Укр  /  Рус

Мова:

Будинок Ікскюль-Гільденбанда

Колишній будинок Ікскюль-Гільденбанда. 1980-ті роки

Колишній будинок барона Ікскюль-Гільденбанда розташований за адресою вулиця Шовковична, 19.

 

Будинок увійшов у міський фольклор як Рожевий замок, оскільки не кожен може правильно вимовити ім’я знатного домовласника. У Києві є кілька будинків, побудованих в стилі неоготики. Господарі деяких з них були представниками баронських династій, проте, найбільш знаменитий Будинок барона, що на вулиці Ярославів Вал, ніколи справжнім баронам не належав. Зважаючи на своєрідну архітектуру, кияни люблять "населяти" такі "міські замки"  примарами та чудовиськами. Але Будинок барона Ікскюль-Гільденбанда містичної слави не зазнав, ймовірно завдяки сусідству з більш знаменитими Арабським та Шоколадним будинками. Тим часом історія будівлі дуже цікава. Головними особливостями споруди вважаються готичні шпилі, баронський герб, а також своєрідний рожевий колір.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • З якою метою був споруджений замок?
  • Де можна побачити баронський герб?
  • В якому фільмі увічнений Будинок барона Ікскюль-Гільденбанда?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Мабуть, важко знайти в Києві квартал, більш насичений шедеврами старовинної архітектури, ніж той, що знаходиться в районі вулиць Пилипа Орлика та Шовковичної. Тут вишикувалися в ряд аж три: Арабський, Шоколадний та Рожевий будинки. Кожен з них неповторний і має свою непросту та цікаву історію.

 Замок барона Ікскюль-Гільденбанда назвали Рожевим будинком за своєрідний колір стін. Історія земельної ділянки, на якій він був побудований, характерна для садиб Липок. Після вирубу зеленого гаю, здійсненого за наказом губернатора Левашова, через що деякі сучасники прозвали його лісорубом, тут розпочалося будівництво.

 Отримані земельні ділянки, зазвичай, розподіляли поміж високопоставленими військовими та представниками аристократії. Ділянка на вулиці Левашовській (нині Шовковичній), де стоїть Рожевий замок, належала герою битви при Бородіно, артилерійському генералові Петру Костянтиновичу, дідові всесвітньо відомого вченого Володимира Вернадського. До речі, Вернадський згадував про відпочинок в дитячі роки в маєтку на Липках. Сімейство Костянтиновича володіло землею кілька десятиліть — з кінця 1830-х по 1874 рік. Того ж року його спадкоємиці продали землю з усіма будівлями дружині полковника Августа Ікскюль-Гільденбанда — барона, нащадка балтійського дворянського роду.

 Тоді на ділянці знаходився будинок з квартирою, яка мала вісім кімнат. Домовласниця почала здавати її в оренду, разом із шестикімнатним флігелем, де сама і проживала. Після смерті баронеси будинок залишився дітям — двом дочкам та синові Володимиру. За взаємною згодою впродовж двох місяців, відкупивши ділянки в сестер, він став одноосібним власником землі. Та незабаром продав частину садиби, що на розі - Семену Могилевцеву, який збудував тут знаменитий Шоколадний будиночок. Володимир Ікскюль-Гільденбанд, як і його батько, був офіцером. Отримавши блискучу освіту в артилерійському військовому училищі, він тривалий час служив в Київському Арсеналі, що розташовувався неподалік від Липок, на Печерську. Після закінчення військової кар’єри барон, як відома в місті людина, з 1902 року обирався гласним міської ради (тобто депутатом) та членом міської управи.

Стрілчаста          арка          та          в’їзні          ворота.          2016          рік

Стрілчаста арка та в’їзні ворота. 2016 рік

 Наприкінці ХІХ - початку ХХ століття Київ почав швидко забудовуватися багатоповерховими особняками та прибутковими будинками. Вартість землі на Липках постійно зростала, і наявність власного прибуткового будинку обіцяла забезпечити домовласнику хороший прибуток. У 1901 році Ікскюль-Гільденбанд зніс старі споруди в садибі та уклав контракт з цивільним інженером Миколою Вишневським на проектування і будівництво тут триповерхового прибуткового будинку. З огляду на балтійське походження замовника, можна не дуже дивуватися обраному ним архітектурному стилю. Будинок-замок, спроектований в нехарактерному для Києва дусі неоготики, будувався з досить прозаїчною метою — для здавання житла в довгострокову оренду. Дах будівлі прикрасили готичні шпилі та башточки, в’їзд у двір спланували у вигляді стрілкуватої арки, а ворота були прикрашені різнокольоровими вітражами.

 Вестибюль та гранітні сходи всередині будинку теж оформили у готичному стилі. На кожному поверсі було по дві квартири. Будинок освітлювався електрикою, помешкання мали всі доступні тоді зручності — водогін  з гарячою та холодною водою, ванні кімнати, каналізацію, оздоблені кахлем печі та каміни. Стелі прикрашало ліплення, а підлоги в кімнатах були паркетними. В глибині садиби, традиційно для того часу перебували служби — стайня, приміщення для екіпажів, дров’яний склад.

Герб          барона          на          фасаді          над          в’їзною          брамою.          2016          рік

Герб барона на фасаді над в’їзною брамою. 2016 рік

 Над в’їзною аркою був розміщений родовий баронський герб, що зберігся й до наших днів. Цікаво, що сучасні київські геральдисти зазначають істотну різницю між гербом на фасаді будівлі та родовим гербом Ікскюль-Гільденбанда. Це і донині є однією з нерозкритих таємниць загадкового замку.

 До революції 1917 року будівля встигла змінити кількох власників. За радянської влади будинок передали державі. Цю красиву будівлю перепланували всередині та віддали під комунальне житло. Пізніше відбулося розселення, після якого тут обладнали окремі квартири. В них заселилася публіка, яка була у фаворі в радянської влади. Тут жив відомий поет, академік Микола Бажан, на честь якого названий один з проспектів в Києві, а також економіст Павло Першин.

Сучасний          вигляд          будинку          з          відновленими          шпилями.          2016          рік

Сучасний вигляд будинку з відновленими шпилями. 2016 рік

 У роки Другої світової війни будівля надзвичайно постраждала та практично повністю вигоріла зсередини. Пізніше будинок відновили силами військовополонених, і реконструювали. Проте, красиві готичні шпилі зберігати не стали. Примітно, що будинок "відзначився" в кінематографі.

 Тут знімалися епізоди культового радянського фільму "Ад’ютант його величності". Вже в епоху Незалежності будівлю приватизували, і капітально реконструювали, відновивши первісні деталі екстер’єру та декор.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Будинок Ікскюль-Гільденбандта («Рожевий замок») у Києві

Щоденно багато мешканців і гостей столиці проїжджає різними вуличками міста з надзвичайно гарною архітектурою, і зовсім не звертає на все навколо ніякої уваги. У Києві, безперечно, є на що подивитися, і одне з таких місць – будинок Гільденбандта. Ще через прекрасну будову цю архітектурну споруду називають «Рожевим замком». Ця краса прагне до ідеалу. І нехай це не той будинок, про який ходять містичні чи якісь сумні історії, як про інші давні споруди. Але є в цьому місці щось особливе й неповторне, і це – його безкінечна краса, милуватися якою можна дуже довго. І якщо вже ви належите до категорії мандрівників, яких Київ цікавить виключно з естетичної точки зору, обов'язково познайомтеся з цим особняком.

Міфи про прекрасний будинок Гільденбандта

Найменувань це архітектурне чудо має дуже багато: «Готельний будинок», «Рожевий замок», Будинок-костел. Але одне з найвідоміших – «Рожева аптека». Незважаючи на таку назву, у цьому чудовому місці ніколи не було в продажу ліків чи чогось такого. Цікава плутанина з такою назвою з'явилася в роки СРСР. А було це так: раніше вуличка, на якій знаходиться цей неповторний замок, мала назву Аптекарської, тому й народилася цікава байка, що, після того, як це чудо конфіскували в барона, відкрили в тому приміщенні аптеку. Але все ж це зовсім не правдива історія, а вигаданий міф.

Історія також береже й пам'ятає творця, руками якого було побудовано багато незвичних і гарних споруд у чарівному неоготичному стилі. Це архітектор Владислав Городецький. Усі були впевнені, що споруда – справа його рук, проте авторство будинку приписували не тому. Насправді творець такого прекрасного й чудового шедевру – Микола Вишневський. І це дещо вражає. Якщо ви так і не зрозуміли, хто насправді звів цей прекрасний особняк, обов'язково приходьте до пам'ятки, щоби дізнатися всі її таємниці.

Історія чудового «Рожевого замку»

Побудовано цю незрівнянну споруду більше, ніж сто років тому. Порівняно з багатьма іншими особняками столиці, цей далеко не найстаровинніший, і, звісно, проявляється це в усьому. Першим щасливим власником такого казкового будинку був барон Гільденбандт. Багато хто помиляється в переконанні, що цей німецький дворянин, приїхавши до прекрасного міста Києва, вирішив звести прекрасну споруду в цікавому готичному стилі через ностальгію. Незважаючи на те, що перший власник був корінним киянином, багато історій стверджувало інше. Ще один цікавий факт, як розповідає історія про прекрасний будинок, зводиться до того, що особняк належав батькам барона Гільденбандта. Після смерті батька сімейства спадщину отримав Володимир, але оскільки йому дісталася не така вже й велика частина цього особняка, то він був змушений після революції емігрувати. І за звичайною схемою тих років будівлю націоналізували. Ну й у зв'язку з цими обставинами почалася нова історія «Рожевого замку».

Аудіогід на вашому телефоні чи планшеті

Найприємніше – пізнавати нові цікаві факти історії, які оточують нас у рідній країні. Тим, хто постійно прагне до нових вражень і знань про прекрасну архітектуру, варто звернути увагу, перш за все, на нашу столицю – місто Київ. Навіть якщо ви живете в цьому мегаполісі, то, напевно, у метушні звичних буднів цілком могли й не знати про існування цього особняка. Адже, як показує практика, навіть корінні кияни багато чого не знають про рідне місто. Що вже й казати, якщо ви турист. Але, головне – почати знайомитися з місцями, пам'ятками, що пройшли крізь десятиліття. І серед архітектурних пам'яток просто неможливо пропустити «Рожевий замок». Про власника ви вже трохи знаєте, а от для того, щоб заглибитися й зрозуміти, що і як було в цьому будинку насправді, можете скористуватися новинкою від компанії okTV – аудіогідом.

У кінці кожної сторінки з описом прекрасних місць додано ще два аудіозаписи з унікальним цікавим контентом. У першій, безкоштовній версії, для вас відкриється загальна, але не менш захоплююча історія власника замку, а також все, що цікаво було б дізнатися про життя цього архітектурного шедевру після націоналізації. Другий аудіозапис дозволить вам пірнути у світ створення цього будинку. Завдяки наявності фотозображень, які ми вмістили, ви зможете побачити реальні фотографії, порівнювати зовнішній вигляд особняка в різні часові періоди. Переваг у аудіогіда багато. Наприклад, від знайомства з пам'яткою вас точно ніхто не відволікатиме, адже аудіогід можна завантажити на свій улюблений ґаджет, взяти з собою навушники й самостійно вирушати на прогулянку.

Будинок Ікскюль-Гільденбандта («Рожевий замок») у Києві