Укр  /  Рус

Мова:

Національний художній музей

Фасад Державного музею українського образотворчого мистецтва. 1980-ті роки

Національний художній музей України розташований за адресою вулиця Грушевського, 6.

 

Національний художній музей України був заснований в 1899 році під назвою Київський міський музей старожитностей і мистецтв. Відкрили його за ініціативи київської інтелігенції та меценатів. Великі кошти в Музей вклав знаменитий благодійник Богдан Ханенко. У Музеї зібрано колекцію вітчизняного живопису, скульптури і графіки від часів Київської Русі до наших днів. На території Музею стоїть пам'ятник першому директору Миколі Біляшівському.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися



  • Яка роль Богдана Ханенка і родини Терещенків у створенні Музею?
  • Де знайшли «візитівку» сторічної давнини, та як вона виглядає?
  • Хто такі «Бойчукісти» та за що розстріляли засновника та послідовників цього руху більшовики?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Наприкінці ХІХ століття Київське товариство грамотності та Товариство любителів старожитностей ініціювали створення першого загальнодоступного музею в Києві. Спочатку він називався Київським міським музеєм старожитностей і мистецтв. Датою заснування вважається серпень 1899 року. Тоді в ще незакінченому будинку почала працювати археологічна виставка Вікентія Хвойки, київського археолога, який віднайшов скарби Трипільської культури та Кирилівську стоянку на території Києва. Музей освятили і урочисто відкрили в 1904 році як Київський художньо-промисловий і науковий музей імені государя імператора Миколи Олександровича.

 Відомий промисловець і меценат Богдан Ханенко – зять знаменитого благодійника Миколи Терещенка – подарував Музею багату археологічну колекцію і заповів свої капітали. На першій нараді Комітету зі створення музею родина Терещенків виділила на будівництво 50 тисяч рублів, частково на їхні гроші для міста було викуплено колекцію Вікентія Хвойки. У цілому родина Терещенків пожертвувала суму 108 тисяч рублів із 249 тисяч, витрачених на будівництво Музею. А голова Археологічної комісії граф Олексій Бобринський подарував новому закладу свою колекцію українських старожитностей.

 Київський          художньо-промисловий          і          науковий          музей          імені          государя          імператора          Миколи          Олександровича.          1910-і          роки

Київський художньо-промисловий і науковий музей імені государя імператора Миколи Олександровича. 1910-ті роки

  Держава виділила кошти для конкурсу на будівництво будівлі. Практично всі проекти не враховували складний київський рельєф. Переміг проект архітектора Петра Бойцова, але від подальших робіт він відмовився. Спочатку будівництво доручили знаменитому київському архітекторові Володимиру Ніколаєву. Проте залишалося багато невирішених питань – зміцнення рельєфу, система гідроізоляції, дренаж. Не могли навіть вирішити, куди буде звернений фасад – на вулицю чи на площу. В результаті Ніколаєв не став братися за роботу. Втілив задум Бойцова архітектор Владислав Городецький, автор знаменитого Будинку з химерами. Він допрацював проект і склав кошторис. Цей архітектор уперше застосував своє дивовижне вміння органічно поєднати будівлю з місцем її розташування, що і стало особливістю всіх його робіт. Цікаво, що повністю музей добудували лише в 1960-1970-і роки, причому зі збільшенням площі експозиційних залів майже вдвічі.

 Будівлю зведено у неокласичному стилі. Широкі сходи ведуть до колонади на вході. Трохи вище колон на фризі барельєфи зображують кентаврів. Трикутний фронтон прикрашений скульптурами "Торжество мистецтва". Вінчають будівлю бог-покровитель мистецтв Феб-Аполлон із алегоричними фігурами муз живопису і скульптури, а у кутах схилилися крилаті леви-грифони. Фігури, що прикрашають фасад, виконували італійські скульптори брати Сала, що входили в "команду", з якою майже завжди працював Городецький. Еліо Сала з братами обладнали скульптурну майстерню цементу, що виробляли з київської глини на цементному заводі "Фор", співвласником якого був сам Городецький. Навесні 2018 року під час ремонту під бронзовими мордами левів на вхідних дверях Музею виявили "візитку" столітньої давності: на дерев'яному бруску вирізані імена столярів і архітектора Владислава Городецького.

