Укр  /  Рус

Мова:

Особняк Лібермана

Союз письменників УРСР. 1981 рік

Колишній особняк Сімхи Лібермана знаходиться за адресою вулиця Банкова, 2. 

 

Будівля входить до числа найбільш знакових об’єктів Липок. Вона знаходиться на перехресті вулиць, межуючи з Національним банком України з одного боку, та з будівлею адміністрації Президента України з іншого. Завдяки оригінальній архітектурі та декору, особняк отримав у киян, які люблять вигадувати для кожного будинку індивідуальне ім’я, кілька назв. Будинок будувався в три етапи. Спочатку власником ділянки та забудов, був сумнозвісний генерал Федір Трепов. Потім будинок перейшов до його спадкоємця Федора Трепова - молодшого, який згодом став київським генерал-губернатором. Однак, нового вигляду будівлі надав наступний господар, мільйонер-цукрозаводчик, тому вона більш відома як особняк Сімхи Лібермана. Сьогодні будинок займає Національна спілка письменників України. Адміністрація спілки не перешкоджає проведенню екскурсій з детальним оглядом приміщень всередині старовинного особняка.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Хто причетний до будівництва особняка?
  • Як кияни називають цю будівлю?
  • Навіщо в одному з приміщень будинку був розсувний дах?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Численні дореволюційні архітектурні перлини Києва, окрім міської нумерації, отримали особисті, унікальні імена. Колишній особняк київського багатія Сімхи Лібермана часто називають Пряниковим або Ляльковим будиночком. Дійсно, зовнішнє оформлення будівлі викликає асоціації з красивим фігурним пряником. Що правда, на таке найменування претендують ще два будинки в місті. Але, окрім оригінального виду, особняк на Банковій цікавий своєю історією, підкріпленою архівними фактами.

 Доленосна історія садиби відома ще з кінця 1870-х років, коли з Петербурга до Києва перебрався генерал Федір Трепов. У столиці імперії він був всесильним градоначальником з повноваженнями губернатора. Вірний слуга престолу, до цього Трепов спромігся зробити військову кар’єру, беручи активну участь у придушенні двох Польських повстань. Але зазнав дурної слави на всю імперію тим, що наказав відшмагати різками політв’язня - народовольця Боголюбова за недостатню повагу. Той мав необережність не зняти шапку в присутності генерала-самодура. Такими діями градоначальник значно перевищив свої повноваження, порушивши заборону про тілесні покарання. Це призвело до того, що терористка-народниця Віра Засулич здійснила замах на Трепова, проте була виправдана судом. Вирок викликав великий резонанс у суспільстві, та в підсумку призвів до репресивних мір. Опинившись у центрі скандалу, градоначальник впав  у немилість. Незабаром він подав у відставку та переїхав до Києва.

 Потрібно сказати, що Трепову ще в 1860-і роки імператор Олександр ІІ подарував ділянку землі на Липках. Заповзятливий генерал, скупляючи навколишні земельні ділянки, зумів розширити цю територію до величезних розмірів у межах сучасних вулиць Лютеранської, Інститутської та Хрещатика. До того часу, коли виникла необхідність з’єднати вулиці Лютеранську та Інститутську шляхом прокладання сучасної вулиці Банкової, Трепов встиг перепродати більшу частину свого маєтку професору Мерінгу. І саме на нього лягли проблеми взаємовідносин з містом, з питання прокладання нової вулиці, яка, до речі, свого часу називалася Трепівською. Генерал залишив собі невелику ділянку землі на її розі з Інститутською. У 1879 році там була знесена стара дерев’яна будівля і за проектом архітектора Володимира Ніколаєва збудований одноповерховий кам’яний будинок, Г-подібний в плані. У 1889 році Трепов помер і упокоївся на цвинтарі Видубицького монастиря, який за життя підтримував фінансами. Спадкоємець господаря — Федір Трепов-молодший надбудував другий поверх і обладнав там 13-кімнатну квартиру, яку здавав в оренду, як, власне, і 11-кімнатну квартиру на першому поверсі.

