Державний музей українського народного декоративного мистецтва в колишньому будинку митрополита. 1982 рік
Національний музей українського народного декоративного мистецтва розташований на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника за адресою: вулиця Лаврська, 15.
Історія колекції Музею українського народного декоративного мистецтва сягає корінням першого публічного музею Києва (нині Національний художній музей України), відкритого у 1899 році. Після Другої світової війни в 1954 р. на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника було створено філіал музею, що містив у собі зібрання народного декоративного мистецтва. Він розташувався в колишніх митрополичих покоях і прилеглій до них домовій Благовіщенській церкві. Через 10 років після створення філіал перетворили на Державний музей українського народного декоративного мистецтва. У 2010 р. постановою Президента України йому було присвоєно статус національного.
Зараз музейне зібрання нараховує більше 78 тисяч експонатів від XV ст. до наших днів – творів традиційного народного та професійного декоративного мистецтва України. В експозиції представлено ткацтво, вишивку, різьблення і розпис по дереву, килимарство, скло, кераміку, фарфор і фаянс, розпис писанок, декоративний розпис, іконопис, художню обробку шкіри, рогу та металу. У музеї перебуває найбільше в Україні зібрання робіт Марії Приймаченко, а також представлено роботи Катерини Білокур.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Плануєте погуляти по Києву? Хочете доторкнутися до чогось сакрального й при цьому отримати максимум естетичного задоволення? Обов’язково відвідайте Лавру – точно не пошкодуєте! Музей декоративного мистецтва і дизайну можна відвідати в будь-який день тижня, крім вівторка. Щоденно це місце приймає відвідувачів з 9:00 до 18:00. Вартість входу – від 1 до 3 доларів. Найменша вартість для дітей і студентів. Найбільша – для дорослих. Придбати квиток можна і в режимі онлайн. На щастя, зараз багато сайтів займається поширенням квитків до музеїв, на виставки. Тому якщо будуєте маршрут своєї прогулянки та включаєте в неї музей у Лаврі, потурбуйтеся про квитки.
Зрозуміло, що будівля музею знаходиться в межах Києво-Печерської лаври. Це живописний історичний куточок столиці, навколо якого ходять десятки легенд. Тут не можна не відчути духу історизму й енергетики сакральності. Музей декоративно-прикладного мистецтва займає площу минулої резиденції митрополита Благовіщенської церкви. Будівля являє собою пам’ятку архітектури XVIII ст.
Перші експонати було зібрано ще в 1899 році, коли музей носив ім’я Міського музею старовини і мистецтва. Сьогодні експонати музею займають приблизно 1,5 км. Можете таке уявити? Небайдужими людьми зібрано шедеври народної творчості. 1500 квадратних метрів, наповнених історією української творчості, красою та естетикою.
Відвідувачі можуть ознайомитися зі зразками українського рукоділля, килимами ручної роботи, прикладами вмілого ткацтва, народної вишивки, з приголомшливими керамічними виробами, з обробкою дерева, виробами ручної роботи зі шкіри, рогу й металу, скляними й фарфоровими роботами, писанками, живописом та іконописом. Загалом, про естетику тут говорити не доведеться, адже краса представлених елементів викликає відчуття, від якого просто дух захоплює.
Національний музей українського народного декоративного мистецтва – це унікальне зібрання зразків українського народного одягу ХІХ – початку ХХ ст. з усіх куточків країни. Вбрання доповнено прикрасами, що приваблюють погляд. Це декоративні вироби з бісеру, коралів, дукачі. Гордістю серед експонатів вважають такі старовинні екземпляри народного мистецтва, як різьблений хрест у срібній оправі, робота над яким датується 1576 роком, козацькі трубки й порохівниці ХVІІІ–ХІХ ст., пояси з шовку, предмети урочистого вбрання духовенства, інкрустовані золотом і сріблом, скло ХVІ ст.
На окрему увагу відвідувачів заслуговує український живопис. Картини, створені пензлями українських художників, знаходяться в окремій залі. Це, перш за все, роботи Марії Примаченко та Катерини Білокур. Музей декоративного мистецтва в Лаврі – це декілька будівель, кожна з яких має архітектурну цінність і є частиною національного культурного заповідника. Це один з наймасштабніших і історично цінних музеїв держави. Прогулянка територією музею – вже естетичне задоволення.
Експонати музею збиралися протягом сотні років. 75 000 зразків народної і промислової творчості України. Виготовлення найдавніших творів датується XV ст.
Музей українського народного декоративного мистецтва пропонує своїм гостям ознайомитися з різноманітними високотехнічними виробами рукотворного мистецтва. Приваблюють увагу регіональні особливості народної творчості. Милуючись предметами побуту, можна простежити історії розвитку культури українського народу. Експозиція має просту класифікацію. Одна частина колекції являє собою зібрання предметів народного рукоділля аж до ХХ ст., інша – зібрання виробів народної творчості радянського часу.
Витвори мистецтва класифікуються згідно з хронологією для зручного ознайомлення відвідувачами. Передбачено поділ експонатів на секції відповідно до напряму діяльності: предмети текстилю, зразки ручної вишивки, скло й кераміка, предмети живопису та інші. Експонати доступні для перегляду гостями. Національний музей декоративного мистецтва в Києві можна назвати унікальним і найбагатшим у своїй сфері на пострадянському просторі. Одним із дуже цінних експонатів є зразок черепиці XV ст. Аналога цьому експонату не існує. Живопис представлений у музеї як окрема експозиція. Музей декоративного мистецтва в Києві справедливо може пишатися найбільшою у світі колекцією робіт Марії Примаченко. Це більше 500 робіт, які можна описати як фантастичні, добрі. Цікавий факт, що елементами живопису Марії ілюстровано японські букварі. Роботи українських художників – частина скарбниці світового мистецтва.
Відвідувач музею в Лаврі отримає море нових емоцій, естетичне задоволення, а також щедру порцію знань, дізнається про культуру своєї країни більше.