Будівля, в якій розташовувалося Подільське повітове училище. 2017 рік
Будівля колишнього Подільського повітового розташована за адресою вулиця Костянтинівська, 9.
Спочатку ця красива будівля, яка зараз налічує три поверхи, будувалася як житло. Але їй судилося довгі роки служити на ниві просвітництва. Тут розміщувалося Подільське повітове училище, яке було однією з перших на Подолі освітніх установ. Незабаром його реорганізували на Подільське дворянське училище — привілейований навчальний заклад, куди приймали дітей з дворянських і купецьких родин. Згодом в його стінах відкрилася перша в імперії безкоштовна недільна школа, призначена для освіти бідних верств населення. З часом престиж училища значно зменшився, і його перетворили на чотирикласну прогімназію. Пізніше прогімназія стала повноцінною третьою Київською гімназією, історія якої продовжилася в іншій будівлі, що розташувалася неподалік, в будинку Назарія Сухоти на Контрактовій площі, 12.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Із житлового будинку – на будинок отримання знань. Дивовижно багатофункціональні виявлялися споруди, зараз включені до переліку, що знаходяться під охороною держави. Дворянське училище на вулиці Костянтинівська, 9, – тому приклад. Живучи в Києві, місцеві часто випускають з уваги цікаві місця, гідні, щоби їх помітили. Втім, звідки б тоді в туристів було бажання їх відвідувати? Погодьтесь, у ряді пріоритетів, це училище навряд чи на Подолі увійшло б навіть у перший п'ятдесяток пам'яток must-see. А даремно.
Будинок не можна назвати шикарним ні зараз, ні в минулі часи. Здавалось би, пам'ятка архітектури повинна бути в задовільному стані, щоб водити туди екскурсії, показувати приміщення, де колись довелося вчитися дітям членів Дворянського зібрання. А це були аж ніяк не бідні сім'ї, і кожному цікаво було б походити коридорами, де в ХІХ столітті отримували освіту різні покоління.
Сьогодні на будівлі видно сліди поступового руйнування. Її будували з цегли, при облицюванні відштукатурили. У сьогоднішні дні на стінах залишається помітно менше штукатурки, зате все більше нею засипаний асфальт навколо споруди.
Але повернемось до історії. Перший проект мав на увазі здачу житлових приміщень. Часи змінилися, як і призначення цієї споруди. Її планування чудово підійшло для проведення навчальних занять. І першими отримувати освіту сюди прийшли студенти Подільського повітового училища. Так далі й повелося: основна діяльність у цих стінах – просвіта молодого покоління.
За історію існування цієї будівлі тут було декілька закладів – училище, школа, прогімназія, гімназія. Унікальність споруди полягає в тому, що це одне з перших подільських училищ.
Повітове подільське училище відкрили в 1807 році, а третю міську гімназію при ньому – у 1874. Студенти навчалися там чотири роки, але ця будівля перестала задовольняти навчальні цілі гімназистів, і вони переїхали. Нова «альма-матер» припала до душі студентам. Ще б пак… Тепер вони навчались у просторих приміщеннях в особняку, побудованому спеціально для Назарія Сухоти. У садибі заможного купця був ресторан, магазин, а також він володів кінною поштою. Напевно, особняк якнайкраще згодився для класних приміщень.
Чим ближче до сучасних днів, тим активніше падав престиж навчального закладу. Діти з дворянських сімей були першими учнями, після них стали навчати дітей з бідних сімей у першій недільній школі.
Весь хід подій про перший навчальний заклад на Подолі набагато цікавіший, якщо про нього слухати й паралельно дивитися на старі знімки. Де дістати архівні фотографії? Ми вже їх роздобули й готові вам показати.
Настав час показати все, що приховувалось століттями в архівах. Ми підняли книжки, старі газети, отримали доступ до багатьох платних бібліотек, щоб розповісти правдиву повну історію допитливим туристам.
Минулі події цікаві, але їх потрібно аналізувати за причинно-наслідковим принципом. Ми розуміємо: щоб розібратися зі всіма нюансами, потрібно перетворити своє житло на бібліотеку. Зачекайте цим займатися, тому що в компанії okTV уже все готове. Багато даних ми вже оцифрували, і продовжуємо поповнювати базу даних новою інформацією.
Щоб сприйняття було простим, ми підготували про кожну пам'ятку Києва унікальну історію. Тепер турист може не тільки читати, а й брати аудіогід із собою.
У столичних пам'яток багаторічна історія, і про кожну можна розмовляти багато годин. Ми створили базу аудіофайлів, у яких є всі важливі відомості, ілюстрації, причому в хронологічному порядку.
У вашій свідомості спаде пелена з багатьох історичних сцен. Ви дізнаєтеся прихований сценарій воєн, а також відкриєте факти, які й припустити не могли. Завдяки аудіоекскурсіям, які ми створюємо, туризм набуває нових фарб.
Яка альтернатива в екскурсій з'явилася сьогодні? Важливо, що тепер туристові відкриті всі двері для подорожей. Потрібні предмети для вивчення є в кожного – це смартфон. Хто полюбляє великі дисплеї, використовує планшет. Останнє приготування – це підключення навушників і запуск файлу.
Де завантажити аудіоекскурсію? Спустіться в кінець сторінки та обирайте, яка стрічка вам припадає до душі. Щоб було зрозуміло, який файл краще використовувати, ми розповімо про кожен.
Коротка версія, вона ж і безкоштовна, – це розповідь із перерахуванням основних фактів про історичні пам'ятки. Серед них можуть бути скульптури, вулиці, будинки, мости й навіть могили. Перебуваючи перед об'єктом, який бажаєте вивчити, досить запустити аудіострічку на портативному девайсі. Разом із приємною мелодією й розповідь розпочнеться.
Повний варіант аудіогіда захопить вас повністю, адже разом з музикою йде демонстрація. Якщо розповідь піде про документ, ви обов'язково побачите на екрані його фрагмент. Також це стосується старих споруд, проектів вулиць, транспорту, мостів та ін.
Аудіогід – досягнення в туризмі!