Укр  /  Рус

Мова:

Училище Бунге

Колишнє училище Бунге на Липскій вулиці. 2018 рік

Колишнє міське початкове училище імені Миколи Бунге розташоване за адресою вулиця Липська, 18/5.

 

Будівля колишнього початкового двокласного училища імені Бунге на перший погляд мало чим відрізняється від навколишньої забудови. Вона, скоріше, схожа на розкішний особняк, стилізований під справжній палац. Однак на відміну від майже усіх інших будинків на сучасній Липській вулиці, її зводили виключно з альтруїстичною метою. Училище, кошти на яке зібрали вдячні учні Миколи Бунге, звели у 1904 році. Тоді воно прийняло в свої стіни 100 юнаків та дівчат, що бажали отримати гідну освіту. Крім виконання благородної освітньої місії, сама по собі будівля стала ще й чудовою прикрасою центральної вулиці Липок. Її й сьогодні вирізняє башточка зі шпилем, яка акцентує ріг вулиць Липської та Пилипа Орлика.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

  • Чим був відомий Микола Бунге?
  • Який тандем етнічних німців збудував училище?
  • Яка доля спіткала будівлю після революції 1917 року?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Башточка зі шпилем над колишнім училищем Бунге створює примітний акцент між двома центральними вулицями Липок. Колись саме цей архітектурний елемент візуально пов’язав забудову прямої, немов стріла, Катерининської вулиці в єдиний ансамбль. Остання на ній будівля училища чудово гармоніювала з Олександро-Невською церквою, яка стояла в Маріїнському парку просто по осі вулиці.

 Олександро-Невська          церква          в          Маріїнському          парку          навпроти          Катерининскої          вулиці.          1900-ті          роки

Олександро-Невська церква в Маріїнському парку навпроти Катерининскої вулиці. 1900-ті роки

 Колишнє училище Бунге входить до “золотого кільця” об’єктів Липок і мало яка екскурсія залишається без його огляду. На жаль, на відміну від деяких особняків, спеціальних екскурсій всередину ніхто не проводить, однак це не заважає насолодитися вишуканою зовнішньою архітектурою будівлі.

 Етнічний німець Микола Християнович Бунге народився в Києві в 1823 році. За своє довге та насичене життя цей видатний економіст встиг стати відомим і як педагог, і як державний діяч. Початкову освіту Бунге отримав у 1-й Київській гімназії і продовжив її у Київському університеті св. Володимира (тепер ім. Т. Шевченка). Там же він почав викладацьку кар’єру, і з часом був обраний ректором. Викладацьку діяльність він поєднував з фінансовою, виконуючи обов’язки керуючого комерційним банком. На вершині кар’єри Микола Християнович став міністром фінансів, членом Державної думи і головою Кабінету міністрів.

 Після смерті Бунге численні учні вирішили увічнити його ім’я. Вони зібрали гроші на будівництво двокласного училища в Києві і дали навчальному закладу ім’я свого вчителя. Міська влада безкоштовно надала для училища ділянку на Липках, де кожен клаптик землі коштував великих грошей. До роботи запросили відомих київських архітекторів, етнічних німців Георгія Шлейфера і Едуарда Брадтмана. Перший склав проект, а другий керував усіма роботами і здійснював архітектурний нагляд. У підсумку тандем зодчих створив справжню перлину київської архітектури.

 Київське          міське          початкове          двокласне          училище          імені          Миколи          Бунге.          1900-ті          роки

Київське міське початкове двокласне училище імені Миколи Бунге. 1900-ті роки

 Архітектор Шлейфер на той час вже мав досвід проектування будівель, призначених для навчальних цілей, — під його керівництвом було збудовано Перше комерційне училище на Бульварно-Кудрявській вулиці. Перед отриманням замовлення на будівництво училища імені Бунге Георгія Шлейфера спіткала низка невдач. В країні почалася фінансова криза, і кількість замовлень впала до мінімуму. Крім того, він програв вибори до міської думи, тож нове замовлення стало дуже доречним. Архітектор блискуче впорався із завданням, хоча через недостатнє фінансування довелося значно спростити декор. Проте будівля виглядає чудово і в наші дні, а за думкою києвознавців, вона збереглася краще за всю спадщину Шлейфера. Цікаво, що за часів нацистської окупації Києва 1941–1943 років сучасна площа Івана Франка мала ім’я Шлейфера як відомого представника німецької нації.

 Училище імені Миколи Бунге було закінчене в 1904 році. Будівля могла прийняти на один курс 100 учнів. На цокольному поверсі споруди були розташовані квартири, де мешкав викладацький склад та службовці. Там же був зал для відпочинку та гардероб, у якому зберігався одяг учнів. Самі вихованці займали дві окремі секції зверху. Перший поверх призначався для 50 хлопчиків, а другий, верхній, — для такої самої кількості дівчаток. У жовтні того ж 1904 року розпочалися заняття.

 Колишнє          училище          імені          Бунге.          1980-ті          роки

Колишнє училище імені Бунге. 1980-ті роки

 Після подій революції 1917 року та Громадянської війни в 1924 році разом із іншими київськими школами будівлю відремонтували. Здавалося б, що в її стіни мали повернутися учні. Однак радянська влада віддала цей палац під нічліжку для безробітних. А в подальшому його спіткала та сама доля, що й сусідні особняки цієї вулиці. З 1930-х по 1980-і роки тут розташовувалися органи Головного політичного управління, НКВС, Комітету державної безпеки СССР, з 1991 року деякий час будівлю займав Штаб громадянської оборони України. Після капітального ремонту сюди в’їхала Державна судова адміністрація України, що працює в приміщенні й зараз.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Училище Бунге

Якщо повз якийсь «симпатичний» будиночок минулих років і можна пройти, то не зупинитися й не затриматися на декілька хвилин на вулиці Липській, 18/5 просто неможливо. Саме тут красується оригінальний приклад архітектури кінця ХІХ – початку ХХ ст. – училище Бунге. Побудовано цю чудову, дуже яскраву споруду з кутовим шпилем ще в 1904 році за проектом архітектора Г. Шлейфера під управлінням архітектора Е. Братдмана. У міському початковому училищі, відомому ще як «народне училище на Липках», навчалося півсотні хлопчиків і стільки ж дівчаток. На цокольному поверсі розташовувалися квартири працівників закладу, а також гардеробна. До речі, училище було побудоване на території, безкоштовно виділеній містом, поблизу садиби, де мешкала сім’я Бунге. З початку зведення будівля не втратила святкового вигляду: карнизи з декорованими кронштейнами, спарені й півциркульні вікна, восьмикутні зірки.

Беззаперечно, училище Бунге в Києві – одна з тих споруд, яка внесла свою лепту не лише в список пам’яток, а й в освітню сферу. І про неї потрібно дізнатися якомога більше. Для цього досить знайти в кінці сторінки оригінальний продукт – аудіогід. Безкоштовна скорочена версія доволі цікава, але містить лише дещицю детальної інформації та фактів, які будуть доступні володарю повної версії. Аудіогід – це ваш персональний архів інформації. З цього матеріалу ви дізнаєтеся імена тих, хто брав участь у будівництві, за чиєю ініціативою було вирішено побудувати училище, що ще розташовувалося в стінах цієї архітектурної пам’ятки.

Училище Бунге