Бессарабський ринок. 1912 рік
Ще в 1900-ті роки площа, що замикає Хрещатик, була великим торжищем, заставленим рундуками. Сюди привозили товар на продаж селяни з Бессарабії (нинішньої Молдови) - звідси і походить назва площі.
У 1908-му році був оголошений конкурс на будівництво першого в Києві критого ринку. Виграли конкурс архітектори Г. Ґай і М. Бобрусов. Вони й спорудили будівлю в стилі модерн. Красиві та виразні горельєфи сільськогосподарської тематики – «Селянин з волами» та «Молочниця», голови биків і зграї гусей на воротах виконали студенти Київського художнього училища - молоді скульптори А. Теремець, Т. Руденко, П. Сниткін.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Древній Київ, що кожного дня гостинно зустрічає натовпи туристів, приваблює кожного безліччю цікавих для відвідання місць і пам'яток різного роду. Старовинна архітектура та сучасні споруди, живописні парки й музеї з унікальними експозиціями, безцінні творіння геніїв мистецтва й сакральні цінності. Абсолютно кожен турист може знайти тут щось унікальне й цікаве, неспішно вивчаючи багату історію древнього міста, любуючись його пам'ятними місцями й розгадуючи таємниці.
Хто б міг подумати, що серед найвідоміших пам'яток столиці може опинитися місцевий ринок. Але це не просто місце торгівлі, а справжня історія, якою Київ може справедливо пишатися. Бессарабський ринок, розташований у самому серці міста, вперше відчинив свої двері ще в далекому 1912 році й досі залишається найдорожчим і одним з найбільших, не втрачаючи своєї престижності й популярності до сьогодні. Бессарабка, як її з любов'ю називають кияни, знаходиться на однойменній площі, що знаходиться поруч з головною вулицею столиці – Хрещатиком. Тому знайти її не буде важко, і зокрема таке вигідне місце розташування є однією з причин її популярності. Але чому ж Бессарабський ринок вважають пам'яткою? Про це ви дізнаєтеся далі в статті.
Як уже згадувалось, історія першого в історії Києва критого ринку розпочалася ще на початку ХХ століття. Його зведення відбулося завдяки значним фінансовим впливам київського міліонера й мецената на ім'я Лазар Бродський. Автором проекту, згідно з яким йшло будівництво, був уродженець Варшави Генріх Гай, який взявся за роботу в 1910 році. Через два роки Бессарабський ринок у Києві був готовий приймати перших відвідувачів. Завдяки старанній роботі професійних інженерів було створено справді унікальну споруду, про якість якої можна судити хоча б із такої ознаки, як збереженість. Через багато років будівля дійшла до наших днів практично в первинному вигляді. Незважаючи на те, що за історію свого існування їй довелося пережити немало подій, деякі з яких були далеко не райдужними, все ж суттєвих руйнувань будівля не зазнала. Тим не менше, у 60-х роках ХХ століття все ж було зроблено невелику реконструкцію, яка й надала того вигляду, у якому мешканці й гості столиці можуть бачити зараз Бессарабський ринок. Київ у той час став справжнім першовідкривачем, звівши на своїй території таку незвичну будівлю.
Чому саме так названо торговий об'єкт? У цьому питанні історики дотримуються різних точок зору. Як стверджують одні, вона з'явилася завдяки торговцям, що прибували з Бессарабії – регіону, який сьогодні знаходиться на території Одеської області, на кордоні з Молдовою. За думками інших, словом «бессараби» у той час називали бідняків, що проживали в Києві. Але яка з версій істинна – історія замовчує.
Бессарабський ринок, звичайно, цікавий не лише як історична пам'ятка, але й як чудовий архітектурний об'єкт. Крім того, що це перший критий ринок у історії існування Києва, у своєму вигляді він відобразив найновіші тенденції європейської архітектури того часу. Головною його особливістю стало дивовижне поєднання користі й краси, раціональної конструкції й естетичної форми. Особливої уваги заслуговують деталі, кожна з яких по-своєму прекрасна: великі скляні вікна й світлові ліхтарі, чарівні вежі з двох боків будівлі. До речі, останні не просто декоративна прикраса. Вони також виконували практичну функцію: в одній з них був розташований бак з водою, а в іншій – компресор. Крім того, фасад будівлі на деяких ділянках прикрасили скульптурними вставками й орнаментами з цегляної кладки.
Сьогодні на цій території так і функціонує ринок, тобто його основне призначення не змінилося. Неспішно прогулюючись по центру міста, приділіть хоча б п'ять хвилин, щоб навідатись до цього унікального місця та перейнятися особливим колоритом, описати словами який неможливо – це потрібно відчути.
Якщо Ви плануєте здійснити екскурсію по Києву, обов'язково відвідайте Бессарабський ринок! З нашим новим продуктом - аудіо гідом Ви зможете здійснити екскурсію найцікавішими місцями Києва у зручний для Вас час, не прив'язуючись до гідів і туристичних груп. Аудіо екскурсію по Бессарабському ринку Ви можете завантажити прямо на цій сторінці. Коротка версія, а також старі фотографії доступні безкоштовно, але якщо Ви хочете ознайомитися з історією ринку більш детально, дізнатися про нього цікаві факти - радимо придбати і завантажити повну версію аудіо екскурсії.
Завантажуйте аудіо гід на мобільний пристрій, беріть навушники, і, під легку та ненав'язливу музику, вирушайте знайомитися з Бессарабським ринком! Персональний аудіо гід у Вашій кишені!