Укр  /  Рус

Мова:

Особняк Уварової

Перед колишнього особняка Уварової з вулиці. 2017 рік

Особняк графині Уварової розташований за адресою вулиця Липська, 16. 

 

Графиня Наталія Уварова походить із знаменитої в Києві родини підприємців та меценатів Терещенків. У віці 22 років вона стала господинею будинку, який і нині є одним з найкрасивіших особняків на Липках. Його закінчили будувати в 1912 році, але мирне життя тут тривало тільки шість років. Згодом, як з жахом згадували сучасники, вулиця Катерининська (тепер Липська), стала називатися "найдовшою у місті", оскільки звідти не поверталися. Будинок Уварової зайняла надзвичайна комісія (радянське ЧК), там засідала розстрільна трійка. І цілком символічно, що будівлю, у якій радянські каральні органи катували та вбивали тисячі людей, незалежна Україна віддала Інституту національної пам’яті.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

 

  • Чому в декорі будівлі використана статуя богині Артеміди?
  • Де був убитий німецький фельдмаршал Герман фон Ейхнгорн?
  • Хто працював в "шарашці" на Липській, 16?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Особняк графині Уварової нагадував маленький палац, що цілком відповідало статусу господині. Ділянку, на якій стоїть будинок, почали освоювати ще в 1830-і роки. Тоді земля належала вдові відомого чиновника та дипломата, останнього російського посла при дворі кримського хана, Петра Веселицького. В його родині народилося троє синів, кожен з яких зробив військову кар’єру і прославив себе на полях битв. У будинку Веселицьких влаштовувалися бали та бенкети, на яких частина присутніх демонстративно розмовляла українською мовою. До числа друзів родини входив комендант Київської фортеці Вігель, який пізніше згадував, що будинок був настільки ж веселий, як і прізвище україномовної господині.

 Згодом Веселицькі продали землю. Ділянка кілька разів переходила з рук в руки, доки не потрапила до підприємливих купців Бродських, які тоді активно скуповували землю на Липках. Тривалий час Бродські здавали свої володіння в довгострокову оренду, а після того, як ціна землі у цьому районі надзвичайно зросла, почали розпро́дувати ділянки. Так, одна ділянках перейшла київському чиновнику Миколі Ковалевському, який збудував знаменитий Арабський будиночок на перехресті сучасних вулиць Шовковичної та Пилипа Орлика.

 На відміну від Ковалевського, який купив незручну кутову частину колишньої садиби, чудову ділянку просто на центральній вулиці Липок, Катерининській (нині Липська), отримала молода графиня Уварова, в дівоцтві Терещенко.

Вестибюль          колишнього          особняка.          2000-ті          роки

Вестибюль колишнього особняка. 2000-ті роки

 За її наказом на викупленій землі розгорнулися грандіозні роботи. Були знесені всі існуючі будівлі, частково вирубані дерева, та вирівняний ґрунт. Новий особняк звели в 1912 році за проектом Павла Голландського. Вибір на зодчого впав не випадково. Цивільний інженер Голландський фактично був фамільним будівничим родини Терещенків, який створив для них та на їхні гроші цілу низку будівель, прицьому не тільки в Києві.

 Основна частина садиби в стилі ампір була одноповерховою. Внутрішній фасад, який виходив в парк, що у дворі садиби, прикрасили красивою колонадою. На цю частину будівлі нанесли родовий герб Уварових, відомий ще з ХV століття. Така скромність робила честь власникам, які не випинали, на відміну від багатьох інших жителів Липок, своє походження. Поруч із колонами встановили скульптурне зображення Артеміди —  античної богині полювання та родючості, яка приносить щастя у шлюбі та допомагає під час пологів. Це мало прямий стосунок до домовласниці, оскільки молода графиня Уварова, незважаючи на багатство та титул, практикувала як акушерка і згодом відкрила с тилу своєї садиби пологовий притулок.

