Вигляд будинку з боку вулиці Григорія Сковороди. 2017 рік
Будинок Галшки Гулевичівни розташований на території Києво-Могилянської академії за адресою вулиця Григорія Сковороди, 4.
Будинок Галшки Гулевичівни є найстарішим кам’яним будинком в Києві. Тривалий час вважалося, що він не зберігся до наших днів. Однак цілий ряд дослідників дійшли висновку, що колишня поварня Братського монастиря і є першою будівлею, з якої й почалася історія Братської школи і Братського монастиря. Точна дата спорудження будинку невідома. Але згідно з дарчими документами Галшки Гулевичівни в 1615 році вона вже існувала. Цей будинок — чудовий приклад того, яким було помешкання представників київської знаті в XVI -XVII століттях. Після того як Галшка подарувала маєток Київському Братству, в будинку розташувалася Братська школа. Впродовж 400-річної історії функціональне призначення будівлі змінювалося кілька разів.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Навчатися в стінах Києво-Могилянської академії – цілковите задоволення. Її корпуси – це давні пам'ятки, аналогів яким не знайти. Будинок Галшки Гулевичівни – це приклад будівлі з 400-річною історією. І поки подібні споруди ще є на території столиці України, наша історія буде жити. Взагалі, цей освітній заклад відомий усім без винятків. Тільки от потрапляють туди тільки ті, хто справді вчиться добре. Випускники цієї академії, як спеціалісти, затребувані в усьому світі. Ну а якщо ви не плануєте вчитися в Могилянці, то напевно, прогулюючись по Києву, обов'язково побачите цю архітектурну споруду й не зможете пройти повз. А там і інших пам'яток вистачає.
Особа першої господині будинку відома своєю дуже активною меценатською діяльністю. Жінка на ім'я Єлизавета була родом з Волині, але переїхала до Києва. На польський манір її звали Галшка Гулевичівна. Відомо, що вона таки повернулася на батьківщину, але не покинула меценатства. Причиною від'їзду з Києва стала смерть чоловіка. Не кожна вдова зможе спокійно переживати втрату й продовжувати займатися звичними справами.
Ім'я Галшки важливе для академії, бо ця жінка стала однією із засновників навчального закладу, прияла розвитку Братської школи при Богоявленському храмі. Коли постало питання про приміщення для навчання дітей шляхти, міщан, духовних служителів, Галшка пожертвувала ділянку на благу мету. У будівництві будинку використовувалась цегла. Знизу є склепінчастий підвал. Цих характеристик було досить для проведення занять, але тільки до появи інших корпусів. Ця споруда далі використовувалася як їдальня. Сьогодні будинок підтримують у доброму стані, скоро його інтер'єр стане таким, яким був у старовину, наповниться музейними експозиціями. Принаймні заява про ці наміри зроблені, залишається лише чекати.
Історія будинку нараховує декілька реставрацій. Одна з них відбулася в 1826 році. Наступна – у 2002, але вона не остання в планах нинішнього управлінського корпусу Києво-Могилянської академії. Ви встигли відповісти собі на питання, що цікавлять? Як вважаєте, чому Єлизавета потрапила до списку «Ста відомих українців»? Віртуальний аудіогід відповість там, де ніхто не в змозі знайти потрібну інформацію. Тому час активно ним користуватися.
Ви ще не втомилися збирати інформацію про пам'ятки Києва з безлічі джерел? Скільки часу у вас йде, щоб проаналізувати все, що відбувається, і зібрати повну картину в голові? Якщо вам набридло бути «історичною Попелюшкою», ми виконаємо функції феї, станемо казковими помічниками ;) Попелюшка розділяє зернинки по тарілках, як і ви по крупинках збираєте й вивчаєте дані, аналізуєте та вибудовуєте їх в єдиний ланцюг. Ми вже зробили цей фланг робіт, щоб туристи могли включити аудіофайл і слухати історію без проведення часу в бібліотеках, а також зберегли зір, залишивши текстові інтернет-сторінки ;)
Щодо нашої пропозиції, вона дозволяє знаходитися в будь-якому місці, при цьому думками бути в тому періоді, про який йде мова. Аудіострічку легко завантажити на смартфон, запустити її та слухати через навушники. Саме ці маніпуляції варто виконати, аби почати користуватися аудіогідом.
Цей проект перевершив очікування, ним активно користуються постійні клієнти, котрі подорожують, використовуючи сервіс okTV. Ми раді, якщо ви станете користувачем новинки, аналогів якій в Україні немає.
Безкоштовний варіант стрічки припаде до смаку всім, хто хоче побіжно ознайомитися з пам'яткою. Для більш детального вивчення історичних подій використовуйте повну версію продукту. У ній є багато корисних оцифрованих демонстративних матеріалів. Адже приємніше слухати розповідь і бачити образ об'єкта, про який йде мова. А ще дані викладаються за хронологією подій. Це дає розуміння того, що відбувалося, навіть якщо прослухати один раз.
В аудіофайлі є звуковий супровід, ілюстрації та унікальний контент. Надану інформацію ми зібрали з платних архівів, створили базу даних зі звукових файлів, і тепер у кожного українця з'явилася вагома причина приїхати до столиці. Хоча б для того, щоб відвідувати пам'ятки й дізнаватися відомості, яких немає в широкому доступі.