Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир. 2000-ті роки
Михайлівський Золотоверхий монастир знаходиться за адресою вулиця Трьохсвятительська, 6.
Комплекс чинного Свято-Михайлівського Золотоверхого чоловічого монастиря Української православної церкви включає в свою територію соборний храм святого Михаїла, трапезну з прилеглою церквою Іоанна Богослова та дзвіницю.
Храм на честь Архістратига Михаїла — покровителя Києва — був закладений на початку ХІІ століття. Собор був першим в Києві храмом, куполи якого покрили позолотою. Сяючі на сонці, видні здалеку, вони і дали монастирю назву "Золотоверхий". Собор, що стоїть на вершині Старокиївського пагорба, височів над Дніпром і привертав увагу численних паломників. Цей видатний пам’ятник архітектури був зруйнований войовничими атеїстами в роки безбожної вакханалії 1930-х років та був відбудований на колишньому місці лише в 1997-2000 роках.
На території монастиря можна випити води зі святого джерела, де, як вважається, здійснюються бажання, та піднятися на дзвіницю, щоб подивитися на Київ з висоти пташиного польоту.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Мешканцям і гостям Києва, особливо тим, хто цікавиться храмами й соборами, буде цікаво відвідати Михайлівський Золотоверхий монастир, який має дуже давню захопливу історію. Золотоверхий красень знаходиться в центрі Києва, неподалік від метро Поштова площа та парку «Володимирська гірка» на вулиці Трьохсвятительській. У чому показовість цього розкішного шедевру, який став однією з головних пам’яток столиці? Чому паломники з усього світу мріють відвідати Михайлівський Золотоверхий монастир? Є багато причин, з яких це місце вважається дійсно священним. У ньому живе дух сакральності й, здається, перевершити його може лише відома Києво-Печерська лавра, і то не факт. Отже, якщо вирішили помилуватися Києвом і влаштувати собі насичену екскурсійну програму по місту, яка розкриє всі таємниці мегаполіса, цю перлину столиці точно потрібно відвідати. Повірте, ви не пожалкуєте.
Монастир на честь архангела Михаїла був створений з подачі Київського митрополита Михаїла, з чим, за однією з версій, і пов’язана його назва. Існує й альтернативна версія про те, що собор побудований за велінням Святополка Ізяславича, який після хрещення отримав ім’я Михайло. На користь цієї здогадки свідчить те, що раніше на місці храму розташовувався Дмитрівський собор, що отримав свою назву завдяки імені батька Святополка, Ізяслава, у хрещенні Дмитрія.
На будівництво Михайлівського Золотоверхого монастиря було витрачено 5 років, відкритий для вірян він був у 1113 році. Храм мав велике значення в житті містян, а в перші роки після створення виконував також роль місця поховання київських князів. Так, власне, й почалася історія величної споруди, ім’я якій – Михайлівський монастир. Київ, звичайно, може похвалитися немалою кількістю священних місць. Але це – особливе.
У той же час у київський монастир були перенесені мощі святої Варвари з Константинополя. У часи татаро-монгольської навали обитель доволі серйозно постраждала, але до ХVІ ст. повністю «оговталася» й стала найбагатшою в Києві. На початку ХVІІ ст. монастир отримав статус резиденції митрополита Київського Іова Борецького. Після приєднання Києва до Російської імперії монастир втратив половину земель, які закріпилися за Річчю Посполитою, і отримав ряд нових територій у Лівобережній Україні завдяки покупці й щедрим подарункам від гетьманів. У ХVІІІ ст. була проведена масштабна реконструкція, але церква монастиря загалом збереглася без змін: залишилися стіни й купол. Чарівність, якою вражає Свято-Михайлівський монастир, безмежна. І можете навіть не сумніватися в тому, що екстер’єр цієї незвичайної споруди забирає дар мови.
У ХІХ ст. було відреставровано мозаїки та фрески ще домонгольських часів. У середині 30-х років ХХ ст. почалися гоніння на церкву, у зв’язку з чим було прийнято рішення Політбюро про знесення храмового комплексу та зведення замість нього адміністративних корпусів. Було розглянуто декілька проектів із забудови Михайлівської площі, почався демонтаж яскравих витончених давньоруських мозаїк, а також ікон. Це все, чого вдалося домогтися історикам і мистецтвознавцям, які намагалися перешкодити знесенню цитаделі на ім’я Михайлівський Золотоверхий монастир. Київ тоді переживав не найпростіші часи, і добре, що в сучасності в нас усе-таки залишилася можливість милуватися архітектурною красою родом з минулого.
Історичні цінності було передано на зберігання до Софійського собору, частина захоплена німцями під час Великої Вітчизняної війни й повернена до великих музеїв Радянського Союзу. Мощі святої Варвари віддано Володимирському собору. Із будівель на території монастиря вціліла лише церква Іоанна Богослова. Звільнене місце було порожнім доволі довгий час, а комплекс адміністративних споруд так і не був зведений.
