Укр  /  Рус

Мова:

Контрактова площа

Вид на Контрактову площу. Гравюра сер. ХІХ ст.

Контрактова площа розташовується між вулицями Сагайдачного, Іллінською, Сковороди, Межигірською, Спаською, Константинівською, Фроловською та Покровською.

Контрактова площа – історичне серце Подолу, одна з найстаріших площ Києва, утворена в часи Київської Русі як торговий майдан. Вона має цікаву історію. На площі розміщується низка пам’ятників архітектури та старовини. Сучасна назва площі пов’язана з Контрактовими ярмарками, що проводилися тут з перервами упродовж 1797-1928 років.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Яка будівля на Контрактовій площі є найстарішою?
  • Як пожежа 1811 р. ледь не знищила площу та весь Поділ?
  • Що являли собою Контрактові ярмарки?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Результати археологічних розкопувань підтвердили, що життя вирувало в околицях Контрактової площі ще в ІХ ст. Найстарішою з відомих нам будівель на площі є церква Успіння Богородиці. Також церква носить назву Пирогоща, що походить від імені людини, яка привезла цю ікону з Візантії до Києва. Згідно з легендами саме сюди прийшов з подякою новгород-сіверський князь Ігор, якому вдалося звільнитися з половецького полону. Храм було збудовано за часів князювання Мстислава Володимировича в 1132-1136 роках. У 1240 р. його спалили війська хана Батия. У XV ст. храм відбудовували. Пізніше церква неодноразово перебудовувалася. У 1935 р. храм було зруйновано радянською владою. У 1998 р. церква відтворили  в масштабах часів Київської Русі.

Церква          Успіння          Богородиці          Пирогощі.          Поч.          ХХ          ст.

Церква Успіння Богородиці Пирогощі. Поч. ХХ ст.

 Площа, що утворилася навколо Пирогощі, називалася Торговою. Відомо, що тут збиралися народні віче, на яких вирішувалися важливі питання. За отриманням Києвом в кін XV ст. Магдебурзького права, на Контрактовій площі збудували ратушу й площа стала адміністративним центром міста.

 Зручне місцерозташування Подолу на самому березі Дніпра, біля київської пристані, сприяло торгівлі. Для поселення іноземних купців був збудований дерев’яний готель, що пізніше став Гостинним двором. У 1615 р. дворянка Галшка Гулевичівна пожертвувала свій маєток і навколишні володіння Київському братству. Метою цього об’єднання був захист православної віри в умовах примусового окатоличення киян. Так було засновано Братський Богоявленський монастир і його школу. Школа за підтримки митрополита Петра Могили перетворилась на Києво-Могилянську академію. Довгий час дзвіниця братського монастиря була головною архітектурною домінантою Контрактової площі. У XVIII ст. на площі з’явився грецький монастир св. Катерини. Церква Богородиці Пирогощі з одного боку, а корпуса Братського монастиря з іншого сформували межі площі.

 У XVII ст. на площі було зробили фонтан, вода до якого надходила дерев’яними трубами з сусідньої Замкової гори. У 1749 р. за проектом київського архітектора Івана Григоровича-Барського над фонтаном було збудовано павільйон-ротонду. До 100-ліття перемоги російських військ під Полтавою тут встановили дерев’яну  композицію, що зображувала біблійного Самсона, який роздирав пащу лева. Верх ротонди прикрашала фігура апостола Андрія, а над колонами розмістили сонячний годинник. За легендою, кожен, хто вип’є води з фонтану, назавжди залишиться в Києві. Щоправда сьогодні важко буде знайти бажаючого випити технічної води, не зважаючи на можливість отримати київську прописку.

Фонтан          «Самсон».          1880-ті          роки.

Фонтан «Самсон». 1880-ті роки

 Після однієї з чисельних подольських пожеж на видозміненій площі було збудовано міську ратушу. Над нею здіймалася 30-метрова вежа з годинником і архангелом Михаїлом. Розповідають, що коли годинник пробивав потрібний час, архангел бив списом в пащу змії, викрешуючи при цьому іскри. Трохи нижче розташовувався балкон, чотири трубачі будили всіх киян вранці, а ввечері давали сигнал до сну.

 У 1797 р. указом імператора Павла І з міста Дубно до Києва було переведено Контрактові ярмарки. Ці Контрактові ярмарки стали по суті продовженням Хрещенських ярмарків. Тут укладалися угоди та контракти на великі суми, сюди звозили для продажу різноманітні товари. Завдяки контрактам Київ став вагомим економічним центром, а площа отримала назву Контрактової.

 Літом 1811 р. на Подолі сталася велика пожежа. Здавалося, що вогонь йшов з неба. В лічені години вигоріли житлові дерев’яні квартали. Сильно постраждала і Контрактова площа, на якій згоріли майже всі будівлі. Від допожежної забудови до нас дійшли лише кам’яні корпуси Києво-Могилянської академії, будинок Назарія Сухоти та будинок генерала Вишневського. Щоправда, останній будинок сьогодні розгледіти доволі складно, оскільки він знаходиться в глибині забудови.

 Після пожежі життя на площі тимчасово зупинилося. Нове перепланування Подолу розробив петербурзький архітектор Вільям Гесте. Він запропонував створити на площі адміністративний центр, що мав складатися  з цілого комплексу будівель. Із запланованого реалізували лише Контрактовий дім, збудований в стилі класицизму з монументальною колоннадою на вході. У 1828 р. головний архітектор Києва Андрій Меленський завершив будівництво Гостинного двору, втім замість спочатку запланованих двох поверхів, збудував лише один. Відновили свою роботу ярмарки. Завдяки цьому Київ відвідала низка відомих людей: французький письменник Оноре де Бальзак, польський поет Адам Міцкевич, угорський композитор і піаніст Ференц Ліст, українські письменники Микола Гоголя та Тарас Шевченко.

Площа          під          час          проведення          Контрактових          ярмарків.          1910-ті          роки

Площа під час проведення Контрактових ярмарків. 1910-ті роки

 У 1869 р. площу перейменували в Олександрійську, на честь імператора Олександра ІІ. Загалом, остаточного свого вигляду площа набула в кінці ХІХ ст.

 Після революції і громадянської війни більшовики перейменували площу в Червону та спробували відродити ярмарки, втім вони проіснували лише до 1928 року. Наступні десятиліття серйозно змінили архітектурний вигляд площі. Старі торгові будівлі на розі сучасної вул. Сагайдачного перебудували під магазин воєнторг. Через дорогу від Контрактового дому було збудовано клуб «Харчовик». Одночасно розібрали дзвіниці Грецького і Братського монастирів, а самі монастирі закрили. Більшовики також знищили церкву Богородиці Пирогощі та фонтан Самсон.

 Після Другої світової війни між Контрактовим домом і нинішньою вулицею Константинівською створили громадський простір. Тут встановили дошку пошани Подільського району, біля якої взимку прикрашали новорічну ялинку. Для потреб Військово-політичного морського училища на базі будівель Братського монастиря в 1947 р. збудували напівциркульний корпус. Цікавий той факт, що в його основі залишились рештки дзвіниці Братського монастиря. Поряд з колишнім Грецьким монастирем було збудовано приміщення райкому КПУ Подільського району. Нині тут знаходиться районна адміністрація. У 1976 р. на площі було встановлено пам’ятник Григорію Сковороді. Тоді ж було відкрито станцію метро. У 1980-их рр., опираючийсь на старі креслення, збудовали двоповерховий Гостинний двір і відтворили фонтан Самсона. У 1990 р. площі повернули назву Контрактова.

Панорама          Контрактової          площі.          1953          р.

Панорама Контрактової площі. 1953 р.

В роки незалежної України, за візантійськими традиціями, було відбудовано храм Богородиці Пирогощі. Колишній Катеринівський монастир знову одержав дзвіницю. У сквері, що примикає до вул. Сагайдачного, було встановлено пам’ятник гетьману Петру Сагайдачному. У 2012 р. киянам вдалося вберегти будівлю Гостинного двору від перебудови під торгівельний центр. 

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Контрактова площа – один з головних пунктів древнього Києва

У минулому Олександрівська, Червона, а зараз Контрактова площа перетворилась у місце масових гулянь, ярмарок, молодіжних фестивалів. Є одна риса, збережена й у наші дні – торгова діяльність. Здається, дух минулого тримається тут багато віків. Це б пояснило, що площа в Київській Русі була торговищем, як і в нинішньому ХХІ столітті. Змінився лише стиль купівлі-продажу. Наявність багатьох кіосків і вагончиків для торгівлі морозивом, вуличною їжею, кавою цілком виправдана. На Контрактовій (так скорочено звикли називати її кияни) завжди багатолюдно. Хоч під нею немає пересадкової станції метро, зате розв'язка наземного транспорту досить розгалужена, щоб дістатися до головних вулиць Києва.

