Будинок на Андріївському узвозі, 13 перед розселенням комунальних квартир. Кінець 1980-х років
Одна з головних пам'яток Андріївського узвозу - Меморіально-літературний музей Михайла Булгакова, що розташувався у будинку під № 13. Будинок був зведений у 1888 році за проектом архітектора М. Гарденіна, а уславився завдяки письменнику Михайлу Булгакову, автору культових п'єс, повістей і двох романів, що стали класикою всесвітньої літератури, - «Біла гвардія» та «Майстер і Маргарита».
У 1982 році на фасаді будинку відкрили меморіальну дошку Булгакову. А у 1989-му виконком Київської міськради ухвалив рішення створити тут музей письменника. Через два роки була розроблена основна експозиція музею. У жовтні 2007 року в палісаднику біля будинку відкрили пам'ятник М. Булгакову роботи скульптора М. Рапая.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Які пам'ятки древнього Києва вам відомі? Мабуть, на складання списку навіть найвідоміших піде багато часу, і про кожну з них можна говорити безкінечно. Усі пам'ятні місця привітної української столиці несуть у собі багату історію, є невід'ємним елементом національної культури. Загалом, місця «must see» можна поділити на декілька умовних категорій. Наприклад, влаштувати собі турне по старовинних будівлях і важливих історичних спорудах, перелічити живописні парки чи скласти список пам'ятників. Є й другий вид екскурсійної програми – прогулянки літературними стежками Києва. Сюди можна віднести всі будівлі чи цікаві місця, так чи інакше пов'язані з іменами відомих письменників і поетів, героями їхніх художніх творів, а також ті місця, де відбувалася дія улюбленого роману.
Побачити одне з таких місць можливо і в самому центрі пам'яток столиці. Прогулюючись Андріївським узвозом, що є справжнім джерелом цікавих об'єктів, неможливо не звернути увагу на будинок під номером 13. Це Будинок-музей Михайла Булгакова, всесвітньо відомого письменника, класика російської літератури. Звичайно, багато з тих, хто цікавиться світовою культурою, знає, що основним місцем проживання Михайла Афанасійовича була Москва, і саме московська «погана квартира» детально описана у творі «Майстер і Маргарита». Але місто, у якому митець провів дитинство та юність – Київ. Музей М. Булгакова – це дивовижне сплетіння життя письменника та його героїв, і саме тому кожного відвідувача чекає занурення у світ реального й вигаданого, справжнього й фантастичного.
Як правило, вирушаючи на екскурсію до будинку-музею письменника, відвідувачі відкривають для себе таємниці життя творця та його сім'ї. Але музей М. Булгакова – дещо справді незвичайне, це місце, що поєднує в собі безліч особливостей. Звичайно, ви зможете побачити, у яких умовах жив і творив Михайло Афанасійович, а також із розповіді досвідченого гіда дізнаєтеся про таємниці сім'ї Булгакових та історію самої будівлі. Вона була зведена ще сто років тому, проте до цих пір гармонійно поєднується із загальним ландшафтом Андріївського узвозу. Вам обов'язково розкажуть і про незвичну форму будинку, фасад якого не повторює повністю кривизни узвозу, а витримує сувору симетричність анфілад кожної з кімнат. Музей М. Булгакова, яким Київ по праву може пишатися, запрошує всіх охочих дізнатися, як проходили юні роки життя письменника, формувалась його особистість і розвивалися творчі здібності. Саме до древньої столиці України постійно повертався класик у своїх творах, згадуючи її з приємного боку.
Але, окрім історії будинку та сім'ї, що проживала в його стінах з 1906 по 1919 рік, відвідувачі музею М. Булгакова зануряться у яскравий світ одного з найвідоміших його творів – «Біла гвардія». Багато киян і гостей столиці називають цей літературно-меморіальний музей «будинком Турбіних», що зовсім не дивно. Опис саме цього будинку можна побачити на сторінках книги – як внутрішнє планування будівлі, так і прилеглу до неї територію. Поряд з речами, що належали особисто Михайлу Афанасійовичу і членам його сім'ї, ви побачите й ті, якими користувалися герої твору. Головне – не втратити зв'язок між реальністю й вимислом, сплетіння яких панує в Будинку-музеї М. Булгакова. Київ здивує вас однією зі своїх незвичайних пам'яток.
Мабуть, одна з найяскравіших особливостей музею М. Булгакова в Києві – містична аура, що витає у кожній кімнаті. Загадковий будинок під номером 13, старовинні двері у який відчиняються перед вами ніби самі собою, залишить у вашому серці незабутні враження. Ніч у музеї – це такий калейдоскоп емоцій, що ні з чим більше не порівняється! Це розваги для шукачів пригод і тих, кому хочеться зануритися в таємничу атмосферу старовини. Така екскурсія стане найціннішою перлиною всієї подорожі до Києва. Не втратьте можливості зустріти привидів минулих років, опинитися у задзеркаллі, де замість відображення видно зіркове небо, зайти до кімнати, що знаходиться у шафі, і відчути світлу містику будинку Михайла Афанасійовича – від цього чарівного почуття захоплює подих навіть у найсуворіших критиків.
Аудіо екскурсія про будинок-музей Булгакова, доступна на цій сторінці. Завантажте повну версію екскурсії, у якій ми виклали цікаві факти з історії Майстра, вдягніть навушники та відправляйтеся гуляти Андріївським узвозом, під приємну музику знайомитися з історією.