Успенський собор. 1910-ті роки
Собор Успіння Пресвятої Богородиці Києво-Печерської лаври розташований за адресою вулиця Лаврська, 15.
Успенський собор, перша кам’яна споруда на території Печерського монастиря та його головний храм, був зведений у XI столітті. Тут зберігалася й головна святиня монастирі — ікона Успіння Богородиці. Собор був пошкоджений під час землетрусу 1230 року та монгольської навали 1240 року. Пізніше, у XV та XVII–XVIII століттях ремонтувався та перебудовувався. За час існування він став унікальним некрополем — місцем поховання кількохсот видатних релігійних, державних та військових діячів Київської Русі, Великого князівства Литовського, Речі Посполитої та Російської імперії. Під час нацистської окупації, у листопаді 1941 року, собор був підірваний і припинив існування аж до кінця XX століття. Наприкінці 1990-х років його відбудували у тому вигляді, який він мав перед вибухом. Відновлення інтер’єру та освячення окремих вівтарів храму триває й досі.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Однією з яскравих пам’яток столиці є Успенський собор Києво-Печерської лаври. Монастир знаходиться на вулиці Лаврській, 15, у місті Києві. Це одна з найдавніших споруд столиці, і не дивно, що багато вірян прагне на власні очі побачити цю сакральну споруду. Цей чудовий собор був побудований у 1073 році й відтоді залишається одним з найбільших храмів, збережених із часів Київської Русі.
Цей собор не просто пам’ятка архітектури, а шанована всіма православними святиня, на території якої покояться видатні особи країни. За свою тисячолітню історію храм пережив багато підйомів і падінь, тому сюди неодмінно варто прийти не лише тим, хто вірить, а й тим, хто прагне розібратися в історії, хто хоче зрозуміти особливості культури. Недаремно ж ні одна екскурсія по величному Києву не обходиться без відвідання Києво-Печерської лаври, на території якої й знаходиться шикарний собор Успенський.
Варто зазначити, що тисячолітню історію зберігає у своїх стінах Успенський собор. Київ завжди був привабливим для навколишніх, місто за час свого існування переживало як щасливі, так і трагічні моменти. Мало хто знає, що Успенський собор став першим кам’яним храмом Києво-Печерської лаври. У далекому 1073 році було закладено перший камінь майбутнього архітектурного шедевру. Згідно з історією, будівництво храму ініціював князь Святослав. Закладення фундаменту відбувалося за участі князя. На будівництво було виділено 1000 гривень, що на ті часи були просто неймовірно великими грошима.
Зведення майбутньої головної православної святині було закінчене протягом чотирьох років. У 1089 році, після завершення всіх внутрішніх робіт, храм було освячено. Дещо пізніше, біля північної стіни храму, було споруджено церкву Іоанна Предтечі. Прикрасою церкви з того моменту стала ікона Успіння Пресвятої Богородиці. Трагічними моментами багатовікової історії Успенського собору Києво-Печерської лаври стали неодноразові руйнування.
У XVIII ст. храм було відреставровано, пофарбовано й розписано майстрами з іконописної майстерні. Більше двохсот років архітектура не змінювалася, до трагічного 1941 року, коли постраждала й Києво-Печерська лавра. Успенський собор зазнав катастрофічного розорення під час німецької окупації. Православну святиню було пограбовано. Фашисти вивезли вироби зі срібла, а також предмети, що мали високу матеріальну й художню цінність. І лише невелика частина втрачених рукотворних шедеврів, що прикрашали Успенський собор Києво-Печерської лаври, було пізніше повернено. Крім того, будівлю архітектурного шедевру було підірвано! Ким було здійснено це руйнування, історії невідомо. За однією з версій, це були фашисти, за іншою – Червона армія під час відступу. Втім, чи є сенс зараз шукати винних? Тим більше, що це було не перше руйнування храму, хоч і найзначніше. Будівля була неодноразово пошкоджена нападами і стихійними лихами. У далекому 1096 році Успенський собор у Києві був атакований ханом Боняком.
У 1230 році нинішня столиця України пережила землетрус, будівля собору також сильно постраждала. А через 10 років, у 1240 році, на Київ напало татаро-монгольське іго. У 1482 році Київ, Успенський собор у Києво-Печерській лаврі зокрема, був пограбований кримськими татарами. А у XVIII ст. храм постраждав від пожежі. Практично зруйнований під час Великої Вітчизняної війни Успенський собор Києво-Печерс