Прибутковий будинок купця Орлова на Андріївському узвозі. 1910-і роки
«Замок Річарда Левове Серце» - дивовижний будинок на Андріївському узвозі, що схожий своєю архітектурою на готичний замок. Він овіяний безліччю легенд і завжди привертає увагу численних туристів. Його псевдоготичне архітектурне рішення не було самостійним. Забудовник використав багато деталей чужого проекту. Будівля, зведена на початку 1900-х років київським купцем Дмитром Орловим була прибутковою. Тут влаштували свої майстерні декілька відомих київських художників. За радянських часів тут були комунальні квартири, які пізніше розселили, а сам будинок продали приватному власникові.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Кожен гість того чи іншого міста, у якому він раніше не був, обирає собі той туристичний маршрут, що найбільше зацікавить. Комусь подобаються історичні пам'ятки, декому – музеї й художні галереї, а іншому хочеться зануритися у світ сучасного мистецтва й архітектури. Є й такі туристи, які прагнуть отримати навіть від невеличкої подорожі максимум яскравих вражень. Саме їм ідеально підійде захоплюючий маршрут по наймістичніших місцях міста. Є такі й у Києві – гостинній українській столиці, якій завжди є чим здивувати як гостей, так і місцевих жителів. До переліку загадковий місць нашої столиці неодмінно входить замок Річарда-Левове Серце.
Впевнені, що кожен хоча б раз чув про це таємниче місце на карті Києва. Розташоване воно на території Андріївського узвозу, одного з найвідоміших туристичних центрів, на які був багатий древній Київ. Замок Річарда являє собою приголомшливий пам'ятник архітектури, зведений у ХІХ столітті. Будівля під номером 15 повністю виконана у стилі британської неоготики, чим особливо привертає увагу й відрізняється від сусідніх будівель. Її зовнішній вигляд нагадує справжній старовинний казковий замок, та легенди про неї існують зовсім не казкові. Що вже казати про те, якщо настільки гарний будинок, що знаходиться у неймовірно вигідному місці, досі залишається пустим, не знайшовши свого господаря? Цьому є багато причин, про які ми розповімо далі.
Таємниці, що витають над замком, з'явилися у момент його будівництва,яке було приховане від міської влади. Зводити будівлю почали в 1902 році за наказом Дмитра Орлова, який планував зробити її дохідним будинком, здаючи кімнати в оренду мешканцям. Ось тут і почалися всі незвичайні події. Перша з них відбулася майже відразу після закінчення будівництва, у 1904 році, коли замок Річарда в Києві пережив досить сильну пожежу. Через сім років господар будинку був застрелений, і його дружина була вимушена продати будівлю, щоб розрахуватися з боргами. З того самого часу всі ті, хто ставав тимчасовим господарем замку, почали розповідати безліч дивних історій. Як стверджували очевидці, у будинку в абсолютній тиші постійно чулися стогони, дитячий плач, чиїсь кроки, ніби сама нечиста сила блукала по коридорах замку Річарда. Київ наповнила погана слава про будівлю, і ні один власник не міг знаходитися в ній протягом довгого часу.
До речі, крім містичних історій, існує й цілком логічне пояснення всім жахам, що витають у будинку. Один із власників, втомившись від постійних завивань, вирішив дослідити кожен куточок будинку у пошуках істини. І незабаром вона була ним знайдена: очевидно, будівельники помстилися жадібному замовнику, залишивши яєчну шкаралупу в димоході. Саме вона й створювала всі ті страхітливі звуки, що лякали всіх мешканців. Тим не менше, навіть незважаючи на те, що загадка була розгадана, чутки про жахливий замок продовжували ходити по Києву. Про привидів, що живуть у стінах будинку, складали легенди й твори мистецтва. Наприклад, з легкої руки Федора Блавенського та його учнів мешканці міста зазнавали ще більшого страху: ці умільці створювали копії французького собору Нотр-Дам де Парі й ставили їх у вікнах. Це не тільки нагнітало жаху, а й створювало ґрунт для нових страшних історій.
Сьогодні помилуватися таємничим готичним будинком можуть всі охочі, неспішно прогулюючись по колоритному Андріївському узвозі. Але навіть через стільки років багатьох гостей столиці й місцевих жителів не залишає цілком логічне питання: чому ж він названий саме як замок Річарда-Левове Серце? Київ зберігає це в таємниці, і існують лише різні здогадки. Одна з версій сягає років юності Віктора Некрасова. Саме він міг назвати так будівлю, читаючи роман Вальтера Скотта «Айвенго» та асоціюючи її з героєм цього твору. Згідно з другою думкою, така назва з'явилася після того, як стіни замку стали на шістдесят років рідною домівкою чудовій людині й блискучому оповідачеві Річарду Юревичу. Яка з цих думок істинна – залишається лише здогадуватись, що ще більше надає будинкові аури романтики й таємничості.
До речі, і в сучасній історії будинку є цікаві події. Нагадаємо, що він так і не знайшов господаря, хоча декілька іноземних інвесторів намагалися придбати будівлю й зробити її прибутковим готелем. Чому цього не сталося – невідомо: чи погана слава їх зупинила, чи міська влада не дозволила купити архітектурну пам'ятку. Факт залишається фактом: будинок пустує й продовжує збирати все нові й нові легенди.
Плануєте відвідати Андріївський узвіз, і Замок Річарда, в тому числі? Тепер Ви можете піти на екскурсію в будь-який час, без прив'язки до екскурсовода, адже на нашому сайті доступний новий продукт - аудіо гід! Коротка версія аудіо екскурсії по Замку Річарда, а також старі фотографії замку доступні безкоштовно. Але для того щоб дізнатися докладну історію пам'ятки - радимо завантажити повну версію, в якій зібрані цікаві й унікальні факти про неї.
Завантажуйте аудіо екскурсії на мобільний пристрій, беріть навушники, і під легкий музичний супровід вирушайте знайомитися зі столичними пам'ятками!