Укр  /  Рус

Мова:

Замок Річарда - Левове Серце

Прибутковий будинок купця Орлова на Андріївському узвозі. 1910-і роки

«Замок Річарда Левове Серце» - дивовижний будинок на Андріївському узвозі, що схожий своєю архітектурою на готичний замок. Він овіяний безліччю легенд і завжди привертає увагу численних туристів. Його псевдоготичне архітектурне рішення не було самостійним. Забудовник використав багато деталей чужого проекту. Будівля, зведена на початку 1900-х років київським купцем Дмитром Орловим була прибутковою. Тут влаштували свої майстерні декілька відомих київських художників. За радянських часів тут були комунальні квартири, які пізніше розселили, а сам будинок продали приватному власникові.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • У кого власник «запозичив» проект будинку?
  • Хто нагородив будинок гучним іменем «Замок Річарда Левове Сердце»?
  • Які містичні події супроводжували життя першого хазяїна будинку?
  • Якими легендами овіяний Замок?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Кожен пішохід, що спускається від Андріївської церкви на Поділ, обов'язково звертає увагу на незвичайний будинок, схожий своєю архітектурою на готичний замок. Він дістав назву «Замок Річарда Левове Серце». Вважається, що так назвав його в 1950-ті роки відомий киянин, письменник-дисидент Віктор Некрасов. Щоправда, серед старожилів Андріївського узвозу ходять розмови, що ця назва існувала задовго до того, як Віктор Платонович гуляв вподобаною йому вулицею. Проте, чимало киян надалі вірять, що саме у багатій уяві письменника народилися асоціації з середньовічною готикою.

 Будинок упродовж усієї його історії супроводжували безліч чуток і легенд. Ці історії живуть в міських оповіданнях і дотепер. Один з найвідоміших міфів пов'язаний із непорядністю хазяїна в грошових справах. Нібито забудовник не розрахувався з бригадою, що зводила будинок, а вони помстилися: вмурували в повітроводи чи то яєчну шкаралупу, чи то глиняні посудини. Тому навіть під час легкого вітру в усіх приміщеннях чулися жахливі завивання та стогони. Оскільки Замкову гору в київських міфах завжди ототожнювали з Лисою горою, де влаштовують свої шабаші відьми, містом відразу ж поповзли тривожні чутки. Стверджували, що на Андріївський узвіз повернулася нечиста сила. І начебто після цього перші мешканці втекли зі своїх квартир в «замку», розірвавши договори оренди, а хазяїн не зміг знайти інших і дуже швидко збанкрутів.

Графічне          зображення          замка          Річарда          на          Андріївському          узвозі.          1980-і          роки

Графічне зображення замка Річарда на Андріївському узвозі. 1980-ті роки

 Звичайно, ця розповідь - не більше ніж гарна київська легенда. Хоча будівля, дійсно, має непросту історію. Її будівництво було пов'язане з численними неприємностями. Прибутковий будинок був зведений у 1900-ті роки купцем Дмитром Орловим. Його наприкінці життя супроводжували просто містичні негаразди. Початок будівництва збігся з початком економічної кризи. Купець недорого купив ділянку на узвозі біля підніжжя гори Уздихальниці, і швидко зіпсував собі репутацію, вдавшись до плагіату. З метою економії комерсант майже повністю запозичив проект житлового будинку для службовців Міністерства внутрішніх справ, побудований на Аптекарському острові в Петербурзі архітектором Марфельдом. Можливо, за це Орлов майже відразу й поплатився. Будівництво супроводжувалося низкою неприємностей. Розпочалося з того, що кілька разів сходив ґрунт з Уздихальниці. Потім однієї ночі будинок, де вже були зведені стіни і перекритий дах, з незрозумілих причин спалахнув. Очевидці стверджували: полум'я було таким сильним, що його бачили далеко внизу, з Подолу. Пожежа тривала всю ніч, і на ранок купець виявився повним банкрутом-погорільцем. Щоб ліквідувати наслідки, Орлов був вимушений взяти в борг велику суму грошей. А коли будівництво вже вдруге майже добігло кінця, міська влада з’ясувала, що у забудовника немає необхідних документів. Поліція зупинила всі роботи, проте купцю вдалося вивернутися та все ж добудувати дім. Квартири він почав здавати в оренду. Якщо подивитися адресні книги того часу, стане зрозуміло, що усі апартаменти були заселені і нечиста сила нікого з орендарів не злякала. Враховуючи різноманітний асортимент квартир, не дивно, що заїхала в апартаменти дуже непроста публіка. Серед інших тут влаштували свої майстерні декілька відомих київських художників. У різні часи тут проживали Фотій Красицький, Іван Макушенко, Федір Балавенський. 

