Колишній особняк Льва Бродського
Колишній особняк Льва Бродського, або “Будинок з каріатидами”, розташований за адресою вулиця Липська, 9.
“Будинок з каріатидами ” займає велику частину непарного боку центральної вулиці Липок, що колись називалась Катеринінською, а зараз — Липською. Останній дореволюційний власник будівлі, мільйонер-цукрозаводчик, відомий київський меценат Лев Бродський був одним із найбагатших киян свого часу. Представникам династії Бродських та їх родичам належали декілька особняків та земельних ділянок на Липках, а також різноманітна нерухомість в інших частинах міста.
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
У Києві є багато доволі давніх особняків, якими проводяться спеціалізовані тематичні екскурсії. Одна з «найпомітніших» будівель – особняк міліонера, мецената «цукрового короля» Льва Бродського. Насправді цукрозаводчик-капіталіст Бродський придбав у ХІХ ст. декілька особняків: він володів будинками на Банковій вулиці, на Прорізній та на Ярославовому Валу. Крім того, у центрі міста збереглася зведена на його кошти розкішна одноповерхова дитяча лікарня для бідних, зараз Академія мистецтв, а також ряд інших будівель історичного значення. Але за головний особняк Бродського ми вважатимемо будівлю, котра називається «Притулок лицаря», якою міліонер володів з 1915 року. Вона знаходиться на розі Ярославового Валу та вулиці Лисенка. До особняка належить і присадибна територія.
Будинок Підгорського, чи, як його ще називають, «Притулок лицаря» і «Замок барона» – це велична споруда, зведена в середині ХІХ ст. за проектом архітектора Ф. Голованова. Під наведеними назвами вона фігурує в літературі. Точніші дати будівництва – 1858-1861 рр. Будівництво ініціювала дружина начальника артилерійського гарнізону А. Калита, яка й володіла територією, де був зведений особняк. Сам же Лев Бродський був останнім офіційним власником всього протягом трьох років, до 1918 року, коли будівля, серед інших, була забрана радянською владою.
Варто зазначити, що сам особняк і його внутрішнє оздоблення дійсно унікальні, аналогів у Києві йому точно не знайти. Урочисті сходи особняка Бродського декоровані алебастровими фігурними балясинами. Будівля створена в неоготичному стилі, що різко виділяло її на фоні інших житлових будинків того часу. Архітектурний образ особняка доволі незвичайний. Цей особняк – уособлення самовираження архітектора, він яскраво демонструє неординарні творчі здібності свого творця, рідкісні для більшості представників київської богеми. В’їзд у двір особняка прикрашають дві химери – елементи готики. Правда, їхній канонічний образ змінено.
У радянські часи будівлі не приділялося належної уваги, і тому вона руйнувалася й встигла занепасти. Пізніше особняк став власністю одного з київських депутатів, який, не маючи коштів для реконструкції, був вимушений виставити його на продаж за символічну суму в дев’ять мільйонів доларів. Зараз будинок знаходиться в «підвішеному» стані. У міському реєстрі він значиться як пам’ятка архітектури, містобудування й мистецтва. Розглядається можливість передачі його чеському посольству для погашення державного боргу України.
Хочете дізнатися більше про цю незвичайну споруду? Тоді неодмінно приїжджайте сюди, до цього особняка, і помилуйтеся його непідробною красою. Команда okTV розробила унікальний продукт – аудіогід, який точно припаде до душі самостійним туристам. Завжди хочете дізнаватися більше? Жадаєте інтелектуального дозвілля? Тоді вам точно сподобається можливість, яку ми пропонуємо. У кінці цієї сторінки доступні дві аудіострічки – платна й безкоштовна версії, що розповідають про особняк Льва Бродського. Завантажте будь-яку з цікавих на свій мобільний пристрій і запускайте запис. Диктор озвучує під приємну музику всю інформацію, яку нам вдалося зібрати як у платних джерелах, так і в безкоштовних бібліотеках і архівах. До речі, у повній, платній версії, вам також будуть доступні фото, завдяки чому ви, ніби наживо, зможете побачити, як цей особняк виглядав у різні періоди.
Ми постаралися втілити в реальність побажання навіть найвимогливіших туристів, і переваг у такого аудіогіда дуже багато. По-перше, вам не доведеться «підв’язуватися» під будь-кого, замовляти групові екскурсії. По-друге, ви можете суттєво зекономити на екскурсії в індивідуальному форматі. Наші спеціалісти дуже ретельно обробили отриману інформацію, тому ми ділимося винятково цінним контентом, на пошук якого витратили багато часу. Вам же залишається тільки завантажити аудіофайли на улюблений ґаджет і насолоджуватися уїк-ендом чи повноцінною відпусткою. Такі записи доступні не лише на сторінці особняка Лева Бродського, а й на інших сторінках, присвячених пам’яткам Києва. Тому ви можете побудувати собі маршрут, включивши до нього ті місця, які обов’язково хочете відвідати, і самостійно гуляти по місту, отримуючи не лише максимум естетичного задоволення, а й корисні знання.