Церква Спаса на Берестові. 1983 рік
Церква Спаса на Берестові розташовується за адресою вулиця Лаврська, 9.
Спасо-Преображенська церква, або церква Спаса на Берестові, — одна з найстаріших в Києві. Це пам’ятка архітектури ХІ-ХІІ століть, що входить у комплекс Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, також її включено до списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Місцевість Берестове згадується в літописі як заміська резиденція початку ХІ століття київського князя Володимира Святославовича, Хрестителя Русі. Між 1113-1125 роками київський великий князь Володимир Мономах побудував тут кам’яну церкву Спаса. Вважається, що на Берестові було поховано сина Володимира Мономаха, Юрія, на прізвисько Долгорукий — засновника Москви. У церкві встановлено символічний лабрадоритовий саркофаг.
А чи хочете Ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Столиця України, Київ, багата на сюрпризи як для гостей, так і для місцевих. Тут, крім незвичайної енергетики, що дозволяє розслабитися й відпочити душею, існують найрізноманітніші варіанти проведення дозвілля. Умови, створювані для тих, хто бажає якісного релаксу, задовольняють потреби навіть найвимогливіших. І абсолютно кожен знайде щось особливе для себе. У Києві і сім’ї з дітками можуть кожні вихідні присвячувати чомусь особливому, і закохані, і компанії друзів, і навіть ті, хто хоче прогулятися столицею на самоті. У єдиний ансамбль довершеності тут зливається сучасність і далеке минуле. Давні унікальні пам’ятки історії, культурна й духовна спадщина, таємничі та святі місця – все це зберегло місто, яке дуже сподобається тим, хто любить відкривати для себе щось нове. Одним з таких місць, що приваблює всіх, є прекрасна церква Спаса на Берестові. Незрівнянна енергетика сакральності, спокій і максимум естетичного задоволення. Хоч доля цього місця не завжди була гладкою, до сьогоднішнього дня збереглась уся велич цієї священної місцевості. Незважаючи на постійні реставрації, навіть у наші дні, церква зберегла в собі могутність прожитих років.
Скільки пережила реконструкцій ця архітектурна споруда? Багато! І, ймовірно, ніхто не зможе сказати точне число. Довгі роки це місце слугувало для багатьох чи не центральною святинею. Під час розкопок на її території знайшли більше 70 поховань, але, на жаль, розпізнати їх було не так уже й просто. На сьогоднішній день церква Спаса на Берестові – об’єкт спадщини ЮНЕСКО. В цьому храмі представлено прекрасні давні фрески, милуватися якими можна годинами, щохвилини знаходячи в них щось особливе. А досі збережені розписи на стінах – факт того, що до них доклали своєї чарівної руки відомі майстри. Поціновувачі мистецтва однозначно відчуватимуть непідробний захват. І необов’язково бути глибоким вірянином, щоб перейнятися незвичайним духом церкви.
Багато легенд каже, що ікони, які тут знаходяться, насправді мають чудотворну дію. Якщо хочете доторкнутися до давньої священної історії, саме це місце підійде ідеально. Як не дивно, але ця церква далеко не найпопулярніша в столиці. Тут рідко можна побачити велику чергу парафіян, як, наприклад, біля Києво-Печерської лаври. Але охочих, повірте, досить, хоч і не так багато, як могло бути. У наші дні, на превеликий жаль, вигляд цього історично значущого, цінного храму не найкращий. Залишається лише сподіватися на те, що його відреставрують і він знову зможе дивувати пишністю й характерною енергетикою спокою.