 Проте пригоди Орлова та його сім'ї на цьому не скінчилися. У 1911 році він отримав вигідний підряд і поїхав працювати до Благовєщенська, а там став жертвою грабіжників-вбивць. Вдова купця, що залишилася з п'ятьма дітьми, була вимушена того ж року продати будинок. До революції будівля ще кілька разів переходила з рук у руки, а за радянських часів розділила долю безлічі інших прибуткових будинків. Після перепланувань, ущільнень і перебудов тут обладнали комунальні квартири. Ще на фотографіях 70-х років можна побачити білизну, розвішену численними мешканцями на балконах і на мотузці у дворі, що виходить на оглядовий майданчик.

Замок          Річарда          з          комунальними          квартирами.          1975          рік

Замок Річарда з комунальними квартирами. 1975 рік

 Наприкінці існування радянської влади почали впорядковувати Андріївський узвіз. З нього мали намір зробити київський Монмартр. Тоді мешканців комуналок розселили та розпочали масштабні внутрішні роботи у будинку. Проте, на жаль, фінансування не вистачило. Будівля довго стояла покинутою, а потім була продана в приватні руки. Наприкінці 1990-х років її купив американський бізнесмен українського походження, з метою зробити його прибутковим. Проте і донині будинок в псевдоготичних формах привертає увагу багатьох художників і надихає поетів і письменників.

Вид          внутрішнього          дворика          в          Замку          Річарда.          2015          рік

Вид внутрішнього дворика в Замку Річарда. 2015 рік

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Наймістичніші місця Києва: замок Річарда-Левове Серце

Кожен гість того чи іншого міста, у якому він раніше не був, обирає собі той туристичний маршрут, що найбільше зацікавить. Комусь подобаються історичні пам'ятки, декому – музеї й художні галереї, а іншому хочеться зануритися у світ сучасного мистецтва й архітектури. Є й такі туристи, які прагнуть отримати навіть від невеличкої подорожі максимум яскравих вражень. Саме їм ідеально підійде захоплюючий маршрут по наймістичніших місцях міста. Є такі й у Києві – гостинній українській столиці, якій завжди є чим здивувати як гостей, так і місцевих жителів. До переліку загадковий місць нашої столиці неодмінно входить замок Річарда-Левове Серце.

Впевнені, що кожен хоча б раз чув про це таємниче місце на карті Києва. Розташоване воно на території Андріївського узвозу, одного з найвідоміших туристичних центрів, на які був багатий древній Київ. Замок Річарда являє собою приголомшливий пам'ятник архітектури, зведений у ХІХ столітті. Будівля під номером 15 повністю виконана у стилі британської неоготики, чим особливо привертає увагу й відрізняється від сусідніх будівель. Її зовнішній вигляд нагадує справжній старовинний казковий замок, та легенди про неї існують зовсім не казкові. Що вже казати про те, якщо настільки гарний будинок, що знаходиться у неймовірно вигідному місці, досі залишається пустим, не знайшовши свого господаря? Цьому є багато причин, про які ми розповімо далі.

