Укр  /  Рус

Мова:

Ново Печерська фортеця: Башта № 4

Внутрішній вигляд башти № 4 та її колишнього плацу

Башта № 4 колишньої Нової Печерської фортеці розташована за адресою вулиця Старонаводницька, 2.

 

Башта № 4 входила до складної системи укріплень Нової Печерської фортеці. Її будівництво розпочалося у 1833 році, на самому початку формування системи укріплень, що контролювали Наводницьку долину. Зведення і якість робот відстежував особисто імператор Микола І, якого часто називали "солдатом на троні". Грізна споруда, на щастя, так і не взяла участь у жодному військовому конфлікті. Наразі вона частково закинута, частково використовується волонтерами з колишньої Самооборони Майдану, які займаються збором пожертв для Української армії.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Які дві назви мала башта?
  • Чому з точки зору оборони ця споруда була вразливою?
  • Фрагменти якої кінострічки знімали у башті № 4?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

У 1830-ті роки на Печерську була закладена одна з найбільших на той час у Європі фортець. Вона об'єднувала складну систему валів, оборонних веж, казарм, складів, систем постачання питної води. Фортеця займала величезну територію від Дніпровської Набережної зі сходу до заплави річки Либідь на заході, з півночі її відрізав від міста Кловський яр, а з півдня — Наводницька долина. Система укріплень була вміло прилаштована під горбистий київський рельєф. Будівництво башти № 4 відбувалося протягом 1833–1839 років.

 План-схема          Малої          вежі

План-схема Малої вежі

Основну оборонну потужність фортеці складали сім башт. Проектувалося їх більше, але закінчили саме стільки. Башта № 1 стала центром так званого окремого Васильківського укріплення й самою першою спорудою фортеці. Вона мала форму ідеальної круглої вежі, але з прибудованими обабіч крилами. У баштах № 2, 3, 4 так звані крила були відсутні. Окрім номеру, кожна з цих споруд мала також свою власну назву. Башта № 4 йменувалася Наводницькою, або Малою, вежею. Перше ім'я їй надали через географічне розташування — башта домінувала над Наводницькою долиною, де протікав струмок, уздовж якого йшла дорога до переправи на Лівий берег Дніпра. Малою ж її називали через розмір, оскільки вона найменша з башт фортеці. Діаметр конструкції складає 52 метри по контуру. Всередину двору веде арковий проїзд.

 Арковий          проїзд          у          двір          башти

Арковий проїзд у двір башти

 Незважаючи на скромні розміри, вона була досить грізною спорудою. Кожна з веж Нової Печерської фортеці була спланована таким чином, що могла діяти самостійно як окреме автономне укріплення. Саме тому споруди й мають повністю круглу форму. Це давало можливість вести оборону на 360 градусів навколо себе. Башта № 4 мала два поверхи та закрите подвір'я всередині, яке також мало форму кола, було забруковане й використовувалося як плац для тренування гарнізону. Другий поверх призначався для гармат. Їх завантажували за допомогою ланцюгів через спеціальні розрізи в стелі у арковому проїзді, що веде всередину. Перший поверх контролювали стрільці з рушницями. Башта була озброєна 22 гарматами. Для відводу порохових газів існували спеціальні отвори між другим та першим поверхами.

 Отвір          для          підйому          гармати          на          другий          поверх

Отвір для підйому гармати на другий поверх

 Загальна кількість бійців складала 500 осіб. Від башти № 4 до башти № 2, що розташована з боку від сучасного бульвару Лісі Українки, проходив земляний вал. Згодом його знесли, а на його місці звели стрілецький тир. Башта № 4 була найуразливіша зі всіх веж фортеці. Інші аналогічні конструкції мали артезіанські свердловини, звідки брали питну воду для гарнізону. На випадок довготривалої облоги кожна з них не залежала від постачання води й могла чинити спротив навіть у повному оточенні. У башті № 4 облаштувати власну свердловину так і не вийшло — як не старалися будівельники, дістатися до водоносних горизонтів на цій ділянці не вдалося. На щастя, башті не довелося опинитися в суцільній облозі.

 За переказами випускників Училища зв'язку імені Калініна (нині Інститут військових комунікацій, первісно — казарма військових кантоністів), його корпус сполучався з баштою № 4 автономним підземним ходом. На практиці це не підтвердилося, і ніяких ходів не виявлено, хоча, можливо, їх просто засипали. Після розформування Київської фортеці, колишні бійниці переробили на вікна. Тривалий час башту № 4 використовували у якості цивільної в'язниці, а згодом як військовий склад. У 1980-ті роки військові полишили башту, і вона швидко почала перетворюватися на пустку.

 Колишні          бійниці,          перероблені          на          вікна

Колишні бійниці, перероблені на вікна

 За радянських часів існував проект перебудови її на універмаг. Почалося навіть спорудження величезної підвальної частини для завозу товарів із заїздом для вантажних автівок під землю. Однак після розпаду Радянського Союзу проект зупинили. Тоді башту передали на баланс Музею Київська фортеця, але установа не мала коштів на реконструкцію, тому башта і надалі стоїть закинута.

 Залишена          військовими          башта          №          4.          1980-ті          роки

Залишена військовими башта № 4. 1980-ті роки

В подальшому, за рахунок корупційних оборудок, її вивели з балансу Музею й хотіли перетворити на готель. Саму споруду пропонували зберегти, але при цьому забудувати двір величезним хмарочосом. На щастя, цього не сталося. Зараз перший поверх напівзруйнованої вежі займають волонтерські організації, які сприяють Українській армії та збору пожертв і амуніції для учасників військових дій на Донбасі. В 2018 році тут знімали фрагменти кінострічки "Крути-1918", присвяченій легендарній битві українських студентів-юнаків проти більшовицької навали.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами