Укр  /  Рус

Мова:

Будинок Купріна

Відновлений будинок, де був розташований готель «Дніпровський порт». 2011 рік

Будинок з меморіальним барельєфом Олександра Купріна розташовується за адресою вулиця Сагайдачного, 4. 

 

У будинку на розі вулиці Сагайдачного та Боричевого Току провів два роки свого життя відомий російський письменник Олександр Купрін. За натурою він був гарячою і жвавою людиною, тому ніде не затримувався надовго і постійно перебував  у пошуках себе. Опинившись в Києві з чотирма рублями в кишені, він оселився в дешевих мебльованих кімнатах при готелі "Дніпровський порт", що на Поштовій площі. Саме тут народилися його "Київські типи"— перша збірка нарисів, що вийшли окремою книгою і принесли Купріну першу справжню славу.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Чому Купрін опинився у Києві?
  • Хто допоміг письменнику видати першу книгу?
  • У якому творі Купріна описано готель "Дніпровський порт"?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 До кінця ХІХ століття в Києві налічувалося кілька десятків готелів, не рахуючи мебльованих кімнат. Дорогі апартаменти, зрозуміло, розташовувалися в фешенебельних районах міста: на Хрещатику, в районі "київського Парижа" на вулиці Миколаївській (тепер Городецького) та в інших центральних місцях. Поділ на той час уже втратив статус міського центру і тут працювали більш скромні готелі. Близькість річкового порту приваблювала в цю частину міста різних шукачів пригод, волоцюг та усіляких авантюристів. Частина з них, витративши останні кошти на оренду житла, ставали жебраками і нерідко закінчували життя де-небудь під тином. Проте бували й винятки. Так сталося з майбутнім класиком російської літератури Олександром Купріним. Приїхавши до Києва в пошуках кращого життя, саме тут він написав свої перші відомі твори та отримав визнання в літературному середовищі.

 Олександр Іванович Купрін народився в 1870 році в невеликому містечку Наровчат, в Пензенській губернії Російської імперії. За походженням він був дворянином. Тому не дивно, що по закінченні військової гімназії, Олександр вступив в імператорське Олександрівське військове училище у Москві. Там, в умовах жорсткої муштри, народилися його перші твори. Як часто буває у романтичних юнаків, це були вірші. Закінчивши училище та отримавши чин поручника, майбутній письменник вирушив служити в містечко Проскурів, зараз це місто Хмельницький.

 Кутовий          будинок          на          першому          плані          -          готель          «Дніпровський          порт».          Початок          ХХ          століття

Кутовий будинок на першому плані - готель «Дніпровський порт». Початок ХХ століття

 Однак темпераментній натурі Купріна армійська служба не припала  до душі. Відслуживши обов'язковий термін, він вийшов у відставку. У пошуках засобів для існування, не маючи ніякої цивільної професії, Олександр Купрін вирушив мандрувати та зупинився в Києві. Тут колишній офіцер оселився в дешевих мебльованих кімнатах при готелі "Дніпровський порт". В кишені у нього було всього чотири рублі. Досить похмура двоповерхова будівля розташовувалася на розі сучасних вулиць Сагайдачного та Боричів Тік, майже впритул до млина Бродського. Таке сусідство явно не сприяло комфортному проживанню в місцевих номерах. Набагато пізніше в оповіданні "По сімейному" Купрін згадував: "Я жив тоді в Києві, на самому початку Подолу, під Олександрівською гіркою, в номерах "Дніпровський порт", який утримувався колишнім пароплавним кухарем, звільненим за пияцтво, і його дружиною Ганною Петрівною — справжньою гієною за підступністю, жадібністю і злобою ".

 За порівняно короткий термін перебування в Києві, Купрін змінив безліч професій. Працював вантажником в порту, пробував себе на сцені, виходив з рибалками на промисел. Паралельно він продовжував писати і почав публікуватися в київських газетах. Останнє, щоправда, виходило не завжди. Часто редактори критикували опуси молодого журналіста, кажучи, що на літературній ниві йому нічого не світить. У Києві майбутній письменник здружився з братами Каришевими, часто бував у них в гостях. Старший з братів, Сергій, був відомим київським нотаріусом і досить забезпеченою людиною. Саме він і запропонував літератору-початківцю написати побутовий нарис для однієї з київських газет, надавши йому рекомендаційного листа до редактора.

 За безпосередньої участі дружини Каришева, Анни в 1896 році вийшли в світ "Київські типи", перша книга, яка прославила письменника. Це була збірка нарисів Купріна про різних київських непересічних персонажів. Варто сказати, що впродовж майже всього свого творчого життя Купрін часто спілкувався з представниками найнижчих верств населення, аж до міських покидьків. Героями багатьох його нотаток, оповідань та повістей були повії, босяки, шахраї і злодії. Їхній побут автор часто змальовував у газетних публікаціях. Бажаючи надати своїм розповідям максимальну правдоподібність, письменник відвідував будинки розпусти, брудні трактири, злодійські малини. Одного разу, будучи вже досить відомою людиною, він потрапив в облаву. Без особливих церемоній, жандарми завели його в камеру із затриманими босяками. Тут письменник, дещо переоцінивши рівень освіти представників влади, вирішив себе виявити. Він сказав: "Відпустіть мене негайно, я —  Купрін". На що служитель правопорядку відповів: "Сиди спокійно, тут всі Купріни!"

 Виїхавши з Києва в 1896 році, Купрін в подальшому багато подорожував. Після революції 1917 року і Громадянської війни він опинився в еміграції, але в 1937 році повернувся в СРСР.

 Будинок,          де          в          мебльованих          кімнатах                    жив          Купрін.          1960-ті          роки

Будинок, де в мебльованих кімнатах  жив Купрін. 1960-ті роки

 Київські мотиви як данина спогадам молодості, часто присутні у творчості письменника. Кияни ж, зі свого боку, теж зберегли пам'ять про його перебування в місті. На будівлі по вулиці Сагайдачного, де колись були мебльовані кімнати при готелі "Дніпровський порт", в 1958 році встановили мармурову табличку з написом: "В цьому будинку в 1894-1896 роках жив російський письменник Олександр Іванович Купрін".

Перша          меморіальна          табличка          на          будинку.          1960-ті          роки

Перша меморіальна табличка на будинку. 1960-ті роки

 Коли прокладали лінії метрополітену на Подолі, меморіальну будівлю знесли, проте в 1982 році відтворили в історичному вигляді з надбудовою третього поверху. Стару табличку відновлювати не стали. У 1985 році увічнили пам'ять про перебування Купріна в Києві меморіальним барельєфом роботи відомого скульптора Анатолія Куща на відновленому будинку. Сьогодні цю будівлю займає Державна аудиторська служба України.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами