Укр  /  Рус

Мова:

Вулиця Гончара

Сквер з фонтаном на вулиці Чкалова (Олеся Гончара) 1985 рік

Вулиця Гончара розташована між вулицею Великою Житомирською і проспектом Перемоги.

 

Вулиця Гончара спускається з самого центру старого Києва на площу Перемоги, де в минулому гомонів легендарний Єврейський базар. Вона виникла в результаті масштабних робіт з ліквідації стародавніх фортечних укріплень. Через складний рельєф забудова вулиці була повільною і остаточно сформувалася лише на початку ХХ століття. Саме тоді по ній було тимчасово прокладено трамвайну лінію. Вулиця являється чемпіоном з перейменувань, бо змінювала назву сім разів, та має багато будинків з цікавою історією та видатними людьми.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

 • Чому будинок за адресою Гончара, 33 вважається містичним?
 • Яку будівлю прикрашає скульптурна голова богині Афіни Паллади?
 • Де розташований «сквер київської інтелігенції»?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Верхня полога частина вулиці Гончара від Ярославового Валу до вулиці Великої Житомирської виникла у 1830-ті роки. Тоді вона була відома як Володимирський провулок. Друга частина вулиці круто спускається донизу в долині колишнього Афанасієвого струмка. Ще у середині ХІХ століття тут був невпорядкований пустир, який використовувався, як смітник. Поступово вулицю почали подовжувати. Вперше в повному масштабі вона з’явилася на карті 1855 року. Архітектурний вигляд магістралі сформувався в кінці ХІХ – поч. ХХ ст. До того часу знесли майже всі дрібні дерев’яні будівлі. Винятком був двоповерховий будинок № 42, прикрашений вежею-шатром. Дивом він зберігся до наших днів. Можливо, в давнину ця будівля була найбагатшою на вулиці. Пізніше вона загубилася на фоні 4 та 6 поверхових будинків. Довгий час вулиця називалася Маловолодимирською.

 Після того як Афанасієвий струмок, що впадав у р. Либідь, помістили в колектор, на Маловолодимирській вулиці почали зростати великі багатоповерхові, як на той час, прибуткові будинки. Трохи нижче Ярославового Валу, по непарній стороні, розташовується маєток під номером 33, що був збудований у 1908 р. в стилі модерн доктором медицини Качковським. На замовлення власника тут спланували приватну клініку. Фасад прикрашався оригінальним декором зі зміями та іншими міфічними істотами. Над вхідною аркою з’явилася фігура лева. Згодом Качковський помер і був похований на Кириловському кладовищі у родинному склепі, що зберігся до нашого часу. Будівлю придбав інший лікар – хірург Маковський. Саме до нього у вересні 1911 р. привезли смертельно пораненого прем’єр-міністра Російської імперії Петра Столипіна. Подейкують, щоб не турбувати помираючого, бруківку, по якій тоді їздив трамвай виклали сіном. Через деякий час після смерті Столипіна Маловолодимирівську вулицю перейменували на його честь. В радянські часи назва змінювалася ще декілька разів – імені  Гершуні, Ладо Кецховелі, Антоновича, а в період окупації Києва німецькими військами – імені Чкалова. У 1996 р. вулиця отримала ім’я, відомого українського письменника Олеся Гончара.

Вулиця     Столипінська     та     клініка     Качковського.     1910-ті     роки

Вулиця Столипінська та клініка Качковського. 1910-ті роки

 Після революції 1917 р. маєток Качковського був націоналізований і в ньому працював Інститут гігієни праці. За незалежної України його зайняла партія Народний Рух України. В одному з його кабінетів працював В’ячеслав Чорновіл. Після його загибелі місцеві жителі почали говорити про містику будівлі: Качковський, Столипін, Чорновіл… У 2012 р. у частині будинку відкрився один з філіалів Музею історії Києва – Музей шестидесятників.

 Ще одна оригінальна будівля на цій вулиці – так званий Замок лікаря. Це красивий семиповерховий прибутковий будинок під номером 60, оформлений з елементами псевдоготики. За примхою власника, потрапити до будівлі можна було лише оминувши будиночок сторожа, стилізований під невелике оборонне укріплення. Далі розташовувався декоративний підйомний місток, перекинутий через імпровізований рів. Тут мешкав власник лікар-невролог Лапинський і тут же розміщувалася його водолікувальня. Частина приміщень здавалася в оренду. Інколи на екскурсіях можна почути байку, що Михайло Булгаков скопіював з клініки Лапинського психіатричну лікарню – останній прихисток поета Івана Бездомного в «Майстрі і Маргариті».