Фестиваль, ярмарок і отримання знань на одній площі

Весь Поділ був величезним майданчиком, де купці й торговці реалізовували найрізноманітніші товари. Зараз існують періоди, коли також перед великими святами організовуються ярмарки. Українські підприємці намагаються показати якомога більше власної продукції й отримати за неї хороші гроші. Такі ярмарки характеризуються безліччю товарів різних категорій: одяг, текстиль для будинку, продукти, ювелірні прикраси, декоративні елементи інтер'єру, сувенірна продукція та багато іншого. Оскільки більшість предметів зроблена вручну, їх вартість невідома. Тож можна дуже переплатити, зате втішати себе ексклюзивною річчю весь строк її служби. Якщо ви талановитий майстер, можете організувати торгове місце й разом з іншими підприємцями пропонувати для продажу свої роботи.

У літній період на Контрактовій площі панує шум і драйв. Вся вулиця – широка територія для проведення свят і фестів. Саме на таких подіях відбувається перше знайомство з андеграундними бендами. Тому що, організовуючи спортивне змагання зі скейтбордингу чи іншого екстремального виду спорту, повинна створюватись атмосфера новизни, а це досягається новою музикою від молодих колективів, які заряджають своєю енергією глядачів і конкурсантів. Змагання перетворюються на неймовірно захоплююче святкове дійство.

За адресою Контрактова площа, 4 знаходиться видавничий дім «Києво-Могилянська академія». З 1996 року там вийшло друком більше ніж 800 назв книг. Основна мета заснування видавництва – видавати наукову літературу для широкого кола громадськості. Деякі посібники й підручники єдині у своєму роді за викладом предмета, аналогів яким в Україні немає.

Києво-Могилянська академія – престижний навчальний заклад у Києві, чиї випускники найбільше цінуються як спеціалісти не тільки в Україні, а й для світового бізнесу. Окремі роботодавці не соромляться вказувати у вакансіях, що вони віддадуть робоче місце саме тим, хто був студентом університету «Києво-Могилянська академія». Він є одним з найстаріших у Східній Європі, займає третє місце серед багатолітніх українських університетів. Львівський університет і Острозька академія в Рівненській області обходять по даті заснування давню київську академію.

Святиня у святині – Національний банк у храмі

Колись дійсна церква в Києві зараз приймає у своїх стінах офіційних осіб Національного банку, де розташовані офіси держзакладу. Початково на місці Церкви святої великомучениці Катерини була тільки каплиця, побудована для грецької спільноти, а вже потім з'явилася святиня із цегли. Ще пізніше її статус змінився на монастир, причому не тільки статус, а й територія заросла архітектурними будівлями для цілей монастирської громади. Спочатку в церкві, за традиційними українськими канонами, було три куполи, але через рік після перебудування будівлі залишили один купол. Після повторної реконструкції в 1914 році була зведена «новоспоруджена» дзвіниця замість тої, що стояла раніше, також був вибудуваний прибутковий будинок. Ці останні дві споруди перейшли під владу Національного банку України. За архітектурою вони повністю відповідають статусу закладу. Окрему увагу варто звернути на пам'ятники Григорію Сковороді та Петру Конашевичу-Сагайдачному, а також на фонтан «Самсон». Та детальніше про це якось іншого разу.

Аудіогід, забитий інформацією

Архіви старих ілюстрацій і описи подій минулого вміщаються в кишеню. Напевно, варто пояснити. Час відходити від типових екскурсій, 90% інформації з яких не запам'ятовується. Грамотні спеціалісти зібрались і подумали: «А чи не створити нам продукт для сучасного туриста без залучання гідів та інших людських ресурсів?». І створили! Принцип роботи унікального продукту: під час прогулянки по місту явно натрапляєш на будівлі, які архітектурою чи особливою атмосферою пробуджують бажання дізнатися про них більше. Саме в такій ситуації згодиться аудіогід. Носіть із собою навушники, і зможете скористатися функціями нашої пропозиції. Її варто встановити на мобільний пристрій (будь-який), щоби звернутися до неї за першої з можливості. Працює вся ця принадність так: після запуску на девайсі починається розповідь про місце, біля якого ви знаходитесь у реальному часі. Розширена, платна версія, має малюнки, причому їх черговість вибудована точно за хронологією подій. Як ознайомитися з програмою скоріше? Розпочніть завантаження пробної версії з цієї сторінки. Для того, щоб ввійти в курс справи, цього досить. Але будьте впевнені: захочеться більше даних і підтверджень історичних фактів. Час в освітні організації вводити новий підхід.

Контрактова площа – один з головних пунктів древнього Києва