Аптека-музей на Притисько-Микільській вулиці. 2016 рік
Аптека-музей розташована за адресою вулиця Притисько-Микільська, 7.
Притисько-Микільська вулиця одна з найкоротших на Подолі. Її довжина складає всього 310 метрів, і вона більш схожа на провулок. Однак, історичним та архітектурним наповненням Притисько-Микільська не поступається навіть старим центральним вулицям, а багато в чому навіть і цікавіша за них. Адже тут розташований один із найбільш незвичайних київських музеїв — Аптека-музей. Тривалий час можливість придбання ліків була привілеєм лише найбагатших верств населення. Забезпечені люди виписували лікарів з-за кордону, а бідняків лікували знахарі та ченці, серед яких був преподобний Агапіт Печерський. Невелика перевага була у військових — для них в Києві з 1715 року існував свій аптечний заклад, відкритий за наказом царя Петра І. Тільки в середині XVIII століття на Подолі з’явилася перша в місті приватна аптека. Їй і судилося згодом перетворитися на музей.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Не завжди аптеки були пофарбовані в білий колір, як це роблять зараз. Напевно, ви не повірите, що фармацевтика може бути цікавою зсередини. Адже в старовину все було інакше. Якщо розподілити лікарів зрозумілою мовою, то багатим діставались спеціалісти й медикаментозне лікування (яким воно було тоді), а бідні задовольнялися молитвами. Однією з пам'яток Києва й усієї Притисько-Микільської вулиці є аптека-музей. Уже зі входу в будівлю з'являється відчуття загадок, і хочеться з головою пірнути в атмосферу фармацевтичної діяльності – настільки тут цікаво.
З 1986 року в столиці України діє музей-аптека, і в її стінах вже побувало немало охочих. Серед них ті, хто для себе хоче знати про її історію, а також групи школярів, яких книжками зацікавити непросто. Тому що набагато більше вогників в очах з'являється на подібних екскурсіях. Яким би не був вік відвідувачів, вони свій захват не приховують. Інакше й бути не може. Для створення експозицій предмети везли з багатьох куточків нашої країни. Тут і старі документи, і виписки, і тарілки для розтирання трав, і скляні баночки для зберігання ліків. Серед експонатів також розташовані колби, інструменти й старовинні меблі. Але є й спеціальні приміщення, де велася особлива діяльність – кабінет алхіміка, кімната монаха, курінь знахарки.
Місце, де зараз відкрито музей – це адреса розташування першої приватної аптеки, відкритої на кошти Йоганна Гейтера, німецького колоніста. Приватній фармації передувала державна. Оскільки фармацевтика тільки почала свій розвиток у Києві, вона обслуговувала тільки воєнний шпиталь. Інші мешканці просили допомоги в знахарів і монахів. Щоб вилікувати хворого, нерідко використовували цілющі трави, сушили їх та дрібнили в спеціальних ступках. У суміш могла входити різна кількість інгредієнтів із трав залежно від важкості захворювання. Щоб повністю зцілити від недуги, доводилось повторювати відвари, суміші, мазі. Іноді, на кожен день, створювали різне зілля.
Перша київська аптека була відкрита на початку ХVІІІ століття після виходу наказу Петра Великого. Аптекарський наказ був виданий також неспроста. Раніше Дмитро Голіцин запропонував створити аптеку для солдат і виконувати там ряд обов'язків двох професій – лікаря й фармацевта. Як попросив, так воно й вийшло. Аптека для воєнних відкрилась, і почали створювати кадрову медичну підготовку. Коли населення накрила чума й холера, іншого виходу в Голіцина не було: він керував заходами в боротьбі з епідемією.
Повертаючись до теми аптеки Гейтера, скажемо, що він вправно займався своєю справою, а після смерті бізнес повела його дружина Анна. Управління в 1751 році перейшло до зятя Анни – Г.-Ф. Бунге. Саме після нього столична фармацевтика перейшла в династію. Сини внесли свою лепту в справу батька – так з'явився сад, де вирощували рослини для створення лікарських препаратів.
З часом «аптекарський» бізнес став розвиватися, і з'явилася конкуренція, що переросла в протистояння між власниками. За цими негараздами спостерігала влада, що вчасно усунула напади один на одного. І це було, до речі, бо при епідемії чуми не було часу сваритися за бізнес, потрібно було рятувати людей. Аптекарський цех відрізнився благодійністю, тому що приватні аптекарі відпускали ліки за собівартістю і шпиталям, і малозабезпеченим. Відтоді ні один подальший фармацевтичний бізнес меценатством не відрізнився. Сучасний час разюче відрізняється від добрих справ творців цієї індустрії.
Відчуваєте, що залишились питання щодо сім'ї Гейтера? Звідки бралися гроші на розвиток, роздаючи ліки майже безкоштовно? Як у аптеці прийшли до повноцінного робочого дня? Ви можете дізнатися відповіді вже зараз на ці та багато інших запитань. Компанія okTV створила спеціальний аудіогід, щоби виконати ряд завдань, серед яких:
Вже здогадалися, як працює аудіоекскурсія? Аудіофайли з цієї сторінки спочатку завантажуються на ПК, потім їх потрібно перенести на смартфон чи планшет, підключити навушники й захопитися подорожжю. Задумайтесь, як це зручно: насолоджуватися розповіддю під приємну музику! Є безкоштовна версія продукту. У ній інформація подана в стислому вигляді, але вона захоплює з перших слів. Та другий варіант занурить вас з головою. Зібрані дані викладено якомога доступніше, причому оповідь побудована в хронологічному порядку. Слухаючи аудіофайл, ви побачите на екрані картинки, що ілюструють документи, старі фотографії, схеми й т. ін. Подібних подорожей ви не знайдете! За знаннями разом з okTV!