 Незадовго до революційних подій 1917 року ділянка змінила власника. Місце придбав відомий київський домовласник Микола Попов. Але йому, звичайно, недовго довелося побути господарем шикарного особняка. У 1918 році будівлю реквізувало німецьке командування та перетворило його на штаб-квартиру фельдмаршала Германа фон Ейхгорна, командувача німецькою групою армій "Київ". 30 липня 1918 року фельдмаршал був убитий терористом за сотню метрів від своєї резиденції на Катерининській. Примітно, що в 1941-1943 роках під час нацистської окупації німці згадали про свого земляка і перейменували на Ейхгорнштрассе вулицю Хрещатик.

Внутрішній          двір          і          парковий          фасад          колишнього          особняка.          1920-ті          роки

Внутрішній двір і парковий фасад колишнього особняка. 1920-ті роки

 Коли в 1919 році Київ зайняли більшовики, в одній із кращих будівель Липок розмістили Всеукраїнську надзвичайну комісію (ЧК). Скільки людей було знищено в підвалах колишнього особняка графині Уварової, не знає ніхто. Поет Осип Мандельштам так описав жахливу атмосферу тих років:

Не ворожать циганочки кралям

Та не грають в Купецькому скрипки

На Хрещатику коні упали

Запах смерті несуть панські Липки

 У міжвоєнний період дім, як і раніше, займали радянські катівні, що міняли тільки назву. Тут розміщувалися: обласне державне політичне управління і Народний комісаріат внутрішніх справ (НКВС). Саме тут була сформована так звана шарашка — проектний інститут, в якому силоміць утримували вчених, архітекторів та інженерів, звинувачених у політичних злочинах. У числі інших тут утримувався відомий київський архітектор Василь Осьмак — автор будівлі університетської бібліотеки, корпусів Київського політехнічного інституту та гранітної київської набережної. Він змушений був очолити проектне бюро, якому довелося надбудовувати особняк, розширювати його приміщення під потреби внутрішньої в’язниці та будувати "тюрпід" —  тюремний підвал, де розстрілювали засуджених. Також за проектом Осьмака на цій вулиці звели клуб НКВС для культурного дозвілля чекістів (нині Театр юного глядача).

Обласне          управління          КДБ          УРСР.          1982          рік

Обласне управління КДБ УРСР. 1982 рік

 Після Другої світової війни аж до 1987 року призначення будівлі на вулиці Липській, 16 не змінювалося. Його займали представники всесильного відомства КДБ: комітету державної безпеки —  правонаступники чекістів. Лише в часи занепаду радянської влади, шикарні приміщення віддали Українському фонду культури, який розпочав свою діяльність з капітальної реставрації будинку. Хоча тривалий час будівлю займали репресивні органи, тут дотепер збереглися багаті старовинні інтер’єри. У 2006 році в колишньому особняку розмістився Інститут національної пам’яті України.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Особняк Уварової в Києві

Скільки таємниць зберігає в собі історія нашої країни! Прогулюючись по вулицях столиці, можна безкінечно довго спостерігати різноманітні гарні архітектурні маєтки. І однією з чудових споруд Києва є особняк Уварової. Це місце можна сміливо назвати царським. Воно зберегло в собі всю пишність і розкіш до сьогоднішніх днів. Багато й вишукано прикрашений фасад не залишає байдужим нікого, хто проходить повз. Шикарні дерев'яні сходи, мармурове каміння, інтер'єр з неповторним художнім ліпленням і різноманітними розписами, позолота в кожному елементі дизайну – це і є справжній зразок дворянського життя ХХ століття.

Чому варто відвідати особняк Уварової

Батько власниці особняка Наталії Уварової, Федір Терещенко, виправдано носив статус однієї з найбагатших людей часів Російської імперії. Історія каже про те, що його дочка вийшла заміж за дворянина Сергія Уварова аж ніяк не через велике кохання. Мотив шлюбу був такий: Уварова отримала статус графині, а її чоловік, у свою чергу, отримав солідне придане своєї дружини. Правдивість цієї історії відома тільки самій сім'ї.

