Міжнародний центр культури і мистецтв. 2000-ті роки
Міжнародний центр культури і мистецтв Федерації профспілок України знаходиться за адресою алея Героїв Небесної Сотні, 1.
Красива монументальна споруда з колонадою, спочатку зводилася для привілейованого навчального закладу — Інституту шляхетних дівчат, який був відкритий у Києві в 1838 році. Тут дівчата з багатих та знатних родин вчилися гарним манерам та отримували блискучу освіту, що після закінчення навчального закладу дозволяло їм жити самостійно. За радянської влади будівля колишнього інституту тривалий час була символом жаху — до початку Другої світової війни вона належала до всемогутнього Народного комісаріату внутрішніх справ (НКВС). Щоночі сюди привозили для допитів і катувань все нових і нових людей, більшість з яких вже ніколи не поверталася. У післявоєнні роки будівлю, яка постраждала від вибухів, відновили та реконструювали під Жовтневий палац культури. Сьогодні тут знаходиться Міжнародний центр культури і мистецтв Федерації профспілок України.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Пройти повз минулий Жовтневий палац просто неможливо: він знаходиться в самому центрі Києва. Ця велика світла будівля має дуже непросту й навіть містичну історію, з якою знайомий не кожен киянин. Що ж приховує цей шедевр архітектури? Чим він показовий і чому ті, хто знає хоч щось про минуле споруди, так сильно хочуть побачити її на власні очі? Навіть сама назва – Жовтневий палац – несе нас не в таке вже далеке минуле. А от свідком яких історично значущих подій він був, здогадуватися не доводиться, адже багато фактів зараз на поверхні й, по суті, доступні всім охочим. Якщо плануєте ближче знайомство з Києвом, що сама по собі приголомшлива ідея, не варто недооцінювати цю цікаву споруду. Повірте, їй є про що розповісти.
На перетині сучасних вулиць Липської та Інститутської раніше стояв будинок генерала-майора М. Бегічева. Незважаючи на добру воєнну кар’єру генерала, його маєток мав не найкращу репутацію. Бегічева вважали масоном і містиком, цим шляхом шли і його сини. Неможливо сказати точно, чи проводилися тут містичні сеанси, але в маєток були вхожі декабристи та інші люди з суперечливими життєвими позиціями.
Після смерті генерала на місці його будинку в 1838 році почалося будівництво Інституту шляхетних дівчат під керівництвом відомого архітектора В. Беретті. На будівництво пішло чотири роки. Сам Вікентій Беретті не дожив до кінця будівництва, тому справу продовжив його син. І незважаючи на те, що завершив задумане не сам автор, доволі непоганою спорудою виявився Жовтневий палац. Київ дещо перетворився з появою цієї споруди, хоча початково її призначенням було… Втім, продовжимо розповідати за порядком.
Подібні «шляхетні інститути» існували лише у великих містах. На навчання приймали дівчат 10-13 років, щоб пізніше вони могли навчати купецьких і дворянських дітей, тобто бути гувернантками.
Вступити було не так просто: батьки дівчинки повинні були мати певний соціальний статус, а також подати пакет документів, серед яких свідоцтво про дворянство та хрещення. Щорічно навчання виходило батькам у 800-1000 рублів, що за нинішніми (і тим більше тодішніми) мірками дуже непогані гроші. Перспективи перед випускницями відкривалися неймовірні, тому не дивно, що практично кожна мріяла потрапити на навчання до Києва. Жовтневий палац так і манив до себе. Крім того, кожна майбутня благородна дівчина мала взяти з собою:
Повний курс навчання займав 6-7 років і включав вивчення іноземних мов, домоведення, арифметики, танців і багатьох інших предметів. Саме цей інститут мав сильну музичну підготовку, яка допомогла деяким ученицям здобути славу в музичному мистецтві, зокрема оперному. Всього Інститут проіснував 50 років. У ньому викладали лектори Київського університету, за цей час вони випустили майже 1300 освічених дівчат. У багатьох писемних джерелах збереглися свідоцтва про розкішне елегантне оздоблення навчального закладу та його славу. Статус представниць прекрасної статі, які закінчили інститут, був дуже високим, і робота в результаті знаходила їх сама. Серед представників аристократії було не просто модно, а необхідно й престижно, щоб у їхньому домі була саме випускниця цього інституту. Дівчата дійсно випускалися підготовленими й дуже освіченими.
Після Жовтневої революції Інститут припинив існування. Все «благородство» було знищене спочатку вартовим полком, який тут розташувався після зміни влади. Потім була воєнно-педагогічна та сільськогосподарська школа, а також гуртожиток для студентів. До початку Другої світової війни тут проходили засідання Народного комісаріату внутрішніх справ УРСР. У той час у минулому Інституті було розстріляно помітних діячів культури:
Під час самої війни будівля сильно постраждала від обстрілів. Її відновили лише в 1950-х роках під керівництвом архітектора А. І. Заварова. Реконструкцією займалися не лише робочі, а й добровольці та діячі культури. І з того часу почалася культурна слава будови: вона стала Жовтневим палацом.
