Укр  /  Рус

Мова:

Музей Булгакова

Будинок на Андріївському узвозі, 13 перед розселенням комунальних квартир. Кінець 1980-х років

Одна з головних пам'яток Андріївського узвозу - Меморіально-літературний музей Михайла Булгакова, що розташувався у будинку під № 13. Будинок був зведений у 1888 році за проектом архітектора М. Гарденіна, а уславився завдяки письменнику Михайлу Булгакову, автору культових п'єс, повістей і двох романів, що стали класикою всесвітньої літератури, - «Біла гвардія» та «Майстер і Маргарита».

У 1982 році на фасаді будинку відкрили меморіальну дошку Булгакову. А у 1989-му виконком Київської міськради ухвалив рішення створити тут музей письменника. Через два роки була розроблена основна експозиція музею. У жовтні 2007 року в палісаднику біля будинку відкрили пам'ятник М. Булгакову роботи скульптора М. Рапая.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

 

  • Чому номер 13 виявився фатальним для сім'ї Булгакових?
  • Кого з героїв свого твору Булгаков «поселив» у своїй квартирі?
  • Хто став прототипом Василини в романі «Біла гвардія»?
  • Як кияни шанували пам'ять письменника, коли його ім'я було під забороною?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Багато туристів, що відвідують Київ, йдуть на Андріївський узвіз, щоб побачити знаменитий будинок № 13. Там розташований музей Майстра - всесвітньо відомого письменника Михайла Булгакова.

 З точки зору архітектури - це малопримітна двоповерхова будівля. Побудували її за проектом архітектора Гарденіна в 1888 році на замовлення купчихи Віри Литошенко. На той час вона придбала всю садибу у підніжжя гори Уздихальниці. Грошей у неї було небагато, а комерційні плани сягали далеко. Будівля планувалася під оренду квартир. Жвава купчиха протизаконно, так, як це часто робиться у наш час, розширювала свою ділянку самозахопленням. Через що вступила в конфлікт з міською владою. Хай там що, а в підсумку у садибі з’явилося три будівлі під  номером 13. Це основний будинок, де нині музей, і два флігелі. Один із них до наших днів не дожив, зараз на його місці забетонований майданчик просто під горою. А другий – це старий одноповерховий будиночок, у якому розмістився ресторан «Світлиця».

Андріївський          Узвіз.          Під          горою          Уздихальницею          садиба,          де          згодом          буде          побудований          будинок          №          13.          1870-і          роки

Андріївський Узвіз. Під горою Уздихальницею садиба, де згодом буде побудований будинок № 13. 1870-ті роки

 Пізніше Литошенко продала ділянку, але призначення двоповерхової будівлі лишилося не змінним - прибутковий будинок. Звичайно, ні забудовник, ні наступні власники не могли навіть уявити, що адреса Андріївський узвіз, 13 залишить в історії їхні імена, а сам будинок здобуде, без перебільшення, всесвітню популярність. Ця адреса стала місцем паломництва поціновувачів творчості мешканця з цього будинку - Михайла Булгакова.

 Батько сімейства - професор Київської духовної академії Опанас Іванович Булгаков. Родина перебралася до орендованої квартири з семи кімнат, що на другому поверсі, влітку 1906 року. Батько важко хворів, і знайомі радили йому не винаймати квартиру у будинку з таким не щасливим номером. На жаль, усього через півроку він помер… Втім, справа була не в містиці - хвороба була невиліковною. Матір і діти прожили в цій квартирі багато років і стали свідками страшних подій Громадянської війни. Михайло Булгаков описав їх у своєму першому романі «Біла гвардія». Героїв твору, Турбіних він оселив у власній квартирі, проте адресу зашифрував, вказавши її як Олексіївський узвіз, 13. Щоправда, не варто ототожнювати реальних людей і вигаданих героїв. Відомо, що якоюсь мірою прототипом неприємного домовласника Василини став справжній хазяїн будинку - архітектор Київського навчального округу Василь Листовничий. Проте в жодному разі не треба думати, що негативний герой Василина «списаний» з Листовничого. Навпаки, Василь Павлович був людиною дуже гідною, підтримував добрі стосунки з квартирантами та давав користуватися книгами зі своєї бібліотеки. Деякі проблеми виникли, коли в 1918-му році молодий Булгаков організував в одній з кімнат приватну медичну практику. Кажуть, тоді він неодноразово заливав водою хазяїв, що жили знизу. Та й пацієнти у нього були не самі приємні: практикував він як лікар-сифілідолог. Зрозуміло, що на цьому тлі деякі конфлікти все ж виникали. Можливо, тому Булгаков і наділив Василину певними рисами Листовничого.

 Родина Булгакових орендувала квартиру до 1919 року. Листовничий був хазяїном садиби з 1909, а після революції 17-го року будинок належав його доньці й онукові. Наприкінці 1940-х років будівлю передали в управління київського комунального господарства. Тут облаштували комунальні квартири.

 Творчість Булгакова довгий час була під неоголошеною забороною радянської влади. Проте після публікації в другій половині 60-х років роману «Майстер і Маргарита» інтерес до спадщини і особи автора став наростати з шаленою силою. Шанувальники знали, що Булгаков був киянином. Багато хто почав розшукувати свідоцтва про місця проживання його сім'ї в Києві. Вони ходили за цими адресами та перевіряли реальні київські вулиці з описаними в «Білій гвардії».

Андріївський          узвіз,          13,          напис          на          стіні.          Початок          1980-х          років

Андріївський узвіз, 13, напис на стіні. Початок 1980-х років

 Адресу будинку Булгакових-Турбіних все ж таки розшифрували. Це була заслуга киянина, письменника-дисидента Віктора Некрасова. Він написав про це у нарисі «Будинок Турбіних». Влада не була у захваті від відродження імені Булгакова в Києві. По-перше, здійснювалося стеження за «булгаківськими» екскурсіями, які організовували прихильники його творчості. По-друге, всіляко намагалися відвадити новоявлених «паломників», що поспішали відвідати Андріївський узвіз. Проте кияни здаватися не збиралися. На будинку № 13 стали з'являтися саморобні надписи крейдою та вугіллям «Будинок Булгакова», «Тут жив Булгаков». Вони часто затиралися, проте невдовзі з'являлися знову. Городяни хотіли увічнити пам'ять талановитого земляка. Врешті-решт, опір можновладців було подолано. У 1982 році на фасаді будинку відкрили меморіальну дошку. Але прихильники письменника не хотіли на цьому зупинятися, та й радянська влада на той час вже послабила свою залізну хватку. Через 7 років вдалося добитися рішення Київського міськвиконкому про створення літературно-меморіального музею. Його відкриття спочатку гальмувала проблема розселення мешканців комунальних квартир будинку. Також лунали думки, що нібито неможливо привести будівлю у вигляд, що відповідав би музею.

Булгаковська          веранда.          2015          рік

Булгаковська веранда. 2015 рік

 Проте усі ці проблеми вдалося вирішити. У 1991 році була створена основна експозиція музею. Вона розмістилася на другому поверсі, в кімнатах, які колись орендувала родина Булгакових. На першому поверсі музею розмістилися дві великі зали. Тут проходять різноманітні виставки та музичні вечори. Якщо зайти з двору, можна завітати у гості до сім'ї письменника - на їхню веранду, і замовити чай з булгаківськими пирогами домашньої випічки.

Пам'ятник          Михайлу          Булгакову.          2010-ті          роки

Пам'ятник Михайлу Булгакову. 2010-ті роки

 У жовтні 2007 року біля будинку-музею відкрили пам'ятник М. Булгакову роботи скульптора М. Рапая. Письменник сидить на лавці. Імовірно, він обмірковує нові сюжети і з цікавістю спостерігає за людьми, що проходять його улюбленим Андріївським узвозом. Завдяки співробітникам музею, склалася цікава традиція: щороку 15-го травня, в день народження письменника, до пам'ятника приходять прихильники творчості Майстра та читають уривки з його творів. Цього дня відвідати музей можна безкоштовно. Музейні співробітники покажуть експозицію і розкажуть Вам, що не лише «Біла гвардія», але й багато інших сюжетів письменника пов’язані з Києвом і цією будівлею. Адже у будинку № 13, окрім квартири Турбіних, є також: і кабінет юного лікаря, і горище Максудова, і підвал Майстра, і навіть привиди «поганих» комунальних квартир.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Музей М. Булгакова: прогулянка лабіринтами життя відомого письменника

Які пам'ятки древнього Києва вам відомі? Мабуть, на складання списку навіть найвідоміших піде багато часу, і про кожну з них можна говорити безкінечно. Усі пам'ятні місця привітної української столиці несуть у собі багату історію, є невід'ємним елементом національної культури. Загалом, місця «must see» можна поділити на декілька умовних категорій. Наприклад, влаштувати собі турне по старовинних будівлях і важливих історичних спорудах, перелічити живописні парки чи скласти список пам'ятників. Є й другий вид екскурсійної програми – прогулянки літературними стежками Києва. Сюди можна віднести всі будівлі чи цікаві місця, так чи інакше пов'язані з іменами відомих письменників і поетів, героями їхніх художніх творів, а також ті місця, де відбувалася дія улюбленого роману.

