Укр  /  Рус

Мова:

Церква Спаса на Берестові

Церква Спаса на Берестові. 1983 рік

Церква Спаса на Берестові розташовується за адресою вулиця Лаврська, 9. 

 

Спасо-Преображенська церква, або церква Спаса на Берестові, — одна з найстаріших в Києві. Це пам’ятка архітектури ХІ-ХІІ століть, що входить у комплекс Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, також її включено до списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО. Місцевість Берестове згадується в літописі як заміська резиденція початку ХІ століття київського князя Володимира Святославовича, Хрестителя Русі. Між 1113-1125 роками київський великий князь Володимир Мономах побудував тут кам’яну церкву Спаса. Вважається, що на Берестові було поховано сина Володимира Мономаха, Юрія, на прізвисько Долгорукий — засновника Москви. У церкві встановлено символічний лабрадоритовий саркофаг.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хочете Ви дізнатися

  • В якому літописі вперше згадується Берестове —  заміська резиденція князів?
  • Коли виявили стародавній фресковий живопис у церкві Спаса на Берестові?
  • Які сюрпризи підносить сучасна реставрація храму?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Вперше топонім "Берестове" зустрічається в "Повісті минулих літ" Нестора-літописця ХІІ століття у зв’язку з іменем київського князя Володимира Святославовича. До хрещення він був язичником і мав стільки наложниць, що "200 з них на Берестові". У 980-ті роки це селище на крутих схилах Дніпра, оточене лісами і ярами, було розташоване далеко від центру стародавнього Києва — Старокиївської гори. Згадані в літописі княжий двір і церква, швидше за все, були з дерева і згодом згоріли. На Берестові в 1015 році князь Володимир Хреститель захворів і помер. Будівництво тут кам’яного храму традиційно відносять до періоду князювання Володимира Мономаха. Вважається, що тут були поховані Мономаховичі — доньки Єфимія та Софія, син Юрій, який тричі бував на київському престолі, проте кияни його так і не полюбили, та онук Гліб. Юрій, прозваний Долгоруким, заснував Москву. Тому до 800-річного ювілею столиці СРСР у 1947 році всередині київського храму Спаса на Берестові встановили стилізований саркофаг.

 вид          стилізованого          саркофага,          встановленого          в          церкві.          1949          рік

Вид стилізованого саркофага, встановленого в церкві. 1949 рік

 Спочатку храм Спаса був просторим, ймовірно однокупольним з місцем для хрещення та високими сходами на хори. На частково відкритій древній стіні видно, що церкву клали муруванням "з утопленим рядом", характерним для стародавніх київських храмів. Плінфа —  майже квадратна пласка цегла жовтого кольору — перемежовувалася із шаром штукатурки рожевого кольору, в якому, насправді, був "втоплений" ще ряд плінфи. Стіни здавалися смугастими і виглядали дуже мальовничо. При простоті стародавнього декору прикрасами слугували вікна, ніші, декоративні хрести. До цього часу вціліли дубові поперечки вікон храму. Всередині, на висоті десяти метрів, були хори. Примітно, що така висота майже не зустрічалася в давньоруських храмах. Стіни церкви прикрашав фресковий живопис. До ХІ-ХІІ століть відносяться також знайдені на території різьблені шиферні плити із зображеннями язичницьких богів Кібели і Геракла.

 Берестове неодноразово зазнавало набігів і руйнувань: половцями, татаро-монголами, кримським ханом. Після багаторазових руйнувань храму, розписи заштукатурили та забули про них майже на 400 років. Відновлення православних храмів за часів Речі Посполитої домагався київський митрополит Петро Могила. Він збирав пожертви і сам був великим благодійником. При відтворенні храму Спаса в 1640-і роки було створено нові фрески, що мають велику цінність. "Ктиторська" (портрет покровителя) фреска біля входу зображує митрополита, який припадає до ніг Вседержителя. Це — чудовий зразок українського портретного живопису XVII століття.

 Сирійський мандрівник Павло з Алеппо писав, що київські художники зуміли домогтися повної схожості. Побутові деталі мають сцени Благовіщення і Різдва Христового. Зображено, що повитуха пробує рукою температуру води в купелі. У сценах Благовіщення завжди присутні квіти. На Берестові — це ваза з яскравими живими квітами на столику. У сценах детально змальовано одяг і навіть зачіски. Фрески церкви Спаса на Берестові унікальні за своїм віком та реалістичністю. Вони виконані "перстами греків", майстрів з Афона, про що свідчать написи на стінах. Після відновлення стародавнього зруйнованого храму він поступово став набувати форм бароко: добудували куполи та дзвіницю у класичному стилі, всередині з’явилися різьблені та карбовані прикраси золотих справ майстра Федора Коробки.