 Через деякий час будинок і землю викупив київський 1-ї гільдії купець, цукропромисловець - мільйонер Сімха Ліберман. У 1898 році він замовив його перебудову все тому ж Володимиру Ніколаєву. Іменитий архітектор перепланував та добудував будинок. Оновив фасад, що став симетричним, пишно прикрасив його ліпниною, за що будівля згодом і отримала назву Пряничний будиночок. Значним змінам піддалися й інтер’єри. Оздоблення кімнат вражало своєю розкішшю: позолочене різьблення, дзеркала, люстри, каміни, обкладені кольоровими кахлями. На другий поверх вели широкі мармурові сходи з майстерно виконаною сталевою огорожею, в малюнок якої вплетені ініціали господаря —  SL (Сімха Ліберман). На першому поверсі жив сам купець, апартаменти другого поверху займала його заміжня дочка.

 Заможне сімейство сповідувало іудаїзм, тому замовило автору проекту спеціальну молитовну кімнату на другому поверсі, причому стеля в ній була розсувною. Справа в тому, що раз на рік в іудейське свято Суккот правовірні євреї за традицією тиждень живуть в куренях та споглядають за зірками. Маючи можливість розсунути вікно в стелі, Лібермани могли дотримуватися традиції спілкування з Богом, не відмовляючи собі у звичних розкошах.

Колишній          особняк          Лібермана.          1920-ті          роки

Колишній особняк Лібермана. 1920-ті роки

 Справи у домовласника йшли прекрасно, аж доки не нагрянула Перша світова війна, а за нею революційні події 1917 року. Тоді в красивий будинок-пряник прийшла біда. У вересні 1917 року Сімха Ліберман помер, і власність перейшла трьом його дітям. Але шикарний особняк у самому центрі Липок, звичайно, став привертати увагу кожної з нових влад, що змінювалися на той час в місті з карколомною швидкістю.

Спочатку навесні 1918 року практично весь будинок зайняло військове міністерство Української народної республіки, в квітні 1919 року господарям довелося примусово "поділитися" площею з більшовицьким військово-окружним комісаром, але найтрагічніше сталося в жовтні того ж року. Коли Київ зайняли денікінці, був убитий старший син Сімхи Лібермана. Відспівували його в тій самій кімнаті-молитовні з розсувним дахом. Ймовірно, це був останній проведений тут релігійний обряд.

 Згодом будівля змінювала своє призначення багато разів. До 1923 року будинок займало військове відомство. Потім він був переданий відомству охорони здоров’я — наприкінці 1920-х років тут розташувалася дитяча консультація як відділення центру Охорони материнства та дитинства, а трохи пізніше —  дитячий садок та ясла для дітей безробітних імені Надії Крупської.

Ігрова          кімната          в          яслах          для          дітей          безробітних          ім.          Крупської.          1930          рік

Ігрова кімната в яслах для дітей безробітних ім. Крупської. 1930 рік

Після переведення до Києва столиці УРСР в 1934 році, історичний особняк знову поміняв своїх господарів, і на деякий час в ньому облаштувалася Рада народних комісарів республіки. Про це свідчив герб над порталом, який зняли тільки в 1990-і роки. Незадовго до Другої світової війни, коли уряд отримав власне приміщення, в будинку Лібермана "оселився" будинок пропаганди та агітації імені Сталіна.

 На щастя, цю перлину архітектури обійшли стороною військові руйнування. З кінця 1940-х до 1953 року в колишньому особняку розміщувався Комітет з питань мистецтв при Раді міністрів Української Радянської Соціалістичної Республіки, аж поки, нарешті, будинок не віддали Союзу письменників. Саме тут у 1989 році зароджувалася майбутня партія Народний Рух України, яка відіграла ключову роль в референдумі про вихід України з Союзу радянських соціалістичних республік.

 Сьогодні будівлю, як і раніше, займає Союз письменників України. Час від часу тут проводяться екскурсії. Гіди завжди згадують про розсувний дах знаменитої молитовні Ліберманів, і при цьому обов’язково розповідають більш пізню легенду про те, що він нібито обвалився в безбожні роки.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Особняк Лібермана в Києві

Лише уявіть собі, що в Києві існує будинок із розсувною стелею. Ви знали про це? А тепер уявіть, скільки ще всього цікавого й незвіданого в нашій країні. Особняк Лібермана – це саме той будинок із незвичайною стелею. Причиною створення такої цікавої споруди є значуще релігійне свято Суккот. Називається цей будинок по-різному: «Пряниковий будиночок», особняк Лібермана та Союз письменників України. Від цієї незвичайної будівлі віє різноманітними чарівними легендами й захоплюючими таємницями, які легко відкриваються людині, що переступила її поріг.

Прогулюючись по Києву, відвідати особняк Лібермана потрібно обов'язково!

Настав час дізнатися всі секрети та історію свого міста й української столиці. Потрапивши до цього «Пряникового будиночка», побудованого в 1879 році, у кожного з'явиться можливість ознайомитися з його унікальною й захоплюючою історією. Ця таємнича, яскрава, приваблива будівля з цікавими легендами – справжнє джерело інформації для туриста й навіть киянина.

Але родзинка цього чудового місця, що манить мандрівників навіть з інших країн, – таємнича стеля. Ця пам'ятка будівлі була побудована з бамбуку, а ініціатором такої пишності був сам Ліберман. Він купив собі цей чудовий особняк, що раніше слугував будівлею для проведення виставок. Купець кардинально змінив цей прекрасний будинок. Так з'явився незвичний двоповерховий особняк, у якому проживав господар зі своєю сім'єю.

Сьогодні в будівлі на поціновувача історії чекає справжній захват! Тут все нагадує про минулі часи. Більше того, відвідувачам буде надана унікальна можливість помолитися під відкритим зірковим небом. Саме такі правила й закони віри євреїв, яку й сповідував Ліберман. На сьогодні це одне з яскравих у Києві місць, що приваблює гостей і мешканців міста.

«Пряниковий будиночок» у Києві разом з аудіогідом від okTV

Дивлячись на цю будівлю, складається враження, що потрапив у казку. Можливо, саме тому їй дали таку солодку другу назву. На сьогоднішній день, цей величний особняк залишився центром Союзу письменників України. Кожен рік тут проводиться безліч захоплюючих творчих заходів, а також цікавих різноманітних майстер-класів від молодих обдарувань. Це місце наповнене давньою й манливою історією, а отже, відвідати його потрібно кожному хоча б раз у житті.

Компанія okTV пропонує можливість познайомитися з історією прекрасних споруд, не очікуючи набору групи людей, а роблячи це самостійно зі смартфоном і аудіогідом. У кінці сторінки на нашому сайті вам будуть доступні два цікаві аудіозаписи. Перший з них розповідає коротку історію про прекрасний собор Лібермана. Цей запис дозволить вам зрозуміти, наскільки захоплюючою може бути така нова послуга, як аудіогід. Друга версія аудіозапису допоможе вам розкрити всі таємниці архітектурного рішення, а також розповість історію мешканців особняка. Більше того, користувачам надаються древні фотокартки, завдяки яким можна побачити, як відбувалося будівництво й виглядала будівля в минулому.

Відкривайте для себе світ, подорожуючи з захоплюючим аудіогідом від okTV найближчими містами нашої країни. Можете бути впевнені, що сюрпризів і цікавих пам'яток в Україні повнісінько. Незвіданих місць для кожного гостя й мешканця нашої держави вистачить сповна. Тому обирайте пункт, до якого можете вирушити вже цими вихідними, завантажуйте для себе прекрасний аудіогід від okTV, – і вперед! На вас чекають нові яскраві емоції, безліч корисної й пізнавальної інформації, а також неповторні враження. 

Особняк Лібермана в Києві