Укр  /  Рус

Мова:

Гостиний двір

Гостиний двір. 1990-ті роки

Гостиний двір розташований на Контрактовій площі.

 

Гостиний двір —  це єдиний комплекс торгових рядів та магазинів, що здавна існував у Києві на Контрактовій площі. Сучасна будівля була зведена в 1983-1987 роках за архівними проектами на місці старої, яку знесли по причині її руйнації. Будівля Гостиного двору є композиційним центром Контрактової площі. В результаті незаконної реконструкції нинішній Гостиний двір не функціонує. Проте у 2018 році влада Києва змогла повернути його у власність держави, та планує відновити пам’ятку.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Яка будівля в 1584 році була предтечею Гостиного двору?
  • Коли на площі з’явився перший заїжджий двір?
  • Що поклали до фундаменту Гостиного двору в 1809 році?
  • Як будівля стала двоповерховою?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Гостиний двір — старовинний торговельний комплекс, розташований у серці Подолу в самому центрі Контрактової площі. Цей об’єкт фактично ділить її на дві самостійні частини. З давніх-давен на площі розміщувався один з перших київських ринків. Тут торгували купці з далеких країн, так як Київ був важливим  транспортним сполученням на великому торговому шляху з варяг у греки. Саме на рівнинному Подолі була київська гавань, яку облаштували в гирловій частині річки Почайни там, де вона зливалася з Дніпром.

 Гостиний          двір          в          центрі          Контрактової          площі.          1860-і          роки

Гостиний двір в центрі Контрактової площі. 1860-ті роки

 Про наявність окремої будівлі для заморських торговців вперше згадує Ґданський купець та мандрівник Мартін Ґруневег, який зупинявся в Києві в 1584 році. Він писав "...Навпроти церкви усюди торгові крамнички. Поруч з цією кам’яною церквою (Пирогощі) стоїть ще дерев’яна церква, а неподалік від неї купецький карвасар (караван-сарай), збудований також з дерева". Ця споруда фактично і була предтечею Гостиного двору на Подолі. Назва "караван-сарай" перського походження, так на сході називали постоялі двори для проїжджаючих караванів.

 Перший Гостиний двір в районі Контрактової площі був побудований за проектом талановитого зодчого Івана Григоровича-Барського ще в 1760-х роках. Розташовувався він, ймовірно, в районі провулка Хорива на місці будівлі, в якій зараз знаходиться пожежне депо і Музей Чорнобиля. Вже на початку ХІХ століття старий Гостиний двір виявився затісним та перестав вміщати велику кількість бажаючих тут зупинитися. Це було пов’язане із тим, що в економіці міста все більшого значення стали набувати ярмарки, тоді їх проводилося вже шість.

 Ключовою подією року були Контрактові ярмарки, або просто Контракти, які за наказом імператора Павла І в 1797 році перевели з міста Дубно до Києва. Уже в січні наступного року пройшов перший ярмарок, що зібрав неймовірну кількість людей. Контрактові з’їзди стали традицією, на них приїжджали і численні купці з-за кордону.

 У 1808 році торговельні ряди з дерев’яними магазинами повністю знищила чергова подільська пожежа. У листопаді того ж року купці та міщани Подолу спільно звернулися до Магістрату з проханням розпочати будівництво оновленого Гостиного двору. Розробити проект нової будівлі доручили архітектору Луїджі Руска. У 1809 році в Петербурзі проект затвердили і дозволили будівництво.

 Базар          на          Контрактовій          площі,          праворуч          Гостиний          двір.          1880-і          роки

Базар на Контрактовій площі, праворуч Гостиний двір. 1880-ті роки

 18 вересня 1809 року у присутності великої кількості люду, були закладені фундаменти нової будівлі. Добре починання підкріпили водоосвяченням, а під кожен із кутів майбутнього Гостиного двору поклали по п’ять золотих монет, щоб у торгівлі був успіх. Спочатку будівництвом керував архітектор, який прибув зі столиці імперії. Однак він допустив ряд істотних помилок і незабаром був відсторонений від робіт. У березні 1811 року очолив будівництво київський міський архітектор Андрій Меленський, який мав репутацію чудового фахівця.

 Але незабаром роботи призупинилися. Це сталося по причині великої подільської пожежі 1811 року та війни з Наполеоном, що почалася незабаром. Встигли побудувати лише один поверх. Потім незакінчену будівлю просто перекрили дахом і почали використовувати за призначенням. Споруда мала внутрішній двір і шість в’їзних воріт. Тут розміщувалося близько 50 магазинів, що стояли рядами за призначенням —  шовкові, хутряні, залізні та інші. Кожен магазин мав власний складський підвал, а також зовнішній та внутрішній входи.

 Аварійний          стан          Гостиного          двору.          1970-ті          роки

Аварійний стан Гостиного двору. 1970-ті роки

 У 1833 році будівлю значно перебудували, остаточно відійшовши від початкового архітектурного задуму. Споруда простояла аж до кінця 1970-х років. В останні десятиліття вона поступово руйнувалася і, врешті-решт, перетворилася на аварійну. До святкування 1500-річчя Києва вирішили провести масштабну реконструкцію Гостиного двору. Під час підготовчих робіт в архіві виявили старі плани і креслення. У підсумку одноповерхову будівлю фактично знесли. Замість неї за проектом архітектора Валентини Шевченко із сучасних матеріалів збудували двоповерховий Гостиний двір, що відповідав початковим планам зодчого Луїджі Руски.

 Реконструкція          Гостиного          двору.          Початок          1980-х          років

Реконструкція Гостиного двору. Початок 1980-х років

 У 1990-2000-ті роки будівлю займали численні магазини, галереї, театр, кафе. А крило, звернене до Контрактового дому, було повністю віддане під фонди Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені Володимира Заболотного. У 2011 році будівлю незаконно вилучили з реєстру державних пам’яток архітектури. Слідом за цим була зроблена спроба перетворення Гостиного двору на торговельно-офісний центр із значною добудовою приміщень і спотворенням вигляду будівлі. У відповідь на це почалися масові протести громадськості. У Гостиному дворі була створена "вільна Гостина республіка", метою якої було недопущення перебудови будівлі та належне використання її з культурною метою. Незважаючи на протести, забудовники, підтримувані владою, захопили будівлю силовим шляхом. Почалася варварська реконструкція, яку вдалося зупинити лише після Революції Гідності 2013-2014 років. Довгий час будівля стояла огороджена парканом і чекала на вирішення своєї долі. Та у 2018 році її вдалося повернути у державну власність.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

З пам'ятки – на потенційний столичний ТЦ і назад

Поділ славиться своїми пам'ятками. Тут безліч церков, відома Києво-Могилянська академія, а також у центрі Контрактової площі знаходиться одна з найстаріших будівель, ім'я якій – Гостинний двір. У сучасний час навколо неї згущувались фарби, оскільки хотіли її знести, і знадобилось немалої підтримки активістів, щоби все-таки відстояти її право бути пам'яткою, а не черговим торговим центром столиці. Взагалі, якось так склалося, що це місце, хоч і являє собою історичну цінність, так і хочуть поглинути бізнесмени. Звичайно, потік туристів тут доволі великий, і не дивно, що чиновники бажають на цьому заробити.

Накласти руки на пам'ятку архітектури – де там…

Щоби почати будівництво торгового комплексу, була проведена робота, позбавлена всілякої моралі до історичних пам'яток міста. У 2011 році вдалося обійти закон, що дав право на зняття статусу архітектурної пам'ятки з Гостинного двору, вперше зведеного в 1809 році. Здається, вже цього досить, щоб зрозуміти рівень абсурдності ситуації. Одразу після того став відомий проект будівництва для оновлення будівлі. Над дахом планували звести мансарду, а також знести аркові перекриття всередині споруди. І, як прийнято в кращих традиціях торгових центрів, засклити галерею. Зрозуміло, що така реконструкція повністю видозмінила б культурну спадщину. Завершити новий проект так і не вдалося. Активісти всіляко перешкоджали такій перебудові. Також проти реставраційних робіт вів боротьбу й мер Києва – Віталій Кличко.

Взимку 2013 року в Гостинному дворі сталася пожежа. Тут уже важко говорити про те, підлаштовано все це було чи ні. Хоча, звісно, історики, що вивчають сьогодні цю тему, самі не можуть дати ніяких конкретних відповідей, і що напишуть пізніше в шкільних підручниках, і чи напишуть взагалі, – невідомо. Пожежу помітили на даху. Будівля сильно постраждала, тому що на гасіння вогню пішло 6 годин. На надбудові був зроблений сильний акцент, коли затверджували проект, і реставраційні роботи потрібно було починати якомога скоріше, поки велись юридичні перипетії. Звичайно, у підпалі звинуватили активістів, але аргументів на підтримку такої теорії не знайшлося. Це просто суперечило здоровому глуздові.

Версія навмисного підпалу була ймовірнішою за все. Занадто багато «зручних збігів» відбулося. Полум'я охопило саме ту частину будівлі, що викликала найбільший резонанс у публіки. Оскільки мансарда не була закладена на будівництво ще в ХІХ столітті, то якось втручатися до об'єкту національного значення було не можна. А спровокувати вимушену реставрацію було простіше за все. Така стихія, як вогонь, могла охопити всю будівлю культурної пам'ятки. Тоді були б зняті практично всі загрози, що заважали зведенню торгового центру.

Пожежа розпочалась у вихідний день, і це також насторожило слідчих. Є також інформація, що міліціонери говорили між собою про ймовірність загоряння. Хоч і нескоро, через 5 років боротьби  й відстоювання в судах, але статус пам'ятки вдалося повернути, після чого припинились і реставраційні роботи.

Будівля зазнала багатьох змін і випробувань вогнем. А також в історії відомо декілька реконструкцій і навіть повне зведення об'єкта, починаючи з фундаменту. У полум'ї пам'ятка вперше опинилась у 1811 році. Її ще навіть не встигли побудувати повністю, був тільки один поверх. Війна, що почалась, стала причиною припинення проекту, його залишили як є, тільки накрили дахом.

Таким чином, будівля була з галереї арок, а пілястри прикрашали її з фасадного боку.

Щоб відреставрувати споруду, пошкоджену вогнем, у 1828 році призначили зодчого А. Меленського. А пізніше об'єкт був навіть перебудований, після чого зникло перекриття арок. Аркову галерею втопили в широкі стіни. 1500-річчя столиці вплинуло на нове життя Гостинного двору. Було прийнято рішення повністю знести споруду й відновити початковий двоповерховий проект з галереєю арок. За збереження цієї пам'ятки точно варто боротися.

Навряд чи архітектурну споруду можна випустити з уваги, прогулюючись в околицях Контрактової площі. Самі кияни зараз говорять, що ця будівля знаходиться на «вічній реставрації». Так, свій зовнішній вигляд Гостинний двір, у якомусь сенсі, все-таки втратив, але від цього не зменшив інтересу до себе. Знайомлячись зі столицею, ні в якому разі не можна проґавити цю будівлю, яка слугувала причиною такого гучного холівару. І саме відвідання цього місця черговий раз доводитиме навколишнім той факт, що це місце – реальна культурна й історична цінність, що має сенс для простого народу.

Аудіогід від okTV: технічний провідник по місту

Набридло читати звичну інформацію в підручниках з історії? Хочете розвиватися та знати більше про своє рідне місто? Зараз це легко організувати. Команда okTV створила проект, що допомагає не тільки спеціалістам у сфері історії, а й звичайним мешканцям дізнатися більше про пам'ятки архітектури, які вони бачать щодня.

Тепер, навіть при зустрічі з іноземцем, є що розповісти, чого не знайти в мережі Інтернет. Не будемо томити далі й розповімо, що ж ми створили.

Зібравши безліч інформації зі старих архівів, що були під особливим доступом, ми проаналізували події української історії та уклали систему аудіофайлів, які у своїй сукупності являються аудіогідом. Ви вже маєте можливість скористатися двома версіями цього продукту. Знадобиться лише смартфон чи планшет і навушники.

У кінці цієї сторінки знаходяться два файли, котрі розкажуть захоплюючу історію про пам'ятки Києва. Для того щоб ознайомитися, як працює смарт-гід, є безкоштовна версія, але це неповний варіант екскурсії. А в платній версії розповідь іде в хронологічному порядку й навіть має ілюстрації архівних документів, фотографій, які вдалося дістати із закритих бібліотек. Ви дізнаєтеся про маловідомі особи в історії України, причини війн, істинні наміри історичних осіб та багато іншого. А все це – під приємну музику. Про це не пишуть у підручниках, і такої інформації немає в широкому доступі. Вже зараз ви можете залучитися до подорожі сповна. 

З пам'ятки – на потенційний столичний ТЦ і назад