Будівництво Київського річкового вокзалу. 1960 рік
Річковий вокзал розташований за адресою Поштова площа, 3.
Київський річковий вокзал ще в недалекому минулому був водними воротами міста. Красива будівля, що нагадує своїми формами пасажирський лайнер, є справжньою окрасою Поштової площі. Його будівництво було закінчене лише в 1961 році, хоча становлення і розвиток дніпровського пароплавства має дуже довгу та цікаву історію, що сягає корінням в глибину століть. Воно починалося з убогих рибальських суденець, купецьких караванів з далеких країн та козацьких чайок, а у другій половині ХХ століття набуло розвитку у вигляді величезних круїзних кораблів, що курсували до Чорного моря. На жаль, сьогодні вікна річкового вокзалу забиті. Але кияни вірять, що одного разу його двері знову відчиняться, повноцінний водний рух Дніпром відновиться, і знову можна буде за пару годин з вітерцем, що струменить в обличчя, домчати до Канева на швидкісному катері.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Через Київ протікають води Дніпра, а тому річковий вокзал має велике культурно-історичне значення для міста. Раніше він носив назву Київського річкового порту й вокзалу. Сьогодні це головна річкова станція, звідки відправляються кораблі й теплоходи, на яких можна здійснити екскурсію по Дніпру й побачити Київ з іншого ракурсу. Мало хто з гостей столиці, приїхавши до мегаполіса, не опиняється на Поштовій площі. Пам’ятки тут на кожному кроці. З нещодавнього часу відкрита набережна оживлена незалежно від дня тижня й часу. Велика кількість молоді, люди, що танцюють під голосну музику, ринок з автентичними сувенірами й місця, де можна смачно поїсти… Загалом, поки дійдеш до річкового вокзалу в Києві, вже може сонце сідати. Але вам це тільки на руку, адже у світлі запаморочливого заходу Київ по-особливому чудовий.
Річковий вокзал знаходиться, як уже було сказано, в історичній частині Києва – на Поштовій площі Подолу, який здавна вважається торговим центром цього мегаполіса. Всі товари сюди потрапляли загалом водним шляхом. Хто тут тільки не реалізовував власну продукцію: турки, греки, євреї… Навіть самі українці й корінні кияни не були такими підприємливими, як закордонні гості. Про Поділ, у принципі, можна говорити дуже довго, і це, без усіляких сумнівів, буде захоплива історія. Але зараз, все-таки, не про нього, а про річковий вокзал. У ХІХ ст. на Дніпрі почало активно розвиватися судноплавство, правим боком почали зводитися пристані. У цей самий час і виник порт у Києві. Його побудування датується 1897 роком. Вокзал з’явився значно пізніше.
Архітекторами будівлі річкового вокзалу є радянські архітектори В. Гопкало та В. Ладний. За їхнім проектом вокзал зводився з 1953 по 1961 рік. Чи виглядає тепер це місце так, як було запроектоване? Навряд чи. Втім, переконатися в цьому ви можете, використовуючи новий продукт від компанії okTV. Але про це дещо пізніше. Сьогодні набережна й сам вокзал виглядають приголомшливо, стильно й сучасно. Зовнішньо башточка вокзалу нагадує щоглу вітрильного судна, покриту позолотою. Загалом, будівля була нехарактерною для радянської архітектури. Вона мала химерну форму, а її стіни покривав інкерманський вапняк. Сьогодні будівля практично зберегла споконвічний вигляд, але відмінності все-таки є. У радянський період біля вокзалу з’явився бронзовий монумент, присвячений морякам Дніпровської воєнної флотилії, що відзначилися під час Другої світової війни.
Відкритий у 1961 році річковий вокзал активно функціонував і міг одночасно обслуговувати близько 500 осіб. Це, до речі, на ті часи дуже велика кількість людей. І навіть той факт, що ці можливості були, свідчать про те, що Київ розвивався (і продовжує це робити) дуже непоганими темпами. Судноплавство активно розвивалося аж до 90-х років ХХ ст. До цього часу перевезення почали сходити нанівець, кораблі та інші судна здавали на металолом і продавали за кордон. На жаль (чи на щастя), зараз такі реалії.
Річковий вокзал має багато цікавих моментів, про які найкраще зможе розповісти досвідчений екскурсовод. Але вам необов’язково звертатися саме до нього, оскільки існує чудова альтернатива, аналогів якій не існує на ринку, – аудіогід. А щоб вам було ще цікавіше відвідати річковий вокзал у Києві, ось лише дещиця захопливих фактів про нього:
Хочете дізнатися більше? Тоді сміливіше гортайте далі. Спеціально для найдопитливіших туристів, що бажають проводити дозвілля не лише активно, а й пізнавально, ми реалізували такий продукт, як аудіогід. Він являє собою сукупність аудіострічок для всіх (без винятку) пам’яток Києва й не тільки. Хочете вивчити столицю? Хочете дізнатися все й навіть більше, ніж сама старенька Вікіпедія? Тоді завантажуйте платні версії аудіогіда. У безкоштовній зібрана стиснута, лаконічна, але унікальна й цікава інформація про той чи інший об’єкт (у цьому разі про річковий вокзал). А от платна версія – це куди більше: більше фактів, більше тієї інформації, якої ви взагалі ніде не знайдете (хіба що, як ми, підете до архівів і платних бібліотек). А приємний бонус – наявність фотографій, що дозволяють зануритися в минуле та здійснити невелику подорож у часі.