Непрацюючий кінотеатр "Екран" розташований за адресою проспект Перемоги, 117.

 

Найстаріший кінотеатр столиці, з тих, що збудовані в окремому приміщенні. Його було зведено на початку ХХ століття для потреб мешканців дачного селища Святошин. Через негаразди майже відразу після відкриття кінотеатр був закритий, потім відродився у радянські часи і декілька разів змінював назву. Нині знаходиться в напівзруйнованому стані — після пожежі 2019 року тут обвалилася стеля. Фактично колишній кінотеатр є пам'яткою містобудування і цінним об'єктом для дослідження техніки показу кіно, а також радянською "заброшкою", які полюбляють відвідувати молоді урбаністи.

А чи хочете ви дізнатися:

  • Чому кінотеатр був зачинений одразу після відкриття?
  • Хто був "батьком-засновником" кінотеатру?
  • Скільки глядачів відвідали останній сеанс в кінотеатрі?

Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Кінотеатр "Екран", сьогодні закинутий і напівзруйнований, вважається найстарішим у столиці України. Він розташований прямо біля виходу зі станції метро "Житомирська". Колись цей терен відносився до дачного передмістя Святошин і фактично знаходився за межами міста. На рубежі ХІХ–ХХ століть навколо Києва почали масово з'являтися дачні селища-сателіти, де купляли або винаймали дачі представники середнього класу. Так, обабіч старовинного Житомирського шляху, в сосновому лісі виник дачний Святошин. Селище розпланували на сітку з паралельних та поперечних вулиць-ліній, останні називалися просіками. На місці перетину сучасного проспекту Перемоги та 3-ї просіки (нині вулиця Федора Кричевського) розташовувався базарний майдан. Тут були зосереджені основні торгівельні заклади, окрім цього селяни з околиць, перш за все с села Біличи, привозили сюди на продаж свіжу городину.

Базарна          площа          у          Святошині.          Листівка          початку          ХХ          століття

Базарна площа у Святошині. Листівка початку ХХ століття

 Саме на цьому жвавому, зручному з комерційної точки зору місці підприємливий чоловік на прізвище Штейн у 1911 році вирішив відкрити у пристосованому приміщенні популярний на той час ''ілюзіон'' — кінематограф. Новинка одразу сподобалася місцевим мешканцям, але вона приваблювала й хлопців з навколишніх сіл, що провокувало постійні сварки та навіть бійки. Окрім цього, обладнання для показу фільмів у ''сінематографі'' було дуже гучним і заважало відпочинку мешканців навколишніх будинків. Вони домоглися того, щоб кінотеатр Штейна був переведений в селище Біличи. Ще й зараз там на вулиці Сосновій можна знайти рештки цієї споруди, яка тривалий час, впродовж майже до сьогодення, діяла під назвою "Молодіжний".

 Але історія кінотеатру Штейна у Святошині теж не закінчилася одразу. У 1930-ті роки після націоналізації усього майна тут було знову відкрито кінотеатр на 100 посадкових місць. Його назвали на честь свята міжнародної солідарності трудящих кінотеатром "1 Травня". За непідтвердженою інформацією в роки нацистської окупації в ньому розташовувалися стайні вояків Вермахту. Можливо, саме через це місцеві мешканці й досі іронічно російською мовою називають кінотеатр ''конюшнею''?

 Будівлі          поруч          із          кінотеатром,          знесені          на          початку          1980-х          років.          Фото          В.          Галайби.          1981          рік

Будівлі поруч із кінотеатром, знесені на початку 1980-х років. Фото В. Галайби. 1981 рік

 Як би там не було, але за деякий час після Другої світової війни кінотеатр відновив роботу і знову став осередком культури. У 1978 році він отримав назву "Екран". На кінопокази й "мультики" сюди ходили дітлахи з сусідніх шкіл та інтернатів, а також дорослі місцеві мешканці. Нове тисячоліття колишній культурний заклад зустрів з морально та фізично застарілою базою. Навіть опалення тут було пічне й позаду розташовувалася кочегарка.

 Занедбаний          кінотеатр.          2010          рік

Занедбаний кінотеатр. 2010 рік

 У 2010 році влітку в кінотеатрі "Екран" на останньому сеансі показали фільм "Білий Бім Чорне вухо", на який прийшло всього дві людини. Далі під приводом ремонту його закрили, а всю апаратуру винесли у невідомому напрямку. Потім якісь ділки тривалий час заробляли, використовуючи будівлю як платний туалет. У 2019 році будинок колишнього кінотеатру майже вщент вигорів, і скоріш за все, пожежа не була випадковою.

 Оголошення          про          закриття          кінотеатру          на          ремонт

Оголошення про закриття кінотеатру на ремонт

 Сьогодні ентузіасти-романтики марять про київський музей кінематографу і хотіли б розмістити його у найстарішому кінотеатру міста. А забудовники мріють про те, як би швидше знести стару споруду й звести на цьому місці черговий хмарочос. Адже, як виявилося, рішення про знесення було прийнято ще 2004 року.

 Зал          кінотеатру          невдовзі          після          закриття

Зал кінотеатру невдовзі після закриття

...
Ніякого спаму

Знайти житло подобово