Підземний вестибюль станції «Контрактова площа». 2010 рік
Станція Куренівсько-Червоноармійської, або Синьої гілки метрополітену, розташовується під древньою Контрактовою площею на Подолі. Вона має два виходи − на Контрактову площу і через систему розгалужених підземних переходів − на вулиці Нижній і Верхній Вали.
Вона була побудована в першій половині 1970-х років за проектом архітекторів Б. Приймака, І. Масленкова й Ф. Заремби, її оформили художники І. Левицька та Ю. Кисличенко. Платформа станції має довжину 102 метри й завширшки 10 метрів, а висота підйому складає 6 метрів. Станцію відкрили 17 грудня 1976 року.
А чи хочете Ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Поділ – географічний та історичний центр Києва. Це одна з найдавніших частин столиці, яка завжди приваблювала гостей міста. Центром Подолу є Контрактова площа, під якою розташована станція метро. І, як і більшість об'єктів української столиці, вона також має власну історію.
Кияни знають про метрополітен столиці не так уже й багато, як може здатися на перший погляд. Звичайно, вони знають, як дістатися до тієї чи іншої станції, де перейти на іншу й вийти. Але мало хто зможе розповісти вам про розвиток підземного життя Києва. Хоча саме тут свого часу творилася історія.
Синя, або Куренівсько-Червоноармійська – це історична друга лінія, що була закладена в надрах київської землі. Будівництво було розпочато в 1970 році. Багатьох дивує, чому вона називається Куренівською, якщо не має ніякого відношення до цієї місцевості. Але все досить просто. Початково лінію планували прокласти через Куренівку, але у зв'язку зі швидким розвитком району Оболонь маршрут лінії було змінено.
17 грудня 1976 року на лінії була відкрита станція «Червона площа» на честь 70-річного ювілею Л. І. Брежнєва. Сьогодні вона відома як метро Контрактова площа.
Важко знайти людину, яка хоча б раз приїжджала до столиці й не побувала на цій станції. Адже Поділ – важлива історична місцевість Києва, і багато хто бажає відвідати «серце» одного з найстаріших районів міста. Погодьтесь, що тут навіть від назв вулиць віє давниною: Хорива, Спаська, Борисоглібська та багато інших. Мало кому відомо, що саме будівництво станції метро «Контрактова площа» допомогло вкотре підтвердити багатовікову й насичену історію цієї місцевості. Адже під час будівельних робіт археологами було знайдено велику кількість артефактів: залишки давнього житла, торгівлі та інші цінні знахідки.
Не важко здогадатися, що названо станцію на честь площі. За всю історію свого існування площа неодноразово перейменовувалась: Контрактова, Червона, Олександрівська, а також Запорізька – у роки німецької окупації. Сьогоднішня назва, що є історичною, була присвоєна площі 19 жовтня 1990 року. У той же день була перейменована й станція.
Історія - невід'ємна частина сучасності. Тому, як кажуть: «Що маємо, те маємо». І сьогодні ми маємо станцію, пасажирський потік якої складає більше сорока тисяч чоловік на добу. Можете уявити собі таку кількість пасажирів?
Як і над будь-яким будівництвом, чи то магазин, палац чи навіть собор, над проектом станції метро «Контрактова площа» працювали архітектори. А саме Б. Приймак, І. Масленков і Ф. Заремба. Якщо вам випаде нагода опинитися в столиці й відвідати цю станцію, зверніть увагу на її художнє оформлення. Кожен побачить там елементи історичного минулого району. Особливу увагу привертає панно у вестибюлі. Не менш примітні й стіни, виконані з рожевого мармуру.
Тим, хто бажає потрапити на історичну площу столиці, досить приїхати на станцію метро «Контрактова площа» й піти до південного виходу, який виведе вас до історичного центру Подолу. Якщо, з якоїсь причини, ви не зорієнтуєтесь , то сміливо йдіть до ескалатора. Сходами обладнано північний вихід. Тепер ви точно не помилитесь.
Погодьтесь, що, знаючи трохи історії, можна знайти щось цікаве й пізнавальне в підземеллі київського метрополітену. А уявіть, скільки ще таємниць від нас приховано.
Якщо Ви хочете прослухати екскурсію про це місце – це дуже легко зробити. Для цього Вам не потрібно шукати екскурсовода, та домовлятися з ним про час. Просто завантажте її на цій сторінці, та прослухайте у зручний для вас час. Рекомендуємо повну версію, у якій ми зібрали для Вас цікаві історичні факти.