Такі трагічні події початку ХХ ст. стосувалися не лише цієї споруди. Звичайно, жахливі речі відбувалися й у багатьох інших будівлях. Але ця була свідком дійсно жахливих подій. Звідси цілком пояснювана велика кількість міфів і легенд, пов’язаних з будівлею. Якщо не вникати в тонкощі минулого, можна випустити щось важливе, і тому сюди неодмінно потрібно приходити або з досвідченим екскурсоводом, або з аудіогідом від компанії okTV, але про це дещо пізніше.
Офіційне відкриття Жовтневого палацу відбулося 24 грудня 1957 року. Зручне розташування та місткість у 2000 осіб за останні 60 років привабили більше 40 млн відвідувачів. А розкішна архітектура в стилі російського класицизму стала справжньою прикрасою центру столиці. На щастя, Київ може похвалитися великою кількістю споруд, екстер’єр яких приковує погляди навіть найвимогливіших і критично налаштованих поціновувачів мистецтва. А враховуючи те, що кожна з таких будівель зберігає особливу історію, милуватися ними хочеться якомога довше, щоразу знаходячи якісь нові, раніше не помічені деталі.
І от, перед вами розкішний Київ і Жовтневий палац культури. У не такому вже й далекому 1991 році останній був перейменований на Міжнародний центр культури і мистецтв профспілок України, але стара назва все ще живе в пам’яті українців. Перед входом розбито «Алею зірок» з іменами відомих діячів України. У центрі регулярно проводяться заходи, свята, гастролі, конкурси. Щорічно в стінах минулого палацу виступають театральні колективи й дають концерти групи з України, Молдови, Росії, Естонії, Грузії, Литви, інших країн СНГ і не тільки. Як і раніше, стіни цієї будівлі мають честь приймати велику кількість неймовірно талановитих людей.
Саме тут починалася кар’єра багатьох відомих диригентів, оперних співаків і педагогів вокалу. Минулі кабінети шляхетних дівчат, у яких комфортно займатися художньою самодіяльністю, знову заповнилися вишуканими предметами. І хоча мало хто знає історію, яку пройшов Жовтневий палац, енергетика тут доволі специфічна, і не відчути її просто неможливо.
Творчість зразкових колективів «Співаночка» та «Вітерець» відома за межами України. Також серед колективів центру варто відзначити ансамблі класичного балету та народних танців, а також оркестр народних і естрадно-джазових інструментів. Одна з цікавих особливостей закладу – власна бібліотека, де зберігається близько 70 000 друкованих робіт (ви лише вдумайтеся на секунду в цю цифру!). Тут проводяться не лише культурні, а й зустрічі з дипломатами, народними депутатами та громадськими діячами. Сьогодні минулий Жовтневий палац у Києві процвітає: в ньому кипить життя й звучить музика, в ньому танцюють і співають. Увечері будівля гарно підсвічується, роблячи центр Києва ще привабливішим.
Як і обіцяли, розповідаємо, як можна дізнатися максимум корисної інформації про цей палац. Звичайно, ви можете вдатися до групової екскурсії. Ціна питання цілком доступна, а екскурсії, потрібно сказати, в принципі не такі вже й погані. Єдине, що може дещо зіпсувати враження, – велика кількість людей. Хтось занадто голосно спілкується між собою, і ви не чуєте екскурсовода. Хтось ставить безглузді запитання, і ви просто втрачаєте час… Альтернатива – індивідуальна екскурсія, але тут у гідів зовсім інший цінник, і заради того, щоб познайомитися із Жовтневим палацом у Києві, не кожному захочеться переплачувати, навіть якщо ціна більш-менш об’єктивна й доступна.
Найкращий варіант, який дозволить вам відчути себе впевнено й при цьому не випустити нічого важливого, – скористатися нашим продуктом, який спеціалісти компанії okTV скрупульозно створювали саме для вас. Все, що вам потрібно, – завантажити на свій ґаджет аудіострічки, запропоновані в кінці сторінки, і вирушити до палацу в будь-який зручний вам час. Ми зібрали максимум корисного контенту й у безкоштовній версії постаралися максимально містко його викласти. У платній версії більше деталей і приємний бонус для тих, хто краще сприймає інформацію візуально. Ми додали фотографії споруди в різних періодах, і це дозволить вам побачити, як виглядала будівля у той чи інший час. Тепер вам не доведеться підлаштовуватися під чиїсь плани й сподіватися на те, що у вашій екскурсії вам трапиться група однодумців. Можете в будь-який момент прийти до цієї пам’ятки в столиці, запустити аудіогід і насолоджуватися цікавим пізнавальним дозвіллям.