Садиба ж з'явилася в Києві більше ста років тому. Молода 22-річна власниця особняка самостійно брала участь у облаштуванні цього архітектурного шедевру. Графиня не випускала з уваги ні найменшої деталі в оформленні житла. Історія розповідає про те, що все, аж до ручок на дверях, хазяйка обирала самостійно. Опиняючись у тому місці, розумієш, що молода красуня мала вишуканий смак. Все всередині вражало тоді й вражає зараз своєю пишністю, красою, багатством і бездоганним смаком.

Сім'я Уварових прожила в цьому особняку всього шість років, а з початком революції продала свій чудовий будинок. Незважаючи на те, що після продажу в цьому архітектурному чуді розташовувався Народний комісаріат внутрішніх справ СРСР, всю красу, створену власницею, залишили. Сьогодні в цій величній споруді проводять художні виставки, а ще її дуже часто використовують для кінозйомок.

Особняк Уварової: чарівна архітектура

Про розкіш, неймовірне багатство й неповторну велич цього особняка можна говорити вічність. Зовнішній чудовий вигляд будівлі, внутрішнє вишукане оздоблення та всі деталі кажуть про його неповторність. Кожен елемент, що знаходиться в особняку Уварової, зовсім не випадковість. На фасаді можна побачити статую богині мисливства. Ця скульптура дуже близька господині, адже вона символізує покровительку породіль, а сама Наталія, як відомо, була за професією акушером.

Чудово збереглись у будинку й шикарні парадні сходи, виготовлені із берези. Вони дійсно неповторні. Прийомна зала прикрашена прекрасною ліпниною у вигляді розкішних музичних інструментів. З цієї головної зали можна легко потрапити на приголомшливу терасу з колонами. З самого початку цей особняк був розташований у прекрасному парку, який, на превеликий жаль, не вдалося зберегти в тому чудовому початковому вигляді. Сьогодні більша його частина забудована.

Аудіогід: як отримати максимум задоволення від знайомства з Києвом

Що може бути приємніше й корисніше, ніж знання історії нашої країни? Як багато всього навколо, чого люди просто не помічають. Деколи можна задуматися й зрозуміти, що історію сусідньої держави ми знаємо набагато краще, ніж нашої рідної. У гонитві за популярними пам'ятками ми втрачаємо можливість дізнатися більше про загадкове минуле багатьох українських міст. Гарні пам'ятки архітектури, що знаходяться в нашій країні, готові вразити й підкорити будь-якого мандрівника. Варто лише почати з таких близьких і важливих місць, як особняк Уварової. Скільки всього в цьому маєтку: ціле довге життя відомої сім'ї, чудова історія будівлі, краса в кожній деталі. Небагато загальної інформації ви прочитали в статті, але це всього лиш маленька частина того, що зберігає в собі цей особняк. Для того щоб дізнатися більше, доведеться витратити не одну годину. Але наша досвідчена й професійна команда okTV пропонує не витрачати час на пошуки, а просто насолоджуватися екскурсією з аудіогідом.

У кінці сторінки вам доступні два аудіозаписи для смартфона. На одному з них ви зможете безкоштовно послухати загальну цікаву інформацію про особняк Уварової. Це не дуже довгий запис, у якому ви розкриєте для себе секрети садиби, а також переконаєтесь, що просто зобов'язані відвідати це місце. Другий аудіозапис – це платна інформація, що дозволяє не просто почути історію особняка та його мешканців, але й потрапити в ті часи й ніби прожити всі процеси побудови. До речі, на фото, що додаються до запису, ви зможете побачити, як все починалось і відбувалось, хто брав участь у побудові та що таємничого зберігає цей особняк.

Особняк Уварової в Києві