Будівля Національного банку України. 2000-ті роки
Національний банк України знаходиться за адресою вулиця Інститутська, 9.
Будівля Національного банку України — одна з найстаріших банківських споруд в країні. Її архітектурному оформленню може позаздрити будь-який палац, проте вона з самого початку будувалася саме як банк, і ніколи не змінювала свого призначення. Будівля вирізняється навіть на тлі старовинних пишно оформлених особняків, яких так багато збереглося на Липках. Крім прекрасного зовнішнього декору, банківська контора була оригінально оформлена всередині та забезпечена всіма доступними на той час технічними зручностями. Навіть і сьогодні інтер’єри центрального операційного залу, створеного понад сто років тому, виглядають досить сучасно.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Будівля в готичному стилі, розташована в історичному центрі Києва на Липках, вул. Інженерна, 9, являє собою Національний банк України. На відміну від багатьох інших споруд, котрі змінювали своє призначення в ході історії, будівля на Інженерній початково створювалася під потреби Державного банку, у далекому 1902 році. Будівля Нацбанку – одна з найкращих архітектурних будов української столиці ХХ ст., і переконатися в цьому ви можете, прогулявшись одним з найкрасивіших районів мегаполіса. Втім, самій споруді довелося стати свідком дуже багатьох подій і каміння мовчки зберігає пам’ять про минулі часи.
Раніше банк розташовувався в будинку по сусідству, але його розмірів явно не вистачало для здійснення діяльності та проведення фінансових операцій (особливо враховуючи такі колосальні масштаби впливу). Незважаючи на це, прохання про будівництво нової споруди раз за разом відхилялося в столиці Російської імперії, Петербурзі, а стара будівля все розросталася й розросталася, потребуючи все більшої уваги. У 1902 році згода міністра фінансів, Сергія Юлійовича Вітте, нарешті, була отримана – почалося зведення нової споруди, на тій же Інженерній вулиці, на ділянці поряд.
Проект розробляв архітектор Олександр Васильович Кобелєв, який, на думку сучасників, мав особливе бачення різних історичних стилів. Будівля Національного банку створювалася ним у співавторстві з іншим архітектором – Олександром Матвійовичем Вербицьким. До робіт з будівництва було залучено багато працівників, зокрема представників іноземних компаній, котрі мали завидну репутацію та досвід успішної реалізації різних проектів. Внутрішнім декором займався італійський скульптор Еліо Салла, котрий раніше оформлював «Будинок з химерами» в Києві та багато інших, не менш відомих міських об’єктів.
У серпні 1905 року будівництво було завершено, а Державний банк повністю перенесено до нового приміщення. Будівля отримала два основних поверхи, а також цокольний і підземний, була оснащена якнайкраще із залученням найсучасніших технологій того часу: підключено парове опалення й електрику, два види вентиляції, системи зволоження та охолодження повітря. Про такі блага цивілізації в ті часи можна було хіба що мріяти.
На території Державного банку було передбачено й флігель, виконаний у тому ж стилі. У ньому розташовувалися одно- й двокімнатні квартири для проживання працівників, а також погреби, де зберігалося паливо для банку. У вихідному вигляді будівля проіснувала до 1933 року, хоча, за підрахунками будівників, повинна була задовольняти потреби Держбанку не менше 50 років. Це було пов’язано з тим, що столицею УРСР замість Харкова став Київ. До будівлі було прибудовано ще два поверхи, архітекторами виступили Олександр Васильович Кобелєв і Валеріан Микитович Риков. Роботи були завершені практично за півроку.
Стиль будівлі Нацбанку – італійський ренесанс, що поєднує елементи північно-італійської готики та ранньої епохи Відродження флорентійського типу. Що стосується плану, банк має два чотириповерхові корпуси, з’єднані центральною вставкою, де розташовується операційна зала. Внутрішнє оздоблення зали включає багатий ліпний декор і вітражі: скульптури Гермеса й Деметри, Афіни й Гефеста, емблеми й герби на ліпних щитах, вітраж з архангелом Михаїлом у центрі зали, реконструкція якої була завершена зовсім нещодавно.
Фасади Національного банку, облицьовані камінням під граніт і піщаник, доповнюють колони з мармуру, різьблені орнаменти та емблеми. Окремо в композиції підкреслено центральний вхід з трьома масивними дверима, ніби втоплений між ризалітами – частинами, що виступають. Над входом розташовуються напівкруглі арки й балкон, прикрашений колонадою. Кожен з двох ризалітів має власний балкон трикутної форми з колонами та завершується легкою башточкою на даху.
Симетричні балкончики по обидва боки від входу прикрашають маскарони у вигляді голови лева. По боках споруди розташовані колони крученої форми, які ніби підтримують фігури грифонів – наполовину орлів, наполовину левів. Завдяки всім цим рисам будівля виглядає доволі парадною й виразною, але в той же час монументальною.
Якщо хочете не лише оглянути зовнішні фасади будівлі Національного банку України збоку, а й потрапити всередину, це можна зробити, записавшись на екскурсію. Можливий як детальніший огляд під час пішохідної екскурсії, так і не такий детальний, але не менш захопливий, під час класичного оглядового автобусного туру по місту. Як правило, екскурсія банком триває трохи більше години та включає відвідання скарбниці, де зберігаються різні цінності: старовинні монети й банкноти, зброя, дорогоцінне каміння, посуд (наприклад, ікорниця від Фаберже), ікони (Казанська ікона Божої Матері) та багато іншого.
Ідея створення цього проекту належить минулому Президенту України та, за сумісництвом, голові Нацбанку – Вікторові Андрійовичу Ющенку. У тих, хто не може відвідати музей особисто, є можливість скористатися віртуальним туром по Музею грошей, створеним у 2004 році. Тур представлений на офіційному сайті банку українською, російською та англійською мовах. Відвідання будівлі в складі екскурсії – чудова можливість побачити інтер’єр і дізнатися багато цікавих фактів про історію будівлі Національного банку, відомих лише досвідченим екскурсоводам.
Утім, є й альтернатива – аудіогід, розроблений компанією okTV. Ми створили унікальний продукт. Якщо точно знаєте, які пам’ятки хочете відвідати в місті Києві, й Національний банк уходить до їхнього числа, неодмінно завантажте на улюблений ґаджет аудіострічку, платну чи безкоштовну версії аудіогіда, в кінці сторінки. У будь-який момент ви зможете вийняти навушники та запустити аудіекскурсію. Диктор приємним голосом розповідає історію та цікаві факти, а в платній версії є ще фотографії, котрі демонструють, як виглядала будівля всередині й зовні в різні періоди. І тоді вам зовсім необов’язково записуватися на індивідуальну екскурсію або долучатися до якоїсь групи туристів, переплачуючи за таке задоволення. Можете повністю орієнтуватися на власні потреби, в будь-який зручний вам час відвідати Нацбанк і дізнатися про споруду та її історію все, що цікаво. Ми потурбувалися про те, щоб у вас було максимум можливостей як у гостя столиці чи істинного мешканця цього мегаполіса. Наші спеціалісти зібрали безліч корисного контенту з платних джерел інформації й архівів, завдяки чому ви можете навіть не сумніватися, що ні в якому разі не випустите нічого важливого. Якщо ви вже склали собі маршрут пізнавальної прогулянки (а зробити це можна на нашому сайті), неодмінно завантажте на свій ґаджет аудіострічки з кожної пам’ятки, де зупинятиметеся. Не пошкодуєте.