Укр  /  Рус

Мова:

Особняк Івенсена

Колишній особняк Федора Івенсена. 1980 рік

Колишній особняк Федора Івенсена розташовується за адресою вулиця Липська, 2.

 

Одноповерховий особняк на розі вулиць Грушевського та Липської вдало вписався у загальний архітектурний ансамбль Липок. Пройшовши крізь всі революційно-військові перипетії, будівля збереглася практично в ідеальному стані. У кварталі цього і сусіднього будинків можна відстежити первісну забудову старого аристократичного району. Колишній особняк має скромні розміри, проте його красивий декор, а особливо дах, увінчаний розкішним шатром, завжди привертає увагу туристів. Дивлячись на цей мініатюрний палац, складно припустити, що проектував його не іменитий архітектор, а військовий інженер. Сьогодні в будівлі розташована приймальня для іноземних урядових делегацій.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

  • Ким був Федір Івенсен?
  • Як вдова розпорядилася землею після смерті чоловіка?
  • Який прецедент стався з особняком у 1923 році?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 На присадибній території практично кожного липського особняка був власний сад. Зелені насадження не просто прикрашали і доповнювали розкіш особняка, саме тут власник і його сімейство знаходили відпочинок та відраду. В ході громадянських протистоянь і руйнівних воєн, які пронеслися Києвом за сто останніх років, такі садки майже ніде не збереглися. Одним із небагатьох, який як і раніше потопає в зелені, є колишній особняк сімейства Івенсена. З весни і до пізньої осені цей будинок складно розгледіти за густою завісою листя.

 Колишній будинок Федора Івенсена розташувався на розі сучасних вулиць Михайла Грушевського та Липської. На відміну від сусіднього особняка Якова Полякова, ця будівля, з боку центральної галасливої вулиці Грушевського (колись Олександрівської) розташована у глибині садиби, а фасадом виходить на більш спокійну і затишну Липську. Власник придбав велику земельну ділянку на аристократичних Липках у найбільший розпал становлення цього району як місця осередку проживання київських багатіїв. У рік придбання землі господар перебував на посаді старшого поліцмейстера, тобто був персоною в місті досить відомою. Куплена ним ділянка на Липках мала адреси сучасних будівель на вулиці Липській, 2, 4 та 6.

 Перспектива          вулиці          Катерининської          (зараз          Липської).          1900-і          роки

Перспектива вулиці Катерининської (зараз Липської). 1900-ті роки

 Федір Івенсен розпочав службу корнетом, потім зробив непогану військову кар'єру, був удостоєний безлічі нагород, права спадкового дворянина і навіть отримав герб. У 1875 році після виходу у відставку з посади київського старшого поліцмейстера, він був обраний гласним міської думи, тобто депутатом, а незабаром став і заступником міського голови. Однак буквально через два роки Івенсен помер, і його дружина Тетяна Петрівна вирішила значно скоротити належну родині ділянку.

 Немає необхідності казати, що за шістнадцять років з моменту купівлі земля тут неабияк зросла в ціні. Адже на Липках один за одним почали селитися мільйонери, які заробили свої капітали переважно на торгівлі цукром. Чималий шмат території Івенсенів викупив багач-цукрозаводчик Маркус Закс, який відразу приступив до зведення розкішного особняка. Разом із тим, вдова Івенсена замислила оновити свій житловий фонд і знесла старий дерев'яний будинок, побудований чоловіком.

 Проект нового будинку вона замовила у військового інженера-підполковника Вадима Катеринича. Його садиба стояла на місці сучасного готелю "Національний" на розі терперішніх вулиць Липської та Інститутської, всього в ста метрах по діагоналі від будинку Івенсенів. Архітектору вдалося створити компактний вишуканий особняк. Він щедро оформив будинок декором, а дах виконав у вигляді шатра. Загалом будівля цілком відповідала популярному тоді серед київських багатіїв стилю неоренесанс.

 У власності родини Івенсена, крім садиби на Катерининській вулиці, також були будинки на Володимирській і Трьохсвятительській вулицях, закладені в кредитних товариствах. Швидше за все, в 1899 році вони вирішили продати красивий Липський особняк, щоб розрахуватися з боргами і привести до ладу сімейні фінанси. У той же рік цю садибу з будинком купив відомий банкір Михайло Філіппов, який перебрався до Києва з Петербурга. Великий фінансист не був обмежений в коштах і цілком вписався в образ респектабельного Липського домовласника. Філіппов майстерно керував своїм банком, та успішно оминув фінансову кризу, що спіткала Російську імперію початку ХХ століття. Він прожив довге і щасливе життя і помер у 1914 році. Його поховали на Аскольдовій могилі, однак могила, як і всі інші на цьому кладовищі, не збереглася.

 Сім'я Філіппова ще чотири роки по його смерті  володіла особняком —  до революційних подій і націоналізації 1918 року. Тоді у місті, втягненому в революційний вир, стало неспокійно. Незабаром більшовики реквізували будинок, маючи на меті створити тут один зі структурних відділів Комісаріату шляхів сполучення. Однак у 1923 році на Липках трапився унікальний для цього району прецедент. Радянська влада в процесі денаціоналізації передала особняк в оренду законним власникам, донькам покійного банкіра Філіппова, а потім навіть повернула їхню власність.

 Це сталося аж ніяк не з симпатії до спадкоємців, а тому що особняк визнали "малоцінним з експлуатаційного боку". Просто кажучи, тоді йому не знайшли застосування, утримувати на балансі не вбачали сенсу і віддали назад, щоб отримувати податки зі старих домовласників. Цей особняк став єдиним на Липках, який повернули під час денаціоналізації колишнім господарям.

 Сучасний          вигляд          колишнього          особняка          Івенсена.          2018          рік

Сучасний вигляд колишнього особняка Івенсена. 2018 рік

 Проте, звичайно, згодом гарний одноповерховий будинок в престижному районі міста не залишився у приватних руках. Через кілька років він став резиденцію, точніше житлом, для партійних босів. Його займали Володимир Затонський, Дем'ян Коротченко та інші видатні представники комуністичної влади.

 За незалежної України будинок, як і сусідні будівлі, використовується для урочистих прийомів іноземних урядових делегацій.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Особняк Івенсена

У будинку №4 на вулиці Липській у Києві знаходиться особняк Івенсена, який також називають особняком Закса. Будівлю зведено в 1870-х роках у характерному для архітектури Липок стилі зодчим В. М. Ніколаєвим. Не знаєте, що саме відвідати в цьому чарівному мегаполісі? Тоді обов’язково включіть до списку місць для відвідання цей особняк. Уже повірте, ви не пошкодуєте.

Архітектурні особливості особняка Івенсена: неймовірне естетичне задоволення

Початково будинок був одноповерховий. У 1896 році була проведена реконструкція споруди, після якої особняк набув рис неокласицизму та отримав другий поверх і бокові сходи. Роботами керував архітектор А.-Ф. Краусс. Фасад був прикрашений пілястрами, ліпними сандриками й маскаронами у формі жіночої голови.

Цікаві факти:

  • За час існування будинку в нього встигло змінитися декілька власників: маршал Д. Д. Оболонський, генерал-лейтенант Г. Г. Білоградський, генерал-майор Ф. В. Івенсен і купець 1-ої гільдії М. Р. Закс, під час володіння якого садиба з особняком отримали свої сучасні риси.
  • Після революції 1918 року в особняку знаходилося політичне управління, проживали командири Київського воєнного округу, у воєнні роки – угорський штаб, потім знаходилася Рада міністрів.
  • Сьогодні в особняку розташовують представників іноземних делегацій, а під час правління президента В. Ф. Януковича йшли розмови про його переїзд у будинок на Липках.

Справжні туристи просто не уявляють подорожей без насиченої екскурсійної програми. Але якщо з якихось причин ви не хочете користуватися послугами екскурсовода й не палко бажаєте йти на групові екскурсії, що саме по собі те ще задоволення, для вас є чудова пропозиція. Обов’язково завантажте собі аудіогід, який стане вашим персональним путівником по Києву. Наш продукт покликаний прикрасити дозвілля туристів, які знайомляться з Києвом, зробити прогулянку більш насиченою й пізнавальною.   

Особняк Івенсена