Укр  /  Рус

Мова:

Бессарабський ринок

Бессарабський ринок. 1912 рік

Ще в 1900-ті роки площа, що замикає Хрещатик, була великим торжищем, заставленим рундуками. Сюди привозили товар на продаж селяни з Бессарабії (нинішньої Молдови) - звідси і походить назва площі.

У 1908-му році був оголошений конкурс на будівництво першого в Києві критого ринку. Виграли конкурс архітектори Г. Ґай і М. Бобрусов. Вони й спорудили будівлю в стилі модерн. Красиві та виразні горельєфи сільськогосподарської тематики – «Селянин з волами» та «Молочниця», голови биків і зграї гусей на воротах виконали студенти Київського художнього училища - молоді скульптори А. Теремець, Т. Руденко, П. Сниткін.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Чому хитрий купець хотів побудувати замість базару церкву?
  • Де місто змогло віднайти кошти на будівництво ринку?
  • Навіщо у будівлі ринку хотіли розмістити бібліотеку?
  • Чому зняли трамвайні рейки стилу Бессарабки?
 

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Наприкінці ХІХ століття місце в самому центрі Києва постійно привертало увагу міської влади своєю недоглянутістю і невпорядкованістю. Один заїжджий француз пройшов Хрещатиком до Бессарабської площі та був настільки неприємно здивований брудом та занедбаним станом, що порівняв її з гнійником на кінчику гарного класичного носа. Багато років йшли розмови, що площу треба привести до ладу, упорядкувати торгівлю та побудувати, нарешті, тут критий ринок. Але коштів не було, а державна скарбниця в кредиті відмовила.

Бессарабська          площа          до          будівництва          ринку.          1892          рік

Бессарабська площа до будівництва ринку. 1892 рік

 Яке ж було здивування депутатів міської ради, коли один із гласних (так тоді називалися депутати), відомий усьому Києву своєю жадібністю, раптом стурбувався благоустроєм. Це був найбагатший цегляний магнат Яків Бернер. Він запропонував до святкування 900-річчя Хрещення Русі в 1888 році власним коштом побудувати на Бессарабці церкву. Здавалося б, чудове починання та приклад служіння міським інтересам. Проте купця швидко викрили. Якби храм звели, довелося б повністю скасувати Бессарабський базар. А Бернер саме цього й добивався, адже в такому разі торгівля перейшла б до магазинів його прибуткового будинку, який знаходився в самому початку Бібіківського бульвару. Тепер це бульвар Шевченка, а будинок Бернера зберігся дотепер під номером 1.

 Врешті-решт, закріплена торгова функція Бессарабки отримала офіційне підтвердження та реалізацію. Допоміг цьому ще один київський купець, мільйонер-цукрозаводчик Лазар Бродський. Щоправда, він теж схитрував. У своєму заповіті, згідно з яким місту відходило півмільйона рублів на будівництво критого ринку, багатій прописав одну обов’язкову умову. Велика частина доходу від здавання в оренду площ в цій будівлі мала перераховуватися на благодійність, в основному, на користь київської єврейської громади.

 Оскільки не було зрозуміло, який дохід буде приносити ринок, міська влада не поспішала прийняти щедрий дар. Почали думати та прораховувати, яка ж діяльність принесе найбільші прибутки, з яких відраховуватимуться благодійні відсотки. У результаті додумалися навіть до того, що дар можна прийняти, ринок побудувати, а на другому поверсі відкрити публічну бібліотеку, і заробляти високою платою за вхід і користування книгами.

Перші          торговці          на          ринку.          1912          рік

Перші торговці на ринку. 1912 рік

 Компроміс був знайдений - місто випустило облігації, які викупили спадкоємці Бродського. За цією схемою міська влада повинна була розрахуватися за позикою до 1917 року. Потім створили спеціальну комісію й оголосили конкурс, в якому брали участь імениті архітектори. Виграв архітектор Генріх Ґай, який до цього вже побудував критий ринок у Варшаві. Проект, як це завжди буває, довелося переробити (наприклад, вистачило розуму відмовитися від бібліотеки) і здешевити. Втім, невдовзі після того, як ринок посів своє місце на площі, він став міською пам'яткою. А сама площа - зразком з санітарної точки зору.

Трамвайний          маршрут          біля          Бессарабського          ринку.          1935          рік

Трамвайний маршрут біля Бессарабського ринку. 1935 рік

 Ринок зручно розташувався на перехресті декількох доріг. Дістатися до нього можна було міським транспортом – трамваєм, який вже тоді набув широкого поширення в Києві. Поруч проходили дві лінії: одна Хрещатиком у бік вул. Великої Васильківської, а друга збігала донизу Крутим узвозом. Київський рельєф, описаний у багатьох літературних творах, у результаті зіграв злий жарт. Одного трагічного дня трамвайний вагон зійшов з рейок у кінці вул. Круглоуніверситетської. Він покотився вниз, а потім перекинувся просто по той бік будівлі ринку. Загинули люди, почалися розмови про небезпеку експлуатації трамвая на цій ділянці, тож маршрути відмінили, а рейки зняли.

