Укр  /  Рус

Мова:

Будинок із зіркою (Хрещатик, 25)

Вид на комплекс з висоти пташиного льоту. 1958 рік

Комплекс з трьох сталінських будівель з відомим "будинком із зіркою" посередині розташований за адресою вулиця Хрещатик, 23– 27. 

 

Це один із найкращих київських архітектурних ансамблів, виконаних у стилі так званого сталінського ампіру. Комплекс із трьох будинків № 23–27 на непарній стороні Хрещатика було зведено під час відбудови головної вулиці після Другої світової війни. Він складається з двох симетрично розташованих одинадцятиповерхових будинків та чотирнадцятиповерхової споруди між ними, яку кияни часто називають "будинок із зіркою". Ця найвища споруда на Хрещатику дуже схожа на відомі "сталінські висотки" в Москві. Київська висотка створює архітектурний акцент на перетині двох центральних вулиць — Богдана Хмельницкого та Хрещатика і є однією з візитівок міста, вона зображена на багатьох фотографіях та рекламних матеріалах. "Будинок із зіркою" отримав своє ім'я через велику п'ятикутну зірку, яка увінчує шпиль на даху. В усі часи він вважався елітним: свого часу тут отримали квартири представники партійної та владної верхівки, а зараз купують апартаменти заможні шоумени та бізнесмени.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

 

 • Яка "багатоповерхівка" стояла на цьому місці до руйнації Хрещатика?
 • Чому "будинок із зіркою" донедавна називали "Дружба"?
 • Чим було відомо кафе "Грот"?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Комплекс із трьох "сталінських" будинків формує архітектурний ансамбль у місці, де стрімка вулиця Богдана Хмельницького стикається з Хрещатицькою долиною. Ці споруди зведені на непарній стороні центральної вулиці Києва у 1952–1955 роках. Під час Другої світової війни більша частина старих будинків на Хрещатику була знищена пожежею. Після звільнення міста від нацистів відразу розпочалися роботи з упорядкування вулиці. Кияни працювали після роботи й на суботниках, невтомно трудилися на відбудові, розчищали завали з цегли, розбирали залишки старих будинків. У той же час було оголошено архітектурний конкурс на відновлення центральної магістралі столиці України.

 Розбирання     руїн     на     місці     майбутнього     будинку     №     25.     1944     рік

Розбирання руїн на місці майбутнього будинку № 25. 1944 рік

 На місті сучасного комплексу домів № 23–27 на старій червоній лінії Хрещатика раніше розташовувалися переважно прибуткові будинки, зведені в останній чверті ХІХ століття. Один із них належав неперевершеному метру фотографії тих часів Францу Де Мезеру. Це була перша чотириповерхова кам'яна будівля, зведена на малоповерховому Хрещатику наприкінці 1870-х років. В нижніх поверхах будівель містилися магазини, кінотеатри "Монте-Карло" та "Біограф". Після вибухів і пожежі 1941 року від усього цього залишилися самі стіни. В другій половині 1940-х років руїни будинків розібрали, а нові спланували з великим відступом від колишньої червоної лінії. Таким чином вулицю розширили і створили на ній каштанову алею, що забезпечило затишок та майже камерну атмосферу.

 Чотириповерховий     велетень     Франца     Де     Мезера     на     Хрещатику.     Кінець     1870-х     років

Чотириповерховий "велетень" Франца Де Мезера на Хрещатику. Кінець 1870-х років

 Після закінчення архітектурного конкурсу було вирішено відновлювати вулицю за проектом колективу фахівців під супроводом Анатолія Добровольського — майбутнього головного архітектора Києва. "Батьком" трьох сталінських будинків на Хрещатику, 23–27 став архітектор Олександр Малиновський у співавторстві з Анатолієм Добровольським і Петром Петрушенком.

 Муляри     працюють     над     цегляною     кладкою     будинку     №     25.     1954     рік

Муляри працюють над цегляною кладкою будинку № 25. 1954 рік

 Чотирнадцятиповерховий середній будинок, який кияни одразу прозвали "будинком із зіркою", став центром композиції. На той час це була найвища споруда Києва й лишалася такою аж до початку 1980-х, коли на Львівській площі постав Будинок торгівлі. Подейкують, що будинок нібито є зменшеною копією сталінських висоток у Москві на кшталт будівлі Московського університету. Верхівку київської висотки прикрасили шпилем з величезною п'ятикутною зіркою — одним із головних радянських символів; фасади оздобили ліпниною та знаменитою керамічною плиткою, якою прикрашені всі будівлі Хрещатика. Два одинадцятиповерхових будинки, що симетрично розташувалися обабіч "будинку з зіркою", отримали непересічне додаткове оздоблення — скульптури на фасадах. Ґрати на дверях виконали у художньому литві. І тут раптово змінилася "політика партії" — була прийнята сумно відома постанова 1955 року про "надмірності в архітектурі". Тож замість цілком заслужених премій і пошани архітектори зазнали нищівної критики.

 Бетонна     скульптура     на     фасаді     будинку     №     23.     1959     рік

Бетонна скульптура на фасаді будинку № 23. 1959 рік

 Після закінчення будівництва на першому поверсі "будинку з зіркою" розташувався правонаступник "Біографа" та "Монте-Карло" кінотеатр "Дружба", який діяв з 1956 до 2009 року. Саме за цією прикметою кияни часто називали будинок просто "Дружба". Цікаво, що у ті часи, призначаючи зустріч на Хрещатику біля "Дружби", треба було точно називати адресу, тому що таке неофіційне ім'я на головній вулиці мали… два будинки. Другим був № 30 — там розташовувався книжковий магазин "Дружба", де продавалися книжки, видані іноземними мовами.

 Перші поверхи будинків № 23 і 27 зайняли примітні об'єкти, які добре пам'ятають кияни старшого покоління, — великі спеціалізовані магазини "Будинок тканин" та "Одяг". Перед просторим майданчиком у самому центрі ансамблю зробили фонтан, а поруч, у стилобаті "будинку з зіркою", розташовувалося знамените тоді кафе "Грот", яке тодішні неформали називали "Мічіган". У своїх "Міських прогулянках" відомий письменник-дисидент Віктор Некрасов згадував: "…открытое на свежем воздухе кафе на том же Крещатике, против улицы Ленина, — "Мичиган", хотя настоящее его название, горящее неоном над столиками, — "Грот". … Крещатицкий жаргон, что поделаешь…" Це була одна із перших тусовочних локацій фарцовщиків, валютчиків і стиляг — молодих людей, які своїм стилем життя та зовнішністю кинули виклик усій радянській системі. Кафе давно не працює, але старожили пам'ятають його й досі.

 Кафе     Грот.     1963     рік

Кафе "Грот". 1963 рік

 Комплекс Хрещатик, 23–25 протягом шести десятків років є візитівкою Києва. Цю локацію полюбляють фотографи вже декількох поколінь. Особливо ефектними виходять знімки, зроблені з літака або гвинтокрила, а зараз — із квадрокоптера.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами