Укр  /  Рус

Мова:

Маріїнський палац

Царський (Маріїнський) палац. 1880-ті роки

Маріїнський палац розташовується на вулиці Михайла Грушевського, 5.

 

Царські апартаменти в Києві звеліла побудувати імператриця Єлизавета Петрівна після візиту до міста у 1744 році. Палац у стилі бароко збудували  в першій половині 1750-х років на Печерську, на  шляху до Лаври. Автор проекту − архітектор Іван Мічурін, використовував архітектурні мотиви петербурзького архітектора Бартоломео Растреллі. Першою в царських покоях зупинилася імператриця Катерина ІІ в 1787 році, потім там жили вищі посадові особи Південно-Західного краю.

У 1819 році палац майже повністю згорів. Відбудували його для царської сім’ї за проектом архітекторів Карла Маєвського та Олександра Шіле тільки у 1868-1870 роках.

Царський палац пережив революцію 1917 року, Громадянську і Другу світові війни. У незалежній Україні цей комплекс став місцем президентських урочистих прийомів.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися • Який зв’язок є між водолікуванням і царським палацом у Києві?
 • Чому палац називається Маріїнським?
 • Як мати Миколи ІІ провела в Києві зиму 1916 року?
 • Чому довелося збудувати будівлю Верховної Ради біля палацу?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 У 1744 році Київ відвідала імператриця Єлизавета Петрівна. Кажуть, що з усіх російських монархів, вона була єдиною, хто по-справжньому любив Україну завдяки впливу неофіційного чоловіка Кирила Розумовського. На той момент у місті не знайшлося належних апартаментів, де можна було б оселитися імператриці, тому вона зупинилася в будинку Києво-печерських архімандритів. Єлизаветі сподобався Київ  і вона наказала побудувати тут царський палац.

 Палац у стилі бароко звели в 1752-1755 роках за проектом архітектора Івана Мічуріна. Нижній поверх був виконаний із каменю, а другий, призначений власне для імператриці, зробили дерев’яним. Навколо палацу створили сад з алеями, павільйонами й оранжереєю. Довгі роки шикарні апартаменти були незатребуваними, оскільки ніхто з царської родини до Києва не приїжджав. Деякий час тут жив генерал-губернатор Петро Рум’янцев-Задунайський. Але в 1787 році відвідування Катерини ІІ вдихнуло в палацовий комплекс нове життя. Імператриця пробула тут із січня по квітень під час подорожі на південь, і весь цей час у палаці влаштовувалися пишні прийоми та бали.

 На початку ХІХ століття палац став резиденцією та житлом для київських військових губернаторів. Проте після війни 1812 року деякий час використовувався  для утримання військовополонених. Звісно, після цього довелося наводити лад у приміщеннях. Однак незабаром після того як у відремонтованих покоях оселився бойовий генерал, учасник Бородінської битви, командуючий розквартированим у Києві піхотним корпусом Микола Раневський, трапилася сильна пожежа. Вона повністю знищила дерев’яний другий поверх будівлі.

 Руїни     Царського     палацу.     1860-ті     роки

Руїни Царського палацу. 1860-ті роки

 Сумні руїни  довгий час лякали містян. Лише через 15 років залишки палацу віддали підприємцям під заклад… штучних мінеральних вод. Орендатори вклали кошти у створення залу з приміщеннями для ван на цокольному поверсі, а флігелі пристосували для невеликих готелей. Так було довгих 30-ть років.

 У 1868-1870 роках палац реконструювали та капітально відремонтували за проектом архітекторів Карла Маєвського і Олександра Шіле, впорядкували парк, прикрасивши його скульптурами, і знову перетворили на місце, де можна було приймати монархів. Палац у тихому парку дуже полюбився імператриці Марії Олександрівні, яка була «забутою» чоловіком Олександром II. Вона любила приїжджати й подовгу жити в київській резиденції, тому палац і почали називати «Маріїнським».

 Під час Першої світової війни, після переїзду з Петербурга до Києва, в палаці оселилася імператриця Марія Федорівна. Вона займалася організацією госпіталів, санітарних потягів для поранених військових. Тут вона відсвяткувала останнє передреволюційне Різдво, тут вона востаннє побачилася із сином – імператором Миколою II.

 Інтер’єр     зруйнованого     палацу.     1918     рік

Інтер’єр зруйнованого палацу. 1918 рік  

 Царський палац пережив революційні та воєнні події 1917-1920 років, хоча його вишукані зали було зруйновано, а коштовні меблі поламано. Після приходу більшовиків функціональне призначення палацу кілька разів змінювалося. Тут були і картинна галерея, і військовий штаб, і «Будинок дитини червоноармійця», і сільськогосподарський музей.

 Після перенесення української радянської столиці з Харкова до Києва в будівлі спочатку працював вищий республіканський орган − Всеукраїнський Центральний виконавчий Комітет. Коли ж його перетворили на Верховну  Раду УРСР, приміщення стало нефункціональним через відсутність сесійної зали. Тому поряд із палацом у 1939 році побудували нову величну  будівлю парламенту. А палац знову перетворили на музей, цього разу - музей Т. Шевченка.

 Верховна     Рада     УРСР     у     колишньому     Царському     палаці.     1930-ті     роки

Верховна Рада УРСР у колишньому Царському палаці. 1930-ті роки

 Працював музей недовго – до початку нацистської окупації Києва. Гітлерівці розмістили в приміщеннях палацу радіоцентр, який припинив пропагандистську роботу після того, як під час боїв за Київ у будівлю потрапив фугас. Відбудували  палац у 1945-1949 роках, після цього він і отримав звичні для нас функції палацу для урочистих урядових прийомів.

 Маріїнський     палац.     1980-ті     роки

Маріїнський палац. 1980-ті роки

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Андріївського узвозу на Поділ
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Дворянська пишність прекрасного Києва

Абсолютно кожне  місто в світі, що вважається туристичним центром, має такі пам'ятки, без яких його образ не буде цілісним. Звичайно, такі «родзинки» є й у Києва – гостинної столиці України, яка щорічно зустрічає безліч гостей з інших країн та областей рідної країни. До них відноситься цілий ряд знаменитих архітектурних споруд і пам'ятних місць, кожне з яких має в собі багату історію та приваблює прекрасним зовнішнім виглядом.

До таких гарних місць столиці належить і приголомшливий Маріїнський палац, розташований у центрі міста на території живописного парку. Колись він мав назву Царського, а сьогодні його часто називають Президентським. Це одна з найцікавіших пам'яток не лише Києва, а й усієї України. Не дивно, що в прекрасному Маріїнському парку полюбляють прогулюватися й проводити вільний час не тільки гості столиці, але й місцеві жителі. Можна впевнено сказати: якщо ви тут не були, то не бачили чарівного Києва повністю. Маріїнський палац – це прекрасна перлина столиці, її прикраса й важлива історична цінність. Він являє собою частину багатої спадщини нашої країни, долучитися до якої може кожен охочий.

Величний Маріїнський палац: історія та сучасність

За час свого існування Маріїнський палац пережив безліч важливих подій. Здається, що багата історія Києва захована в кожному камінчику, кожній цеглинці, з яких зведено цю чудову споруду. З нею кожного гостя столиці зможе познайомити досвідчений гід, чи ж дізнатися про значущі історичні події можна самостійно.

Біографія відомої київської пам'ятки починається з 1744 року, часу її зведення за наказом імператриці Єлизавети, зачарованої красою древнього Києва, за проектом великого Бартоломео Растреллі. Він також розробив проект ще однієї київської перлини – приголомшливої Андріївської церкви. Раніше зелений парк, у якому знаходиться гарний двоповерховий палац, називався Царським, і ця атмосфера величі панує тут до цих пір. До наших днів будівля дійшла після декількох реконструкцій у зв'язку з суттєвими руйнуваннями. Однією із найбільш руйнівних була пожежа на початку ХVІІІ століття, у результаті якої був повністю зруйнований другий поверх дерев'яної будівлі, а також парадні приміщення. Але це, на жаль, не останні руйнування, яких зазнав Маріїнський палац у Києві. Постраждав він і під час війни, коли після потрапляння бомби був значно пошкоджений. Та після цього споруда була повністю відбудована й дбайливо відреставрована спочатку в 1940-х, а потім – у 1980-х роках.

Маріїнський палац – місце, яке полюбляють гості й мешканці міста

Змінювався не лише зовнішній вигляд палацу, але і його призначення. Якщо спочатку споруда була резиденцією імператорської сім'ї, то під час громадянської війни в її стінах був розташований воєнний штаб. Пізніше в будівлі знаходилась сільськогосподарська школа, і лише після цього вона стала музеєм та національним надбанням країни.

Сьогодні знаменита столична пам'ятка не втратила минулої величі. Виконана в стилі бароко, вона вражає красою виразних об'ємів і багатою пластикою фасаду. Зараз Маріїнський палац у Києві виконує роль церемоніальної резиденції Президента України. Будівлю використовують для проведення урядових прийомів, нагород, самітів і зустрічей офіційних делегацій на всеукраїнському та міжнародному рівні. Частина великої культурної спадщини, у якій дбайливо зберігаються цінні предмети декоративно-прикладного мистецтва, елементи старовини, фрагменти живопису художника Алліауді – все це зараз і є чудовий Маріїнський палац. Київ може по праву пишатися тим, що саме на його території знаходиться ця неймовірна пам'ятка архітектури, біля якої завжди збираються натовпи захоплених туристів.

Аудіоекскурсія про історію Маріїнського палацу

Якщо Ви плануєте організувати собі екскурсію  Києвом, та відвідати Маріїнський палац, пропонуємо Вам скористатися нашим аудіо гідом. Завантажити його можна прямо на цій сторінці. Коротка версія аудіо екскурсії доступна для безкоштовного прослуховування.  У повній версії ми зібрали цікаві історичні факти, що підкріплюються історичними фото, в хронологічному порядку.

Аудіо екскурсія – це дуже зручний продукт, завдяки якому Ви можете у любий, зручний для Вас час, не прив’язуючись до гіда, відвідати видатні пам’ятки архітектури та визначні місця Києва. Для цього придбайте аудіо екскурсію, завантажте її у свій мобільний пристрій, та вирушайте на екскурсію. Не забудьте навушники. Прослуховуючи цікаву розповідь під легку музику, Ви можете повільно гуляти та оглядати об’єкт. Персональний гід у Вашій кишені.

Дворянська пишність прекрасного Києва