Укр  /  Рус

Мова:

Особняк Драгомирова

Посольство Китайської Народної Республіки. 2018 рік

Колишній особняк командуючого військами Київського військового округу розташований за адресою вулиця Михайла Грушевського, 32.

 

Двоповерховий будинок, розташований із відступом від червоної лінії вулиці Михайла Грушевського, зараз займає посольство Китайської Народної Республіки. Спочатку будівля зводилася як особняк для командуючого військами Київського військового округу генерала Михайла Драгомирова. Сьогодні складно уявити, але якусь сотню років тому на цій території, крім особняка були розташовані служби, сад та озеро. Все це більш скидалося на заміську садибу, а не резиденцію командуючого. Нині від старої садиби не залишилося практично нічого, але сама по собі будівля, що має багату історію, добре зберегла дух старовини.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хочете Ви дізнатися

 • Чому в цьому будинку був один із перших в Києві ліфтів?
 • Для якої картини позував перший хазяїн особняка?
 • Чому одна з вулиць Києва сьогодні має ім’я царського генерала?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Сьогодні красива будівля, в якій розташувалося посольство Китайської Народної Республіки, огороджена високим парканом. Особняк розташований на відстані від червоної лінії вулиці, а у дворі ростуть старі дерева. В теплу пору року, коли розпускається листя, будівля ховається в їх зелені. Але спостерегливий перехожий все одно може побачити на декорі фасаду зображення обладунків, які сучасні дослідники ідентифікували як ті, що належать античному богу війни Марсу. Зазвичай у туристів виникають питання, навіщо будинку такі прикраси і хто був його власником.

 У 1830-ті роки ця територія була вільна від забудови і довгий час використовувалася як еспланада Нової Печерської фортеці. Наприкінці ХІХ століття вона все ще належала військовому відомству, і цією ділянкою фактично закінчувалась палацова забудова Липок. Саме тут і збудував свій особняк командуючий Київським військовим округом генерал Михайло Іванович Драгомиров.

 Ще до того, як оселитися в Києві, ця людина була відомою особистістю в Російській імперії. Михайло Іванович Драгомиров походив зі стародавнього українського роду і здобув блискучу військову освіту. Він уславився як автор декількох підручників з військової тактики і викладач Академії Генерального штабу в Петербурзі. До числа його слухачів входив цесаревич, майбутній імператор Олександр ІІІ. Бравий офіцер Драгомиров пройшов крізь полум’я російсько-турецької війни, у ході якої особливо відзначився під час форсування Дунаю. В одному з ключових епізодів цієї війни, в боях на Шипкінському переході, Драгомиров отримав важке кульове поранення в коліно.

 Генерал мав ліберальні погляди, був відомий як українофіл, сприяв розвитку української культури, підтримував український театр та приятелював з багатьма відомими діячами культури. Пензлям видатних художників Миколая Пимоненка, Валентина Сєрова, Іллі Рєпіна належать портрети Драгомирова та членів його родини. Вважається, що кошового отамана Сірка, зображеного в центрі стола з люлькою в роті на відомій картині “Запорожці пишуть листа турецькому султану”, Рєпін писав саме з Михайла Івановича.

 Будинок     командуючого     військами     Київського     військового     округа.     1890-ті     роки

Будинок командуючого військами Київського військового округа. 1890-ті роки

 В 1889 році Драгомиров був призначений командуючим військами КВО і, перебравшись до Києва, зайнявся облаштуванням свого житла. В 1891 році за проектом відомого академіка архітектури Володимира Ніколаєва на ділянці, де проходила межа Липок та Печерська, звели двоповерховий дім. Велика родина генерала займала житлові приміщення другого поверху. В будівлі встановили одну з перших у Києві “підйомних машин”, тобто ліфт. Це було зумовлено зовсім не потягом командуючого до розкоші, а станом його здоров’я, оскільки наслідки поранення призвели до сильної кульгавості. В нижній частині особняка був великий зал, вітальня, їдальня, а також кабінет і приймальня Драгомирова. Навіть коли Михайло Іванович отримав ще одну посаду і став Київським, Волинським і Подольським генерал-губернатором, він не захотів залишати особняк, який йому полюбився, і переїжджати до генерал-губернаторського палацу.

 У садибі Драгомирова був величезний доглянутий сад, який простягався до Кловського приярку. Після смерті генерала наступним командуючим військами став Володимир Сухомлинов. Він переїхав до особняка і зайнявся облаштуванням садиби на власний смак. За його наказом загатили дзвінкий струмок на території ділянки. У велику створену водойму напустили риби, на березі облаштували купальні, спорудили павільйон з фонтаном, завели лебедів. Таким чином в самому престижному районі міста у Сухомлинова з’явилася величезна дача, де він не тільки рибалив, а навіть відстрілював з рушниці гризунів, що там розвелися.

 У 1908 році хазяїн садиби знову змінився. Її володарем став генерал Микола Іванов. Він заступив Сухомлинова, який, в свою чергу, був призначений начальником Генерального штабу і відкликаний до Петербургу. На початку Першої світової війни командуючий військами КВО відбув до театру військових дій, а в особняку французька військово-санітарна місія облаштувала шпиталь на 75 ліжок.

 Ремонт     особняка     командуючого     КВО.     1930-ті     роки

Ремонт особняка командуючого КВО. 1930-ті роки

 Із приходом радянської влади в будівлі, як і раніше, мешкали воєначальники, що командували військами Київського військового округу, — Йона Якір, Іван Федько, Семен Тимошенко, Георгій Жуков, Михайло Кирпонос. Так тривало до 1941 року, доки до Києва увійшли війська нацистів. Протягом більш ніж двох років окупації тут був Німецький клуб (Дойче Хауз) для офіцерів.

 Після вигнання нацистів колишній особняк командуючого передали Київському палацу піонерів. Він діяв тут до 1965 року, поки на площі Слави не збудували нову спеціалізовану, набагато більш простору і сучасну будівлю Палацу піонерів ім. Островського.

 Територію колишньої садиби Драгомирова перерозподілили. Ту частину, де колись було озеро з лебедями, віддали під величезний стадіон заводу “Арсенал”, який в наш час вже не діє і геть занедбаний. А до особняка після піонерів перебралася Українська спілка дружби та культурних зв’язків із зарубіжними країнами.

 Вїзні     ворота,     що     збереглися.     2018     рік

В’їзні ворота, що збереглися. 2018 рік

 З 1993 року будівлю передали посольству Китайської Народної Республіки. Але в пам’яті киян будинок так і залишився “особняком Драгомирова”, який зажив доброї слави. Більш того, ім’я царського генерала-українофіла вдячні нащадки увічнили в назві однієї з вулиць Печерська.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами