Укр  /  Рус

Мова:

Нацбанк України

Будівля Національного банку України. 2000-ті роки

Національний банк України знаходиться за адресою вулиця Інститутська, 9.

 

Будівля Національного банку України — одна з найстаріших банківських споруд в країні. Її архітектурному оформленню може позаздрити будь-який палац, проте вона з самого початку будувалася саме як банк, і ніколи не змінювала свого призначення. Будівля вирізняється навіть на тлі старовинних пишно оформлених особняків, яких так багато збереглося на Липках. Крім прекрасного зовнішнього декору, банківська контора була оригінально оформлена всередині та забезпечена всіма доступними на той час технічними зручностями. Навіть і сьогодні інтер’єри центрального операційного залу, створеного понад сто років тому, виглядають досить сучасно.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Чому в будівлі банку був запах троянд?
  • Як банк став чотириповерховим?
  • На яку екскурсію можна попасти в будівлі?
  • Як увічнений батько гривні?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Будівля Національного банку України є справжньою архітектурною перлиною. Споглядаючи цю чотириповерхову споруду, складно уявити, що спочатку вона була вдвічі нижчою. Вдала надбудова не тільки зробила її вищою, помітнішою, та об’ємнішою, але і доповнила початковий задум зодчого.

 Перша контора Комерційного державного банку в Києві з’явилася ще в 1839 році. Спочатку службовці розташовувалися в орендованому приміщенні,та згодом перебралися до спеціально викупленої будівлі на Інститутській вулиці, яка спочатку належала київській Дворянській комісії.

 Перша          власна          контора          Державного          банку.          Кінець          ХІХ          століття

Перша власна контора Державного банку. Кінець ХІХ століття

 З плином часу Київ перетворювався на великий промисловий та економічний центр Південно-Західного краю Російської імперії, збільшувався і його готівковий обіг. Після затвердження імператорським наказом у 1860 році Державного банку, його головна контора в Києві зайняла приміщення колишнього комерційного банку на Інститутській вулиці. Але незабаром скромний двоповерховий будинок уже не міг вмістити всіх банківських службовців та виконувати функції надійного сховища чималих капіталів.

 Попри зростаючу необхідність оновлення банківської контори, справа, як це часто буває, спочатку загальмувалася. Минуло кілька років, поки визначилися із відведенням ділянки під нову будівлю банку. Розглядали різні варіанти, і в підсумку будувати вирішили поруч зі старою конторою на Інститутській вулиці.

 У 1900 році був оголошений архітектурний конкурс на проект будівлі. Переможцем став київський зодчий Олександр Кобелєв, на той час вже  майстер з великим досвідом та значною кількістю реалізованих проектів. Аби уникнути корупційних схем та задля гарантії якості виконаних робіт, залучили близько двадцяти підрядних організацій, у тому числі і знаменитого "короля підрядників" Льва Гінзбурга.

 Заклали будівлю восени 1902 року. Фасад оформили в стилі палаццо епохи Відродження. На допомогу Кобелєву до робіт залучили молодого перспективного київського архітектора Олександра Вербицького. Художніми роботами з оздоблення будинку керував скульптор Еліо Саля. Він відомий участю в оздобленні ряду знакових будівель Києва, в тому числі Будинку з химерами, Караїмської кенаси, Міського театру (опери), Миколаївського костелу та інших.

 Закладення          будівлі          Державного          банку.          1902          рік

Закладення будівлі Державного банку. 1902 рік

 Будівля, урочисто відкрита 1 серпня 1905 року, одразу ж отримала у киян друге ім’я — "Палац венеціанських дожів". Крім прекрасного оформлення фасаду, всередині її обладнали за останнім словом техніки. Тут було парове опалення, електрика, складна система вентиляції. Зовнішній повітрозабірник розташовувався біля розарію, тому свіже чисте повітря, що нагніталося всередину будівлі, в літній час супроводжувалося ароматом живих троянд. У дворі були передбачені житлові приміщення для співробітників. Загальний кошторис будівництва наближався до одного мільйона рублів. Основна сума — 850 тисяч — була витрачена на зведення центрального приміщення та реалізацію всіх технічних новинок.

 Будівля          Державного          банку          в          Києві.          1906          рік

Будівля Державного банку в Києві. 1906 рік

 З настанням радянської влади будівлю націоналізували, проте зберегли первісну функцію. А ось сучасний вигляд вона отримала лише після того, як столиця Української Радянської Соціалістичної Республіки переїхала з Харкова до Києва. Саме тоді знадобилося розширення будівлі центрального банку, одній із провідних за економічними показниками республіки СРСР. Цього разу вирішили не зводити нову споруду, а надбудувати чудову готову будівлю ще двома поверхами. Це непросте завдання доручили архітектору Валеріану Рикову та першому автору, на той час уже літнього віку архітекторові Олександру Кобелєву, з чим вони прекрасно впоралися. Надбудову Держбанку виконали методом підняття даху, зберігши і доповнивши зовнішній декор. На карнизі будівлі можна прочитати цифри, які можуть бути незрозумілі непосвяченій особі — 1902-05 та 1934. Це —  дати побудови та надбудови споруди.

 Будівля          банку          незабаром          після          надбудови.          Кінець          1930-х          років

Будівля банку незабаром після надбудови. Кінець 1930-х років

 У 1980-ті роки будівлю реконструювали, щоб зберегти видатну пам’ятку архітектури у первісному вигляді. За незалежної України тут розмістився Національний банк України. При ньому знаходиться музей грошей, куди можна прийти на екскурсію. На газоні навпроти головного входу встановлена скромна меморіальна плита, присвячена видатному економісту Вадиму Гетьману, якого по праву називають батьком української гривні.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Національний банк України

Будівля в готичному стилі, розташована в історичному центрі Києва на Липках, вул. Інженерна, 9, являє собою Національний банк України. На відміну від багатьох інших споруд, котрі змінювали своє призначення в ході історії, будівля на Інженерній початково створювалася під потреби Державного банку, у далекому 1902 році. Будівля Нацбанку – одна з найкращих архітектурних будов української столиці ХХ ст., і переконатися в цьому ви можете, прогулявшись одним з найкрасивіших районів мегаполіса. Втім, самій споруді довелося стати свідком дуже багатьох подій і каміння мовчки зберігає пам’ять про минулі часи.

Історія виникнення Національного банку в Києві

Раніше банк розташовувався в будинку по сусідству, але його розмірів явно не вистачало для здійснення діяльності та проведення фінансових операцій (особливо враховуючи такі колосальні масштаби впливу). Незважаючи на це, прохання про будівництво нової споруди раз за разом відхилялося в столиці Російської імперії, Петербурзі, а стара будівля все розросталася й розросталася, потребуючи все більшої уваги. У 1902 році згода міністра фінансів, Сергія Юлійовича Вітте, нарешті, була отримана – почалося зведення нової споруди, на тій же Інженерній вулиці, на ділянці поряд.

Проект розробляв архітектор Олександр Васильович Кобелєв, який, на думку сучасників, мав особливе бачення різних історичних стилів. Будівля Національного банку створювалася ним у співавторстві з іншим архітектором – Олександром Матвійовичем Вербицьким. До робіт з будівництва було залучено багато працівників, зокрема представників іноземних компаній, котрі мали завидну репутацію та досвід успішної реалізації різних проектів. Внутрішнім декором займався італійський скульптор Еліо Салла, котрий раніше оформлював «Будинок з химерами» в Києві та багато інших, не менш відомих міських об’єктів.

У серпні 1905 року будівництво було завершено, а Державний банк повністю перенесено до нового приміщення. Будівля отримала два основних поверхи, а також цокольний і підземний, була оснащена якнайкраще із залученням найсучасніших технологій того часу: підключено парове опалення й електрику, два види вентиляції, системи зволоження та охолодження повітря. Про такі блага цивілізації в ті часи можна було хіба що мріяти.

На території Державного банку було передбачено й флігель, виконаний у тому ж стилі. У ньому розташовувалися одно- й двокімнатні квартири для проживання працівників, а також погреби, де зберігалося паливо для банку. У вихідному вигляді будівля проіснувала до 1933 року, хоча, за підрахунками будівників, повинна була задовольняти потреби Держбанку не менше 50 років. Це було пов’язано з тим, що столицею УРСР замість Харкова став Київ. До будівлі було прибудовано ще два поверхи, архітекторами виступили Олександр Васильович Кобелєв і Валеріан Микитович Риков. Роботи були завершені практично за півроку.

Архітектурні особливості Національного банку: споруда – справжній скарб Києва

Стиль будівлі Нацбанку – італійський ренесанс, що поєднує елементи північно-італійської готики та ранньої епохи Відродження флорентійського типу. Що стосується плану, банк має два чотириповерхові корпуси, з’єднані центральною вставкою, де розташовується операційна зала. Внутрішнє оздоблення зали включає багатий ліпний декор і вітражі: скульптури Гермеса й Деметри, Афіни й Гефеста, емблеми й герби на ліпних щитах, вітраж з архангелом Михаїлом у центрі зали, реконструкція якої була завершена зовсім нещодавно.

