Укр  /  Рус

Мова:

Особняк Льва Бродського

Колишній особняк Льва Бродського

Колишній особняк Льва Бродського, або “Будинок з каріатидами”, розташований за адресою вулиця Липська, 9.

 

“Будинок з каріатидами ” займає велику частину непарного боку центральної вулиці Липок, що колись називалась Катеринінською, а зараз — Липською. Останній дореволюційний власник будівлі, мільйонер-цукрозаводчик, відомий київський меценат Лев Бродський був одним із найбагатших киян свого часу. Представникам династії Бродських та їх родичам належали декілька особняків та земельних ділянок на Липках, а також різноманітна нерухомість в інших частинах міста.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Що в 1899 році знайшли в садибі  Бродського під час земляних робіт?
  • Коли будівля стала чотириповерховою?
  • Чим сьогодні відрізняються одна від одної каріатиди на фасаді?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Бродські були однією із найвідоміших родин Києва. Це сімейство володіло величезними статками, що були зароблені на виробництві та продажі цукру. Тільки на Липках різним членам їхньої родини належало декілька особняків, а також велика кількість вільної землі, яку вони з часом розпродали частинами під забудову. Садибу з особняком на вулиці Катеринінській (зараз Липській), 9 придбала в 1885 році одна із родичок мільйонерів-цукропромисловців Берта Самуїлівна Бродська.

 Історія садиби відома з першого десятиліття ХІХ століття, коли ледь-ледь почалося формування забудови елітного району Липки. Першим власником ділянки став купець Тимофій Бухтєєв. Згідно з будівельними планами того часу землевласник був зобов’язаний забудувати придбану ділянку за два роки. Проте і тоді представники закону хитрували, дозволяючи відомим киянам не дотримуватися цих правил. Від Бухтєєва вимагали в короткі строки збудувати на землі кам’яний будинок. Попри те, що купець був людиною не бідною, він, скоріш за все, через нестачу фінансів не встиг це зробити. У 1803 році садибу в нього формально забрали, проте дали відтермінування. Довелося купцю-невдасі, що так хотів оселитися поближче до аристократів, поквапитися із будівництвом. Як би там не було, дім був збудований, щоправда, повністю його завершили тільки напередодні Вітчизняної війни 1812 року. Однак щаслива зірка Бухтєєва згасла, бізнес занепав, і врешті-решт, два його будинки (на Липках і другий на Печерську) опинилися у заставі. Після смерті власника його родина так і не спромоглася розрахуватися з боргами, хоча довго здавала будинок на Липках студентам Університету.

 У 1869 році ділянку придбав спадкоємець українського дворянського роду, відомий київський фінансист Анатолій Вікторович Гудим-Левкович. Він узявся до реконструкції садиби. Добудував нові та розширив вже існуючі приміщення. А в 1872 році вирішив звести тут особняк для своєї родини і замовив його київському архітектору Олександру Шилє. Цей зодчий був добре відомий у Києві як автор будівель колегії Павла Галагана на вулиці Фундуклеївській (зараз Богдана Хмельницького, 11) та Біржі на Інститутській, 7. Дещо пізніше за його проектом побудували відому будівлю міської думи, яка була розташована на сучасному Майдані Незалежності. Вона постраждала від вибуху восени 1941 року і була розібрана після війни. Шилє створив для Гудим-Левковича красивий двоповерховий особняк. Світлий та просторий, він налічував 42 пишно оздоблені кімнати. Фасад будівлі прикрасили античними статуями-каріатидами.

 Міська          дума.          Початок          ХХ          століття

Міська дума. Початок ХХ століття

 Згодом  фінансист вирішив продати особняк. У лютому 1885 року ділянку і будівлю придбала Берта Бродська, вдова купця 1-ї гільдії, знаного землевласника Зельмана Бродського. Він доводився братом відомому цукропромисловцю Ізраїлю Бродському. Невідомо, чи встигла хазяйка щось змінити у садибі, що придбала, але за два роки вона померла. Дім був успадкований трьома її доньками та незабаром перейшов у власність їхнього кузена, мільйонера Льва Бродського. Він, як і його батько, Ізраїль Бродський, був цукровим магнатом. Величезні капітали від цього бізнесу Лев Бродський вкладав у придбання нерухомості та землі, крім цього, спонсорував численні благодійні заходи. Новий власник мав відмінний смак — він зібрав чудову колекцію творів мистецтва і розмістив її в своєму особняку.

 Бродський розширив садибу, придбавши сусідню землю, де і звів прибутковий будинок. У 1899 році на прибудинковій території розпочались роботи з облаштування зимового саду. Під час земляних розкопок робітники натрапили на старовинний скарб великокнязівських часів. Серед знахідок були золоті монети, браслети, зливки золота. Усі знайдені на території садиби предмети старовини Бродський передав у колекцію Ермітажу в Петербурзі. Мільйонер і надалі нарощував свої статки. У 1912 році він здійснив найбільшу операцію — продав всі свої цукрові підприємства за 100 мільйонів рублів, та зберіг при цьому 20 відсотків акцій.

 У 1918 році особняк був безцеремонно відібраний у власника вищими військовими чинами німецької армії, що увійшла до Києва. Примітно, що будівля фігурує у спогадах гетьмана Павла Скоропадського, який цю армію запросив. Після приходу радянської влади шикарна будівля на 42 кімнати стала першим в місті панським особняком, перетвореним на комунальні квартири. В 1940 році колишній особняк збільшили ще на два поверхи. За замовленням Українського музикального фонду в ньому вирішили влаштувати квартири для музикантів. До честі керівника проекту, відомого архітектора Валеріана Рикова, надбудова була виконана максимально делікатно. Перші два поверхи залишилися практично незмінними, і декор, в першу чергу, відомі каріатиди архітектора Шилє не постраждав.

 Каріатида          на          фасаді

Каріатида на фасаді

 Зараз в колишньому особняку розташовані різні комерційні структури.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Особняк Льва Бродського

У Києві є багато доволі давніх особняків, якими проводяться спеціалізовані тематичні екскурсії. Одна з «найпомітніших» будівель – особняк міліонера, мецената «цукрового короля» Льва Бродського. Насправді цукрозаводчик-капіталіст Бродський придбав у ХІХ ст. декілька особняків: він володів будинками на Банковій вулиці, на Прорізній та на Ярославовому Валу. Крім того, у центрі міста збереглася зведена на його кошти розкішна одноповерхова дитяча лікарня для бідних, зараз Академія мистецтв, а також ряд інших будівель історичного значення. Але за головний особняк Бродського ми вважатимемо будівлю, котра називається «Притулок лицаря», якою міліонер володів з 1915 року. Вона знаходиться на розі Ярославового Валу та вулиці Лисенка. До особняка належить і присадибна територія.

Історія створення особняка Льва Бродського в Києві

Будинок Підгорського, чи, як його ще називають, «Притулок лицаря» і «Замок барона» – це велична споруда, зведена в середині ХІХ ст. за проектом архітектора Ф. Голованова. Під наведеними назвами вона фігурує в літературі. Точніші дати будівництва – 1858-1861 рр. Будівництво ініціювала дружина начальника артилерійського гарнізону А. Калита, яка й володіла територією, де був зведений особняк. Сам же Лев Бродський був останнім офіційним власником всього протягом трьох років, до 1918 року, коли будівля, серед інших, була забрана радянською владою.

Архітектурні особливості: те, що так зачаровує

Варто зазначити, що сам особняк і його внутрішнє оздоблення дійсно унікальні, аналогів у Києві йому точно не знайти. Урочисті сходи особняка Бродського декоровані алебастровими фігурними балясинами. Будівля створена в неоготичному стилі, що різко виділяло її на фоні інших житлових будинків того часу. Архітектурний образ особняка доволі незвичайний. Цей особняк – уособлення самовираження архітектора, він яскраво демонструє неординарні творчі здібності свого творця, рідкісні для більшості представників київської богеми. В’їзд у двір особняка прикрашають дві химери – елементи готики. Правда, їхній канонічний образ змінено.

Сучасний стан особняка та знайомство з ним разом з аудіогідом okTV

У радянські часи будівлі не приділялося належної уваги, і тому вона руйнувалася й встигла занепасти. Пізніше особняк став власністю одного з київських депутатів, який, не маючи коштів для реконструкції, був вимушений виставити його на продаж за символічну суму в дев’ять мільйонів доларів. Зараз будинок знаходиться в «підвішеному» стані. У міському реєстрі він значиться як пам’ятка архітектури, містобудування й мистецтва. Розглядається можливість передачі його чеському посольству для погашення державного боргу України.

Хочете дізнатися більше про цю незвичайну споруду? Тоді неодмінно приїжджайте сюди, до цього особняка, і помилуйтеся його непідробною красою. Команда okTV розробила унікальний продукт – аудіогід, який точно припаде до душі самостійним туристам. Завжди хочете дізнаватися більше? Жадаєте інтелектуального дозвілля? Тоді вам точно сподобається можливість, яку ми пропонуємо. У кінці цієї сторінки доступні дві аудіострічки – платна й безкоштовна версії, що розповідають про особняк Льва Бродського. Завантажте будь-яку з цікавих на свій мобільний пристрій і запускайте запис. Диктор озвучує під приємну музику всю інформацію, яку нам вдалося зібрати як у платних джерелах, так і в безкоштовних бібліотеках і архівах. До речі, у повній, платній версії, вам також будуть доступні фото, завдяки чому ви, ніби наживо, зможете побачити, як цей особняк виглядав у різні періоди.

Ми постаралися втілити в реальність побажання навіть найвимогливіших туристів, і переваг у такого аудіогіда дуже багато. По-перше, вам не доведеться «підв’язуватися» під будь-кого, замовляти групові екскурсії. По-друге, ви можете суттєво зекономити на екскурсії в індивідуальному форматі. Наші спеціалісти дуже ретельно обробили отриману інформацію, тому ми ділимося винятково цінним контентом, на пошук якого витратили багато часу. Вам же залишається тільки завантажити аудіофайли на улюблений ґаджет і насолоджуватися уїк-ендом чи повноцінною відпусткою. Такі записи доступні не лише на сторінці особняка Лева Бродського, а й на інших сторінках, присвячених пам’яткам Києва. Тому ви можете побудувати собі маршрут, включивши до нього ті місця, які обов’язково хочете відвідати, і самостійно гуляти по місту, отримуючи не лише максимум естетичного задоволення, а й корисні знання.    

Особняк Льва Бродського