Укр  /  Рус

Мова:

Софія Київська

Дзвіниця й собор святої Софії. 1880-ті роки. Фото Ф. де Мезера

Софія Київська – один із найстаріших храмів Києва й одна з головних святинь усього православного світу.

Дотепер, точна дата будівництва є предметом дискусій багатьох відомих дослідників і вчених. Частина з них вважає, що будівництво розпочалося ще за рівноапостольного князя Володимира в 1011 році, а звершилося за правління його сина Ярослава, названого Мудрим.

Другі схильні до більш пізньої дати – 1037 року, що згадується в знаменитій «Повісті минулих літ» Нестора Літописця, в переліку значущих об’єктів, зведених у часи  Ярослава.

Так чи інакше, собор споруджено ще в часи розквіту Київської Русі і є унікальною пам’яткою домонгольського періоду.

Сьогодні храм входить до комплексу Національного заповідника культурного й історичного значення, включений нарівні з Києво-Печерською Лаврою до списку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хочете Ви дізнатися

  • Де в Софії розташовується «Нерушима стіна»?
  • Чим здивував сучасних вчених мармуровий саркофаг Ярослава? 
  • Що досі шукають у підземеллях  собору?
  • Коли один раз на рік у соборі проходить богослужіння?
 

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 У храмі Софії Київської зберігся найбільший ансамбль фресок і  мозаїк, що датуються XI століттям. Найвідоміша з них – ікона з мозаїки в обрамленні із золотої смальти – Богородиця Оранта, яку називають «Нерушимою стіною». На ній Божа Матір зображена з піднятими до неба руками. Кольорова палітра мозаїки нараховує 177 відтінків. Згідно з легендою, Нерушима Стіна є заступницею Києва, і якщо з якихось причин мозаїка буде знищена, то впаде і стольний град.

 Алтарна          стіна          Софії.          1890          рік

Алтарна стіна Софії. 1890 рік

 За однією з версій, собор спорудив Ярослав на честь перемоги над печенігами в 1037 році. На схилі літ легендарний князь заповів поховати його на місці славних колишніх справ. Помер Ярослав Мудрий 20 лютого 1054 року, і його заповіт був виконаний. Князя з почестями поклали в мармуровий саркофаг, а з ним поховали і його другу дружину Ірину – Інгігерду, дочку короля Швеції Олафа Шотконунга. Довгий час останки цих відомих людей були недоторканними. Розкрити їх наважилися лише в 1930-ті роки, які ознаменувалися боротьбою з релігією. Після цього археологи робили спроби ще декілька разів. У наш час, коли вчені відкрили саркофаг і провели генетичну експертизу залишків, то їхньому здивуванню не було меж. Результати показали, що обидва скелети належали особам жіночої статі. Найімовірніше, останки Ярослава Мудрого викрали в роки нацистської окупації і вивезли з міста німецькі війська, які відступали з Києва в 1943 році.

 Не дає спокою допитливим дослідникам і легендарна бібліотека, яку заснував при соборі високоосвічений князь Ярослав. Це була перша величезна книгозбірня в Київській Русі, яка за переказами, нараховувала майже 1000 видань. Точно не відомо, чи знищено книги під час нашестя монголо-татар у 1240 році чи ж згоріли в одній із руйнівних пожеж, яких немало пережив собор за свою майже тисячолітню історію. До цих пір є дослідники, які щиро вірять, що Ярослав перед смертю сховав свої книги в одному з таємних підземних ходів десь під собором. Але найімовірніше, це просто одна з легенд, схожа на міф про схований скарб гетьмана Павла Полуботка.

 Софія          Київська.          1846          рік.          Малюнок          Тараса                    Шевченка

Софія Київська. 1846 рік. Малюнок Тараса  Шевченка

 За довгу історію храм неодноразово перебудовували. Його остаточний образ сформовано лише в 1740-і роки за митрополита Рафаїла Заборовського. У 1699-1706 роках гетьман Іван Мазепа за власний кошт збудував розкішну дзвіницю в стилі українського бароко. В 1851-1852 роках на дзвіниці надбудували четвертий ярус за проектом архітектора Павла Спарро і з того часу має висоту 76 метрів. На другому ярусі зберігся найбільший із бронзових дзвонів, що вціліли в Україні. Це – дзвін «Мазепа», відлитий ще в 1705 році.

 З 1934 року весь комплекс Софії Київської, до якого входять Золоті ворота, Кирилівська й Андріївська церкви, був перетворений на заповідник. Тоді ж доля собору висіла на волосині. Його планували зруйнувати, як це зробили із сусіднім Михайлівським Золотоверхим собором, для створення урядової площі. В наші дні Софія Київська має статус національного заповідника. Вхід на територію, огляд собору та інших монастирських об’єктів платні. Наразі богослужіння не проводяться, винятком є лише День Незалежності 24 серпня. Цього дня у Софії Київській представники різних конфесій спільно моляться про благополуччя України. Цю традицію заклали у 2005 році.

 Огляд Софії, навіть якщо Ви не плануєте заходити на територію, необхідний усім, хто хоче познайомитися із знаковими місцями Києва, що стали вічними символами Вічного міста.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Показати всі екскурсії
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Те, що обов'язково потрібно знати про Київ: Софія Київська - заспокійлива розкіш!