Фасади Національного банку, облицьовані камінням під граніт і піщаник, доповнюють колони з мармуру, різьблені орнаменти та емблеми. Окремо в композиції підкреслено центральний вхід з трьома масивними дверима, ніби втоплений між ризалітами – частинами, що виступають. Над входом розташовуються напівкруглі арки й балкон, прикрашений колонадою. Кожен з двох ризалітів має власний балкон трикутної форми з колонами та завершується легкою башточкою на даху.

Симетричні балкончики по обидва боки від входу прикрашають маскарони у вигляді голови лева. По боках споруди розташовані колони крученої форми, які ніби підтримують фігури грифонів – наполовину орлів, наполовину левів. Завдяки всім цим рисам будівля виглядає доволі парадною й виразною, але в той же час монументальною.

Цікаві факти, які варто знати про Нацбанк

  • На забезпечення системи вентиляції була виділена чверть усієї суми, витраченої на будівництво споруди, закупівлю меблів та іншого інвентарю.
  • У будівлю надходило повітря з трояндового квітника, який був посаджений біля банку, що створювало неймовірний аромат всередині самого приміщення. При реконструкції будівлі з’ясувалося, що система так само функціонує справно, однак на місці розарію знаходиться гараж, зі знесенням якого виникли труднощі.
  • Під час перебудування споруди в 1933 році використовувався цікавий технічний прийом: дах був знятий, а потім знову встановлений. Його розрізали на вісім частин, підняли на домкратах, а потім, після надбудови ще двох поверхів, опустили назад і зварили. Варто зазначити, що вага даху складає більше 300 тонн, а його периметр – більше 400 метрів.
  • Імовірно, колони по боках Національно банку прикрашають саме скульптури грифонів, тому що вони є охоронцями родовищ золота в грецькій міфології.

Візит до Нацбанку

Якщо хочете не лише оглянути зовнішні фасади будівлі Національного банку України збоку, а й потрапити всередину, це можна зробити, записавшись на екскурсію. Можливий як детальніший огляд під час пішохідної екскурсії, так і не такий детальний, але не менш захопливий, під час класичного оглядового автобусного туру по місту. Як правило, екскурсія банком триває трохи більше години та включає відвідання скарбниці, де зберігаються різні цінності: старовинні монети й банкноти, зброя, дорогоцінне каміння, посуд (наприклад, ікорниця від Фаберже), ікони (Казанська ікона Божої Матері) та багато іншого.

Ідея створення цього проекту належить минулому Президенту України та, за сумісництвом, голові Нацбанку – Вікторові Андрійовичу Ющенку. У тих, хто не може відвідати музей особисто, є можливість скористатися віртуальним туром по Музею грошей, створеним у 2004 році. Тур представлений на офіційному сайті банку українською, російською та англійською мовах. Відвідання будівлі в складі екскурсії – чудова можливість побачити інтер’єр і дізнатися багато цікавих фактів про історію будівлі Національного банку, відомих лише досвідченим екскурсоводам.

Утім, є й альтернатива – аудіогід, розроблений компанією okTV. Ми створили унікальний продукт. Якщо точно знаєте, які пам’ятки хочете відвідати в місті Києві, й Національний банк уходить до їхнього числа, неодмінно завантажте на улюблений ґаджет аудіострічку, платну чи безкоштовну версії аудіогіда, в кінці сторінки. У будь-який момент ви зможете вийняти навушники та запустити аудіекскурсію. Диктор приємним голосом розповідає історію та цікаві факти, а в платній версії є ще фотографії, котрі демонструють, як виглядала будівля всередині й зовні в різні періоди. І тоді вам зовсім необов’язково записуватися на індивідуальну екскурсію або долучатися до якоїсь групи туристів, переплачуючи за таке задоволення. Можете повністю орієнтуватися на власні потреби, в будь-який зручний вам час відвідати Нацбанк і дізнатися про споруду та її історію все, що цікаво. Ми потурбувалися про те, щоб у вас було максимум можливостей як у гостя столиці чи істинного мешканця цього мегаполіса. Наші спеціалісти зібрали безліч корисного контенту з платних джерел інформації й архівів, завдяки чому ви можете навіть не сумніватися, що ні в якому разі не випустите нічого важливого. Якщо ви вже склали собі маршрут пізнавальної прогулянки (а зробити це можна на нашому сайті), неодмінно завантажте на свій ґаджет аудіострічки з кожної пам’ятки, де зупинятиметеся. Не пошкодуєте.   

Національний банк України