Укр  /  Рус

Мова:

Колишній готель Прага на Володимирській

Готель «Прага». 1913 рік

Колишній готель "Прага" розташовується за адресою вулиця Володимирська, 36. 

 

Готель "Прага", що розмістився в самому центрі Старого Києва, був відомий серед киян, як мінімум, з двох причин. По-перше — колись тут працював популярний відкритий літній ресторан на даху, а по-друге —  ця будівля асоціюється з відомим письменником-сатириком Ярославом Гашеком і придуманим ним літературним героєм, знаменитим солдатом Швейком. Продовження пригод бравого солдата було написане автором в стінах "Праги". Цей факт підтверджувала і меморіальна табличка на фасаді колишнього готелю.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Чому готель спочатку називався "Іллінським"?
  • Як Ярослав Гашек опинився в Україні?
  • Що в Києві називали "сьомим небом"?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 У будинку по вулиці Володимирській, 36 в минулому розташовувався один із найвідоміших готелів Києва. Але перш за все, ця будівля пов’язана зі знаменитим чеським письменником-сатириком Ярославом Гашеком, автором безсмертних "Пригод бравого солдата Швейка". Він проживав в готелі в 1916-1918 роках. Міські екскурсоводи люблять розповідати легенду про те, що літературний герой Швейк з’явився саме в стінах готелю "Прага". Однак, насправді, Гашек придумав свого персонажа задовго до початку Першої світової війни, а в Києві в 1917 році вийшло кишенькове видання "Бравий солдат Швейк у полоні". Ця незакінчена повість, написана Гашеком в таборі для військовополонених і стала згодом основою роману "Пригоди бравого солдата Швейка під час Світової війни", та мала величезний успіх у киян.

 Меморіальна          дошка          Ярославу          Гашеку          на          фасаді          колишнього          готелю          Прага.          1980-і          роки

Меморіальна дошка Ярославу Гашеку на фасаді колишнього готелю "Прага". 1980-ті роки

 У 1915 році Гашек був мобілізований в австро-угорську армію, потрапив в полон під Дубно і в підсумку опинився в таборі для військовополонених в Дарниці під Києвом. Пізніше він був переведений в аналогічний табір в Самарській губернії, а в 1916 році вступив в Чехословацький легіон і з ним повернувся до Києва. На цілих два роки письменник оселився в готелі "Прага". Місце було зручним, оскільки в сусідньому 34-му номері на той час працювала редакція газети "Чехослован", з якою Гашек активно співпрацював. Він писав критичні нариси, сатиричні фейлетони про Австро-Угорську армію, в якій ще не так давно йому довелося служити.

 Готель "Прага" виник на базі іншого закладу такого ж роду. Ще в 1880 році відомий київський архітектор Олександр Шіле звів на цій ділянці триповерхову будівлю для номерів Іллінської. До давньої церкви на Подолі вона не мала ніякого стосунку, а була названа так за прізвищем заповзятливої власниці. У 1901 році будівля і вся ділянка перейшли у власність чеського підданого В'ячеслава Вондрака. У 1912-1913 роках він кардинально перебудував будинок, надавши йому вигляд, близький до сучасного, — шість поверхів і фасад в стилі модерн. Стараннями Вондрака на даху була облаштована літня тераса для ресторану, з якої відкривалися чудові краєвиди. Види з цього майданчика потрапили навіть на листівки і видові фотографії того часу як київські пам’ятки. У роки Першої світової війни в прилеглому кварталі компактно оселилися представники чеської діаспори, тоді ж з'явилася і назва ресторану "Прага", що запам’яталася всім киянам.

 Вид          з          літньої          тераси          готелю          Прага          на          Володимирську          вулицю.          1910-і          роки

Вид з літньої тераси готелю "Прага" на Володимирську вулицю. 1910-ті роки

 Крім Гашека, в цій будівлі побували ще кілька видатних історичних особистостей. У першої власниці, в номерах Іллінської, квартирував знаменитий художник Віктор Васнєцов, який працював над розписами Володимирського собору в Києві. Пізніше, в 1910-і роки, тут зупинявся геніальний Вільгельм Котарбінський, який свого часу разом в Васнєцовим та іншими художниками розписував собор, і також оформляв інтер’єри особняків київських мільйонерів-меценатів Ніколи Терещенка та Богдана Ханенка. У роки революційних подій в "Празі" проживав український політичний і державний діяч Симон Петлюра, який обіймав тоді посаду голови Українського генерального військового комітету при Українській Центральній Раді, пізніше — генеральний секретар військових справ. Разом із ним тут зупинилася і його сім’я — дружина і донька. Серед видатних українців, які відзначили готель своєю присутністю, слід назвати і художника Федора Кричевського, одного з найяскравіших представників національної художньої школи України.