Загадковими стежками Андріївського узвозу

Таємниці, що витають над замком, з'явилися у момент його будівництва,яке  було приховане від міської влади. Зводити будівлю почали в 1902 році за наказом Дмитра Орлова, який планував зробити її дохідним будинком, здаючи кімнати в оренду мешканцям. Ось тут і почалися всі незвичайні події. Перша з них відбулася майже відразу після закінчення будівництва, у 1904 році, коли замок Річарда в Києві пережив досить сильну пожежу. Через сім років господар будинку був застрелений, і його дружина була вимушена продати будівлю, щоб розрахуватися з боргами. З того самого часу всі ті, хто ставав тимчасовим господарем замку, почали розповідати безліч дивних історій. Як стверджували очевидці, у будинку в абсолютній тиші постійно чулися стогони, дитячий плач, чиїсь кроки, ніби сама нечиста сила блукала по коридорах замку Річарда. Київ наповнила погана слава про будівлю, і ні один власник не міг знаходитися в ній протягом довгого часу.

До речі, крім містичних історій, існує й цілком логічне пояснення всім жахам, що витають у будинку. Один із власників, втомившись від постійних завивань, вирішив дослідити кожен куточок будинку у пошуках істини. І незабаром вона була ним знайдена: очевидно, будівельники помстилися жадібному замовнику, залишивши яєчну шкаралупу в димоході. Саме вона й створювала всі ті страхітливі звуки, що лякали всіх мешканців. Тим не менше, навіть незважаючи на те, що загадка була розгадана, чутки про жахливий замок продовжували ходити по Києву. Про привидів, що живуть у стінах будинку, складали легенди й  твори мистецтва. Наприклад, з легкої руки Федора Блавенського та його учнів мешканці міста зазнавали ще більшого страху: ці умільці створювали копії французького собору Нотр-Дам де Парі й ставили їх у вікнах. Це не тільки нагнітало жаху, а й створювало ґрунт для нових страшних історій.

Незвичайний замок Річарда, Київ: розгадуючи давні загадки

Сьогодні помилуватися таємничим готичним будинком можуть всі охочі, неспішно прогулюючись по колоритному Андріївському узвозі. Але навіть через стільки років багатьох гостей столиці й місцевих жителів не залишає цілком логічне питання: чому ж він названий саме як замок Річарда-Левове Серце? Київ зберігає це в таємниці, і існують лише різні здогадки. Одна з версій сягає років юності Віктора Некрасова. Саме він міг назвати так будівлю, читаючи роман Вальтера Скотта «Айвенго» та асоціюючи її з героєм цього твору. Згідно з другою думкою, така назва з'явилася після того, як стіни замку стали на шістдесят років рідною домівкою чудовій людині й блискучому оповідачеві Річарду Юревичу. Яка з цих думок істинна – залишається лише здогадуватись, що ще більше надає будинкові аури романтики й таємничості.

До речі, і в сучасній історії будинку є цікаві події. Нагадаємо, що він так і не знайшов господаря, хоча декілька іноземних інвесторів намагалися придбати будівлю й зробити її прибутковим готелем. Чому цього не сталося – невідомо: чи погана слава їх зупинила, чи міська влада не дозволила купити архітектурну пам'ятку. Факт залишається фактом: будинок пустує й продовжує збирати все нові й нові легенди.

Дізнатися захоплюючу історію замку за допомогою аудіоекскурсії

Плануєте відвідати Андріївський узвіз, і Замок Річарда, в тому числі? Тепер Ви можете піти на екскурсію в будь-який час, без прив'язки до екскурсовода, адже на нашому сайті доступний новий продукт - аудіо гід! Коротка версія аудіо екскурсії по Замку Річарда, а також старі фотографії замку доступні безкоштовно. Але для того щоб дізнатися докладну історію пам'ятки - радимо завантажити повну версію, в якій зібрані цікаві й унікальні факти про неї.

Завантажуйте аудіо екскурсії на мобільний пристрій, беріть навушники, і під легкий музичний супровід вирушайте знайомитися зі столичними пам'ятками!

Наймістичніші місця Києва: замок Річарда-Левове Серце