Укр  /  Рус

Мова:

Музей декоративного мистецтва в Києво-Печерській Лаврі

Державний музей українського народного декоративного мистецтва в колишньому будинку митрополита. 1982 рік

Національний музей українського народного декоративного мистецтва розташований на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника за адресою: вулиця Лаврська, 15.

 

Історія колекції Музею українського народного декоративного мистецтва сягає корінням першого публічного музею Києва (нині Національний художній музей України), відкритого у 1899 році. Після Другої світової війни в 1954 р. на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника було створено філіал музею, що містив у собі зібрання народного декоративного мистецтва. Він розташувався в колишніх митрополичих покоях і прилеглій до них домовій Благовіщенській церкві. Через 10 років після створення філіал перетворили на Державний музей українського народного декоративного мистецтва. У 2010 р. постановою Президента України йому було присвоєно статус національного.

Зараз музейне зібрання нараховує більше 78 тисяч експонатів від XV ст. до наших днів – творів традиційного народного та професійного декоративного мистецтва України. В експозиції представлено ткацтво, вишивку, різьблення і розпис по дереву, килимарство, скло, кераміку, фарфор і фаянс, розпис писанок, декоративний розпис, іконопис, художню обробку шкіри, рогу та металу. У музеї перебуває найбільше в Україні зібрання робіт Марії Приймаченко, а також представлено роботи Катерини Білокур.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Історію будівлі, в якій знаходиться музей?
  • Чому керамічні іграшки називали «монетками»?
  • Що таке гутне скло?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

Комплекс колишніх митрополичих покоїв і прилегла до нього домова Благовіщенська церква є пам’ятками архітектури XVIII – початку ХХ ст. Уже на плані 1638 року було зображено дерев’яну церкву при покоях архімандрита, засновану на початку XVII ст. Протягом своєї історії вона зазнала багатьох змін. Так, відомо, що наприкінці XVIII ст. при будинку митрополита було збудовано нову церкву Благовіщення Пресвятої Богородиці. Згодом на цьому місці згадується церква Входу Господнього до Єрусалима, а в середині ХІХ ст. – церква св. Михаїла. Усі ці храми були дерев’яні й не збереглися.

Кам’яна Благовіщенська церква між будинком митрополита і Трапезною палатою була зведена в 1904–1905 рр. за проектом єпархіального архітектора Євгенія Єрмакова. Декор виконано в стилізованих формах рококо і бароко. Фронтони барокових фасадів вінчали невеликі главки, які не збереглися до наших днів. Інтер’єр було реалізовано двосвітною залою з хорами, на які ведуть гвинтові чавунні сходи. Із заходу до церкви прилягає двоповерховий будинок митрополичих покоїв.

 Благовіщенська          церква          Києво-Печерської          лаври.          1900-ті          роки

Благовіщенська церква Києво-Печерської лаври. 1900-ті роки

 Після руйнувань Другої світової війни комплекс відновили в середині ХХ ст., тоді ж там розмістили Музей народного декоративного мистецтва. Початок колекції поклали у свій час видатні українські вчені – директор першого публічного музею академік Микола Біляшівський та етнограф Данило Щербаківський.

 Раритетами зібрання є глиняні зразки XV–XVIII ст., вишиті золотими й срібними нитками церковні предмети XVIII ст., гутне скло XV–XVIII ст., вироби найкращих фарфорових і фаянсових підприємств України XVIII–XIX ст., велика колекція українських вишитих рушників.

 У музеї зберігається також цінна колекція експонатів народних ікон XVIII – початку ХХ ст. Представлені експонати дають змогу зрозуміти особливості українського народного іконопису. Унікальною є музейна колекція писанок, що налічує більше 4 тисяч одиниць і має 100-річну історію. Це експоноване за регіональним принципом зібрання – одне з найстаріших в Україні.

 Прикраса експозиції – комплекс українського народного одягу ХІХ – початку ХХ ст. з усіх регіонів України. Тут у єдиному художньому ансамблі поєдналося мистецтво крою, ткацтва, вишивки, аплікації, набиванки, плетіння, обробки шкіри та металу. Дуже цікаві головні убори та традиційні жіночі прикраси: корали, венеціанське намисто, вироби з бісеру.