Колишній     будинок     Лапинського.     1970-ті     роки

Колишній будинок Лапинського. 1970-ті роки

 У наш час на вулиці Гончара, крім житлових будинків та офісних центрів, можна побачити низку старих будівель різного призначення. Величний будинок №55 А був збудований у 1914 р. за проектом архітектора Олександра Кобелєва для Вищих жіночих курсів. До цього навчальний заклад розташовувався в різних орендованих приміщеннях. Парадний вхід будівлі прикрашений колонами, а трикутний фронтон – скульптурним зображенням голови античної богині мудрості Афіни Паллади. В радянські довоєнні часи тут розміщувався Ветеринарний і зоотехнічний інститут, після Другої світової війни будівлю віддали військовим. Зараз у ньому знаходиться Міністерство надзвичайних ситуацій України.

Вищі     жіночі     курси,     1914     рік

Вищі жіночі курси, 1914 рік

 Будівлю, розташовану з протилежного боку парку нижче по вулиці, також проектував Кобелев. Вона призначалася для Київського відділення імператорського Російського технічного товариства. Радянська влада «поселила» сюди в довоєнний час Київський будівельний інститут. Нині тут розміщується Науково-дослідний центр проблем з надровикористання.

 Стомлений  пішохід, який піднімається від площі Перемоги, обов’язково помітить три сквери, що примикають до вулиці. Спочатку можна перепочити у маленькому саду на розі з вулицею Богдана Хмельницького. В цьому сквері встановлено пам’ятник Зої Космодемянській. Вище, на розі з вулицею Коцюбинського, розміщується парк з пам’ятником льотчику Валерію Чкалову. Майже посеред парку – один із відомих київських дореволюційних фонтанів заводу Термена. Спочатку він прикрашав Софійську площу, але на початку 1920 років був перенесений до скверу на нинішній вулиці Гончара.

 Ще один сквер на розі Великої Житомирської і Олеся Гончара отримав неофіційну назву «сквер київських інтелігентів». Колись, в 1960-ті роки, тут працював літній кінотеатр, де на свіжому повітрі, демонстрували кінофільми й читали лекції. Занедбану сцену розібрали напередодні Олімпіади 1980 року. В наш час цьому зеленому куточку надали іншого змісту. У 2014 р. тут встановили паркові скульптури чотирьох птахів – Горобця, Ворони, Зимородка та Сови. Вони уособлюють жартівливі символи різних типів київських інтелігентів.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Вулиця Гончара: Київ та ще одна його грань

Прогулянка по вулиці Гончара допомагає розслабитися, а також дізнатися багато цікавого про історію вулиці та події минулого. Так чи інакше, навіть читаючи вивіски на будинках і назви скверів та парків, можна дізнатися цікаві факти. Кажуть, стіни зберігають історію. Саме цей факт пояснює, чому багато збережених будівель приваблює до себе все більше відвідувачів, на відміну від інших.

Прогулянка від вулиці Великої Житомирської до площі Перемоги ознаменується багатими враженнями від цікавих місць, тому обов'язково зверніть увагу на:

 • сквер Київських інтелігентів;
 • KZ Art Room (галерея Каливошка & Зленко);
 • Музей шістдесятництва;
 • магазин-пекарню «Буланжері Артисан»;
 • будинок Сікорського;
 • сквер ім. Чкалова;
 • парк ім. Олеся Гончара;
 • садибу доктора Михайла Лапінського;
 • пам'ятник Зої Космодем'янській.

Нарис короткої екскурсії

Творча фантазія людей мистецтва немало дивувала й продовжує це робити досі. Особливо це помітно по одній з ідей геніального скульптора, що облагородив Пейзажну алею. Зацікавившись ідеєю, як зобразити інтелігентів, що стають рідкістю сучасності, він загорівся бажанням показати їх у вигляді птахів. Зараз у парку вже притягують погляд Горобець, Рибалочка, Ворон і Сова. Скульптор обіцяє доповнити колекцію іншими екземплярами. З часом роботи К. Скритуцького будуть ще вишуканішими та наповненими глибоким змістом. Кожна з його творінь змушує задуматися та копнути глибше свою свідомість.

Кому цікаво, на вулиці розташований центр працевлаштування за кордоном ILC. Відома компанія діє більше, ніж 12 років. З її допомогою українські талановиті кадри вже працюють у Великобританії, Німеччині, Канаді, Ірландії, Італії, Швеції. Можливо, така обізнаність про місцезнаходження міжнародного центру з працевлаштування допоможе багатьом знайти застосування своїм талантам.

Мистецтво в бізнес-форматі – його вже можна побачити в галереї KZ Art Room. Едуард Каливошко та Юлія Зленко стали творцями європейського арт-простору. У його рамках проходять кінопокази, шоу моди, ділові семінари, презентації, VIP-вечірки.