Михайлівський Золотоверхий монастир на сьогодні діє й знаходиться під заступництвом Української православної церкви. Він займає досить велику територію, до його складу входять: храм на честь архангела Михаїла, відновлений у 90-х роках, келії монахів, трапезна, духовні школи, келії півчих, церква Іоанна Богослова, будови початку ХVІІІ ст. із дзвіницею, яка також була відновлена практично з нуля.
Те, що ми бачимо на території обителі сьогодні – результат масштабної реконструкції, котра розгорнулася в 1980-х роках. Спочатку була відновлена трапезна при церкві, потім, власне, сам Михайлівський собор. Він відкрив свої двері для парафіян у 1998 році. А через 10 років до храму було повернуто майже всі вилучені в радянський період фрески та мозаїки. Звичайно, тепер це місце повернуло характерне благоговіння, частково саме тому, як ми казали, паломники з усього світу мріють відвідати саме Михайлівський собор. Київ рясніє священними місцями, і зовсім не дивно, що така кількість вірян приїжджає сюди, аби лише помолитися.
Потрібно зазначити, що мозаїки являють собою особливу цінність. Це справжні витвори давньоруського мистецтва, які уособлюють, що на Русі склалася своя школа живопису, відокремлена від візантійської. З нововведень: на дзвіниці з’явилися сучасні куранти та карильйон, на якому музику виконує спеціально навчений професіонал. Незважаючи на те, що монастир після знесення та реконструкції не можна назвати давнім, це місце має якусь особливу енергетику, воно дарує відчуття умиротворення та спокою, чим і приваблює багато парафіян з Києва, інших міст і навіть країн.
Михайлівський золотоверхий монастир не лише місце, куди приходять віряни, а одна з головних київських історичних пам’яток. З цієї причини відвідати його в складі екскурсії буде значно цікавіше, ніж робити це самостійно. Втім, ми до цього питання ще повернемося, адже команді okTV є що вам запропонувати. Михайлівський монастир входить до складу як багатьох пішохідних, так і автобусних екскурсій, як класичних оглядових по місту, так і спеціалізованих храмами й соборами. У першому випадку знайомство з обителлю буде тривалішим і глибшим. Другий варіант здасться привабливішим у тому разі, якщо хочете охопити більше число міських пам’яток і не пропустити Михайлівський собор у Києві. Але який би варіант ви не обрали, відвідання цього дивовижного місця з досвідченим екскурсоводом не залишить вас байдужими і подарує безліч позитивних емоцій. Візит до монастиря напевно припаде до смаку і дорослим, і дітям, гостям і місцевим мешканцям, які хочуть більше дізнатися про історію рідного міста. Є з десяток (а то й більше) причин, з яких варто відвідати це місце. Ця незвичайна енергетична міць змушує кожного, хто приходить сюди, переосмислити власне життя та ставлення до нього. Звичайно, що в якісь кризові життєві періоди цей собор здатен подарувати бажані спокій і умиротворення, услід за якими приходить і внутрішня гармонія, а в результаті – сили для вирішення тих чи інших життєвих запитань.
Це лише мала частина того, що приховує золоверха обитель. Якщо хочете дізнатися більше про це дивовижне місце, то варто відвідати його з людиною, добре знайомою з історією й, головне, яка вміє правильно подати інформацію слухачеві та зацікавити. Втім, як і обіцяли, ми можемо запропонувати вам дуже навіть непогану альтернативу, яка дозволить відійти від стандартних екскурсій. Це актуально як для самостійних туристів, так і для тих, хто не хоче «підв’язуватися» під можливості гіда чи ж не цікавиться груповими екскурсіями.
Що таке аудіогід? Це ваша можливість насолоджуватися самостійними прогулянками, ні від кого не залежати й у той же час не випустити з уваги нічого важливого. Ви гулятимете столицею за тими маршрутами, які можете самі для себе скласти (до речі, це реально зробити на нашому ж сайті), і слухатимете цікаву захопливу інформацію. У кінці сторінки вам доступні для завантаження дві аудіострічки. У безкоштовній версії максимально стиснений, але місткий контент, який ми збирали в платний джерелах і архівах. Таким чином, ви можете відвідати Свято-Михайлівський чоловічий монастир, а також будь-які інші священні пам’ятки столиці разом з нашим аудіогідом, не звертаючись до екскурсоводів.
Як це працює? Напевно, ви плануєте гуляти по місту з улюбленим ґаджетом – смартфоном чи планшетом. Прихопіть з собою навушники: з ними вам буде приємніше й комфортніше. Завантажте на свій пристрій запропоновані аудіострічки, і в потрібний момент просто їх запускайте. Ми, звичайно, радимо платну версію, оскільки в ній, крім цікавої розповіді, ще в хронологічному порядку зібрано фотографії, завдяки яким ви можете побачити, що являв собою Михайлівський Золотоверхий собор у Києві в різні періоди. Погодьтеся: навіть найдосвідченіший і найкрасномовніший екскурсовод не зможе розбурхати вашу фантазію настільки, щоб ви чітко могли уявити не лише екстер’єр, а й внутрішнє оздоблення, що ще складніше, бо передати всю цю красу словами просто нереально.