Гостиний двір. 1990-ті роки
Гостиний двір розташований на Контрактовій площі.
Гостиний двір — це єдиний комплекс торгових рядів та магазинів, що здавна існував у Києві на Контрактовій площі. Сучасна будівля була зведена в 1983-1987 роках за архівними проектами на місці старої, яку знесли по причині її руйнації. Будівля Гостиного двору є композиційним центром Контрактової площі. В результаті незаконної реконструкції нинішній Гостиний двір не функціонує. Проте у 2018 році влада Києва змогла повернути його у власність держави, та планує відновити пам’ятку.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Поділ славиться своїми пам'ятками. Тут безліч церков, відома Києво-Могилянська академія, а також у центрі Контрактової площі знаходиться одна з найстаріших будівель, ім'я якій – Гостинний двір. У сучасний час навколо неї згущувались фарби, оскільки хотіли її знести, і знадобилось немалої підтримки активістів, щоби все-таки відстояти її право бути пам'яткою, а не черговим торговим центром столиці. Взагалі, якось так склалося, що це місце, хоч і являє собою історичну цінність, так і хочуть поглинути бізнесмени. Звичайно, потік туристів тут доволі великий, і не дивно, що чиновники бажають на цьому заробити.
Щоби почати будівництво торгового комплексу, була проведена робота, позбавлена всілякої моралі до історичних пам'яток міста. У 2011 році вдалося обійти закон, що дав право на зняття статусу архітектурної пам'ятки з Гостинного двору, вперше зведеного в 1809 році. Здається, вже цього досить, щоб зрозуміти рівень абсурдності ситуації. Одразу після того став відомий проект будівництва для оновлення будівлі. Над дахом планували звести мансарду, а також знести аркові перекриття всередині споруди. І, як прийнято в кращих традиціях торгових центрів, засклити галерею. Зрозуміло, що така реконструкція повністю видозмінила б культурну спадщину. Завершити новий проект так і не вдалося. Активісти всіляко перешкоджали такій перебудові. Також проти реставраційних робіт вів боротьбу й мер Києва – Віталій Кличко.
Взимку 2013 року в Гостинному дворі сталася пожежа. Тут уже важко говорити про те, підлаштовано все це було чи ні. Хоча, звісно, історики, що вивчають сьогодні цю тему, самі не можуть дати ніяких конкретних відповідей, і що напишуть пізніше в шкільних підручниках, і чи напишуть взагалі, – невідомо. Пожежу помітили на даху. Будівля сильно постраждала, тому що на гасіння вогню пішло 6 годин. На надбудові був зроблений сильний акцент, коли затверджували проект, і реставраційні роботи потрібно було починати якомога скоріше, поки велись юридичні перипетії. Звичайно, у підпалі звинуватили активістів, але аргументів на підтримку такої теорії не знайшлося. Це просто суперечило здоровому глуздові.
Версія навмисного підпалу була ймовірнішою за все. Занадто багато «зручних збігів» відбулося. Полум'я охопило саме ту частину будівлі, що викликала найбільший резонанс у публіки. Оскільки мансарда не була закладена на будівництво ще в ХІХ столітті, то якось втручатися до об'єкту національного значення було не можна. А спровокувати вимушену реставрацію було простіше за все. Така стихія, як вогонь, могла охопити всю будівлю культурної пам'ятки. Тоді були б зняті практично всі загрози, що заважали зведенню торгового центру.
Пожежа розпочалась у вихідний день, і це також насторожило слідчих. Є також інформація, що міліціонери говорили між собою про ймовірність загоряння. Хоч і нескоро, через 5 років боротьби й відстоювання в судах, але статус пам'ятки вдалося повернути, після чого припинились і реставраційні роботи.
Будівля зазнала багатьох змін і випробувань вогнем. А також в історії відомо декілька реконструкцій і навіть повне зведення об'єкта, починаючи з фундаменту. У полум'ї пам'ятка вперше опинилась у 1811 році. Її ще навіть не встигли побудувати повністю, був тільки один поверх. Війна, що почалась, стала причиною припинення проекту, його залишили як є, тільки накрили дахом.
Таким чином, будівля була з галереї арок, а пілястри прикрашали її з фасадного боку.
Щоб відреставрувати споруду, пошкоджену вогнем, у 1828 році призначили зодчого А. Меленського. А пізніше об'єкт був навіть перебудований, після чого зникло перекриття арок. Аркову галерею втопили в широкі стіни. 1500-річчя столиці вплинуло на нове життя Гостинного двору. Було прийнято рішення повністю знести споруду й відновити початковий двоповерховий проект з галереєю арок. За збереження цієї пам'ятки точно варто боротися.
Навряд чи архітектурну споруду можна випустити з уваги, прогулюючись в околицях Контрактової площі. Самі кияни зараз говорять, що ця будівля знаходиться на «вічній реставрації». Так, свій зовнішній вигляд Гостинний двір, у якомусь сенсі, все-таки втратив, але від цього не зменшив інтересу до себе. Знайомлячись зі столицею, ні в якому разі не можна проґавити цю будівлю, яка слугувала причиною такого гучного холівару. І саме відвідання цього місця черговий раз доводитиме навколишнім той факт, що це місце – реальна культурна й історична цінність, що має сенс для простого народу.
Набридло читати звичну інформацію в підручниках з історії? Хочете розвиватися та знати більше про своє рідне місто? Зараз це легко організувати. Команда okTV створила проект, що допомагає не тільки спеціалістам у сфері історії, а й звичайним мешканцям дізнатися більше про пам'ятки архітектури, які вони бачать щодня.
Тепер, навіть при зустрічі з іноземцем, є що розповісти, чого не знайти в мережі Інтернет. Не будемо томити далі й розповімо, що ж ми створили.
Зібравши безліч інформації зі старих архівів, що були під особливим доступом, ми проаналізували події української історії та уклали систему аудіофайлів, які у своїй сукупності являються аудіогідом. Ви вже маєте можливість скористатися двома версіями цього продукту. Знадобиться лише смартфон чи планшет і навушники.
У кінці цієї сторінки знаходяться два файли, котрі розкажуть захоплюючу історію про пам'ятки Києва. Для того щоб ознайомитися, як працює смарт-гід, є безкоштовна версія, але це неповний варіант екскурсії. А в платній версії розповідь іде в хронологічному порядку й навіть має ілюстрації архівних документів, фотографій, які вдалося дістати із закритих бібліотек. Ви дізнаєтеся про маловідомі особи в історії України, причини війн, істинні наміри історичних осіб та багато іншого. А все це – під приємну музику. Про це не пишуть у підручниках, і такої інформації немає в широкому доступі. Вже зараз ви можете залучитися до подорожі сповна.