Укр  /  Рус

Мова:

Найстаріший житловий будинок в Києві - будинок Нечаєвих

Будинок Нечаєвих і стара тополя. 2017 рік

Будинок Нечаєвих розташований за адресою Контрактова площа, 7.

 

Будинок Нечаєвих - можливо, найстаріша житлова споруда, що збереглася, не тільки на Подолі, а й в усьому Києві. Він до сьогодні використовується згідно з початковим функціональним призначенням. Ця непримітна будівля затаїлася на задвірках Контрактової площі, проте колись входила до червоної лінії забудови. Тут велася жвава торгівля, а ім'я господаря було відоме далеко за межами Києва. Завдяки тому, що дім був збудований з каменю, він у числі небагатьох зміг пережити відому подільську пожежу 1811 року. Згодом його надбудували другим поверхом. Примітно, що за останні майже 130 років господар будинку не змінився. І сьогодні він належить спадкоємцеві купця Нечаєва. Цей киянин зміг зберегти сімейні реліквії і перетворив нижній поверх будівлі на своєрідний культурний простір і невеликий музей. Потрапити до будинку Нечаєвих можна як самостійно, так і попередньо записавшись на екскурсію.

Взнайте історію пам’ятки від заснування і до сьогодні у повній версії
14 грн
Чи хотіли б Ви дізнатися

А чи хотіли б ви дізнатися

  • Що спочатку було на місці будинку Нечаєвих?
  • Чим відома тополя у дворі?
  • Яким брендом володіли господарі будинку?

Ця та інша інформація з історичними фактами та світлинами з минулого
доступна повній версії аудіо екскурсії
Також у повній версіїї Вам буде доступний розширений текст і додаткові фото

Анонс повного текста:

 Якщо звернути у підворіття, одразу за посольством Королівства Нідерланди, що виходить фасадом на Контрактову площу, можна побачити у дворі цікавий будиночок. Двоповерховий кам'яний дім з дерев'яною прибудовою своїм зовнішнім виглядом одразу привертає увагу. Судячи з його древності і слідів безлічі перебудов зрозуміло, що будинок існує не одну сотню літ. У номінації «найстаріша громадська будівля Києва» лідирує будинок Галшки Гулевічни, що знаходиться на території Києво-Могилянської академії, також неподалік від Контрактової площі. Проте господар будинку, що ховається за посольством, стверджує, що саме його власність - найстаріша житлова будівля Києва.

 Ця ділянка землі використовувалася ще за часів Київської Русі. Ймовірно, сюди простягався цвинтар церкви Богородиці Пирогощі. Коли він був ліквідований точно невідомо, але в будь-якому випадку це відбулося вже у XVIII столітті. Територію забудували декількома будівлями, а пізніше тутешню землю, крок за кроком, викупив дворянин Вишневський. На місці згорілої у 1797 році старої споруди він звів перший поверх будинку, що зберігся до нашого часу. Примітно, що спочатку будинок Вишневського входив до червоної лінії Контрактової площі, а біля нього розпочинався наскрізний провулок, ліквідований пізніше.

Склепіння          першого          поверху          в          будинку          Нечаєва.          2017          рік

Склепіння першого поверху в будинку Нечаєва. 2017 рік

 На момент відомої подільської пожежі 1811 року це був один з нечисленних кам'яних житлових будинків Києва. Саме це дозволило йому вціліти у вогні. Втім, за словами нинішнього господаря будинку, вогонь все ж таки завдав значних руйнувань. Згідно збережених архівних даних, у 1861 році споруду серйозно перебудували. Це зробили на замовлення Рушковської - дочки дворянина Вишневського. Ключовою подією реконструкції стала прибудова другого поверху. Роботами відав губернський архітектор Михайло Іконников.

 У 1891 році будівлю викупив відомий виробник солодощів Максим Нечаєв. Він фактично перетворив садибу на подобу кондитерського цеху. Був у купця і магазин, збудований у 1818 році. Але, на жаль, цей будинок не зберігся. Близькість Контрактової площі дозволяла Нечаєву успішно реалізовувати свою продукцію на відомих в імперії Контрактових ярмарках. Поступово Нечаївські медяникі стали відомим брендом, що продавався у всіх куточках країни.

 Відомий краєзнавець Федір Ернст у 1923 році писав у дослідженні про Контрактові ярмарки Києва: "Контракти! Це слово для киянина - ціла картина. ... Тут димлять вафлі, тут продають "чортиків" та "тещині язики", тут цілі купи навалено нечаєвських медяників". За відомими пряниками шикувалися в черги.

Павільйони          з          пряниками          Нечаєвих          на          Контрактовій          ярмарці.          1920-ті          роки

Павільйони з пряниками Нечаєвих на Контрактовій ярмарці. 1920-ті роки

 Згодом будинок Нечаєва був націоналізований і перетворився на комуналку. Втім, колишніх господарів не позбавили місця проживання. Хоч, сім'я Нечаєвих зазнала репресій в роки сталінського терору, сьогодні будинок належить їхнім нащадкам. У дворі росте висока тополя, посаджена господинею 9 травня 1945 року на честь перемоги над фашистською Німеччиною. Сьогодні нижній поверх, який є найбільш цікавим з точки зору історії та архітектури, перетворився на культурний простір. Тут, за ініціативою господаря будинку, зроблений невеликий музей, проводяться лекції, екскурсії, дискусії.

 Основну історико-архітектурну цінність споруди представляють склепінні перекриття першого поверху й підвалу, що збереглися в незмінному вигляді з кінця XVIII століття. Хоча за радянських часів в будинок провели газ, у ньому навіть сьогодні діють його старовинні печі.

Збережена          діюча          піч.          2017          рік

Збережена діюча піч. 2017 рік

 Будинок Нечаєвих знаходиться під охороною держави як пам'ятка архітектури місцевого значення. Сьогодні його відшукати досить складно. Він ховається в глибині дворів, його тіснять з усіх боків численні будівлі, частина з яких зведена вже у наш час. При цьому будиночок відомий багатьом киянам і популярний серед туристів. Варто зазначити, що потрапити в середину і ознайомитися з прикладом київського побуту XVIII-ХІХ століть можна без будь-яких перешкод.

...

Спробуйте наш додаток

Просто зараз. Натисніть на карту, Оберіть уподобану пам'ятку та послухайте про них.

Завантажити додаток можна в App Store та Google Play. Або користуйтеся без завантаження

Екскурсії з цим місцем
Інші екскурсії Києвом
Курси стрільби Киів
Підземна екскурсія від вокзалу до Лук'янівки
Тир лазерний Київ
Підземна в’язниця НКВС
Аудіо екскурсія Поштова площа
Софія Київська
По вулиці Терещенківській
Києво-Печерська Лавра - частина 2
Метро Арсенальна - Батьківщина Мати
Мурали - верхнє місто
Києво-Печерська Лавра - частина 1
Від площі Льва Толстого по Великій Васильківській
Підземна річка Кадетський гай
Підземна річка Глибочиця
Підземні річки Клов і Хрещатик
Аскольдова дренажна система
Микільська дренажна система (Підземна набережна)
По вулиці Володимирській (Площа Льва Толстого - Софійська площа)
Від Майдану на Бессарабку через Липки
Від Хрещатика до Лаври по Грушевського
П'ятиденна поїздка в Чорнобильську Зону відчуження з Києва
Групові поїздки до Чорнобильської Зони відчуження з Києва
Одноденна групова поїздка в Чорнобильську Зону
Індивідуальні одноденні поїздки в Чорнобильську Зону
Від Золотих воріт на Хрещатик
Урядовий квартал
Від Бессарабської площі на Андріївський узвіз
Від залізничного вокзалу на Андріївський узвіз
Оглядова - від Золотих воріт до Верховної ради
Оглядова - від Золотих воріт на Бессарабку
Оглядова - від центру на Андріївський узвіз
Оглядова - від центру на Поділ
Від залізничного вокзалу до Подолу на фунікулері
Від залізничного вокзалу до Софії Київської
Від залізничного вокзалу на Майдан
Від Хрещатика до Лаври через Липки
Від Хрещатика до Лаври через парки
Від Майдану до Липок
Від Бессарабки до Маріїнського парку
Історія Контрактової площі
Показати всі екскурсії
Квартири подобово вибирайте тут

Індивідуальні ескурсії Києвом

Кращі екскурсоводи Києва проведуть для Вас індивідуальну екскурсію українською, російською, англійською, польською, французською та іншими мовами

Будинок Нечаєвих від прадіда: ні з'їхати, ні продати

Іноді так образливо читати, вчити, а побачити наяву – не можна. Це ми про будівлі в Києві, які не збереглись до наших днів. Але є можливість побачити унікальну споруду, яка і збереглась, і функціонує в ХХІ столітті – це будинок Нечаєвих. Причому будівля діє як музей. І підтримує його в належному стані ніхто інший, як спадкоємець цієї ж сім'ї купців – Костянтин Малєєв. Щойно у вас з'явиться вільна хвилинка, відвідайте найстарішу пам'ятку Києва, що пережила Подільську пожежу. Ви ж знаєте, як багато значущих місць було зруйновано й, на жаль, не збереглось до наших днів чи ж повністю втратило свій початковий вигляд. Так от, ця споруда – той самий випадок, коли є чим полюбуватися та на що подивитися всередині.

Пережив багато чого, але не зжив себе

Перший варіант будівлі був із дерева, його закінчили в 1760 році. На той час там проживала сім'я Вишневських. За 13 років до стихійного лиха (пожежі) в 1811 році, для перебудування першого поверху обрали камінь. Якби використовували інший матеріал, стихія б спалила його дощенту, як це сталося з іншими житловими будинками й святинями. У цьому випадку будівлі, можна сказати, дуже пощастило. Як і нам з вами, адже тепер ми можемо милуватися нею в режимі реального часу, а це багато коштує.

Прогулюючись по центральних частинах Подолу, важко знайти ту заповідну будівлю-старожила. Вона знаходиться посередині квадрату чотирьох вулиць – Контрактової площі, Боричевого Току, Фроловської та Андріївського узвозу. Орієнтиром є самотня тополя біля старої споруди з верандою – це той самий старожил Києва.

Хочете дізнатися, чим займався купець Нечаєв? Ще б пак ;) Його бізнес засновувався на виготовленні пряників. Кондитерські творіння сім'ї Нечаєвих цінувалися мешканцями всієї Російської імперії. Продукцію широко розповсюджували й швидко реалізовували. На момент купівлі будинку у власника вже було декілька магазинчиків. Відомо також, що житло довелося купувати на кредитні кошти, а виплатити кредит вдалося лише в 1917 році. З одного боку, дещо дивно, тому що бізнес, який належав сім'ї, мав незвичайний успіх. З іншого ж боку, дивлячись на цей особняк, стає зрозуміло, що навіть на ті часи він коштував шалених грошей. І тут важливо не тільки те, що це дуже велика будівля, а й те, що на її утримання, збереження в належному вигляді також потрібні немалі кошти.

Костянтин Малєєв доводиться правнуком дідові-купцеві. Він добре знає історію своєї сім'ї й навіть проводить лекції для відвідувачів. Це круто, що в нашій країні є люди, котрі шанують і поважають свій рід, минуле своїх предків, і готові ділитися з навколишніми своєю гордістю. В одному з інтерв'ю для газети чоловік розповів, що радий такій можливості. Згадану тополю посадила його мати в день святкування Дня перемоги у ВВВ 1945 року.

З 1962 року будівля стала державною власністю. Для проживання цілої сім'ї Малєєвих була виділена лише кімната на верхньому поверсі. Крім них, там було ще 5 сімей. Та все ж Костянтину вдалося приватизувати будинок, коли інші сім'ї з'їхали до 1990 року. Незважаючи на багато пропозицій продати стару будівлю разом із ділянкою, нинішній господар відмовляється. І хоч споруда вважається рекордсменом серед інших, навряд чи цей факт є причиною відмови господаря в продажу. Адже сімейні цінності важливіші. Притому, хто ще розповість про пам'ятку краще, ніж той, хто прожив там майже все життя? Вирушаючи сюди, ви отримуєте інформацію, так би мовити, з першоджерела. І це дуже рідкісний випадок як у Києві, так і в усій Україні. Мало хто залишається вірний своїм принципам і сімейним традиціям, як ця сім'я та власник будинку зокрема. Спокушаючись на великі гроші (а саме такі суми й пропонують власникам), деякі все-таки «ламаються» й продають нерухомість. Що відбувається з історичними цінними будівлями, ми з вами вже знаємо… Сподіваємося, що цей особняк ще довго тішитиме киян і гостей міста.

Одна тополя у дворі, один гід від okTV

Вивчили вздовж і впоперек підручники з історії Києва, а повна картина так і не склалася? Ми так і знали. Тому учасники нашої команди стали ініціаторами й творцями нового продукту для туризму. Його вже оцінило багато туристів. І про нього йтиме мова далі. Раніше було як? Щоб відвідати екскурсію, потрібно було скасувати справи на півдня й дочекатися, поки збереться група осіб, що також зважилась на вивчення нового. Зараз ви створюєте графік подорожі самостійно, без зайвих витрат часу на будь-які затримки.

Ви станете щасливим туристом, якщо скористаєтесь нашою пропозицією найраніше. Як бачите, ви ще не в кінці інтернет-сторінки, а там – найцікавіше. Зверніть увагу на два аудіофайли. Вони мають надзвичайно цікаву історію, зібрану воєдино по крупинках. Ми отримали рідкісний платний контент і зробили з нього захоплюючу подорож – напівреальну, напіввіртуальну.

Коли опинитесь біля об'єкта, що вас зацікавив, включіть аудіофайл на вашому портативному девайсі, підключіть навушники – і побачите пам'ятку в найкращому прояві, зрозумієте, що подорожувати якісно можливо й самостійно. І хоч ми називаємо продукт аудіогідом, файл також має картинки. Вони з'являються синхронно з промовою, щоб візуалізувати об'єкти, про які мовиться.

Завдяки праці наших спеціалістів вийшла цікава розповідь, у якій зрозуміло викладено інформацію в хронологічному порядку. Не потрібно побіжно переходити від однієї книжки до іншої, щоби скласти власну картину того, що відбувалося раніше в Києві та Україні загалом. Прослухавши повну версію, стає зрозумілим багато минулих подій.

Завантажте безкоштовний варіант аудіофайлу, щоб зрозуміти, як працює віртуальний аудіогід. У ньому немає зображень, дані викладено коротко. Все просто: завантажити, встановити, запустити. Хвилина часу – і ви турист!

Будинок Нечаєвих від прадіда: ні з'їхати, ні продати