Укр  /  Рус

Мова:

Будинок з химерами (будинок Городецького)

Будинок Городецького. 2000-ті роки

Будинок Городецького, або будинок з химерами, розташований за адресою вулиця Банкова, 10. 

 

Будинок з химерами — одна з найбільш незвичайних і екстравагантних київських будівель. Багато архітектурознавців вважають його одним із кращих зразків модерну в Києві. За кількістю легенд та міфів Будинок Городецького не має собі рівних. Завдяки вигідному розташуванню на пагорбі, він проглядається з багатьох точок і завдяки цьому привертає увагу. Всупереч поширеній думці дім не був особняком. Це був прибутковий багатоквартирний будинок, автор і господар якого — знаменитий київський архітектор Владислав Городецький займав лише одну квартиру, а решту здавав в оренду.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Про що Городецький посперечався з архітектором Кобелєвим?
  • Яке захоплення господаря частково відобразилося на декорі?
  • Де виготовляли деталі прикрас для Будинку з химерами?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Незвичайний будинок, прикрашений скульптурами містичних істот відомий, ймовірно, кожному жителю Києва. Завдяки виразному декору він отримав назву Будинок з химерами, але багато хто називає його прізвищем архітектора —  просто Будинок Городецького. Будівля знаходиться в урядовому кварталі навпроти Адміністрації Президента України.

 На той момент, коли Владислав Городецький, зважився обзавестися власним нерухомим майном в Києві, і здавати його в оренду, він вже встиг виконати ряд великих замовлень в нашому місті та набув багато зв’язків. Архітектор придбав порівняно недорогу ділянку землі на Липках, яка височіла над територією колишньої садиби професора Мерінга. Саме тут, на крутому урвищі, зодчий і задумав звести своє дітище.

 Це рішення викликало скепсис у його побратимів по цеху. Відповідно до спогадів очевидця, архітектор Олександр Кобелєв, автор будівлі Нацбанку на вулиці Інститутській, що тоді лише проектувалася, взагалі засумнівався в психічному здоров’ї Владислава Городецького. На його думку, тільки божевільний міг замислити зведення будинку на зсувонебезпечному схилі, який у будь-який момент може обвалитися в долину річки Хрещатик, згубивши таким чином господаря, жителів і ще багато невинного народу. Тоді Городецький побився об заклад, що будинок буде зведений, і, як відомо, виграв. Серйозним противником будівництва став також начальник штабу Київського військового округу. Штаб розташовувався навпроти. Пізніше, в 1930-і роки на його фундаменті було зведено будівлю, у якій зараз функціонує Адміністрація Президента України. Військовим були не до вподоби підготовчі роботи, розгорнуті діяльним Городецьким. Довелося навіть складати спеціальний акт, підписаний фахівцями, про те, що будівельні роботи не призведуть до зсуву ґрунту і не є небезпечними для будівлі військового відомства.

 Будівництво

Будівництво "Будинку з химерами". 1902 рік

 Масштабне будівництво розпочалося навесні 1901 року. Аби здійснити задум, Владислав Городецький взяв великий банківський кредит. Для зміцнення гори в неї довелося забити півсотні бетонних паль, щоб стабілізувати зсувонебезпечну ділянку. Їх загнали на глибину більше п’яти метрів. Потрібно зазначити, що винахідником буронабивних паль був друг архітектора, гірничий інженер Антон Страус. І цю технологію Городецький вже успішно випробував при будівництві Миколаївського костьолу на Великій Васильківській вулиці. Незважаючи на брак коштів і загальне падіння на будівельному ринку, викликане фінансовою кризою в імперії, через два роки після початку робіт будинок був готовий.

 Одну квартиру, як і планувалося, автор-господар відвів для проживання своєї родини, там же на першому поверсі облаштував бізнес-контору. На інших поверхах були сплановані великі комфортабельні квартири, які Городецький збирався здавати в довгострокову оренду. Фактично будівля стала кульмінацією архітектурних робіт, виконаних Городецьким у Києві. Саме тут автор застосував свій власний стиль без огляду на обмеження, які зазвичай накладаються замовником.

 Найбільший резонанс викликали численні прикраси на фасаді будівлі. Їх виконав за кресленнями Городецького відомий італійський скульптор Еліо Сала. Якщо придивитися уважно, на одній з фігур можна розпізнати його підпис і дату "1902". Саме завдяки цим скульптурам, будівля і заслужила славу найбільш незвичайного київського будинку.

 Деталі          прикрас          фасаду.          1980-ті          роки

Деталі прикрас фасаду. 1980-ті роки

 До цього часу достеменно невідомо, чим керувався архітектор, який так оригінально прикрасив свій прибутковий будинок. Різні домисли та припущення згодом склалися в численні міські легенди. Згідно з найпростішою і найпопулярнішою версією, Городецький, колишній завзятий мисливець, хотів увіковічити свої трофеї. Про це, нібито, свідчать і його мисливські альбоми, де він зображений з убитими слонами, жирафами та іншими екзотичними тваринами. Однак його африканське сафарі відбулося набагато пізніше спорудження будинку. Ще одна байка привносить у цю історію трагічну ноту. Нібито таким чином зодчий закарбував спогади про свою дочку-утопленицю. Ця легенда не витримує ніякої критики, оскільки документально підтверджено, що дочка Городецького пережила свого батька.

 За ще однією, більш прагматичною, версією, скульптури на фасаді будинку призначалися для реклами нового будівельного матеріалу — бетону. У цьому є раціональне зерно, оскільки архітектор був членом правління товариства цементного заводу "Фор", звідки і надходив матеріал для будівництва. До слова, руїни цього заводу збереглися і до сьогодні на вулиці Кирилівській. А неподалік розташовувалася знаменита фабрика Анджейовського, де виготовлялися кахельні плитки, які прикрасили розкішні каміни в Будинку Городецького.

 Також тут передбачалися всі можливі на той час зручності для мешканців. У напівпідвалі розташовувалися стайні та пральня, холодильники-льодовні, у дворі розміщувалися дров’яні сараї і навіть ... корівник. В зручно розпланованих квартирах були кухні, ванні кімнати, туалети. Внутрішнє оформлення і помешкань, і сходових прольотів вражало шикарним оформленням, що не поступалося вишуканому фасаду.

 Міська          пам’ятка          —          Будинок          Городецького.          1900-ті          роки

Міська пам’ятка — Будинок Городецького. 1900-ті роки

 Одразу ж після спорудження будинок став міською визначною пам’яткою. Але прибутками від нього Городецький користувався тільки десять років. У 1911-1912 роках архітектор-мисливець взяв участь в дорогому африканському сафарі. По його закінченню він підготував до друку розкішне видання книги "В джунглях Африки" і тоді ж продав садибу та будинок на Банковій. Спочатку будівля перейшла у власність одного з цукрових заводів, а через три роки його перекупив купець 1-ї гільдії Самуїл Німец.

 Є деякі свідчення, що в роки української революції 1919-1921 років в "Будинку з химерами" деякий час мешкав голова Ради народних міністрів Української Народної Республіки — Всеволод Голубович. За радянської влади будівля була націоналізована. У ній розташовувалися різні державно-господарські структури, були тут і комунальні квартири. Після Другої світової війни тут тимчасово проживали актори театру імені Івана Франка, які втратили житло під час війни. У підсумку колишній будинок Городецького передали відомчій поліклініці Центрального Комітету Комуністичної партії України.

 За часів Незалежності були проведені додаткові протизсувні роботи, будівлю реконструювали, і з 2005 року вона використовується вже як резиденція Президента України.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Будинок Городецького («Будинок з химерами») в Києві

Наближається уїк-енд, який не знаєте, чому присвятити? А спробуйте познайомитися ближче з Києвом. Повірте, ви не пошкодуєте, якщо прогуляєтеся ключовими пам’ятками столиці, побачивши які, можете повністю змінити своє ставлення до життя та подорожей загалом. Столиця не перестає приваблювати, і кожний об’єкт, що трапляється на шляху вимогливим туристам, знайде чим здивувати. Загалом, якщо точно знаєте, що будете в цьому мегаполісі, неодмінно відвідайте «Будинок з химерами» в Києві. Це дивовижної краси архітектурна споруда, яка приголомшує з першого погляду. Не дивно, що навколо цієї будівлі десятки легенд. Екстер’єр настільки незвичний, що забути його просто не вдасться, а роздивлятися всі елементи захочеться годинами.