 В експозиції музею представлено й невичерпну фантазію українських народних майстрів по дереву. Тут є музичні інструменти, декоративні прикраси, а також предмети побуту, які використовувалися українцями щоденно та на свята. Велику цінність має напрестольний дерев’яний хрест у срібній оправі 1576 року. Сьогодні він є найбільш раннім з усіх відомих українських різьблених хрестів і найдавнішою датованою пам’яткою в колекції музею. Дуже цікава частина експозиції – колекція художнього різьблення та розпису по дереву. Вона налічує більше 5 тисяч виробів ХVI–ХХ ст.: архітектурні деталі житлових і господарських будівель, предмети народного транспорту, меблі, посуд, пряникові дошки та багато іншого.

 Музей має одну з найбільших в Україні колекцій народної кераміки – більше 14 тисяч пам’яток XV – початку XXI ст. з усіх регіонів країни. Також тут зберігається колекція народних іграшок, де можна побачити коників, баранців, рибок, півників, зозуль, «баринь», чортів, фантастичних звірів, сюжетні композиції з глини та багато іншого. Іграшки ліпили в усіх центрах гончарства, робили їх загалом жінки і діти. Є в музеї й іграшки-«монетки». Цей мініатюрний посуд отримав свою назву від того, що на ринку подібні вироби коштували копійку (монетку).

 Своєрідними хроніками місцевого життя були «кахлі». На їхній прямокутній площині майстри малювали різних тварин, вершників, музикантів, танцівників, а також зображали сюжети релігійного змісту та світські сцени праці, розваг, святкувань селян.

 Вид          з          тилу          на          колишні          будинок          митрополита          і          Благовіщенську          церкву

Вид з тилу на колишні будинок митрополита і Благовіщенську церкву

 У музеї більше 4 тисяч експонатів XVIII–XIX ст. старого художнього гутного скла, виготовленого за технологією, що застосовувалася до середини ХІХ ст. Гутами називалися невеликі майстерні, де варили скло та виготовляли посуд.

 Особливим промислом у давнину було виготовлення порохівниць, які козаки носили за поясом. Більшість порохівниць традиційно робили з рогів тварин і прикрашали ритуванням, а для виразності в надрізи візерунків втирали смолу і сажу. Орнаменти українських порохівниць вражають вишуканістю й у чомусь навіть нагадують книжну гравюру, особливо розвинену в ХVII–ХVIII ст.

 Є в експозиції музею дійсно унікальні за своєю історією предмети побуту. Наприклад, можна побачити оббивку сидінь дивана й стільця, вишиті бісером більше 200 років тому для відомої чернігівської садиби Качанівка меценатів Тарновських. Тут також зберігається скатертина, вишита з нагоди приїзду до гетьманської столиці Глухова останнього українського гетьмана Кирила Розумовського в 1760 році. У музеї також можна побачити врятований від розкрадання більшовиками килим із поховання гетьмана Данила Апостола, чий склеп в Сорочинцях зазнав наруги в 1930-ті роки.

 Крім постійно діючої експозиції, в Музеї українського народного декоративного мистецтва систематично проходять різні виставки. Вони знайомлять поціновувачів мистецтва з роботами сучасних художників і з виробами, що зберігаються у фондах наукового закладу.   

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Ласкаво просимо до величної Лаври і чарівного Музею декоративного мистецтва!

Плануєте погуляти по Києву? Хочете доторкнутися до чогось сакрального й при цьому отримати максимум естетичного задоволення? Обов’язково відвідайте Лавру – точно не пошкодуєте! Музей декоративного мистецтва і дизайну можна відвідати в будь-який день тижня, крім вівторка. Щоденно це місце приймає відвідувачів з 9:00 до 18:00. Вартість входу – від 1 до 3 доларів. Найменша вартість для дітей і студентів. Найбільша – для дорослих. Придбати квиток можна і в режимі онлайн. На щастя, зараз багато сайтів займається поширенням квитків до музеїв, на виставки. Тому якщо будуєте маршрут своєї прогулянки та включаєте в неї музей у Лаврі, потурбуйтеся про квитки.

Зрозуміло, що будівля музею знаходиться в межах Києво-Печерської лаври. Це живописний історичний куточок столиці, навколо якого ходять десятки легенд. Тут не можна не відчути духу історизму й енергетики сакральності. Музей декоративно-прикладного мистецтва займає площу минулої резиденції митрополита Благовіщенської церкви. Будівля являє собою пам’ятку архітектури XVIII ст.

Перші експонати було зібрано ще в 1899 році, коли музей носив ім’я Міського музею старовини і мистецтва. Сьогодні експонати музею займають приблизно 1,5 км. Можете таке уявити? Небайдужими людьми зібрано шедеври народної творчості. 1500 квадратних метрів, наповнених історією української творчості, красою та естетикою.

Відвідувачі можуть ознайомитися зі зразками українського рукоділля, килимами ручної роботи, прикладами вмілого ткацтва, народної вишивки, з приголомшливими керамічними виробами, з обробкою дерева, виробами ручної роботи зі шкіри, рогу й металу, скляними й фарфоровими роботами, писанками, живописом та іконописом. Загалом, про естетику тут говорити не доведеться, адже краса представлених елементів викликає відчуття, від якого просто дух захоплює.

Національний музей українського народного декоративного мистецтва – це унікальне зібрання зразків українського народного одягу ХІХ – початку ХХ ст. з усіх куточків країни. Вбрання доповнено прикрасами, що приваблюють погляд. Це декоративні вироби з бісеру, коралів, дукачі. Гордістю серед експонатів вважають такі старовинні екземпляри народного мистецтва, як різьблений хрест у срібній оправі, робота над яким датується 1576 роком, козацькі трубки й порохівниці ХVІІІ–ХІХ ст., пояси з шовку, предмети урочистого вбрання духовенства, інкрустовані золотом і сріблом, скло ХVІ ст.

На окрему увагу відвідувачів заслуговує український живопис. Картини, створені пензлями українських художників, знаходяться в окремій залі. Це, перш за все, роботи Марії Примаченко та Катерини Білокур. Музей декоративного мистецтва в Лаврі – це декілька будівель, кожна з яких має архітектурну цінність і є частиною національного культурного заповідника. Це один з наймасштабніших і історично цінних музеїв держави. Прогулянка територією музею – вже естетичне задоволення.

Експонати музею збиралися протягом сотні років. 75 000 зразків народної і промислової творчості України. Виготовлення найдавніших творів датується XV ст.

Музей українського народного декоративного мистецтва пропонує своїм гостям ознайомитися з різноманітними високотехнічними виробами рукотворного мистецтва. Приваблюють увагу регіональні особливості народної творчості. Милуючись предметами побуту, можна простежити історії розвитку культури українського народу. Експозиція має просту класифікацію. Одна частина колекції являє собою зібрання предметів народного рукоділля аж до ХХ ст., інша – зібрання виробів народної творчості радянського часу.

Витвори мистецтва класифікуються згідно з хронологією для зручного ознайомлення відвідувачами. Передбачено поділ експонатів на секції відповідно до напряму діяльності: предмети текстилю, зразки ручної вишивки, скло й кераміка, предмети живопису та інші. Експонати доступні для перегляду гостями. Національний музей декоративного мистецтва в Києві можна назвати унікальним і найбагатшим у своїй сфері на пострадянському просторі. Одним із дуже цінних експонатів є зразок черепиці XV ст. Аналога цьому експонату не існує. Живопис представлений у музеї як окрема експозиція. Музей декоративного мистецтва в Києві справедливо може пишатися найбільшою у світі колекцією робіт Марії Примаченко. Це більше 500 робіт, які можна описати як фантастичні, добрі. Цікавий факт, що елементами живопису Марії ілюстровано японські букварі. Роботи українських художників – частина скарбниці світового мистецтва.

Відвідувач музею в Лаврі отримає море нових емоцій, естетичне задоволення, а також щедру порцію знань, дізнається про культуру своєї країни більше.        

Ласкаво просимо до величної Лаври і чарівного Музею декоративного мистецтва!