Укр  /  Рус

Мова:

Києво-Могилянська академія: Будинок Галшки Гулевичівни

Вигляд будинку з боку вулиці Григорія Сковороди. 2017 рік

Будинок Галшки Гулевичівни розташований на території Києво-Могилянської академії за адресою вулиця Григорія Сковороди, 4.

 

Будинок Галшки Гулевичівни є найстарішим кам’яним будинком в Києві. Тривалий час вважалося, що він не зберігся до наших днів. Однак цілий ряд дослідників дійшли висновку, що колишня поварня Братського монастиря і є першою будівлею, з якої й почалася історія Братської школи і Братського монастиря. Точна дата спорудження будинку невідома. Але згідно з дарчими документами Галшки Гулевичівни в 1615 році вона вже існувала. Цей будинок — чудовий приклад того, яким було помешкання представників київської знаті в XVI -XVII століттях. Після того як Галшка подарувала маєток Київському Братству, в будинку розташувалася Братська школа. Впродовж 400-річної історії функціональне призначення будівлі змінювалося кілька разів.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • З ким межувала ділянка Галшки Гулевичівни?
  • Куди згодом перебралася Братська школа?
  • Де знаходиться музей Києво-Могилянської академії?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Цей старовинний будинок належав Галшці (Єлизаветі) Гулевичівні. Вона походила з старовинного аристократичного українського роду. Серед знатних родів на Волині Гулевичі впродовж декількох століть посідали одне з провідних місць. Перший шлюб Галшки був невдалим, і в 1601році вона вийшла заміж вдруге. Її обранцем став багатий український шляхтич, мозирський маршалок на прізвище Лозко. Молодята оселилися в Києві. Це був час протистояння між уніатами і православними. Київ залишався центром політичного, економічного та культурного життя в Україні. В умовах насильницького насадження чужої віри, саме в Києві виник серйозний спротив цьому процесу. На початку XVII століття було створено Київське Братство, засноване православною громадою подільської Богоявленської церкви, яке і об’єднало православних міщан міста.

 У жовтні 1615 року Галшка Гулевичівна написала дарчу. "Будучи в доброму здоров’ї тілом і розумом, живучи постійно в лоні давньої святої віри Східної Церкви ... віддаю власний мій двір із землею і усім тим, що на ньому ... ні собі, ні своїм спадкоємцям нічого не залишаючи ... все це на монастир, також і на школу дітям як шляхетським, так і міщанським". Завдяки пожертві Галшки була заснована Київська Братська школа. Варто зауважити, що на той час ця ділянка була однією з найдорожчих в Києві. У дарчій були зазначені її межі — ділянка межувала із землею міського бургомістра, скарбничого та багатьма іншими дуже заможними киянами.

 Братська школа розпочала свою діяльність майже одразу після того, як дарча була вписана в магістратські книги. До того часу на території ділянки, подарованої Галшкою, вже існував кам’яний будинок. Він був побудований в стилі українського бароко. Будівля прямокутна в плані, оштукатурена, з внутрішнім плануванням "на дві половини".

 У 1630-ті роки митрополит Петро Могила взяв під свій патронат будівництво нового корпусу школи, який звели впритул до будинку Галшки Гулевичівни. Згодом при гетьмані Івані Мазепі школа перебралася в Староакадемічний корпус, а будинок Галшки Гулевичівни став монастирською поварнею. За деякими даними він певний час використовувався також під чернечі келії. Ймовірно, тоді заклали цеглою вікна, що виходять на сучасну вулицю Григорія Сковороди. Після руйнівної подільської пожежі 1811 року будівлю реконструювали за проектом архітектора Андрія Меленського.

 Вигляд          будинку          з          боку          вулиці          Григорія          Сковороди.          2017          рік

Вигляд будинку з боку вулиці Григорія Сковороди. 2017 рік

 Тривалий час колишній будинок Галшки вважали тільки поварнею, і на радянській охоронній табличці було вказано дату побудови —  1650-ті роки. Однак, згодом ряд авторитетних дослідників, в тому числі й архітектор-реставратор Юрій Лосицький, дійшли висновку, що збережена по вулиці Григорія Сковороди, 4 будівля і є той самий будинок, з якого почалася історія Києво-Могилянської академії.

 У другій половині ХХ століття будинок Галшки Гулевичівни використовувався як корпус 15-ї міської клінічної лікарні. У 1992 році його передали відродженій Києво-Могилянській академії. У 2005 році за ініціативи президента Академії була проведена реконструкція будинку. Вона тривала два роки. Будинок Галшки повністю привели до належного вигляду, заново побілили, дах покрили черепицею, яка нагадує оригінальну дерев’яну XVI -XVII століть.

 В оновленому корпусі, колишнього будинку Галшки Гулевичівни, відкрили музей Києво-Могилянської академії. Також була відновлена і освячена Трапезна церква, що знаходиться поруч. У музеї зібрані цікаві експонати. У тому числі випускні альбоми Київської духовної академії, яка діяла в цих стінах з 1810 по 1910-й рік, нагрудні знаки вихованців, а також ряд етнографічних раритетів. Також тут знаходиться колекція цеглин, зібраних під час реконструкції академічних корпусів. Є тут і сучасні експонати, наприклад, заяви зразка 1992 року на вступ до вищого навчального закладу перших абітурієнтів відродженої Академії.