 Скульптура          лева          перед          фасадом          Музею.          1980-і          роки

Скульптура лева перед фасадом Музею. 1980-ті роки

 Часто будівлю називають Будинок із левами. Дійсно, ще здалеку привертають увагу два гігантські вишкірені леви з боків біля входу. У січні 1918 року, коли більшовики обстрілювали Київ із артилерійських гармат, один із левів був пошкоджений. Його вдало відновили, але відтоді фігури вже не близнюки, якими були раніше. У ті складні роки справжніми подвижниками музейної справи були мистецтвознавець Данило Щербаківський і перший директор Музею Микола Біляшівський, які в найскладніші часи 1914-1919 років продовжували збирати і зберігати експонати.

 Після встановлення радянської влади Музей багаторазово перейменовували. У 1919 році він став називатися 1-м Державним, потім – Всеукраїнським історичним і Державним музеєм українського мистецтва.

 Всеукраїнський          історичний          і          Державний          музей          українського          мистецтва.          1930-і          роки

Всеукраїнський історичний і Державний музей українського мистецтва. 1930-ті роки

 Нині – це Національний художній музей України з багатими фондами. Вони нараховують близько 40 тисяч експонатів, серед яких – старовинні ікони, середньовічні парадні портрети-"парсуни", живопис відомих українських художників епох бароко і класицизму, роботи авангардистів. Тут же зберігаються зразки унікального явища "бойчукізму" 1920-1930-х років. Ця течія в мистецтві отримала назву за іменем свого засновника – Михайла Бойчука. Ідейно-художні принципи школи не вкладалися в рамки радянського мистецтва. На рубежі 1920-1930-х років, напередодні колективізації, більшовицька влада жорстоко боролася з "куркульськими" господарствами в українському селі. Сільська тема бойчукістів призвела до звинувачень на їхню адресу у пропаганді буржуазно-куркульської стихії, націоналізму і формалізму. Михайло Бойчук і багато його учнів були розстріляні в 1937 році. Їхні картини родичі ховали і навіть замуровували в стіни. Всі монументальні ансамблеві розписи бойчукістів, виконані в 1919-1935 роках в Києві, Харкові, Одесі, були знищені. Вціліли тільки окремі ескізні та камерні роботи, які зараз зберігаються в Національному художньому музеї.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Національний художній музей України

Цілком логічно, що Національний художній музей у Києві є одним з найбільших на території України. Знаходиться він у споруді, яку колись звів архітектор П. Бойцов. Будівля у свій час була побудована спеціально під композицію музею в 1899 році. Відкриття музею відбулося через 5 років. Він став першим загальнодоступним у місті. До того ж, поряд з ним є велика кількість готелів, які можна забронювати, щоб не діставатися довго з іншого кінця міста на випадок, якщо ви приїхали до міста погостювати й познайомитися з ним ближче. Втім, непогані варіанти житла подобово тут також присутні, і жити в, по суті, історичній частині міста – ще той успіх. Але повернімося до нашого архітектурного шедевру, який має важливу роль в історії розвитку Києва. Національний музей відновився в 1994 році й у той же час став головним у країні завдяки об’ємній колекції експонатів.

Розвиток Національного художнього музею в Києві: як усе було

Одна з важливих пам’яток Києва була створена з метою зібрати все мистецтво в одному місці. Талановитих творчих особистостей було немало; багато хто, про кого варто розповідати наступним поколінням, залишав про себе пам’ять. Сьогодні колекція являє собою роботи майстрів, які народилися в Україні чи хоча б невеликий відрізок часу провели на її території. Україна завжди приваблювала (і продовжує це робити) справжніх геніїв і дуже творчих людей. Погодьтеся, тут абсолютно все сприяє тому, щоб свідомість відвідала муза…  

Утім, творіння, які прикрашали музей, збиралися по всьому світу. Очолив команду пошуку історик М. Біляшівський, а також його помічники-мистецтвознавці. Поповнювалася колекція перш за все на особисті кошти меценатів. Після революції декілька років збирання наповнювали з приватних колекцій. Нові творіння з’являються тут і до сьогодні, що особливо приємно, адже музей не зупиняється у своєму розвитку.

Велику подяку музей і нині висловлює Богданові та Варварі Ханенкам, котрі брали участь у розвитку пам’ятки. Вони подарували музею свою колекцію археологічних речей, що складалася з більше трьох тисяч експонатів. Також дякують Федорові Ернсту, Вікентію Хвойці та Миколі Біляшівському.

Терещенки виділили більше ста тисяч рублів на будівництво. І це при тому, що загальна сума досягала 250 тисяч.

Найважливіші експонати, які зберігає художній музей національного рівня

Найбільшими цінностями вважаються декілька ікон, полотна К. Малевича та деякі роботи Я. Гніздовського. На сьогоднішній день експозиція представлена сорока тисячами експонатів.

Тут є картини І. Рєпіна, В. Тропініна, Т. Шевченка, В. Боровиковського, М. Врубеля. Представлено портрети козаків-ватажків, а також безліч робіт видатних українських творців мистецтва: В. Кричевського, С. Світославського, М. Пимоненка, А. Маневича, М. Мурашка, С. Васильківського, А. Петрицького, М. Бойчука та ін. Крім постійних експозицій, тут дуже часто проводять тимчасові виставки. 

Де знаходиться

Музей розташований у самому серці столиці, поряд з метро Майдан Незалежності. Вартість вхідного квитка коливається від 2 до 20 гривень. На місці пропонують і екскурсії музеєм. Професійні гіди детально розповідають про кожну експозицію, її власника та життя останнього. Втім, не обов’язково записуватися на детальну екскурсію: трохи нижче ми вам запропонуємо чудову альтернативу, яка докорінно змінить ваше ставлення не лише до подорожей, а й до екскурсій як таких.

Чому варто зазирнути до київського Національного художнього музею

Зовні споруда доволі похмура, і багато хто проходить повз, взагалі не підозрюючи, що всередині може бути щось захопливе й дивовижне. Оскільки музей знаходиться в самому центрі, життя тут у буквальному сенсі кипить. Але якщо вже приїжджати сюди на декілька днів, то зазирнути варто обов’язково!

Серед туристів дуже багато захоплених. Усі вони бачать художній музей вперше й не можуть відвести погляд від величних колон, скульптур навколо будівлі, неймовірних барельєфів та інших елементів. На вході в музей є дві великі скульптури у вигляді левів. І це, між іншим, найбільші котячі скульптури на території всієї України.

Деякі приїжджі вважають, що експозиція музею доволі маленька. Напевно, для іноземців така колекція вважається малесенькою. Ще б пак, після Лувру, Ермітажу й Прадо, де можна провести декілька днів подорожі, цей музей і справді маленький.

Фотографувати тут, до речі, заборонено. Тож під час візиту рекомендується все детально розглядати, адже можливості переглянути знімки вдома не буде. Однак це не привід для суму, адже майже всі елементи музейної експозиції є у віртуальній галереї та на офіційному сайті.

Що подивитися ще

Зовсім неподалік від музею є декілька цікавих споруд. Більше за все приваблює будинок під  №4. Будівля вирізняється серед інших ще з самого початку ХХ ст. – кількістю поверхів, а також барельєфом під назвою «Похід Фріни». Це гетера з Давньої Греції, яка виконувала будь-які чоловічі примхи. Працювала вона натурницею, вважалася зразком жіночої краси, проте відрізнялася скромністю. Фріна була неймовірно багатою. Заробляла кошти не лише тілом, а й розумом.

Національний художній музей України – цікаве місце із захопливою історією. Приїхавши хоча б на день, сюди обов’язково потрібно зазирнути, щоб побачити й навіть трохи вивчити старовинну експозицію України. На огляд іде не більше двох годин, а запам’ятається він точно надовго! Якщо не бажаєте стати частиною групової екскурсії чи ж не дуже хочете платити екскурсоводові за індивідуальну прогулянку, є дуже непогана альтернатива, що дозволить вам відчути себе самостійним мандрівником, ні до кого не прив’язуватися й при цьому отримати максимум корисної інформації, яку більшість просто випускає з уваги.

Ми розробили такий продукт, як аудіогід, і за його допомогою туристи перетворюються на досвідчених мандрівників, яким, приїхавши додому, точно буде що розповісти близьким. Ви легко блиснете ерудицією, якщо завантажити на свій смартфон навіть безкоштовну версію нашої пропозиції. Ми обробили сотні літературних джерел, щоб зібрати найкорисніший, найцікавіший і, головне, унікальний контент. Ми зверталися по консультацію до істориків і мистецтвознавців. Наші спеціалісти систематизували й структурували величезні обсяги даних, щоб у вас була можливість просто завантажити в записи лаконічну, але в той же час містку цікаву розповідь. Таким чином, ви не просто почуєте цікаві факти про Національний художній музей у Києві, а й дізнаєтеся багато захопливого про експонати, які там знаходяться, а також про їхніх геніальних авторів.

У платній версії нам вдалося розташувати немалу кількість фотографій, які дозволяють поглянути на «Мекку» геніальної творчості та обитель архітектурної бездоганності взагалі крізь призму іншої реальності. Ми скрупульозно поставилися до створення цього продукту, аналогів якому на ринку поки немає. Можете сміливо завантажувати наші аудіострічки, щоб у будь-який підхожий момент запустити персонального гіда у вашому ж смартфоні.  

Національний художній музей України