Дзвіниця й собор святої Софії. 1880-ті роки. Фото Ф. де Мезера
Софія Київська – один із найстаріших храмів Києва й одна з головних святинь усього православного світу.
Дотепер, точна дата будівництва є предметом дискусій багатьох відомих дослідників і вчених. Частина з них вважає, що будівництво розпочалося ще за рівноапостольного князя Володимира в 1011 році, а звершилося за правління його сина Ярослава, названого Мудрим.
Другі схильні до більш пізньої дати – 1037 року, що згадується в знаменитій «Повісті минулих літ» Нестора Літописця, в переліку значущих об’єктів, зведених у часи Ярослава.
Так чи інакше, собор споруджено ще в часи розквіту Київської Русі і є унікальною пам’яткою домонгольського періоду.
Сьогодні храм входить до комплексу Національного заповідника культурного й історичного значення, включений нарівні з Києво-Печерською Лаврою до списку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО.
А чи хочете Ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Київ славиться безліччю сакральних місць, де відпочиває душа. Велика кількість церков і духовних святинь так і приваблює тих, хто прагне відчути благоговіння. Одним із таких місць є Софійський собор. Приїжджаючи сюди, мало хто цікавиться історією виникнення цієї споруди й практично ніхто не знає, чому собор взагалі з'явився. Насправді він – символ величної перемоги над ворожим печенізьким військом у далекому 1037 році, а побудований був Ярославом Мудрим (хоча щодо цього факту досі ведуться суперечки між ученими-істориками). Звісно, що початково його зовнішній вигляд дещо відрізнявся від того, що сьогодні бачимо ми. Втім, зараз цей шедевр – справжня архітектурна казка.
А ви колись відвідували Софійський собор? Київ кожен день радісно зустрічає тисячі туристів, і багато з них цілеспрямовано їдуть, аби побачити головну сакральну пам'ятку міста й полюбуватися монастирською пишнотою із дзвіниці. Лише вдумайтесь, що цій споруді більше тисячі років, а вона досі виглядає фантастично! Тут, до речі, похоронений великий князь. Як не дивно, саме ця споруда стала певним еталоном української архітектури. Велична помпезність поєднується з особливою гармонією та відсутністю химерності. До речі, ще один цікавий факт, про який мало хто знає: собор був зведений будівничими з Візантії.
Де живе архітектурна душа України? Звичайно, у самому серці країни, і доказ цьому – Софійський собор у Києві. Цей древній храм справедливо можна вважати гордістю всієї країни, адже він пройшов крізь століття, і на відміну від старовинної Десятинної церкви та інших храмів, все-таки встояв. Поряд із собором розкинувся палац на два поверхи – будинок митрополита. Це вишуканий приклад барокового мистецтва, яким можна довго любуватися. Кожен з митрополитів, що тут проживали, намагався додати щось своє, і добудовував якусь частину палацу. Тому те, що ми бачимо сьогодні, принципово відрізняється від того, що було з самого початку.
Якщо ви все ніяк не знайдете вільного часу на екскурсію в це чарівне місце - рекомендуємо прямо зараз переглянути всі свої плани і відправитися в місце, де панує атмосфера благоговіння. Щоб не прив'язуватися до потреб груп в екскурсійних програмах і не витрачатися на послуги особистого екскурсовода - рекомендуємо вам завантажити аудіо екскурсію на свій телефон і відправлятися на прогулянку. Коротка версія доступна безкоштовно. Якщо ж ви маєте намір дізнатися, як можна більше, подивитися фотографії родом з далекого минулого і отримати більш ємну інформацію - пропонуємо вам повну версію.
Справжні поціновувачі розкішних архітектурних рішень завжди в захваті від того, чим дивує Київ. Софійський собор вражає унікальним поєднанням плінфи (обпаленої цегли) й каміння. Їх вдале чергування надає будівлі характерного лиску, а склепіння й арки, побудовані без каміння, підкорюють своєю могутністю. Чарівні керамічні глечики-голосники були вмуровані у верхні частини стіни собору, за рахунок чого покращено акустику й полегшено конструкцію стін храму. Раніше з півночі й заходу храм оточувався приголомшливими відкритими галереями. Собор мав лише п'ять куполів і п'ять аспід. Оскільки будівництвом займалися візантійці, споруда несе в собі той характер, але практично не нагадує візантійську архітектуру й тим паче не схожа на тривіальні візантійські церкви. А вже після численних перебудов храм перетворився в унікальний шедевр, аналогів якому не існує.
Плануєте відвідати Софійський собор Києва? Тоді ви точно будете здивовані красою цього місця! По-перше, дивують величчю розміри. Висота досягає майже 30 метрів, ширина – 55, а довжина – 37. Два поверхи й дев'ять аспід – ось у такому вигляді собор постане перед вами. А родзинка, звичайно – 19 куполів. Але й вони незвичні. Більшість представлена в бароковому стилі, мають грушоподібну форму, а от залишені вісім відрізняються старовинною сферичною формою.
Ну що? Заглянемо всередину? Тут на вас чекає атмосфера далекого ХІ століття. Звичайно, за виключенням деяких окремих осучаснених частин. Лише вдумайтесь, що в храмі збереглось близько трьох тисяч квадратних метрів фресок і близько 250 метрів мозаїки. До речі, собор Софії Київської славиться своїми мозаїками, для створення яких було використано 177 відтінків! Поглянувши на зображення Богородиці Оранти, навіть уявити важко, який геній міг реалізувати таку шестиметрову розкіш. Причому збереглося воно практично без проведення реставраційних робіт. Стіна, на якій розташовано зображення, теж залишалась абсолютно цілою, причому навіть у найгірші часи. Ні один загарбник не підняв руку на Оранту й навіть у ті періоди, коли храм був чи не повністю зруйнований. «Непорушна стіна» залишалася цілою, зберігаючи незрівнянний блиск величної мозаїки.
Ще одне надбання, яким може похвалитися собор Софії Київської – панно «Погляд у вічність». Для створення цієї унікальної мозаїки знадобилось близько 15 тисяч писанок. Такої краси більше не побачиш ні в одному куточку планети. Цей храм – місце, де відпочиває душа. Куди хочеться приїхати, щоб забути про тлінність буття, щоб абстрагуватися від реальності й позбавитись від труднощів. Тут можна попрощатися зі всіма думками, що заважають жити щасливо, адже на території собору душу переповнює відчуття повної гармонії й справжнього релаксу.