Укр  /  Рус

Мова:

Колегія Галагана (Національний музей літератури України)

Колегія Павла Галагана. Поштівка початку ХХ століття

Будівля колишньої Колегії Павла Галагана розташована за адресою вулиця Богдана Хмельницького, 11.

 

Після раптової смерті 16-річного єдиного сина Павла заможне подружжя Григорія та Катерини Галаганів вирішило на його честь заснувати в Києві елітний навчальний заклад — Колегію. Колегія Павла Галагана розмістилася на Фундуклеївській вулиці у кількох будівлях, головну з яких суттєво перебудував та розширив архітектор Олександр Шіле. Для навчання та виховання були залучені чи не найкращі педагоги Києва. Як результат, випускники Колегії відзначалися у різних галузях значно частіше, ніж учні пересічних гімназій; зокрема, вона дала світові аж вісім академіків. Радянська влада Колегію закрила, довгий час тут діяла звичайна школа, а з 1986 року — Музей літератури УРСР (зараз Національний музей літератури України).

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися • Чому навчальний заклад називався Колегією?
 • Як Іван Франко ледь не лишився неодруженим?
 • Яким чином Колегія та її бібліотека врятували одна одну?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Будинок на Кадетській вулиці, як колись називалася вулиця Богдана Хмельницького, належав свого часу жандармському управлінню, пізніше тут діяв жіночий пансіон. У 1860-ті роки власником садиби став військовий інженер Нікіфоракі, у якого у 1869 році її придбав багатий полтавський поміщик Григорій Галаган.

 Кадетська     вулиця.     Середина     1860-х     років

Кадетська вулиця. Середина 1860-х років

 За кілька місяців до того помер єдиний син та спадкоємець Галагана, 16-річний Павло, і Григорій Павлович, відомий меценат та благодійник, вирішив увічнити його пам’ять створенням зразкового навчального закладу. З цією метою було куплено будинок на Кадетській, і архітектор Олександр Шіле швидко переробив його на навчальний корпус з церквою, бібліотекою, майстернями, класними кімнатами тощо, а на поперечній Олексіївській (нині Терещенківській) вулиці прибудував житлове крило для вихованців. Нижче по Кадетській (на початок будівництва вона стала Фундуклеївською) звели житло для директора та вчителів. Ще нижче по вулиці, вже на розі нинішньої Пушкінської, Галаган придбав невеличкий будинок для себе і своєї дружини Катерини, яка допомагала йому в усіх меценатських проектах.

 Родовий     герб     Галаганів

Родовий герб Галаганів

 Григорій     Галаган

Григорій Галаган

 До закладу Галаганів, який розпочав роботу 1871 року, символічно приймали юнаків у віці померлого Павла, тобто його програма відповідала старшим класам гімназій. Але з певними нюансами: більше уваги приділялося гуманітарним та мистецьким наукам, розвивалися навички праці та здорового способу життя, методи навчання сприяли формуванню самостійного мислення та вміння захищати свою думку. Головна ж особливість Колегії — як за старими козацькими традиціями назвав свою школу Григорій Павлович — полягала в тому, що весь процес навчання та виховання був пронизаний українським духом. Так тривало доти, доки Колегією опікувалися Галагани, але припинилося, коли вона перейшла до їхніх спадкоємців Ламздорфів. Щоправда, якість навчання лишилася на тому ж найвищому рівні.

 Цей рівень забезпечувався насамперед талантами чи не найкращих у Києві педагогів — таких як словесники Павло Житецький та Володимир Науменко, математик Зіновій Архимович, латиніст Осип Гордієвич, законовчитель Ілля Екземплярський, вчителі малювання Микола Мурашко та Микола Пимоненко і ще багатьох та багатьох. Відігравали роль і чималі суми, що надходили до Колегії з полтавських маєтків Галагана. На ці гроші були обладнані першокласні майстерні, житлові кімнати, їдальня, класи та кабінети. Окремо слід згадати бібліотеку, рівень якої підтвердив сам Іван Франко. У травні 1886 року, чекаючи на власне вінчання (що мало відбутися у Петропавлівській церкві Колегії), зайшов згаяти час до книгозбірні й так захопився, що просто забув про шлюбну церемонію.

 Павло     Галаган

Павло Галаган

 Плата за навчання була досить високою, але не для всіх: 30 хлопців-стипендіатів (усього у чотирьох класах навчалося близько 70 учнів) могли займатися безкоштовно, пройшовши перед тим кілька етапів суворого відбору і не маючи права на хоча б одну трійку — за це, як і за погану поведінку чи лінощі, відраховували одразу. Сумлінне ставлення до навчання було однією з причин неймовірної виховної ефективності Колегії. З восьми сотень її випускників майже третина могла похвалитися високими науковими досягненнями, а восьмеро (такі як всесвітньо відомі ботанік Володимир Липський чи орієнталіст Агатангел Кримський) здобули звання академіків.

 Школа     в     колишній     Колегії     Павла     Галагана.     Середина     1930-х     років

Школа в колишній Колегії Павла Галагана. Середина 1930-х років

 З початком Першої світової війни для Колегії настали скрутні часи: її відправили у евакуацію, а після повернення відібрали частину приміщень під лазарет. У 1917 році з відомих причин почали скорочуватися і невдовзі взагалі вичерпалися грошові надходження, після чого заклад припинив існування. Унікальну бібліотеку вдалося врятувати, передавши Академії Наук, а відтак недоторканим став і сам будинок Колегії, який отримав статус бібліотечного приміщення. Далі у будинку довгий час працювала трудова, а потім середня школа. У 1980-ті роки тут недовго перебував Будинок вчителя, а з 1986 року будівлю передали під Літературний музей, який діє досі й зараз має назву Національний музей літератури України. Частина його експозиції присвячена Колегії Галагана.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами