Укр  /  Рус

Мова:

Гімназія Валькера

Будівля гімназії та реального училища Валькера на Тимофіївській вулиці. Початок ХХ століття

Будівлі колишніх Сьомої гімназії та Другого реального училища розташовані за адресою вулиця Михайла Коцюбинського, 12.

 

Гімназія Готліба Валькера на початку XX століття переїхала на вулицю Тимофіївську (нині Михайла Коцюбинського), 12 з Пушкінської вулиці, де діяла з 1896 року у будинку Фрідріха Міхельсона. Нова садиба  також належала Міхельсону — в 1899 році він збудував тут приміщення для гімназії та реального училища Валькера. У 1909 році, коли обидва заклади перетворилися на державні й стали відповідно Сьомою міською гімназією та Другим реальним училищем, для них було зведено нову будівлю у дворі (зараз це № 12-б). Наступниця гімназії школа № 135, діє там і досі. У списках учнів гімназії Валькера є чимало гучних прізвищ — піаніста Володимира Горовиця (доречі він і народився у чоловому будинку садиби), скульптора Олександра Архипенка, композитора Льва Ревуцького, скульптора та кінорежисера Івана Кавалерідзе, вченого-селекціонера Володимира Симиренка.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Які відомі люди здобували тут освіту?
  • Як заклад отримав назву "босяцький"?
  • Що завадило всесвітньо відомому піаністу Володимиру Горовицю отримати диплом консерваторії?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Готліб Валькер, російський вчитель німецького походження, здобувши чималий педагогічний досвід, вирішив поширювати його й створити в Києві власну гімназію.

 Готліб          Валькер

Готліб Валькер

 1896 року він орендував для свого закладу будинок на Єлизаветинській вулиці (нині Пушкінська), яким володів відомий домовласник та міський діяч Фрідріх Міхельсон. Навчання у гімназії велося тоді лише для перших чотирьох класів, і вона називалася прогімназією. Однак Валькер від самого початку планував розширення програми до шести класів. З огляду на це Міхельсон збудував для закладу більше приміщення на Тимофіївській вулиці. У новій будівлі вистачило місця не тільки для гімназії, а й для реального училища, що відкрилося 1902 року.

 Реклама          навчального          закладу          Валькера.          1902          рік

Реклама навчального закладу Валькера. 1902 рік

 Були тут і приватні квартири; в одній із них, яку винаймав інженер Самуїл Горовиць, провів перші місяці життя його син Володимир — майбутній всесвітньо відомий піаніст. У прогімназії Валькера здобували початкову освіту майбутні митці Олександр Архипенко та Іван Кавалерідзе. Сиділи вони за однією партою; за спогадами Кавалерідзе, Архипенко був дещо дивакуватим хлопцем і невиправним двієчником, який мав за щастя отримати трійку за поведінку. Подібних учнів у Валькера було чимало — він принципово не визнавав казарменої дисципліни, що панувала у більшості класичних шкіл того часу, до того ж охоче приймав хлопчиків з незаможних сімей. Через те гімназію Валькера називали "босяцькою".

 Олександр          Архипенко

Олександр Архипенко

 Втім, цю незаслужену репутацію переконливо спростовують досягнення її учнів, наприклад, Льва Ревуцького — знаменитого композитора та педагога. А представнику уславленої родини українських вчених-селекціонерів Володимиру Симиренку, який навчався у Сьомій гімназії, на будинку встановлено меморіальну дошку.

 Меморіальна          дошка          Володимиру          Симиренку

Меморіальна дошка Володимиру Симиренку

 1903 року заклад дійсно став шестикласним, ще за кілька років гімназія та училище здобули статус повних. Вони мали чудово облаштований фізичний, природознавчий та історичний кабінети, колекції картин історичного змісту тощо. 1909 року важко хворий Валькер відійшов від гімназійних справ і невдовзі помер. Він ще встиг дізнатися, що на клопотання батьків учнів обидві його школи перетворилися на державні заклади. Хоча упередженість щодо закладів Валькера ще довго трималася у місті. Константин Паустовський називає реальне училище Валькера "прихистком хуліганів та неуків", і це досить дивно, оскільки у тому училищі навчався його брат Борис. До речі, аматорський музей Паустовського діє у школі № 135, що займає гімназичний будинок з 1950-х років, змінивши тут трудову школу, створену на базі закладів Валькера у 1920-ті роки.

 Сьома міська гімназія та Друге реальне училище, як їх тепер називали, облаштувалися з 1910 року у новому флігелі № 12-б, котрий звели для них одинадцятеро дітей Міхельсона — вони володіли садибою після смерті батька. Головний будинок зайняла міська Контрольна палата (з радянських часів будівля перебуває у віданні Міністерства юстиції — спочатку УРСР, а потім України). У дворі був ще один флігель, де містилася корсетна фабрика, тому подвір'я вийшло затісним, і учням було вкрай незручно займатися фізкультурою. У Сьомій гімназії викладали непересічні вчені: географію читав відомий геолог Павло Тутковський, а історію — не менш відомий етнограф Данило Щербаківський.

 Володимир          Горовиць

Володимир Горовиць

 1914 року Володимир Горовиць, котрий, як раніше вже говорили, народився на Тимофіївській, 12, повернувся сюди вже в якості учня Сьомої гімназії. Навчання відбувалося з пригодами: йшла світова війна, заклад евакуювали до Казані, але Володимир з батьками залишився у Києві й рік навчався у Другій гімназії, що тимчасово розташувалася на Тимофіївській. Після повернення Сьомої він відновився у ній, проте свідоцтво про закінчення курсу йому так і не видали. Тому за кілька років Горовиць не зміг отримати й диплому Київської консерваторії, що, втім, анітрохи не завадило йому у здобутті світової слави.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами