоді переживав не найпростіші часи, і добре, що в сучасності в нас усе-таки залишилася можливість милуватися архітектурною красою родом з минулого.

Історичні цінності було передано на зберігання до Софійського собору, частина захоплена німцями під час Великої Вітчизняної війни й повернена до великих музеїв Радянського Союзу. Мощі святої Варвари віддано Володимирському собору. Із будівель на території монастиря вціліла лише церква Іоанна Богослова. Звільнене місце було порожнім доволі довгий час, а комплекс адміністративних споруд так і не був зведений.

Нинішній стан і чим узагалі цікавий Михайлівський монастир

Михайлівський Золотоверхий монастир на сьогодні діє й знаходиться під заступництвом Української православної церкви. Він займає досить велику територію, до його складу входять: храм на честь архангела Михаїла, відновлений у 90-х роках, келії монахів, трапезна, духовні школи, келії півчих, церква Іоанна Богослова, будови початку ХVІІІ ст. із дзвіницею, яка також була відновлена практично з нуля.

Те, що ми бачимо на території обителі сьогодні – результат масштабної реконструкції, котра розгорнулася в 1980-х роках. Спочатку була відновлена трапезна при церкві, потім, власне, сам Михайлівський собор. Він відкрив свої двері для парафіян у 1998 році. А через 10 років до храму було повернуто майже всі вилучені в радянський період фрески та мозаїки. Звичайно, тепер це місце повернуло характерне благоговіння, частково саме тому, як ми казали, паломники з усього світу мріють відвідати саме Михайлівський собор. Київ рясніє священними місцями, і зовсім не дивно, що така кількість вірян приїжджає сюди, аби лише помолитися.

Потрібно зазначити, що мозаїки являють собою особливу цінність. Це справжні витвори давньоруського мистецтва, які уособлюють, що на Русі склалася своя школа живопису, відокремлена від візантійської. З нововведень: на дзвіниці з’явилися сучасні куранти та карильйон, на якому музику виконує спеціально навчений професіонал. Незважаючи на те, що монастир після знесення та реконструкції не можна назвати давнім, це місце має якусь особливу енергетику, воно дарує відчуття умиротворення та спокою, чим і приваблює багато парафіян з Києва, інших міст і навіть країн.

Чому такі популярні екскурсії до Михайлівського собору

Михайлівський золотоверхий монастир не лише місце, куди приходять віряни, а одна з головних київських історичних пам’яток. З цієї причини відвідати його в складі екскурсії буде значно цікавіше, ніж робити це самостійно. Втім, ми до цього питання ще повернемося, адже команді okTV є що вам запропонувати. Михайлівський монастир входить до складу як багатьох пішохідних, так і автобусних екскурсій, як класичних оглядових по місту, так і спеціалізованих храмами й соборами. У першому випадку знайомство з обителлю буде тривалішим і глибшим. Другий варіант здасться привабливішим у тому разі, якщо хочете охопити більше число міських пам’яток і не пропустити Михайлівський собор у Києві. Але який би варіант ви не обрали, відвідання цього дивовижного місця з досвідченим екскурсоводом не залишить вас байдужими і подарує безліч позитивних емоцій. Візит до монастиря напевно припаде до смаку і дорослим, і дітям, гостям і місцевим мешканцям, які хочуть більше дізнатися про історію рідного міста. Є з десяток (а то й більше) причин, з яких варто відвідати це місце. Ця незвичайна енергетична міць змушує кожного, хто приходить сюди, переосмислити власне життя та ставлення до нього. Звичайно, що в якісь кризові життєві періоди цей собор здатен подарувати бажані спокій і умиротворення, услід за якими приходить і внутрішня гармонія, а в результаті – сили для вирішення тих чи інших життєвих запитань.

Цікаві факти, які варто знати про Михайлівський Золотоверхий собор

  • Існує припущення, що Михайлівський Золотоверхий собор став основоположником традиції позолочення куполів, яка потім поширилася по всій Русі. Показово, що одна споруда «задала тон», і до сьогодні уявити собі куполи соборів якимись іншими важко.
  • До перевороту 1918 року Золотоверхий монастир за кількістю відвідувачів поступався лише Києво-Печерській лаврі. Потрібно сказати, що це неймовірно сильний конкурент, тому що про Лавру також можна говорити не менше, ніж про цього красеня.
  • У 2013 році дзвони собору били на сполох. Останній раз таке відбувалося приблизно 800 років тому – а тут таке видовище, яким потішив Михайлівський Золотоверхий монастир у Києві.
  • Коли в столиці проходив Євромайдан, у стінах храму укривалися його прихильники, які влаштували тут госпіталь.

Це лише мала частина того, що приховує золоверха обитель. Якщо хочете дізнатися більше про це дивовижне місце, то варто відвідати його з людиною, добре знайомою з історією й, головне, яка вміє правильно подати інформацію слухачеві та зацікавити. Втім, як і обіцяли, ми можемо запропонувати вам дуже навіть непогану альтернативу, яка дозволить відійти від стандартних екскурсій. Це актуально як для самостійних туристів, так і для тих, хто не хоче «підв’язуватися» під можливості гіда чи ж не цікавиться груповими екскурсіями.

Відкрийте для себе Михайлівський монастир разом з okTV-аудіогідом

Що таке аудіогід? Це ваша можливість насолоджуватися самостійними прогулянками, ні від кого не залежати й у той же час не випустити з уваги нічого важливого. Ви гулятимете столицею за тими маршрутами, які можете самі для себе скласти (до речі, це реально зробити на нашому ж сайті), і слухатимете цікаву захопливу інформацію. У кінці сторінки вам доступні для завантаження дві аудіострічки. У безкоштовній версії максимально стиснений, але місткий контент, який ми збирали в платний джерелах і архівах. Таким чином, ви можете відвідати Свято-Михайлівський чоловічий монастир, а також будь-які інші священні пам’ятки столиці разом з нашим аудіогідом, не звертаючись до екскурсоводів.

Як це працює? Напевно, ви плануєте гуляти по місту з улюбленим ґаджетом – смартфоном чи планшетом. Прихопіть з собою навушники: з ними вам буде приємніше й комфортніше. Завантажте на свій пристрій запропоновані аудіострічки, і в потрібний момент просто їх запускайте. Ми, звичайно, радимо платну версію, оскільки в ній, крім цікавої розповіді, ще в хронологічному порядку зібрано фотографії, завдяки яким ви можете побачити, що являв собою Михайлівський Золотоверхий собор у Києві в різні періоди. Погодьтеся: навіть найдосвідченіший і найкрасномовніший екскурсовод не зможе розбурхати вашу фантазію настільки, щоб ви чітко могли уявити не лише екстер’єр, а й внутрішнє оздоблення, що ще складніше, бо передати всю цю красу словами просто нереально.

Михайлівський Золотоверхий монастир