Київ славиться безліччю сакральних місць, де відпочиває душа. Велика кількість церков і духовних святинь так і приваблює тих, хто прагне відчути благоговіння. Одним із таких місць є Софійський собор. Приїжджаючи сюди, мало хто цікавиться історією виникнення цієї споруди й практично ніхто не знає, чому собор взагалі з'явився. Насправді він – символ величної перемоги над ворожим печенізьким військом у далекому 1037 році, а побудований був Ярославом Мудрим (хоча щодо цього факту досі ведуться суперечки між ученими-істориками). Звісно, що початково його зовнішній вигляд дещо відрізнявся від того, що сьогодні бачимо ми. Втім, зараз цей шедевр – справжня архітектурна казка.

Час в задоволення!

А ви колись відвідували Софійський собор? Київ кожен день радісно зустрічає тисячі туристів, і багато з них цілеспрямовано їдуть, аби побачити головну сакральну пам'ятку міста й полюбуватися монастирською пишнотою із дзвіниці. Лише вдумайтесь, що цій споруді більше тисячі років, а вона досі виглядає фантастично! Тут, до речі, похоронений великий князь. Як не дивно, саме ця споруда стала певним еталоном української архітектури. Велична помпезність поєднується з особливою гармонією та відсутністю химерності. До речі, ще один цікавий факт, про який мало хто знає: собор був зведений будівничими з Візантії.

Де живе архітектурна душа України? Звичайно, у самому серці країни, і доказ цьому – Софійський собор у Києві. Цей древній храм справедливо можна вважати гордістю всієї країни, адже він пройшов крізь століття, і на відміну від старовинної Десятинної церкви та інших храмів, все-таки встояв. Поряд із собором розкинувся палац на два поверхи – будинок митрополита. Це вишуканий приклад барокового мистецтва, яким можна довго любуватися. Кожен з митрополитів, що тут проживали, намагався додати щось своє, і добудовував якусь частину палацу. Тому те, що ми бачимо сьогодні, принципово відрізняється від того, що було з самого початку.

Якщо ви все ніяк не знайдете вільного часу на екскурсію в це чарівне місце - рекомендуємо прямо зараз переглянути всі свої плани і відправитися в місце, де панує атмосфера благоговіння. Щоб не прив'язуватися до потреб груп в екскурсійних програмах і не витрачатися на послуги особистого екскурсовода - рекомендуємо вам завантажити аудіо екскурсію на свій телефон і відправлятися на прогулянку. Коротка версія доступна безкоштовно. Якщо ж ви маєте намір дізнатися, як можна більше, подивитися фотографії родом з далекого минулого і отримати більш ємну інформацію - пропонуємо вам повну версію.

Трохи про архітектуру Софії Київської

Справжні поціновувачі розкішних архітектурних рішень завжди в захваті від того, чим дивує Київ. Софійський собор вражає унікальним поєднанням плінфи (обпаленої цегли) й каміння. Їх вдале чергування надає будівлі характерного лиску, а склепіння й арки, побудовані без каміння, підкорюють своєю могутністю. Чарівні керамічні глечики-голосники були вмуровані у верхні частини стіни собору, за рахунок чого покращено акустику й полегшено конструкцію стін храму. Раніше з півночі й заходу храм оточувався приголомшливими відкритими галереями. Собор мав лише п'ять куполів і п'ять аспід. Оскільки будівництвом займалися візантійці, споруда несе в собі той характер, але практично не нагадує візантійську архітектуру й тим паче не схожа на тривіальні візантійські церкви. А вже після численних перебудов храм перетворився в унікальний шедевр, аналогів якому не існує.

Плануєте відвідати Софійський собор Києва? Тоді ви точно будете здивовані красою цього місця! По-перше, дивують величчю розміри. Висота досягає майже 30 метрів, ширина – 55, а довжина – 37. Два поверхи й дев'ять аспід – ось у такому вигляді собор постане перед вами. А родзинка, звичайно – 19 куполів. Але й вони незвичні. Більшість представлена в бароковому стилі, мають грушоподібну форму, а от залишені вісім відрізняються старовинною сферичною формою.

Заворожуючі інтер'єр і таємниці Софії Київської

Ну що? Заглянемо всередину? Тут на вас чекає атмосфера далекого ХІ століття. Звичайно, за виключенням деяких окремих осучаснених частин. Лише вдумайтесь, що в храмі збереглось близько трьох тисяч квадратних метрів фресок і близько 250 метрів мозаїки. До речі, собор Софії Київської славиться своїми мозаїками, для створення яких було використано 177 відтінків! Поглянувши на зображення Богородиці Оранти, навіть уявити важко, який геній міг реалізувати таку шестиметрову розкіш. Причому збереглося воно практично без проведення реставраційних робіт. Стіна, на якій розташовано зображення, теж залишалась абсолютно цілою, причому навіть у найгірші часи. Ні один загарбник не підняв руку на Оранту й навіть у ті періоди, коли храм був чи не повністю зруйнований. «Непорушна стіна» залишалася цілою, зберігаючи незрівнянний блиск величної мозаїки.

Ще одне надбання, яким може похвалитися собор Софії Київської – панно «Погляд у вічність». Для створення цієї унікальної мозаїки знадобилось близько 15 тисяч писанок. Такої краси більше не побачиш ні в одному куточку планети. Цей храм – місце, де відпочиває душа. Куди хочеться приїхати, щоб забути про тлінність буття, щоб абстрагуватися від реальності й позбавитись від труднощів. Тут можна попрощатися зі всіма думками, що заважають жити щасливо, адже на території собору душу переповнює відчуття повної гармонії й справжнього релаксу. 

 

Те, що обов'язково потрібно знати про Київ: Софія Київська - заспокійлива розкіш!