 Церква          Святого          Духа          з          трапезною          та          колишньою          поварнею.          2017          рік

Церква Святого Духа з трапезною та колишньою поварнею. 2017 рік

 Сьогодні можна сміливо стверджувати, що будинок Галшки Гулевичівни є унікальною, такою що не має аналогів в Києві, громадською кам’яною будівлею, прикладом зовнішнього вигляду житла представників київської знаті XVI -XVII століть.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Будинок Галшки Гулевичівни – цінний подарунок для Могилянки

Навчатися в стінах Києво-Могилянської академії – цілковите задоволення. Її корпуси – це давні пам'ятки, аналогів яким не знайти. Будинок Галшки Гулевичівни – це приклад будівлі з 400-річною історією. І поки подібні споруди ще є на території столиці України, наша історія буде жити. Взагалі, цей освітній заклад відомий усім без винятків. Тільки от потрапляють туди тільки ті, хто справді вчиться добре. Випускники цієї академії, як спеціалісти, затребувані в усьому світі. Ну а якщо ви не плануєте вчитися в Могилянці,  то напевно, прогулюючись по Києву, обов'язково побачите цю архітектурну споруду й не зможете пройти повз. А там і інших пам'яток вистачає.

Широка душа Галшки відкрилася для дітей духовенства

Особа першої господині будинку відома своєю дуже активною меценатською діяльністю. Жінка на ім'я Єлизавета була родом з Волині, але переїхала до Києва. На польський манір її звали Галшка Гулевичівна. Відомо, що вона таки повернулася на батьківщину, але не покинула меценатства. Причиною від'їзду з Києва стала смерть чоловіка. Не кожна вдова зможе спокійно переживати втрату й продовжувати займатися звичними справами.

Ім'я Галшки важливе для академії, бо ця жінка стала однією із засновників навчального закладу, прияла розвитку Братської школи при Богоявленському храмі. Коли постало питання про приміщення для навчання дітей шляхти, міщан, духовних служителів, Галшка пожертвувала ділянку на благу мету. У будівництві будинку використовувалась цегла. Знизу є склепінчастий підвал. Цих характеристик було досить для проведення занять, але тільки до появи інших корпусів. Ця споруда далі використовувалася як їдальня. Сьогодні будинок підтримують у доброму стані, скоро його інтер'єр стане таким, яким був у старовину, наповниться музейними експозиціями. Принаймні заява про ці наміри зроблені, залишається лише чекати.

Історія будинку нараховує декілька реставрацій. Одна з них відбулася в 1826 році. Наступна – у 2002, але вона не остання в планах нинішнього управлінського корпусу Києво-Могилянської академії. Ви встигли відповісти собі на питання, що цікавлять? Як вважаєте, чому Єлизавета потрапила до списку «Ста відомих українців»? Віртуальний аудіогід відповість там, де ніхто не в змозі знайти потрібну інформацію. Тому час активно ним користуватися.

okTV: головне – правильно підійти до справи

Ви ще не втомилися збирати інформацію про пам'ятки Києва з безлічі джерел? Скільки часу у вас йде, щоб проаналізувати все, що відбувається, і зібрати повну картину в голові? Якщо вам набридло бути «історичною Попелюшкою», ми виконаємо функції феї, станемо казковими помічниками ;) Попелюшка розділяє зернинки по тарілках, як і ви по крупинках збираєте й вивчаєте дані, аналізуєте та вибудовуєте їх в єдиний ланцюг. Ми вже зробили цей фланг робіт, щоб туристи могли включити аудіофайл і слухати історію без проведення часу в бібліотеках, а також зберегли зір, залишивши текстові інтернет-сторінки ;)

Щодо нашої пропозиції, вона дозволяє знаходитися в будь-якому місці, при цьому думками бути в тому періоді, про який йде мова. Аудіострічку легко завантажити на смартфон, запустити її та слухати через навушники. Саме ці маніпуляції варто виконати, аби почати користуватися аудіогідом.

Цей проект перевершив очікування, ним активно користуються постійні клієнти, котрі подорожують, використовуючи сервіс okTV. Ми раді, якщо ви станете користувачем новинки, аналогів якій в Україні немає.

Безкоштовний варіант стрічки припаде до смаку всім, хто хоче побіжно ознайомитися з пам'яткою. Для більш детального вивчення історичних подій використовуйте повну версію продукту. У ній є багато корисних оцифрованих демонстративних матеріалів. Адже приємніше слухати розповідь і бачити образ об'єкта, про який йде мова. А ще дані викладаються за хронологією подій. Це дає розуміння того, що відбувалося, навіть якщо прослухати один раз.

В аудіофайлі є звуковий супровід, ілюстрації та унікальний контент. Надану інформацію ми зібрали з платних архівів, створили базу даних зі звукових файлів, і тепер у кожного українця з'явилася вагома причина приїхати до столиці. Хоча б для того, щоб відвідувати пам'ятки й дізнаватися відомості, яких немає в широкому доступі.

Будинок Галшки Гулевичівни – цінний подарунок для Могилянки