А хто пам'ятає рух шістдесятників? Його представники боролися за українську демократію та самостійність, і відвідати приміщення, щоб хоча б знати їхні імена, можна вважати святим обов'язком українців. Музей на честь видатних культурних діячів цього благого руху розташований на вулиці Олеся Гончара, 33. Яскравий червоний фасад будівлі музею добре помітний, тому не нехтуйте можливістю відвідати його та ознайомитися із зібраними колекціями портретів, книг, предметів побуту.

Корінні кияни часто навідуються до закладу під французькою назвою «Буланжері», щоб посмакувати чудовими круасанами з чашечкою смачної кави чи ароматного та не менш смачного чаю. Якщо немає часу розслабитися й посидіти в атмосферному кафе, ароматні борошняні вироби можна взяти з собою. Хліб і здобу випікають за найкращими рецептами, застосовуючи унікальний купаж борошна, власні закваски та артезіанську воду.

Поблизу вул. Гончара, на вулиці Ярославів Вал, 15-б розташований будинок авіаконструктора Сікорського. У 2017 році з'явилася інформація, що нинішня будівля стане музеєм, але ще більш значуще, що на вищих поверхах будуть знаходитися приміщення для розвитку інженерних можливостей юних винахідників. Напівзруйнована споруда – чудовий плацдарм для проекту, але щоб ідеї втілилися в життя, буде потрібно немало праці та коштів.

На перехресті Чкаловського провулку та вулиці Гончара знаходиться сквер імені Чкалова – приємна зелена зона для тихих прогулянок і відпочинку. Поряд з ним розташований парк з іменем українського письменника й громадського діяча. Саме пам'ятник Олесеві Гончару і представлений в однойменному парку.

Замок на сім поверхів з прибудинковою ділянкою – будинок доктора М. Лапінського. Будівля представляє стиль неоготики, у минулому функціонувала як прибутковий будинок. Хоч пишність минулих років і помітна, але також видно й те, що споруда потребує реставрації. Після відновлення володінь М. Лапінського проявиться вся краса й багатство відомого доктора у сфері неврології. Знаменитість він отримав після створення водолікарні, а також проведених наукових робіт, підтверджених результатами спостереження за пацієнтами в оздоровниці. За допомогою водних масажів пацієнти з порушеною нервовою системою швидко відновлювались і показували позитивну динаміку й надалі.

Біля вулиць Гоголівської та Б. Хмельницького знаходиться пам'ятник першій жінці-герою Радянського Союзу. Зоя Космодем'янська пішла на смертельне завдання, отримане від Й. Сталіна. Місією диверсійної групи за участю Зої було спалити безліч населених пунктів. Після підпалу трьох будинків героїню захопили в полон. З. Космодем'янська пішла з життя після повішення, але перед цим стерпіла багато катувань. Її героїчний образ часів Великої Вітчизняної війни відображений у кіно, літературі, публіцистиці, архітектурі, живописі.

Підняти минуле «владними» руками

Немає такого місця, відвідавши яке, залишаєшся байдужим. На вулиці Гончара та біля неї цікавих місць доволі, щоб захоплено провести цілий день. Уявіть, скільки ще вулиць по всьому Києву – давньому місту, правителі якого змогли перемогти ворогів, чиєю метою було повне знищення та порівняння із землею всіх будівель від однієї межі міста до іншої.

Сучасна ж влада намагається підняти всі можливі архіви, дістатися до захованих від усіх віками даних – правителів, спеціалістів у сфері історії, зокрема етнографів, не кажучи вже про звичайних громадян, які нечасто стикаються з історією, не зацікавлені нею через інші інтереси. Щоб познайомити з деякими фактами в мінімальному ступені громадян Києва та його гостей і створена сторінка, на якій зараз викладена інформація, а також в кінці якої є бонус.

Аудіогід швидший за книгу

Кожна історія повинна бути почута й прочитана, щоби відкластися в пам'яті надовго. Прочитавши основну інформацію про вулицю Гончара на цій сторінці, ви також маєте унікальну можливість зберегти ці знання, завантаживши аудіофайл, спустившись вниз по сторінці. Зверніть увагу, є два варіанти, як продовжити екскурсію самостійно. Перший полягає в завантаженні ознайомлювальної версії аудіофайлу. У ньому зберігається коротка розповідь для пробудження інтересу до нових знань історії, причому безкоштовно. Другий варіант доступний за незначну плату, зате має глибокі історичні дані багатьох, ледве не втрачених, джерел.

Будьте в тренді. Так, ви можете не бути книжковим хробаком, але при цьому бути в курсі останніх подій та ще й знавцем історії. Аудіофайл необхідно перемістити на портативний девайс, яким ви користуєтеся постійно, а також підключити до нього навушники.

Така екскурсія припаде до душі багатьом, перевірте й себе. Радьте новинку друзям: аудіогід створений для швидкого доступу до інформації та комфортної подорожі по пам'ятках.

Вулиця Гончара: Київ та ще одна його грань