Як узагалі з’явився «Будинок з химерами»

Будь-яка будівля, яка хоч трохи вибивається з контексту чимось незвичним, не може залишитися непоміченою. І одна з таких споруд знаходиться за адресою: вул. Банкова, 10. Про те, як з’явилася ця будівля, ходять легенди. Вигадується одна історія за іншою, і де правда, а де вимисел, – навряд чи вдасться здогадатися. Так, наприклад, існує одна легенда, котра каже, що в одного геніального архітектора була красуня-донька, з якою стався нещасний випадок: вона потонула. Вбитий горем батько, який забажав увіковічнити пам’ять про дочку, звів розкішну будівлю, де на фасаді розташував усіх можливих водних чудовиськ. Насправді ж це вимисел, адже донька архітектора не потонула, а цілком собі прожила довге щасливе життя. У чому ж істина? Відомий імпозантний «Будинок з химерами» дійсно був побудований талановитим архітектором, але, крім цього, Владислав Городецький був ще пристрасним мандрівником, живописцем, мисливцем, справжнім ділком і підприємцем. Разом з тим, належав до сім’ї дворян, хоч і був небагатий. Відучився він в Академії мистецтв, що в Петербурзі. Дивлячись на зведений ним будинок, навіть подумати не можна про те, що будівельні дисципліни, а також усе, що стосується історії мистецтв, давалося творцеві дуже важко. І саме цей факт відбився на тому, що В. Городецький став справжнім генієм стилізації, новатором і першопрохідцем у сфері новітніх технологій.

Роботи Городецькому вистачало. У той період у Києві саме був будівничий бум: зводилися церкви, школи, собори, усипальні, особняки… Владислав розписував плафони й стіни, декорував прикраси та шляпки. Найцікавіше, що йому вдавалося «прихопити» незавершені проекти інших архітекторів і закінчити їх, через що імена тих, хто розпочав роботу, забувалися, адже доопрацювання Городецького були повноцінними, геніальними самостійними роботами, які важко назвати просто «доопрацюванням». Незважаючи на те, що архітектор доклав немало зусиль до великої кількості пам’яток у Києві, найвідомішим став усе-таки Будинок Городецького, який більше знаний як «Будинок з химерами». Геній був дуже амбіційним і азартним, існує навіть інформація, що цей будинок він будував на заклад. Без азарту й повної захопленості проектом не обійшлося – це 100%. Адже авторові дісталося дуже незручне місце. По-перше, жахливе розташування – крутий схил, край над осушеним болотом. Ось тут-то й згодилися всі технологічні новинки. Цементні бестіарії – це винятково відображення фантазії Городецького, а також його любові до мисливських утіх і подорожей. Химерний стиль, який у тій часи був новим диханням у світі архітектури, досі вражає свідомість сучасних вимогливих мандрівників, які бачили, як їм здається, все.

Що ще потрібно знати про «Будинок з химерами». Київ розкриває всі таємниці!

Звичайно, візуальна складова навряд чи залишить когось байдужим, але мало хто вважає, що за цим яскравим фасадом криється дещо продумане й функціональне. Химерний декор створює незабутнє враження: когось лякає, когось, навпаки, приваблює, когось надихає… Байдужих апріорі бути не може. Але якщо прибрати всю цю фауну з карнизів, будинок виглядатиме дуже суворо, лаконічно й разом з тим стильно. Ту частину фасаду, що дивиться на обрив, автор навіть не намагався якось прикрашати, втім, і прикрашання будівлі всередині не було пріоритетним завданням. У будинку було сім квартир, і, оскільки продумані вони були дуже ретельно, жити в них, напевно, було дуже зручно. Цей будинок – чудовий приклад того, що навіть невелику ділянку з невдалим розташуванням можна використати з розумом. Головний доказ того – факт, що креслення проекту навіть зараз є в підручниках і розглядаються студентами як приклад точного й розумного розподілення всіх функцій. Тому ні в якому разі не можна випускати з уваги «Будинок з химерами».

