Укр  /  Рус

Мова:

Старий цирк в Києві на Червоноармійській

Щойно збудований восьмиповерховий будинок на вулиці Червоноармійській (нині Великій Васильківській), 45. 1966 рік

Післявоєнний київський цирк розташовувався за адресою вулиця Червоноармійська (нині Велика Васильківська), 45.

 

Невиразна восьмиповерхівка брежнєвських часів на розі центральних вулиць Саксаганського і Великої Васильківської навряд чи приверне увагу туристів, які оглядають київські пам'ятки. Проте вона цікава своїм розташуванням на розі двох вулиць, де після Другої Світової війни розташовувалася споруда тимчасового цирку. Це був повоєнний центр усіх київських розваг та веселощів, куди після важких трудових буднів приходили кияни зі своїми дітьми. Тимчасова споруда функціонувала лише близько десяти років — до початку 1960-х, коли двері відчинив київський цирк на площі Перемоги. Обидві будівлі спроектував один і той самий автор — архітектор Валентин Жуков.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

 

  • Який будинок спочатку знаходився на цьому місці?
  • Хто з відомих артистів давав вистави у цьому цирку?
  • Чому цирк на Червоноармійській, 45 працював лише у теплу пору року?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 На перший погляд це місце може зацікавити хіба що дослідників планової "брежнєвської" архітектури. Його займає стандартний нічим не примітний будинок, якому личило би знаходитися десь на околиці міста. Проте старожили добре пам'ятають, що тут певний час розташовувався другий за рахунком стаціонарний київський цирк. Перший цирк було відкрито у 1903 році на вулиці Миколаївській (нині Архітектора Городецького) у безпосередній близькості до Хрещатика. Він належав Петрові Крутікову й був одним з найбільших цирків Європи того часу. На жаль, прекрасна споруда у стилі модерн була знищена під час пожежі Хрещатика наприкінці вересня 1941 року. Пізніше на його місці звели кінотеатр "Україна".

 Після Другої Світової війни місто довго приходило до тями. Люди вимушено тіснилися у підвалах, на горищах, у землянках. Не зважаючи на ці труднощі, на Троїцькій площі відкрили невеличкий брезентовий цирк-шапіто, де проводили різноманітні розважальні циркові заходи. Він був встановлений неподалік від сучасного входу до станції метро "Олімпійська". Саме сюди приходили відвести душу стомлені війною та важкою працею кияни. Цікаво, що шапіто почало працювати майже одразу після звільнення міста від нацистських загарбників. Людей дедалі більшало, популярність закладу зростала, цирк вже не вміщував бажаючих, і виникла потреба звести нову, значно більшу споруду. Але у зруйнованому місті гроші, в першу чергу, витрачали на будівництво житла. Тож міська влада вирішила не вкладатися в дорогий проект і звести якійсь не дуже коштовний проміжний варіант розважального закладу.

 Цирк-шапіто          на          Троїцькій          площі.          Серпень          1944          року

Цирк-шапіто на Троїцькій площі. Серпень 1944 року

 Місце для тимчасового цирку обрали на порожній ділянці на розі вулиць Червоноармійської та Саксаганського. Тут якраз розібрали рештки зруйнованого колишнього прибуткового будинку. Його звели у часи так званої київської будівельної лихоманки на межі ХІХ – ХХ століть.

 Колишній          прибутковий          будинок          на          розі          вулиць          Червоноармійської          і          Саксаганського.          1935          рік

Колишній прибутковий будинок на розі вулиць Червоноармійської і Саксаганського. 1935 рік

 Цей красень налічував чотири поверхи, перший з яких займали магазини, у верхніх розташовувалися житлові приміщення. Наріжну частину прикрашала башточка, а фасад оздоблював пишний декор. Але у вирі Другої світової війни будівля вигоріла вщент і відновленню не підлягала.

 Рештки          будівель          на          розі          вулиць          Червоноармійської          і          Саксаганського.          1943          рік

Рештки будівель на розі вулиць Червоноармійської і Саксаганського. 1943 рік

 Отже саме тут у 1950 році розпочалося будівництво міського цирку. Його спроектував архітектор Валентин Жуков, саме той, який через десять років збудував капітальний цирк на площі Перемоги, що діє й сьогодні. Головним матеріалом для тимчасового приміщення слугувало недороге дерево, яке обклали цеглою. Тим не менш, будівлю певною мірою декорували, а колони звели з каменю, і вони мали монументальний вигляд. Подейкують, ніби під час будівництва недобудова впала, і загинули люди. Довго експлуатувати цирк не збиралися, тому спланували його з відступом від вуличної забудови, яка збереглася після закінчення військових дій. Через це у розважальному закладі було досить тісно — всього кілька сотень місць для глядачів. У тимчасовій споруді не передбачили опалення, а відсутність спеціально облаштованих загонів для видресуваних тварин створювала артистам, що приїздили на гастролі, серйозні труднощі.

 Тимчасовий          цирк          на          вулиці          Червоноармійській          (нині          Велика          Васильківська),          45.          1950-ті          роки

Тимчасовий цирк на вулиці Червоноармійській (нині Велика Васильківська), 45. 1950-ті роки

 Будівництво зайняло всього декілька місяців. Цирк прийняв перших глядачів 19 серпня 1950 року і одразу ж набув величезної популярності у місті. Відкрив першу виставу знаменитий радянський артист, дресирувальник Валентин Філатов зі своїм "Ведмежим цирком". Артиста, що сидів у возику, під овації киян вивезли на манеж його клишоногі вихованці. За вже згаданих обставин новий цирк працював тільки у теплу пору року, але це не завадило організовувати гастролі найвідоміших артистів тих часів. Тут працювала Ірина Сидоркіна, дружина й учениця відомого дресирувальника Тимофія Сидоркіна. Вона виступала у Києві у 1957 році з виставою "Морські леви і купальниці". Вшанували своєю присутністю київський цирк на вулиці Червоноармійській дресирувальники Володимир Дуров і Михайло Золло, клоун Карандаш, ілюзіоніст Еміль Кіо. До речі, останній у 1965 році помер під час гастролей у нашому місті. Приїздили у 1950-ті роки до Києва й колективи з інших країн, зокрема, великий успіх мали виступи артистів Празького цирку.

 Афіша          гастролей          Ведмежого          цирку          Валентина          Філатова.          1950          рік

Афіша гастролей "Ведмежого цирку" Валентина Філатова. 1950 рік

 На розі Саксаганського й Червоноармійської цирк повноцінно існував до кінця 1950-х років, доки не відкрився капітальний цирк на площі Перемоги. Тоді ж стару будівлю розібрали, а згодом на її місці звели восьмиповерховий цегляний будинок на п'ять під'їздів з великим двором. Його будівництво закінчилось у 1966 році, і там на першому поверсі відкрився пам'ятний багатьом киянам великий гастроном № 4, який називався "Київський". 

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами