Укр  /  Рус

Мова:

Колишнє Подільське повітове училище

Будівля, в якій розташовувалося Подільське повітове училище. 2017 рік

Будівля колишнього Подільського повітового розташована за адресою вулиця Костянтинівська, 9.

 

Спочатку ця красива будівля, яка зараз налічує три поверхи, будувалася як житло. Але їй судилося довгі роки  служити на ниві просвітництва. Тут розміщувалося Подільське повітове училище, яке було однією з перших на Подолі освітніх установ. Незабаром його реорганізували на Подільське дворянське училище —  привілейований навчальний заклад, куди приймали дітей з дворянських і купецьких родин. Згодом в його стінах відкрилася перша в імперії безкоштовна недільна школа, призначена для освіти бідних верств населення. З часом престиж училища значно зменшився, і його перетворили на чотирикласну прогімназію. Пізніше прогімназія стала повноцінною третьою Київською гімназією, історія якої продовжилася в іншій будівлі, що розташувалася неподалік, в будинку Назарія Сухоти на Контрактовій площі, 12.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Як віднайшли кошти на будівлю для Подільського повітового училища?
  • З якої причини впав престиж закладу?
  • Завдяки кому тут відкрили безкоштовну недільну  школу?
  • Який подарунок Тарас Шевченко надіслав в ці стіни?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 У 1811 році пожежею було знищено Повітове початкове училище, яке розташовувалося на Різдвяній вулиці, що зараз є частиною Покровської. Після цього на Подолі гостро постало питання про створення нового навчального закладу. Але коштів на це не було, оскільки всі сили в першу чергу були кинуті на будівництво житлових будинків. У 1827 році було внесено пропозицію про створення Києво-Подільського училища. Представники магістрату відповіли відмовою, мотивуючи це тим, що після пожежі подоляни занадто бідні і не можуть дозволити собі утримання навчального закладу. Влада визнала за достатню наявність в цьому районі Духовної семінарії, побудованої в 1828-1830 роках на вулиці Костянтинівській, 5

 Але за деякий час гроші все ж знайшлися. Організаторам вдалося взяти в борг 10 тисяч рублів із коштів, асигнованих на будівництво Київського університету. За кредитний капітал і була придбана ділянка з двоповерховим будинком на вулиці Костянтинівській. Історія цієї садиби розпочалася в 1813 році, коли губернський секретар Доливо-Блотницький викупив частину землі у попереднього власника, а в 1818 році додав до нього сусідню ділянку. Будівлю майбутнього училища, спочатку двоповерхову з прибудованим збоку флігелем, звели в 1832 році за проектом архітектора Дубровського. Однак власник прожив тут лише три роки і продав землю і нерухомість Подільському повітовому училищу.

 Перший набір училища складався всього з 30 учнів, але незабаром їхня кількість зросла в п’ять разів і становила вже 146 осіб. Більшість вихованців були вихідцями з дворянських та чиновницьких родин. Після того як було прийнято новий статут для навчальних закладів Південно-Західного краю, в 1836 році училище перетворили на Подільське дворянське училище. Воно давало освіту рівноцінну першим трьом класам гімназії. Вихованці носили спеціальну форму —  кашкет з блакитним кантом і сюртук з гудзиками, на яких був зображений герб Київської губернії. А ось щоб "переодягнутися" в гімназичну форму, випускникам потрібно було без всяких преференцій витримати іспити до четвертого класу однієї з київських гімназій. Це стало причиною падіння престижу училища. Адже заможним батькам було простіше віддати сина одразу в повну гімназію і не турбуватися про перевідні іспити. До речі, і праця викладачів училища оцінювалася нижче, ніж в гімназіях. Проте передові вчителі залишалися вірні покликанню. Більш того, коли за допомогою студентів Університету святого Володимира і української інтелігенції, в 1859 році при Подільському училищі була відкрита перша в Російській імперії недільна школа для бідних верств населення, частина його викладачів допомагала в цьому благородному починанні.

 Будівля          колишнього          Подільського          училища.          Початок          ХХ          століття

Будівля колишнього Подільського училища. Початок ХХ століття

 Велику роль в організації цієї та інших недільних шкіл в місті відіграв тодішній піклувальник  Київського навчального округу, визначний російський хірург Микола Пирогов. Він зумів домогтися від влади дозволу відкрити школу. Заняття в ній проходили в першій половині дня в неділю. Учнів, підлітків і дорослих, розділили на два класи відповідно до рівня знань. Викладали в школі російською та українською мовами, вчили читанню, письму, азам арифметики, малюванню та кресленню, безкоштовно видавали підручники, папір і письмове приладдя. Поступово число учнів сягнуло півтори сотні. При школі працювала невелика бібліотека, в зібраннях якої були книги українських письменників. Утримувалася недільна школа на пожертви меценатів та кошти від платних музичних вечорів, які організовували студенти.

 Одним з викладачів Подільського дворянського училища, які підтримали ідею створення школи, був учитель малювання Олексій Сенчилло-Стефановський, в минулому колега Тараса Шевченка по Київській археографічній комісії. Він проживав у флігелі при навчальному закладі, де були квартири викладачів. Шевченко, який приїхав до Києва в серпні 1859 року відвідав товариша, і познайомився тут зі студентами-організаторами недільної школи. Повернувшись до Петербурга, поет відправив до Києва 50 примірників свого "Кобзаря" і виданий ним для недільних шкіл "Буквар южнорусскій". Однак навчатися за ними київській бідноті судилося недовго, так як в 1862 році всі недільні школи імперії були заборонені і закриті.

 Дворянське училище поступово занепало, оскільки не було можливості набрати класи. У 1868 році його перетворили на чотирикласну прогімназію, випускники якої могли безперешкодно продовжувати подальше навчання в гімназіях і реальних училищах. А в 1874 році прогімназія стала повною чоловічою гімназією. Але незабаром приміщення вже не могли вмістити всіх бажаючих, і гімназія перебралася в будівлю неподалік, на Контрактовій площі, 12.

 Загальноосвітня          школа          в          будівлі          колишнього          Подільського          училища.          1940-ті          роки

Загальноосвітня школа в будівлі колишнього Подільського училища. 1940-ті роки

 Старий будинок на Костянтинівській, 9 в 1897 році знову віддали під школу, цього разу початкову комерційну. Її заснували на кошти знаменитих київських благодійників Терещенків, Марголіна, Ханенків та інших. Для потреб навчального закладу, будівлю довелося надбудувати третім поверхом.

 У революційні роки тут перебувала військова комендатура, а після Громадянської війни — знову  школа, тільки вже радянська загальноосвітня. Зараз будівлю колишнього Подільського дворянського училища винаймають різні адміністративні структури.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Дворянське училище на Подолі: в освіченої знаті – освічені діти

Із житлового будинку – на будинок отримання знань. Дивовижно багатофункціональні виявлялися споруди, зараз включені до переліку, що знаходяться під охороною держави. Дворянське училище на вулиці Костянтинівська, 9, – тому приклад. Живучи в Києві, місцеві часто випускають з уваги цікаві місця, гідні, щоби їх помітили. Втім, звідки б тоді в туристів було бажання їх відвідувати? Погодьтесь, у ряді пріоритетів, це училище навряд чи на Подолі увійшло б навіть у перший п'ятдесяток пам'яток must-see. А даремно.

Київ – столиця, що зберігає таємниці. І про них варто було б знати все!

Будинок не можна назвати шикарним ні зараз, ні в минулі часи. Здавалось би, пам'ятка архітектури повинна бути в задовільному стані, щоб водити туди екскурсії, показувати приміщення, де колись довелося вчитися дітям членів Дворянського зібрання. А це були аж ніяк не бідні сім'ї, і кожному цікаво було б походити коридорами, де в ХІХ столітті отримували освіту різні покоління.

Сьогодні на будівлі видно сліди поступового руйнування. Її будували з цегли, при облицюванні відштукатурили. У сьогоднішні дні на стінах залишається помітно менше штукатурки, зате все більше нею засипаний асфальт навколо споруди.

Але повернемось до історії. Перший проект мав на увазі здачу житлових приміщень. Часи змінилися, як і призначення цієї споруди. Її планування чудово підійшло для проведення навчальних занять. І першими отримувати освіту сюди прийшли студенти Подільського повітового училища. Так далі й повелося: основна діяльність у цих стінах – просвіта молодого покоління.

Процес падіння репутації

За історію існування цієї будівлі тут було декілька закладів – училище, школа, прогімназія, гімназія. Унікальність споруди полягає в тому, що це одне з перших подільських училищ.

Повітове подільське училище відкрили в 1807 році, а третю міську гімназію при ньому – у 1874. Студенти навчалися там чотири роки, але ця будівля перестала задовольняти навчальні цілі гімназистів, і вони переїхали. Нова «альма-матер» припала до душі студентам. Ще б пак… Тепер вони навчались у просторих приміщеннях в особняку, побудованому спеціально для Назарія Сухоти. У садибі заможного купця був ресторан, магазин, а також він володів кінною поштою. Напевно, особняк якнайкраще згодився для класних приміщень.

Чим ближче до сучасних днів, тим активніше падав престиж навчального закладу. Діти з дворянських сімей були першими учнями, після них стали навчати дітей з бідних сімей у першій недільній школі.

Весь хід подій про перший навчальний заклад на Подолі набагато цікавіший, якщо про нього слухати й паралельно дивитися на старі знімки. Де дістати архівні фотографії? Ми вже їх роздобули й готові вам показати.

Де okTV-аудіогід? У кінці сторінки він лежить!

Настав час показати все, що приховувалось століттями в архівах. Ми підняли книжки, старі газети, отримали доступ до багатьох платних бібліотек, щоб розповісти правдиву повну історію допитливим туристам.

Минулі події цікаві, але їх потрібно аналізувати за причинно-наслідковим принципом. Ми розуміємо: щоб розібратися зі всіма нюансами, потрібно перетворити своє житло на бібліотеку. Зачекайте цим займатися, тому що в компанії okTV уже все готове. Багато даних ми вже оцифрували, і продовжуємо поповнювати базу даних новою інформацією.

Щоб сприйняття було простим, ми підготували про кожну пам'ятку Києва унікальну історію. Тепер турист може не тільки читати, а й брати аудіогід із собою.

У столичних пам'яток багаторічна історія, і про кожну можна розмовляти багато годин. Ми створили базу аудіофайлів, у яких є всі важливі відомості, ілюстрації, причому в хронологічному порядку.

У вашій свідомості спаде пелена з багатьох історичних сцен. Ви дізнаєтеся прихований сценарій воєн, а також відкриєте факти, які й припустити не могли. Завдяки аудіоекскурсіям, які ми створюємо, туризм набуває нових фарб.

Яка альтернатива в екскурсій з'явилася сьогодні? Важливо, що тепер туристові відкриті всі двері для подорожей. Потрібні предмети для вивчення є в кожного – це смартфон. Хто полюбляє великі дисплеї, використовує планшет. Останнє приготування – це підключення навушників і запуск файлу.

Де завантажити аудіоекскурсію? Спустіться в кінець сторінки та обирайте, яка стрічка вам припадає до душі. Щоб було зрозуміло, який файл краще використовувати, ми розповімо про кожен.

Коротка версія, вона ж і безкоштовна, – це розповідь із перерахуванням основних фактів про історичні пам'ятки. Серед них можуть бути скульптури, вулиці, будинки, мости й навіть могили. Перебуваючи перед об'єктом, який бажаєте вивчити, досить запустити аудіострічку на портативному девайсі. Разом із приємною мелодією й розповідь розпочнеться.

Повний варіант аудіогіда захопить вас повністю, адже разом з музикою йде демонстрація. Якщо розповідь піде про документ, ви обов'язково побачите на екрані його фрагмент. Також це стосується старих споруд, проектів вулиць, транспорту, мостів та ін.

Аудіогід – досягнення в туризмі! 

Дворянське училище на Подолі: в освіченої знаті – освічені діти