 Церква          Спаса          на          Берестові.          З          гравюри          ХІХ          століття

Церква Спаса на Берестові. З гравюри ХІХ століття

 У 1970 році в церкві проводили роботи зі зміцнення штукатурки розписів XVII століття. Саме тоді, коли свердлили отвори для зміцнюючого розчину, виявили древні фрески, яким близько тисячі років. Художники, що писали нові сюжети при відновленні церкви Петром Могилою, не побачили їх на стінах, які були заштукатурені чотири століття тому. Зараз фрески частково експонуються на території Києво-Печерського заповідника.

 Кожна реставрація церкви Спаса підкидає сюрпризи. Наприклад, дослідники з’ясували, що в давнину храм був удвічі більшим, а також знайшли три пірофілітові саркофаги часів Київської Русі. На стінах виявилося безліч графіті —  продряпаних написів різних років та різними мовах, в основному —  це звернення до Бога. Зовсім недавно реставратори виявили в кроквах під лівим від дзвіниці куполом стакан тридюймового артилерійського снаряда вагою шість кілограмів. Він застряг там сто років тому, коли в січні 1918 року більшовики обстрілювали Київ артилерією, тоді кілька снарядів поцілили в церкву.

 Велика реставрація проводиться в наш час на гроші меценатів. Через побудований в XVIII столітті оборонний вал Печерської фортеці під фундаментом церкви постійно накопичувалися ґрунтові води. Тому зараз робиться дренаж навколо фундаментів, крім того, ремонтують покрівлю, склепіння і фасади. Італійські колеги київських музейників надали апарат, який за допомогою електромагнітних хвиль сушить стіни всередині. Замовником проекту реставрації виступила громадська організація "Андріївська пейзажна ініціатива". Проект передбачає не тільки реставрацію самого храму та фресок, а й благоустрій прилеглої території Спаського бастіону Печерської фортеці.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
Майдан - Контрактова площа
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Андріївського узвозу на Поділ
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Церква Спаса на Берестові

Столиця України, Київ, багата на сюрпризи як для гостей, так і для місцевих. Тут, крім незвичайної енергетики, що дозволяє розслабитися й відпочити душею, існують найрізноманітніші варіанти проведення дозвілля. Умови, створювані для тих, хто бажає якісного релаксу, задовольняють потреби навіть найвимогливіших. І абсолютно кожен знайде щось особливе для себе. У Києві і сім’ї з дітками можуть кожні вихідні присвячувати чомусь особливому, і закохані, і компанії друзів, і навіть ті, хто хоче прогулятися столицею на самоті. У єдиний ансамбль довершеності тут зливається сучасність і далеке минуле. Давні унікальні пам’ятки історії, культурна й духовна спадщина, таємничі та святі місця – все це зберегло місто, яке дуже сподобається тим, хто любить відкривати для себе щось нове. Одним з таких місць, що приваблює всіх, є прекрасна церква Спаса на Берестові. Незрівнянна енергетика сакральності, спокій і максимум естетичного задоволення. Хоч доля цього місця не завжди була гладкою, до сьогоднішнього дня збереглась уся велич цієї священної місцевості. Незважаючи на постійні реставрації, навіть у наші дні, церква зберегла в собі могутність прожитих років.

Церква Спаса на Берестові – це, перш за все, святе місце

Скільки пережила реконструкцій ця архітектурна споруда? Багато! І, ймовірно, ніхто не зможе сказати точне число. Довгі роки це місце слугувало для багатьох чи не центральною святинею. Під час розкопок на її території знайшли більше 70 поховань, але, на жаль, розпізнати їх було не так уже й просто. На сьогоднішній день церква Спаса на Берестові – об’єкт спадщини ЮНЕСКО. В цьому храмі представлено прекрасні давні фрески, милуватися якими можна годинами, щохвилини знаходячи в них щось особливе. А досі збережені розписи на стінах – факт того, що до них доклали своєї чарівної руки відомі майстри. Поціновувачі мистецтва однозначно відчуватимуть непідробний захват. І необов’язково бути глибоким вірянином, щоб перейнятися незвичайним духом церкви.

Багато легенд каже, що ікони, які тут знаходяться, насправді мають чудотворну дію. Якщо хочете доторкнутися до давньої священної історії, саме це місце підійде ідеально. Як не дивно, але ця церква далеко не найпопулярніша в столиці. Тут рідко можна побачити велику чергу парафіян, як, наприклад, біля Києво-Печерської лаври. Але охочих, повірте, досить, хоч і не так багато, як могло бути. У наші дні, на превеликий жаль, вигляд цього історично значущого, цінного храму не найкращий. Залишається лише сподіватися на те, що його відреставрують і він знову зможе дивувати пишністю й характерною енергетикою спокою.

Церква Спаса на Берестові