 Вдалий проект будівлі Бессарабського ринку та комунікацій, а також висока якість будівництва забезпечили довге життя споруді. Ця київська пам'ятка й сьогодні слугує городянами за своїм призначенням. Розташування ринку на центральній площі зробило його «найдорожчим» в Києві. Тут у відмінному асортименті представлені продукти за високими цінами.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Урядовий квартал
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Бессарабський ринок: неповторний колорит у самому центрі Києва

Древній Київ, що кожного дня гостинно зустрічає натовпи туристів, приваблює кожного безліччю цікавих для відвідання місць і пам'яток різного роду. Старовинна архітектура та сучасні споруди, живописні парки й музеї з унікальними експозиціями, безцінні творіння геніїв мистецтва й сакральні цінності. Абсолютно кожен турист може знайти тут щось унікальне й цікаве, неспішно вивчаючи багату історію древнього міста, любуючись його пам'ятними місцями й розгадуючи таємниці.

Хто б міг подумати, що серед найвідоміших пам'яток столиці може опинитися місцевий ринок. Але це не просто місце торгівлі, а справжня історія, якою Київ може справедливо пишатися. Бессарабський ринок, розташований у самому серці міста, вперше відчинив свої двері ще в далекому 1912 році й досі залишається найдорожчим і одним з найбільших, не втрачаючи своєї престижності й популярності до сьогодні. Бессарабка, як її з любов'ю називають кияни, знаходиться на однойменній площі, що знаходиться поруч з головною вулицею столиці – Хрещатиком. Тому знайти її не буде важко, і зокрема таке вигідне місце розташування є однією з причин її популярності. Але чому ж Бессарабський ринок вважають пам'яткою? Про це ви дізнаєтеся далі в статті.

Загадки Бессарабського ринку: історія та сучасність

Як уже згадувалось, історія першого в історії Києва критого ринку розпочалася ще на початку ХХ століття. Його зведення відбулося завдяки значним фінансовим впливам київського міліонера й мецената на ім'я Лазар Бродський. Автором проекту, згідно з яким йшло будівництво, був уродженець Варшави Генріх Гай, який взявся за роботу в 1910 році. Через два роки Бессарабський ринок у Києві був готовий приймати перших відвідувачів. Завдяки старанній роботі професійних інженерів було створено справді унікальну споруду, про якість якої можна судити хоча б із такої ознаки, як збереженість. Через багато років будівля дійшла до наших днів практично в первинному вигляді. Незважаючи на те, що за історію свого існування їй довелося пережити немало подій, деякі з яких були далеко не райдужними, все ж суттєвих руйнувань будівля не зазнала. Тим не менше, у 60-х роках ХХ століття все ж було зроблено невелику реконструкцію, яка й надала того вигляду, у якому мешканці й гості столиці можуть бачити зараз Бессарабський ринок. Київ у той час став справжнім першовідкривачем, звівши на своїй території таку незвичну будівлю.

Чому саме так названо торговий об'єкт? У цьому питанні історики дотримуються різних точок зору. Як стверджують одні, вона з'явилася завдяки торговцям, що прибували з Бессарабії – регіону, який сьогодні знаходиться на території Одеської області, на кордоні з Молдовою. За думками інших, словом «бессараби» у той час називали бідняків, що проживали в Києві. Але яка з версій істинна – історія замовчує.

Дивовижний ринок, що став місцевою пам'яткою

Бессарабський ринок, звичайно, цікавий не лише як історична пам'ятка, але й як чудовий архітектурний об'єкт. Крім того, що це перший критий ринок у історії існування Києва, у своєму вигляді він відобразив найновіші тенденції європейської архітектури того часу. Головною його особливістю стало дивовижне поєднання користі й краси, раціональної конструкції й естетичної форми. Особливої уваги заслуговують деталі, кожна з яких по-своєму прекрасна: великі скляні вікна й світлові ліхтарі, чарівні вежі з двох боків будівлі. До речі, останні не просто декоративна прикраса. Вони також виконували практичну функцію: в одній з них був розташований бак з водою, а в іншій – компресор. Крім того, фасад будівлі на деяких ділянках прикрасили скульптурними вставками й орнаментами з цегляної кладки.

Сьогодні на цій території так і функціонує ринок, тобто його основне призначення не змінилося. Неспішно прогулюючись по центру міста, приділіть хоча б п'ять хвилин, щоб навідатись до цього унікального місця та перейнятися особливим колоритом, описати словами який неможливо – це потрібно відчути.

Аудіоекскурсія по Бессарабському ринку

Якщо Ви плануєте здійснити екскурсію по Києву, обов'язково відвідайте Бессарабський ринок! З нашим новим продуктом - аудіо гідом Ви зможете здійснити екскурсію найцікавішими місцями Києва у зручний для Вас час, не прив'язуючись до гідів і туристичних груп. Аудіо екскурсію по Бессарабському ринку Ви можете завантажити прямо на цій сторінці. Коротка версія, а також старі фотографії доступні безкоштовно, але якщо Ви хочете ознайомитися з історією ринку більш детально, дізнатися про нього цікаві факти - радимо придбати і завантажити повну версію аудіо екскурсії.

Завантажуйте аудіо гід на мобільний пристрій, беріть навушники, і, під легку та ненав'язливу музику, вирушайте знайомитися з Бессарабським ринком! Персональний аудіо гід у Вашій кишені!

Бессарабський ринок: неповторний колорит у самому центрі Києва