Побачити одне з таких місць можливо і в самому центрі пам'яток столиці. Прогулюючись Андріївським узвозом, що є справжнім джерелом цікавих об'єктів, неможливо не звернути увагу на будинок під номером 13. Це Будинок-музей Михайла Булгакова, всесвітньо відомого письменника, класика російської літератури. Звичайно, багато з тих, хто цікавиться світовою культурою, знає, що основним місцем проживання Михайла Афанасійовича була Москва, і саме московська «погана квартира» детально описана у творі «Майстер і Маргарита». Але місто, у якому митець провів дитинство та юність – Київ. Музей М. Булгакова – це дивовижне сплетіння життя письменника та його героїв, і саме тому кожного відвідувача чекає занурення у світ реального й вигаданого, справжнього й фантастичного.

Незвичайний музей М. Булгакова в Києві: містика, мистецтво й неповторна атмосфера

Як правило, вирушаючи на екскурсію до будинку-музею письменника, відвідувачі відкривають для себе таємниці життя творця та його сім'ї. Але музей М. Булгакова – дещо справді незвичайне, це місце, що поєднує в собі безліч особливостей. Звичайно, ви зможете побачити, у яких умовах жив і творив Михайло Афанасійович, а також із розповіді досвідченого гіда дізнаєтеся про таємниці сім'ї Булгакових та історію самої будівлі. Вона була зведена ще сто років тому, проте до цих пір гармонійно поєднується із загальним ландшафтом Андріївського узвозу. Вам обов'язково розкажуть і про незвичну форму будинку, фасад якого не повторює повністю кривизни узвозу, а витримує сувору симетричність анфілад кожної з кімнат. Музей М. Булгакова, яким Київ по праву може пишатися, запрошує всіх охочих дізнатися, як проходили юні роки життя письменника, формувалась його особистість і розвивалися творчі здібності. Саме до древньої столиці України постійно повертався класик у своїх творах, згадуючи її з приємного боку.

Але, окрім історії будинку та сім'ї, що проживала в його стінах з 1906 по 1919 рік, відвідувачі музею М. Булгакова зануряться у яскравий світ одного з найвідоміших його творів – «Біла гвардія». Багато киян і гостей столиці називають цей літературно-меморіальний музей «будинком Турбіних», що зовсім не дивно. Опис саме цього будинку можна побачити на сторінках книги – як внутрішнє планування будівлі, так і прилеглу до неї територію. Поряд з речами, що належали особисто Михайлу Афанасійовичу і членам його сім'ї, ви побачите й ті, якими користувалися герої твору. Головне – не втратити зв'язок між реальністю й вимислом, сплетіння яких панує в Будинку-музеї М. Булгакова. Київ здивує вас однією зі своїх незвичайних пам'яток.

Будинок-музей М. Булгакова – пам'ятка, у якій живе душа письменника

Мабуть, одна з найяскравіших особливостей музею М. Булгакова в Києві – містична аура, що витає у кожній кімнаті. Загадковий будинок під номером 13, старовинні двері у який відчиняються перед вами ніби самі собою, залишить у вашому серці незабутні враження. Ніч у музеї – це такий калейдоскоп емоцій, що ні з чим більше не порівняється! Це розваги для шукачів пригод і тих, кому хочеться зануритися в таємничу атмосферу старовини. Така екскурсія стане найціннішою перлиною всієї подорожі до Києва. Не втратьте можливості зустріти привидів минулих років, опинитися у задзеркаллі, де замість відображення видно зіркове небо, зайти до кімнати, що знаходиться у шафі, і відчути світлу містику будинку Михайла Афанасійовича – від цього чарівного почуття захоплює подих навіть у найсуворіших критиків. 

Екскурсія у форматі аудіо

Аудіо екскурсія про будинок-музей Булгакова, доступна на цій сторінці. Завантажте повну версію екскурсії, у якій ми виклали цікаві факти з історії Майстра, вдягніть навушники та відправляйтеся гуляти Андріївським узвозом, під приємну музику знайомитися з історією.

Музей М. Булгакова: прогулянка лабіринтами життя відомого письменника