Укр  /  Рус

Мова:

Будівля колишнього Російського банку (Італійський будинок)

Будівля Російського для зовнішньої торгівлі банку на Хрещатику. Листівка 1910-х років

Будинок колишнього Київського відділення Російського для зовнішньої торгівлі банку розташований за адресою вул. Хрещатик, 32.

 

Справжня прикраса Хрещатика — чотирьохповерховий будинок, зведений у стилі модернізованого ренесансу за проектом петербурзького архітектора Федора Лідваля, він виглядає як маленький острівець сонячної Італії у Києві. Ця будівля зводилася для відділення Російського банку, що займався зовнішньою торгівлею, тому під час його спорудження коштів не економили. Будівництво припало на останні роки економічного добробуту Російської імперії, що от-от мала захлинутись у вирі війн і революцій. Це був третій за рахунком комерційний банк, що розмістився на теренах центральної вулиці Києва — тодішньої столиці Південно-Західного краю. Навіть після повалення царизму тривалий час при більшовицькому пануванні тут розміщувалися численні фінансові організації та структури. Наразі будівлю займає департамент містобудування й архітектури Київської міської державної адміністрації. Вона є пам'яткою архітектури національного значення.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися • Як мистецтвознавці називають будинок?
 • Чому будинок можна назвати "щасливчиком"?
 • Що на фасаді будівлі нагадує про пожежу Хрещатика 1941 року?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Ця ошатна чотирьохповерхова будівля входить у комплекс небагатьох споруд імперської епохи, що вціліли на Хрещатику у вирі Другої світової війни. Фахівці в галузі архітектури інколи називають будинок "італійським". Справа у його оформленні — прикраси будівлі дещо нагадують Палаццо Строцці, шедевру архітектури доби Ренесансу, який знаходиться у місті-побратимі Києва — Флоренції. Автор київського шедевру — петербурзький зодчий Федора Лідваль, скульптурне оздоблення фасаду виконав скульптор Василь Кузнєцов.

 Квартал     Хрещатика     між     Фундуклеївською     (нині     Богдана     Хмельницького)     та     Прорізною     вулицями,     ліворуч     будинок     Нечаєва.     Листівка     початку     ХХ     століття

Квартал Хрещатика між Фундуклеївською (нині Богдана Хмельницького) та Прорізною вулицями, ліворуч будинок Нечаєва. Листівка початку ХХ століття

 Садиба, на якій згодом розташувався банк, з кінця 1860-х років належала майбутньому генералу Нечаєву. Він забудовував її протягом десяти років: поступово звів кам'яний фасадний будинок та флігелі. На початку 1880-х років хазяїн декілька разів звертався до міської управи з проханням про перебудову чільного будинку для облаштування крамниць, а також клопотав про дозвіл спорудити поруч каплицю. Магазини на першому поверсі з'явилися, каплицю ж будувати не дозволили.

 Майже     закінчене     будівництво     споруди     банку.     1913     рік

Майже закінчене будівництво споруди банку. 1913 рік

 У 1908 року Російський банк для зовнішньої торгівлі (заснований 1871 року, з правлінням у Петербурзі) викупив для свого Київського відділення ділянку по Хрещатику, 32. У 1911–1913 роках на місті старого триповерхового будинку звели красиву споруду. Її будівництво було викликано значним економічним ривком останніх імперських передвоєнних років. У цьому банку, який називали "головним цукровим гаманцем", та у Санкт-Петербургському міжнародному банку було зосереджено до 90 відсотків операцій з експорту українського цукру. А Київ на той час мав неофіційний статус "цукрової столиці" Російської імперії. Але оскільки будівництві банку завершилося лише перед самим початком Першої світової війни, його поява невдовзі втратила актуальність.

 Реклама     Російського     для     зовнішньої     торгівлі     банку.     1914     рік

Реклама Російського для зовнішньої торгівлі банку. 1914 рік

 Споруда унікальна, в першу чергу, завдяки оформленню фасаду. Відомий мистецтвознавець Георгій Лукомський, який один з перших застосував по відношенню до неї термін ''італійський будиночок'', зазначав, що у Києві йому немає аналогів. Як ы личить подібним закладам, на фасаді можна знайти елементи за мотивами античної історії. Тут зображені величезні амфори; на перемичках вікон першого поверху — маскарони; над головним входом вміщено картуш, де колись були закріплені літери, з яких складалася назва банку. Завершує будівлю ще один картуш, з обох боків якого виконані скульптури, що символізують торгівлю й судноплавство. Обличкування фасаду здійснювали рустованим фінським гранітом. На жаль, під час Другої світової частину елементів було втрачено. Але все ж таки, варто зазначити, скромній київській копії італійського Палаццо дуже поталанило. Це один з небагатьох дореволюційних будинків, що вцілів під час вибухів і пожежі Хрещатика у вересні 1941 року. Про страшні події й досі нагадують оплавлені маскарони на фасаді "щасливчика".

 Вціліла     будівля     колишнього     банку     на     спаленому     Хрещатику.     1942     рік

Вціліла будівля колишнього банку на спаленому Хрещатику. 1942 рік

 Первісне "фінансове" призначення будівлі до Другої світової війни майже не зазнавало змін. Після встановлення радянської влади банк було націоналізовано. В 1920-ті роки в будівлі працював Київський міський окружний фінансовий відділ, а з 1934 року його зайняв Наркомат фінансів УСРР (згодом УРСР), республіканська контора Держстраху та обласний і міський фінансові відділи.

 Будівля     колишнього     банку     серед     забудови     відновленого     Хрещатика.     1961     рік

Будівля колишнього банку серед забудови відновленого Хрещатика. 1961 рік

 З кінця 1940-х років будинок по Хрещатику, 32 зайняла установа Київської міської ради — Управління головного архітектора міста. Тут же розмістилося правління проектного інституту "Київпроект", де працювали видатні будівничі, зокрема Анатолій Добровольський, під керівництвом якого відбувалося відновлення Хрещатика.

 Наразі в будинку по Хрещатику, 32 розташовується департамент містобудівництва й архітектури Київської міської державної адміністрації. Перший поверх займають приватні комерційні установи, тривалий час тут був популярний серед гостей міста сувенірний магазин.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами