Будинок Нечаєвих і стара тополя. 2017 рік
Будинок Нечаєвих розташований за адресою Контрактова площа, 7.
Будинок Нечаєвих - можливо, найстаріша житлова споруда, що збереглася, не тільки на Подолі, а й в усьому Києві. Він до сьогодні використовується згідно з початковим функціональним призначенням. Ця непримітна будівля затаїлася на задвірках Контрактової площі, проте колись входила до червоної лінії забудови. Тут велася жвава торгівля, а ім'я господаря було відоме далеко за межами Києва. Завдяки тому, що дім був збудований з каменю, він у числі небагатьох зміг пережити відому подільську пожежу 1811 року. Згодом його надбудували другим поверхом. Примітно, що за останні майже 130 років господар будинку не змінився. І сьогодні він належить спадкоємцеві купця Нечаєва. Цей киянин зміг зберегти сімейні реліквії і перетворив нижній поверх будівлі на своєрідний культурний простір і невеликий музей. Потрапити до будинку Нечаєвих можна як самостійно, так і попередньо записавшись на екскурсію.
А чи хотіли б ви дізнатися
Анонс повного текста:
Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.
Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження
Іноді так образливо читати, вчити, а побачити наяву – не можна. Це ми про будівлі в Києві, які не збереглись до наших днів. Але є можливість побачити унікальну споруду, яка і збереглась, і функціонує в ХХІ столітті – це будинок Нечаєвих. Причому будівля діє як музей. І підтримує його в належному стані ніхто інший, як спадкоємець цієї ж сім'ї купців – Костянтин Малєєв. Щойно у вас з'явиться вільна хвилинка, відвідайте найстарішу пам'ятку Києва, що пережила Подільську пожежу. Ви ж знаєте, як багато значущих місць було зруйновано й, на жаль, не збереглось до наших днів чи ж повністю втратило свій початковий вигляд. Так от, ця споруда – той самий випадок, коли є чим полюбуватися та на що подивитися всередині.
Перший варіант будівлі був із дерева, його закінчили в 1760 році. На той час там проживала сім'я Вишневських. За 13 років до стихійного лиха (пожежі) в 1811 році, для перебудування першого поверху обрали камінь. Якби використовували інший матеріал, стихія б спалила його дощенту, як це сталося з іншими житловими будинками й святинями. У цьому випадку будівлі, можна сказати, дуже пощастило. Як і нам з вами, адже тепер ми можемо милуватися нею в режимі реального часу, а це багато коштує.
Прогулюючись по центральних частинах Подолу, важко знайти ту заповідну будівлю-старожила. Вона знаходиться посередині квадрату чотирьох вулиць – Контрактової площі, Боричевого Току, Фроловської та Андріївського узвозу. Орієнтиром є самотня тополя біля старої споруди з верандою – це той самий старожил Києва.
Хочете дізнатися, чим займався купець Нечаєв? Ще б пак ;) Його бізнес засновувався на виготовленні пряників. Кондитерські творіння сім'ї Нечаєвих цінувалися мешканцями всієї Російської імперії. Продукцію широко розповсюджували й швидко реалізовували. На момент купівлі будинку у власника вже було декілька магазинчиків. Відомо також, що житло довелося купувати на кредитні кошти, а виплатити кредит вдалося лише в 1917 році. З одного боку, дещо дивно, тому що бізнес, який належав сім'ї, мав незвичайний успіх. З іншого ж боку, дивлячись на цей особняк, стає зрозуміло, що навіть на ті часи він коштував шалених грошей. І тут важливо не тільки те, що це дуже велика будівля, а й те, що на її утримання, збереження в належному вигляді також потрібні немалі кошти.
Костянтин Малєєв доводиться правнуком дідові-купцеві. Він добре знає історію своєї сім'ї й навіть проводить лекції для відвідувачів. Це круто, що в нашій країні є люди, котрі шанують і поважають свій рід, минуле своїх предків, і готові ділитися з навколишніми своєю гордістю. В одному з інтерв'ю для газети чоловік розповів, що радий такій можливості. Згадану тополю посадила його мати в день святкування Дня перемоги у ВВВ 1945 року.
З 1962 року будівля стала державною власністю. Для проживання цілої сім'ї Малєєвих була виділена лише кімната на верхньому поверсі. Крім них, там було ще 5 сімей. Та все ж Костянтину вдалося приватизувати будинок, коли інші сім'ї з'їхали до 1990 року. Незважаючи на багато пропозицій продати стару будівлю разом із ділянкою, нинішній господар відмовляється. І хоч споруда вважається рекордсменом серед інших, навряд чи цей факт є причиною відмови господаря в продажу. Адже сімейні цінності важливіші. Притому, хто ще розповість про пам'ятку краще, ніж той, хто прожив там майже все життя? Вирушаючи сюди, ви отримуєте інформацію, так би мовити, з першоджерела. І це дуже рідкісний випадок як у Києві, так і в усій Україні. Мало хто залишається вірний своїм принципам і сімейним традиціям, як ця сім'я та власник будинку зокрема. Спокушаючись на великі гроші (а саме такі суми й пропонують власникам), деякі все-таки «ламаються» й продають нерухомість. Що відбувається з історичними цінними будівлями, ми з вами вже знаємо… Сподіваємося, що цей особняк ще довго тішитиме киян і гостей міста.
Вивчили вздовж і впоперек підручники з історії Києва, а повна картина так і не склалася? Ми так і знали. Тому учасники нашої команди стали ініціаторами й творцями нового продукту для туризму. Його вже оцінило багато туристів. І про нього йтиме мова далі. Раніше було як? Щоб відвідати екскурсію, потрібно було скасувати справи на півдня й дочекатися, поки збереться група осіб, що також зважилась на вивчення нового. Зараз ви створюєте графік подорожі самостійно, без зайвих витрат часу на будь-які затримки.
Ви станете щасливим туристом, якщо скористаєтесь нашою пропозицією найраніше. Як бачите, ви ще не в кінці інтернет-сторінки, а там – найцікавіше. Зверніть увагу на два аудіофайли. Вони мають надзвичайно цікаву історію, зібрану воєдино по крупинках. Ми отримали рідкісний платний контент і зробили з нього захоплюючу подорож – напівреальну, напіввіртуальну.
Коли опинитесь біля об'єкта, що вас зацікавив, включіть аудіофайл на вашому портативному девайсі, підключіть навушники – і побачите пам'ятку в найкращому прояві, зрозумієте, що подорожувати якісно можливо й самостійно. І хоч ми називаємо продукт аудіогідом, файл також має картинки. Вони з'являються синхронно з промовою, щоб візуалізувати об'єкти, про які мовиться.
Завдяки праці наших спеціалістів вийшла цікава розповідь, у якій зрозуміло викладено інформацію в хронологічному порядку. Не потрібно побіжно переходити від однієї книжки до іншої, щоби скласти власну картину того, що відбувалося раніше в Києві та Україні загалом. Прослухавши повну версію, стає зрозумілим багато минулих подій.
Завантажте безкоштовний варіант аудіофайлу, щоб зрозуміти, як працює віртуальний аудіогід. У ньому немає зображень, дані викладено коротко. Все просто: завантажити, встановити, запустити. Хвилина часу – і ви турист!