Київ приємно тішить багатством пам’яток, і якщо хочете познайомитися зі столицею, відкриваючи для себе різнопланові будівлі, то цей будинок – певний must-see для всіх туристів. Ось деякі факти про будинок, які варто знати:

  1. Особливості самого розташування будинку. Про незручний схил уже було сказано, але саме цей факт сприяв тому, що в будинку з одного боку шість поверхів, а з іншого – три. У розробці проекту брав участь дуже талановитий інженер – Антон Страус.
  2. Існують дуже цікаві легенди, пов’язані з будинком. Тому, якщо приїдете сюди, щоб подивитися навіть на екстер’єр, гіди обов’язково розкажуть вам, скільки цікавих анекдотів та історій існує про цю споруду.
  3. Практичність зливається воєдино з помпезністю. Мало хто знає, що Городецький був дуже підприємливий. «Будинок з химерами» був житловим і продуманим до дрібниць. На одному поверсі жив архітектор зі своєю сім’єю, а всі інші квартири здавалися – комерційна ідея все ж була присутня, що не дивно, адже у Владислава були підприємницькі здібності.
  4. Через багато років, зокрема до 1998 року невдале розташування все-таки сказалося: будинок нахилився в бік Банкової аж на 30 см і потреба в реконструкції стала очевидною. Тоді почали зміцнювати фундамент і проводити ретельний ремонт.
  5. Городецький дуже полюбляв працювати з бетоном, і ця будівля стала найкращою рекламою цього матеріалу, який на ті часи коштував дуже дорого.
  6. До 1912 року в Городецького виникли серйозні фінансові труднощі, з’явилися борги, і він був вимушений закласти будинок. У результаті будинок викуплявся, перепродавався й неодноразово змінював власників аж до початку революції.
  7. У радянський період будівлю було націоналізовано і, як не дивно, її розділили на комунальні квартири. Уже до моменту Великої Вітчизняної війни будинок так занепав, що жити в ньому було вкрай небажано, а на реконструкцію влада не виділяла ніяких коштів. Утім, коли ситуація змінилася, у будинку жили актори театру.

З okTV ви відкриєте для себе величний Київ: «Будинок з химерами» обов’язково потрібно відвідати

У столиці нереально багато місць, які потрібно відвідати туристам, і «Будинок з химерами» – одне з таких. У мегаполісі велика кількість архітектурних споруд, будинків і особняків, але цей – особливий. Так, Городецький справді доклав свою руку (й геніальний розум) до багатьох будівель у Києві, але ця справедливо стала візитною карткою архітектора, увіковічнивши його ім’я. Екскурсійні програми столицею дуже часто включають відвідання цієї споруди. Але якщо ви належите до категорії тих мандрівників, які люблять усе робити самостійно, знайомитися з містом зокрема, то для вас чудова новина: ви можете самі познайомитися з містом Києвом. «Будинок з химерами» відкриється перед вами в усій красі, якщо скористаєтеся нашим унікальним продуктом – аудіогідом.

У кінці сторінки ви знайдете два аудіофайли, кожен з яких – це унікальний і цікавий контент. Безкоштовна версія містить мінімум інформації, але вона містка й корисна. А от у платній версії ми об’єднали максимум і додали фото родом з минулого – зображення, що демонструють красу будинку в різні періоди. Все, що вам потрібно, щоб отримати максимум задоволення від прогулянки по Києву, – завантажити на улюблений ґаджет аудіофайли, і потім, щойно опинитеся в потрібному місці, можете вийняти навушники та запустити розповідь. Вам не доведеться підв’язуватися під потреби групи чи замовляти індивідуальну екскурсію. Можете самі гуляти містом, відкриваючи для себе його найкращі місця.     

Будинок Городецького («Будинок з химерами») в Києві