Будинок Городецького. 2000-ті роки
Будинок Городецького, або будинок з химерами, розташований за адресою вулиця Банкова, 10.
Будинок з химерами — одна з найбільш незвичайних і екстравагантних київських будівель. Багато архітектурознавців вважають його одним із кращих зразків модерну в Києві. За кількістю легенд та міфів Будинок Городецького не має собі рівних. Завдяки вигідному розташуванню на пагорбі, він проглядається з багатьох точок і завдяки цьому привертає увагу. Всупереч поширеній думці дім не був особняком. Це був прибутковий багатоквартирний будинок, автор і господар якого — знаменитий київський архітектор Владислав Городецький займав лише одну квартиру, а решту здавав в оренду.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Наближається уїк-енд, який не знаєте, чому присвятити? А спробуйте познайомитися ближче з Києвом. Повірте, ви не пошкодуєте, якщо прогуляєтеся ключовими пам’ятками столиці, побачивши які, можете повністю змінити своє ставлення до життя та подорожей загалом. Столиця не перестає приваблювати, і кожний об’єкт, що трапляється на шляху вимогливим туристам, знайде чим здивувати. Загалом, якщо точно знаєте, що будете в цьому мегаполісі, неодмінно відвідайте «Будинок з химерами» в Києві. Це дивовижної краси архітектурна споруда, яка приголомшує з першого погляду. Не дивно, що навколо цієї будівлі десятки легенд. Екстер’єр настільки незвичний, що забути його просто не вдасться, а роздивлятися всі елементи захочеться годинами.
Будь-яка будівля, яка хоч трохи вибивається з контексту чимось незвичним, не може залишитися непоміченою. І одна з таких споруд знаходиться за адресою: вул. Банкова, 10. Про те, як з’явилася ця будівля, ходять легенди. Вигадується одна історія за іншою, і де правда, а де вимисел, – навряд чи вдасться здогадатися. Так, наприклад, існує одна легенда, котра каже, що в одного геніального архітектора була красуня-донька, з якою стався нещасний випадок: вона потонула. Вбитий горем батько, який забажав увіковічнити пам’ять про дочку, звів розкішну будівлю, де на фасаді розташував усіх можливих водних чудовиськ. Насправді ж це вимисел, адже донька архітектора не потонула, а цілком собі прожила довге щасливе життя. У чому ж істина? Відомий імпозантний «Будинок з химерами» дійсно був побудований талановитим архітектором, але, крім цього, Владислав Городецький був ще пристрасним мандрівником, живописцем, мисливцем, справжнім ділком і підприємцем. Разом з тим, належав до сім’ї дворян, хоч і був небагатий. Відучився він в Академії мистецтв, що в Петербурзі. Дивлячись на зведений ним будинок, навіть подумати не можна про те, що будівельні дисципліни, а також усе, що стосується історії мистецтв, давалося творцеві дуже важко. І саме цей факт відбився на тому, що В. Городецький став справжнім генієм стилізації, новатором і першопрохідцем у сфері новітніх технологій.
Роботи Городецькому вистачало. У той період у Києві саме був будівничий бум: зводилися церкви, школи, собори, усипальні, особняки… Владислав розписував плафони й стіни, декорував прикраси та шляпки. Найцікавіше, що йому вдавалося «прихопити» незавершені проекти інших архітекторів і закінчити їх, через що імена тих, хто розпочав роботу, забувалися, адже доопрацювання Городецького були повноцінними, геніальними самостійними роботами, які важко назвати просто «доопрацюванням». Незважаючи на те, що архітектор доклав немало зусиль до великої кількості пам’яток у Києві, найвідомішим став усе-таки Будинок Городецького, який більше знаний як «Будинок з химерами». Геній був дуже амбіційним і азартним, існує навіть інформація, що цей будинок він будував на заклад. Без азарту й повної захопленості проектом не обійшлося – це 100%. Адже авторові дісталося дуже незручне місце. По-перше, жахливе розташування – крутий схил, край над осушеним болотом. Ось тут-то й згодилися всі технологічні новинки. Цементні бестіарії – це винятково відображення фантазії Городецького, а також його любові до мисливських утіх і подорожей. Химерний стиль, який у тій часи був новим диханням у світі архітектури, досі вражає свідомість сучасних вимогливих мандрівників, які бачили, як їм здається, все.
Звичайно, візуальна складова навряд чи залишить когось байдужим, але мало хто вважає, що за цим яскравим фасадом криється дещо продумане й функціональне. Химерний декор створює незабутнє враження: когось лякає, когось, навпаки, приваблює, когось надихає… Байдужих апріорі бути не може. Але якщо прибрати всю цю фауну з карнизів, будинок виглядатиме дуже суворо, лаконічно й разом з тим стильно. Ту частину фасаду, що дивиться на обрив, автор навіть не намагався якось прикрашати, втім, і прикрашання будівлі всередині не було пріоритетним завданням. У будинку було сім квартир, і, оскільки продумані вони були дуже ретельно, жити в них, напевно, було дуже зручно. Цей будинок – чудовий приклад того, що навіть невелику ділянку з невдалим розташуванням можна використати з розумом. Головний доказ того – факт, що креслення проекту навіть зараз є в підручниках і розглядаються студентами як приклад точного й розумного розподілення всіх функцій. Тому ні в якому разі не можна випускати з уваги «Будинок з химерами».
Київ приємно тішить багатством пам’яток, і якщо хочете познайомитися зі столицею, відкриваючи для себе різнопланові будівлі, то цей будинок – певний must-see для всіх туристів. Ось деякі факти про будинок, які варто знати:
У столиці нереально багато місць, які потрібно відвідати туристам, і «Будинок з химерами» – одне з таких. У мегаполісі велика кількість архітектурних споруд, будинків і особняків, але цей – особливий. Так, Городецький справді доклав свою руку (й геніальний розум) до багатьох будівель у Києві, але ця справедливо стала візитною карткою архітектора, увіковічнивши його ім’я. Екскурсійні програми столицею дуже часто включають відвідання цієї споруди. Але якщо ви належите до категорії тих мандрівників, які люблять усе робити самостійно, знайомитися з містом зокрема, то для вас чудова новина: ви можете самі познайомитися з містом Києвом. «Будинок з химерами» відкриється перед вами в усій красі, якщо скористаєтеся нашим унікальним продуктом – аудіогідом.
У кінці сторінки ви знайдете два аудіофайли, кожен з яких – це унікальний і цікавий контент. Безкоштовна версія містить мінімум інформації, але вона містка й корисна. А от у платній версії ми об’єднали максимум і додали фото родом з минулого – зображення, що демонструють красу будинку в різні періоди. Все, що вам потрібно, щоб отримати максимум задоволення від прогулянки по Києву, – завантажити на улюблений ґаджет аудіофайли, і потім, щойно опинитеся в потрібному місці, можете вийняти навушники та запустити розповідь. Вам не доведеться підв’язуватися під потреби групи чи замовляти індивідуальну екскурсію. Можете самі гуляти містом, відкриваючи для себе його найкращі місця.