 Після приходу радянської влади готель був націоналізований і отримав статус комунальної контори під відповідною назвою "Червоний Київ". Надалі назви неодноразово змінювалися: "Київ", "Театральна", "Санкт-Петербург". Літній ресторан-тераса на даху тривалий час зберігався, щоправда, його засклили. На першому поверсі також діяв ресторанний зал, але більшість відвідувачів, зі зрозумілих причин любили саме верхній майданчик, однією із назв якої було поетичне "сьоме небо". Готель          Червоний          Київ.          1930-і          роки

Готель "Червоний Київ". 1930-ті роки

 Знаменитий київський ресторатор Ісай Фельдман в 1960-і роки писав: "В літньому залі, у повному сенсі слова, можна було дивитися крізь стіни: вони суцільно скляні. Звідси перед очима відкривається Печерськ з його липовими алеями, внизу - невеликі вулиці з поетичними назвами —  Ірининська, Ольгинська. Ліворуч, віддаля, —  звивиста стрічка Дніпра, а ближче — пам’ятник Богдану Хмельницькому. А з правого боку, в імлі — обеліск на Центральній площі Виставки передового досвіду в народному господарстві УРСР ". Сьогодні, через півстоліття, в останнє не дуже віриться, враховуючи щільну забудову Києва. Цікаво, що діючий сьогодні на ВДНГ ресторан - отримав назву "Прага", ставши своєрідним спадкоємцем знаменитого закладу Вондрака, який в свою чергу після всіх перейменувань став рестораном "Мелодія".

 Готель          Театральний          і          ресторан          Мелодія.          1980-і          роки

Готель "Театральний" і ресторан "Мелодія". 1980-ті роки

 У 1970 році будівлю готелю прикрасила меморіальна дошка з білого мармуру з барельєфним портретом Ярослава Гашека і контрельєфним зображенням його знаменитого літературного героя Швейка. Після розпаду Союзу Радянських Соціалістичних Республік будівля знову перейшла в приватні руки, а в 2000-і роки готель та ресторан закрили.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Все, що потрібно знати про готель «Прага», що на Володимирській

Готель «Прага» – нині занедбана семиповерхова будівля більш ніж зі сторічною історією. Знаходиться вона в центрі Києва, неподалік від Золотих воріт і Софійського собору, за адресою: Володимирська, 36. Це місце все ще зберігає дух минулих часів. Показове воно тим, що з бенкетної зали відкривається неймовірна панорама на Київ. «Прага» була побудована 1880 року. Спроектував її архітектор Олександр Шіле. До слова, він також автор багатьох київських фонтанів, та й загалом мав неабиякий вплив на архітектуру Києва тих часів. Замовив і профінансував проект готелю київський військовослужбовець Ільїнський. Але, на жаль, він помер одразу ж після завершення будівництва. Будівля перейшла до володінь його дружини Анастасії.

«Номери Ільїнської» – таку назву носила будівля в 1880 році. На честь власниці. На той момент це був триповерховий прибутковий будинок (житловий, де квартири здавалися в оренду). Був виконаний у стилі модерн і мав гарні ажурні балкони, милуватися якими можна було годинами. У 1901 році будівлю придбав чеський громадський діяч, філолог Вацлав Вондрак. У 1911–1913 роках за його фінансування додатково було добудовано три поверхи. А в 1914 – ще один, останній сьомий поверх. Це була тераса, на якій знаходився літній ресторан (зараз це глухий поверх). Готель став називатися «Прагою».

У кінці ХІХ ст. в готелі зупинявся російський художник Віктор Васнецов, а також польський художник Вільгельм Котарбінський. Вони брали участь у розписі Володимирського собору. А в червні 1917 року там із сім’єю проживав український політичний діяч Симон Петлюра (голова УНР). На початку ХХ ст. «Прага», готель, стала центром життя чехословацької громади. Там проводилися збори чеської спільноти Києва. У 1916–1918 роках у готелі жив чеський письменник Ярослав Гашек, славу якому приніс сатиричний роман «Пригоди бравого вояка Швейка».

Радянські часи принесли готелю ряд нових назв: «Червоний Київ», «Київ», «Театральний», «Санкт-Петербург». А в 1941 році генерал Власов влаштував собі штаб на останньому поверсі. Звідти він командував обороною міста.

Колишній готель «Прага» на Володимирській – це місце, здатне перенести в минулу епоху. Це надзвичайно гарний краєвид на Київ, який відкривається із заскленого сьомого поверху. Кому буде цікаво відвідати це місце?

  • Туристам, допитливим гостям столиці.
  • Місцевим, які хочуть ближче познайомитися з історією міста.
  • Персонам, які бажають незвично відсвяткувати якусь подію.
  • Просто тим, хто вирішив урізноманітнити свої будні або чергові вихідні.

Але перш ніж іти до готелю «Прага» в Києві, зважте, що місце охороняють.

Все, що потрібно знати про готель «Прага», що на Володимирській